Рев и тръшкане за странни неша

  • 3 623
  • 41
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 052
Моето вчера му говорих и гушках, и като не спря с истериите, го оставих да си играе само в стаята с отворена врата. Заигра се и млъкна след 5 минутки. Имаме камера за наблюдение по принцип в неговата стая за всеки случай. Мисля че може да се остави детето за малко стига да е под някакъв вид надзор. Много ясно че сред битови уреди и пр не е за препоръчване. След изчерпване на другите средства, малко време за саморегулация на емоциите може да помогне.
Значи просто е имал нужда от разсейване, имайте го наум при следващи такива моменти. В разгара на тръшкането децата не възприемат от говорене, (то и възрастните сме така), много не искат и да бъдат гушкани, но ако искат го показват недвусмислено - протягат ръчички или си казват директно. Но докато вилнеят прегръдката е доста ограничаваща маневра и не е задължително да се зарадват на нея.

Камерата не може да даде на детето успокояващото усещане за присъствие на родителя като не е нужно той да прави или казва нищо особено в тези моменти, просто да е там при него. В противен случай и рискът от битов инцидент е голям, както написаха съфорумките преди мен, но и у детето се формира определена идея за връзката с родителя, която може да не може да бъде назована с думи, но се отпечатва. Така нареченото "малко време за саморегулация" е проява на оправност в краткосрочен план, но в дългосрочен си има цена. Най-малкото защото и родителят не се учи от ситуацията и не напредва, като метод за справяне с неудобните за него прояви на емоции се утвърждава игнорирането, а времето си върви, децата растат, проблемните ситуации се усложняват, а родителят има един трик в ръкава си - да се скатае в другата стая.

# 31
  • Мнения: 4
То е ясно, че няма как да се тръшка до безкрай. Но дали е най-добрия вариант - не. Както много добре обясни Обич Синеока

# 32
  • Мнения: 2 431
Ми точно такава е реалността. Лично изпробвано и с двете ми деца. Спомням си веднъж бяхме на вън с дребния. Започна да се тръшка на улицата (разбирай на тротоара) за нещо, което няма как да се случи. Седнах до него и най- търпеливо го изчаках.. Рева, рева и спря като видя, че не се впечатлявам.
Такава е реалността, ама за вас. Моето дете пък не спира. Реве, реве и като види, че не се впечатлявам, пак реве. Свят шарен.

# 33
  • Мнения: 309
Моят син на 3 гд и 5 месеца сега започна да се тръшка така. Защо излизам от стаята дори до тлалетна рев та рев напрово ужас, баща му също да мръдне и край пак рев. Свекървата идва за час да го види решава да си тръгне пааак реве. Като цяло деня ни не минава без истерия и рев. Чувствам се толкова зле понякога, отпаднала не знам на кой свят съм обвинявам за всичко за себе си това е няма друго.

# 34
  • Мнения: 3 256
При нас доста рано се започна с тръшкането, някъде около година и половина. Върви на периоди - може цяла седмица да не се тръшка и за два дни да те побърка. В началото говорех, отвличах внимание, обяснявах за чувства и т.н. В един момент обаче търпението ти се изчерпва, особено навън. В момента е на 2 г. и 5 месеца, значи разбирайте, че се тръшка от цяла година. Вече я оставям да реве на земята, освен ако наистина няма причина да отстъпя. Като например - не искам тази шапка, искам другата. Пробвала съм да предлагам - избери си това, вместо това и кои обувки искаш. Като беше по-малка вършеше работа, в последните 2-3 месеца, няма никакъв ефект. Искала 3/4 панталон, ок, ама върху другия, обуй си го сама, колкото можеш. Но и драстично намали тръшкането навън. На година и 6-7 месеца, редовно лежеше по улиците, защото не искала да върви и ме питаха бабите защо не върви, но сега не. Върви си, защото мама не може да я носи. Или искала нещо в магазина, друго й давам, но няма как без въобще нищо да излезе.

# 35
  • Мнения: 5 386
Синът ми става на 1г+6м другата седмица и също ми се струва, че при него ще подранят "ужасните 2". Едно, че му никнат кучешките зъбите, но и последните няколко дена се тръшка и плаче постоянно.
Нареждам му едни дървени пъзелчета, а когато той се опита сам и не успее да напасне частите настъпва рев до дупка. Редовно отива, затваря вратата на стаята и след това плаче, защото е затворена!!! Плаче и защото не му давам да яде бисквити през 5мин и тнт.
Откровенно казано, изобщо не съм подготвена за този период, защото очаквах, че ще настъпи малко по-късно и бях оставила четенето и проучването за след няколко месеца. В момента опитвам с основно разсейване, но не винаги помага. Баща му сякаш по-успешно се справя с тези ситуации.
Ако може да ме насочите към сайт със систематизирана и изчерпателна информация, ще съм благодарна! Simple Smile
Знам, че на много места може да се чете по въпроса, но повечето са главно статии, които разглеждат нещата по-скоро повърхностно.

# 36
  • Мнения: 6 629
Истината е,че няма рецепта, която да прочетеш в някой сайт/книга. Действаш според ситуацията. Но общо мога да кажа, че при моя син подейства назоваването на емоциите. И при него започнаха към 1,6г изблиците на гняв. Като започне да реве и да се инати, му казвах "ооо, ядосан си, защото...." Постепенно /до към 2г, 2г и нещо/ започна сам да си казва "Бобо се ядоса на ...." Сега /на 2,5г/ в повечето случаи не се тръшка и реве, а само се "ядосва" и аз му казвам "еххх, че лош мечо/ или там на каквото се е ядосал/, как само те ядосва, хайде да го оставим и да вземем ...." Но мина около половин- една година докато стигнем до този момент с осъзнаването на емоциите, назоваването и преработването с моя помощ.

# 37
  • София
  • Мнения: 62 595
Няма магични думи, няма магични действия. Всички като родители сме неподготвени. От това, което описваш, детето се развива напълно нормално. Естествено, че ще е недоволно, ще иска да пипне, да подражава, всичко. Ще ходиш след него, ще го занимаваш с някакви неща, ще си му пред очите постоянно и ще се радваш, когато кротне за час и нещо да спи. И до тоалетната с теб ще иска да ходи и... всякакви неща. Това е положението.

# 38
  • Мнения: 3 256
Няма магични думи, няма магични действия. Всички като родители сме неподготвени. От това, което описваш, детето се развива напълно нормално. Естествено, че ще е недоволно, ще иска да пипне, да подражава, всичко. Ще ходиш след него, ще го занимаваш с някакви неща, ще си му пред очите постоянно и ще се радваш, когато кротне за час и нещо да спи. И до тоалетната с теб ще иска да ходи и... всякакви неща. Това е положението.
Честно казано, ми беше много ок като стоеше с мен в тоалетната. Взимала съм я да стои на нейното гърне, на стъпката, върху мен. Е, вече не иска и за секунда да кротне и аз да мина през тоалетната. Обикаля и прави всичко, а мама трябва да свърши с тоалетната за макс 5 секунди, ако не иска после да оправя нещо.

# 39
  • София
  • Мнения: 38 580
Горе-долу, за да се предотвратят тръшкания навън:
Детето да е спало
Нахранено
Да не е преуморено
Да не го водите на нови и твърде интересни места
Обикновено се тръшкат много след ясла или градина. Там гледайте да имате поне нещо за ядене, веднага.
Има един момент, в който просто мрънкат, когато са навън. Усетите ли го, бягайте бързо към вкъщи. Не се изкушавайте да влезете за малко в някой магазин, защото тръшкането е гарантирано!

# 40
  • Мнения: 6 629
Моят син днес за първи път се подстрига без рев! Доживях!
На 2,5г, подстригван на два месеца веднъж след 1г /смятайте това колко подстригвания с тръшканици и рев е било Stuck Out Tongue Winking Eye
Пп. Търпение, има светлина в тунела Hug

# 41
  • Мнения: 2 504
Аз също не подкрепям това със затварянето на детето, само ще се истеризира повече. Не казвам , че няма да млъкне, но въпросът е друг.

Общи условия

Активация на акаунт