Инсулинова резистентност и отслабване с НВ-ВМХ, кето - Тема 44

  • 18 519
  • 749
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 2 724
Благодаря, сутринта след кафе с козе мляко беше 4.7  и два часа след обяд беше 5.61. Значи се държи прилично. Ще ми е интересно да направя разни съпоставки.
Ще се върна да чета какво сте писали.
Иначе пия берберин , хром поколинат и иногинол на обяд и глюкофаш к иногинол вечер.

# 661
  • Мнения: 32 282
Не знам, аз пастети не обичам. А и като цяло консервирани храни не купувам, не ги знам какви Е-та блъскат вътре.
Преди години като бях дебеличка, ми се е случвало да ям пастет. Но взимах от горе долу най-обикновените.
Страшни сърбежи получавах всеки път от тях.
Отогава съм наплашена с всякакви пастети.

# 662
  • Мнения: 536
Купувам си някакви гадости - песто, разни люти чушки смлени, едни гъби шийтаки - само че се оказаха с олио, а аз тогава още не бях прочела за олиото - изобщо консерви. Общо взето от всичко, което съм вземала последния месец одобрих 3, останалото - или с олио, едното имаше картофено нишесте, друго глутамат ... Днес така се бях засилила да взема едни водорасли от Берьозка, обичам ги, и като прочетох състава - с олио, отказах се. Почти няма нещо, което да съответства на режима. Пастет - домашен, колбаси - домашни, хайвер - домашен ... Голямо готвене ще пада, хем ние сме си свикнали вкъщи и готвим, но все пак някаква част сме купували готово от магазина.
Този пастет, който си го пуснала, изглеждаше добре, но .. има и едно Но - дали е вярно това, което пише на етикета. Аз съм мнителна ... Наистина, с глюкомера е сравн. лесно - ядеш, мериш, разбираш ... Но пак си е хамалогия. Ама това е - дълги години съм яла както ми падне, за по-бързо, вече няма накъде, свърши тая!
А в магазина като влезеш, час не ти мърда, ако тръгнеш да си купуваш нещо от буркан и започнеш да четеш по етикетите и ровиш.
Взехме месо от един магазин, споменат тук от съфорумка, 48 лв. ми излязоха 1 кг. телешко, 1 пакет кюфтета за децата /и аз изядох 1-2 от тях/, 1 кисело мляко /удари 4/ и 1 кг. кокали /ползвам ги за бульон за фастването и добавям към зеленчукови супи/. Месото ми беше за два дни, утре пак трябва да ходим. Доста се вдига разхода за храна. Имаме един квартален, който е сравнително ОК, ще редуваме, 25 лв. на ден за месо не ни е по бюджета. ММ има идея за цяло теле, ще го мислим и решаваме.

Последна редакция: пн, 13 дек 2021, 21:02 от Минерва

# 663
  • Мнения: 2 724
А винаги ли правилото е два часа след хранене се мери с глюкомер?
Исках да питам грах, зелен фасул, батат, черен ориз хапвате ли?
Свършиха ми лентички за глюкомера, но много искам да направя един тест. Като цяло хляб не ям, но детенцето ми и мъжът ми хапват. Започнах да си гледам квас и им правя домашен хляб с брашна мляни на каменна мелница без добавки, пълнозърнесто и ръжено, четох че квасът изяжда част от глутена и захарта и ми е интересно дали наистина би имало разликата в начина, по който се отразява на КЗ. Не че ще тръгна да ям хляб сутрин, обед и вечер,. просто да проверя дали наистина има разлика.

# 664
  • Мнения: 18 542
Сигурно има някаква разлика, но е крайно недостатъчна.
От изброените от теб, само зеления фасул е ок и до някъде граха, но зависи. Ориз и сладки картофи, не.

Най-добре е да се мери непосредствено преди хранене, на първи и на втори час, но си е доста измервания и бодене на пръсти, та не става за постоянно и дълго проследяване.

# 665
  • Мнения: 13 028
Аз не ям нищо от брашно, картофи ориз също.
Зелен фасул от кръглия слагам  малко в микса, който си задушавам в масло. 1 пакет броколи, 1 китайски микс, 1/4 фасул зелен, 1/4 грах ( от Лидл са) и 1/2 брюкселско зеле то е от Кауфланд.
Като направя 1 тиган имам за 2-3 дни. Ям с риба или с кайма или ако не ми се яде месо, бъркам зеленчукът със заквасена сметана 2-3 л, лют пипер и чесън и ям, много обимам!
Към 22 ще меря вечерната КЗ дано е добре,
че каквато ми в вечер сутрин е с 4-5-6 десети разлика.
Към 8 ще съм в лабораторията, дано са добре нещата!

# 666
  • Мнения: 2 724
Жаки това е хубава идея, имам заквасена сметана, аз ще го направя с лук, моркови, гъби, броколи и карфиол. Благодаря. Успех утре.

# 667
  • Мнения: 13 424
Значи, то в КЗ разлика може и да има с хляба с квас и ръж и прочие от нормален. Ама тук предимно сме с проблеми с инсулина, а не със захарта. А това няма как да го измериш вкъщи.Не бих лежала на тая кълка. Иначе захарта се качва по-плавно от пълнозърнести хлябове че имат повече фибри. Повечето тук всъщност сме изяли доста пълнозърнести и ръжени и прочие хлябове и сме си мислили че с това се грижим добре за здравето си. Ама виж ни къде сме се събрали и си прави сметката дали е така Grinning
Случва се да хапна нещо извън режима, но е рядко и си е със съзнанието че не е моето. Тия неща са глезотия, не са хич редовно, независимо че количеството нямало да е голямо. Ама съм на режим вече към 3 години и половина май ще станат, основно си се храня правилно и тия изключения са примерно единично хранене, не много пъти по малко. Като гледам и сега по празниците събиранията май няма да се състоят, та ще си готвя и ям както обикновено и тогава.

# 668
  • Мнения: 32 282
За куркумата да питам. Каква да си купя? От био магазинчета ли?
И на какво да я слагам. На яйца да ръсна бива ли?
Преди време се опитах да пия куркума.
Разтворих в чаша вода една чаена лъжица. Как ме боля корема после...
А после четох, че трябвало с мазнина.
И даже срещнах коментар, че и чер пипер трябвало да има.

# 669
  • Мнения: 13 424
Черният пипер се води че подсилва действието на куркумина. Иначе за мен не са безобидни нито куркума, нито канела, нито някоя билка и бива да се проучат подробно ако ще се вземат редовно и не колкото да си овкусиш яденето. Особено ако човек взема и някакви медикаменти. Куркумата май към кръвосъсирването имаше отношение, ама не съм сигурна вече и аз какво беше, май го намалява. Кой знае какво още, едва ли е само това.

# 670
  • София
  • Мнения: 11 502
Куркумата действа кръвоРазреждащо.

# 671
  • Мнения: 13 028
Куркума купувам от турски магазини, хем цената е супер, хем е хубава.
Слагам я в супи, в леща за моите, слагм си 1/4 малка лъжичка в смутито, малко черен пипер.
Пише че влияе добре на КЗ, антиоксидант е, бе пия си я аз, свикнала съм си:)
Домашен ябълков оцет с лют чай от настърган джинджифил ми е за добро утро.
Сгрява ме яко:) преди йогата ми действа много добре.
След Ковида съм още по редовна с куркумата вместо аспирин ми е

# 672
  • Мнения: 13 424
Имам позната която си слагаше редовно в закуската щот нали полезно било. Тя така каквото чуе и ръга там - куркума, канела, джинджифил, някакви фуражи, абе манджа с грозде ама си я яде че е полезно всичкото... Чудеше защо като се пореже нещо и кърви по сума време, та ходи по изследвания да търси причината. Връзката се установи случайно, че покрай работата чат-пат чувам фармацевтите как на някоя баба дето току-що са продали антикоагуланти вземат че кажат да внимава като си купува и добавки с куркума дето и тя не знае за какво си ги купува... Те добавки безброй и каквото видят по реклами идват и искат да го пият, нещо страшно е там. А пък от по-възрастните хора една много голяма част са и на медикаменти с такова действие.
Той и чесънът е много полезен ама ако хапна по-съществено количество суров чесън и ходя като ударен самолет, пада ми кръвното. Хем ми върви с по-соленички неща ама пак пада.
Не разкандърдисвам никого, само призовавам да се проучи хубаво каквото ще се взема.

# 673
  • Мнения: 581
Аз също съм супер мнителна и резервирана, но  все се надявам, че някъде някой свестен човечец иска наистина да произведе нещо наистина качествено.....КОнсерви не ядем често, но винаги гледам да имам някаква резерва...за случаи когато няма нищо друго.....Елора не може да сравняваш пастет от 1 лв с такъв от 8......просто няма място за сравнение:) Щом на закуската нямах ниакво покачване на КЗ, значи е Ок....не смятам да ям пастет всеки ден.....за разнообразие става.....така или иначе ще се храня НВ цял живот......не може всеки ден едно и също.....
Аз реакция към граха нямам.....няколко пъти съм хапвала...най-вече на Руло Стефани.....махнала съм кис.крастваички от плънката.....но граха не съм....с моркови и яйца......но пък ям едни люти пукани чушлета от време на време...от Лидъл..май на Родна стряха са.....много ги уважавам.....а странното е, че преиди не ядях люто...те не са съвсем люти де....по-скоро пикантни......и въпреки, че пише че има захар в тях.....не съм имала реакция от тях.....това е единственото нещо което съм си позволявала, при условие че на етикета пише :захар....щом поддържам нормални нива на КЗ....значи мога да си ги позволявам от време на време.....

Към хлябовете.....на глюкомера му се завива свят........пълнозърнести......с лимец..без лимец...всякакви съм пробвала...дори и домашно приготвен...нула хляб.....
Само хлебчета от бадемово брашно или ленено семе.......правя си от скоро и със сусамов тахан...че взе да ми накъртва бадемовото брашно.......Както каза Нати, глюкомера показва как се отразява на КЗ, но не и на инсулин.....

# 674
  • Мнения: 32 282
Азара, сигурно е така. Има разлика м/у пастет от 2 лв и от 8.
Обаче съм чела, че и самите консерви отделят кофти химикали.
Сега куркумата бих си взела някакво малко количество и чат пат да слагам. Хич не мисля да се увличам.

Общи условия

Активация на акаунт