Ръчно украсена керамика - начини и идеи?

  • 22 186
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Бу, има един начин за украса, при който няма нужда да рисуваш, а резултата ще е професионален. Това е така нареченият Decoupage. Използват се трипластови салфетки с интересни и подходящи мотиви.

 Освен това са ти нужни:
лепило C 200 - по принцип аз използвам специално лепило, но става и  с това.
Светли акрилови бои - бяла, светложълта, светлозелена, светлосиня и т.н. за основа
ножички и....търпение.

Боядисваш саксийката в подходяш на избраният мотив цвят. Ако е нужно, повтаряш. за да изпъкне обаче мотива, фона трябва да е наистина светъл.
Избираш си салфетка с интересен мотив и го изрязваш. След това много внимателно отделяш двата долни(бели) слоя на салфетката и най-горният слой изпозваш за апликация.
На мястото на което ще лепиш апликацията, с четка мажеш на тънък слой лепилото и върху него внимателно прилепяш мотива, като с плоска четка внимателно! нанасяш върху него лепило, като по този начин го прилепяш и изглаждаш.

След изсъхване е добре да го напръскаш с безцветен лак за дърво на водна основа.

По този начин могат да с едекорират и свещи, яйца, мебели, кутии.
   

А ето нещо правено по този начин от мен:

Единственият проблем който виждам тук е набавянето на различни салфетки. Тук ги продават и поединично, но ти май ще трябва да купуваш цял пакет, а това означава че ако искаш разнообразие, ще трябва да накупиш много.

Има и друг вариант - да ти изпратя!

Сещам се за още нещо, което дори ще е по-бързо. Намираш си в Нета подходящи шаблони(аз ще ти напиша няколко линка по-късно). Боядисваш саксията в основен цвят, прилагаш шаблона и с дунапренено парче, което си потопила в боя отпечатваш мотива. Цветовете могат и да се комбинират разбира се. След това фиксираш с лак.

Ето линк с шаблони - щракваш върху този който ти харесва и се отваря по-голям
http://www.brydova.cz/mojesablony.html

За шаблоните може да ползваш залепящо се фолио - изрязваш, залепяш, боядисваш - удобно и лесно!


Успех!

Последна редакция: нд, 05 ное 2006, 22:44 от natalyna

# 16
  • Мнения: 5 877
Бу, описаната от Наталина техника наистина е много готина.
Не е задължително да вземаш салфетки, трипластовите носни кърпички също вършат работа, а има някои с фантастични шарки! Бях правила на детето възглавничка на феички; само че на плат нещо не се получи, въпреки че купих съответното лепило. Ще пробвам по метода на Наталина с С200 и лак за дърво следващия път да украся масата в хола Simple Smile

# 17
  • Мнения: 8 917
Правила съм на Гери разни дребни неща от глина, която съхнена стайна Т - калинка, мишка, мече...боядисвам с акварелни бои и след това с безцветен лак за нокти - това имах подръка Embarassed Peace

# 18
  • Варна
  • Мнения: 5
За рисуване върху саксии, но глиджосани от вътре съм ползвала боички на Pebeo , Deco за дърво и пластмаса но са доста скъпи 5 лв. бурканчето. Иначе са доста икономични и ако се рисуват много неща си струва. Иначе и с витражни на Glas Art стават интересни неща. Иначе с техниката със салфетки се получават интересни неща, а и се продават пакетчета със различни салфетки и е икономичен метод за декорация.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 5
Явно трябва да правя предварителен преглед на написаното  Simple Smile че с тези повторения в текста по горе  Embarassed е трудно да се проследи смисъла. Жалко също, че нямам цифрови снимки на моите произведения за да ви изпратя все пак делата са по важни от думите.

# 20
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Бу, описаната от Наталина техника наистина е много готина.
Не е задължително да вземаш салфетки, трипластовите носни кърпички също вършат работа, а има някои с фантастични шарки! Бях правила на детето възглавничка на феички; само че на плат нещо не се получи, въпреки че купих съответното лепило. Ще пробвам по метода на Наталина с С200 и лак за дърво следващия път да украся масата в хола Simple Smile
А дали ще бъде трайно?  newsm78

# 21
  • Мнения: 5 877
може би ако го лакирам отгоре...

# 22
  • София
  • Мнения: 2 008
Да споделя и моя опит. Flutter
На времето рисувах много глинени съдове. Купувах всякакви форми и размери глинени съдинки от женския пазар. После ги рисувах с темперни бои, туш, моливи,  сух пастел и т.н каквото се сетите. След като добие завършен вид и съм доволна от произведението, лакирах с безветен лак.
Ако съда е за украса, го лакирах само отвън, но ако е саксийка и се предполага, че ще се мокри  - лакирах много старателно и отвътре и отвън съда.
За да не избие влага при саксийки използвах яхтен лак.
Температа много бързо съхне и преди да е лакиран съда,ако не ти харесва как сполучава, миеш с вода.
Колко подаръци съм правила така. WinkМного бързо става ако имаш подготвени идеи, само изсъхването на лака  е по-бавно.

# 23
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
може би ако го лакирам отгоре...
Ти първо си изпразни пощата, че не мога да ти пиша! (Ей, успях да се намъкна и аз. Mr. Green)
Бу, рисувала съм с бои за стъкло и керамика, има и маркери - пекат се във фурната после и са готови.   bouquet

# 24
  • Мнения: 1 065
и аз, подобно на някои момичета по- горе, съм правила с дъщеря ми глинени фигурки, които оцветявахме с темперни бои или сух пастел и понеже ме беше страх да не се смесят цветовете като лакирам, си бях купила безцветен лак на спрей. на теб обаче ще ти трябва голямо количество, така че може и да не е удачно. успех!

# 25
  • Мнения: 3 835
може би ако го лакирам отгоре...
Бу, рисувала съм с бои за стъкло и керамика, има и маркери - пекат се във фурната после и са готови.   bouquet

А, откъде ги купуваш? Не съм чувала за тези бой, който се пекат после във фурната. Ако споделиш, ще съм ти благодарна.   bouquet

# 26
  • Балчик-Сливен
  • Мнения: 1 058
Същата техника е обяснена нагледно в сайта на Слъвчогледи-пуснах го  в преден постинг.

# 27
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
Бу, аз съм рисувала и продавала доста керамика....Ако искаш изчакай до неделя/че таткото ни взе апарата и замина на снимки Laughing/, за да снимам...Ако ти харесва ще ти кажа как става-доста лесно е, особено за човек като теб, а е много ефектно.
 А за лака-ако е акрилен съхне почти веднага. Wink
 Боите са за кола... Winkи не се пече...А и с малко пари може да се направят доста неща, а начина е точно за много бройки....

# 28
  • Мнения: 410
Може да се рисува и със спрей Peace а ако се избере подходящия (в смисъл,да не е на водна основа) творенията ти няма да изчезнат с течение на времето.
А за техниката с темперни боички,лепилото С 200 може да се добави директно в боичката,така става по лесно,но пък трябва да се внимава да не се развали цвета на боята,защото С 200 дава бял оттенък.
Успех и ще чакаме с нетърпение да видим твоите творения Hug

# 29
  • Мнения: 7 376
                 Ето още една идея за декориране на керамични съдове:Целият съд се намазва с теракол,начукват се на малки парченца теракотени или фаянсови плочки /остатъците се начупват много по лесно/ и след това се лепят върху съда.Може да се подредят в каквито искате форми,цветя,животни и т.н.След това фугите се запълват с цветен фугин и се получава съд украсен с мозайка.Години наред ползвам такива саксии и нито водата,нито смяната на пръст или други интервенции не са ги повредили.Е, има няколко счупени  Mr. Green,но малчуганите не мога да ги спра. Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт