НПМГ - тема 7

  • 55 879
  • 761
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 9 830
Сутринта четох статия,.в която нпмг изобщо не беше споменато в класацията. Голям срам, но толкова си могат.

# 691
  • София
  • Мнения: 12 255
Абсолютно неадекватно е да се сравнява бал, формиран само от НВО, с бал, формиран с допълнителен изпит/олимпиада. Това много пъти съм го казвала. Но не съм съгласна с този момент от публикацията на НПМГ:
Многократно сме настоявали и за това, при езиковите гимназии да се отчита минималният бал на момчетата като минимален бал на паралелката, защото всички в системата са наясно, че ако това се вземе предвид, челната десетка ще бъде доста различна и коректно тези факти да бъдат разяснявани на обществеността.
Когато няма квоти се приемат децата с най-висок бал - т.е. "избират се" най-добрите от двойно повече деца. При квотите си ограничен - избираш най-добрите до изчерпване на квотата и после "прескачаш" следващите най-добри и избираш при ограничения по пол. Всички сме наясно, че ако в ЕГ няма квоти, баловете им ще скочат и това също ще се отрази на челната десетка. Аз съм твърдо за квотите, само да кажа. Мнението ми е принципно. Така или иначе при различно балообразуване няма как да се направи абсолютно точна съпоставка. Може би това, което е направила Дидева, е най-близко до коректното.

Другата безумна класация е за най-желано училище/паралелка. 22-ро винаги се оказва най-желано, защото най-много пъти било посочвано в заявленията.

# 692
  • Мнения: 6 850
Да, публикацията в профила на НПМГ не е особено коректна с това “минималният бал на момчетата”.
Защото аз на първо четене без да се задълбавам, веднага си помислям “момчетата са глупави”.
Надявам се да нямат това предвид.
И какво като е момче?! Какви са тези полови разграничения и бих казала дискриминационни практики?!
Ето в ТУЕС 99% от учениците са момчета. Техният бал в случая е топ 2 тази година, нещо против?!? Joy Joy

# 693
  • София
  • Мнения: 7 078
А, то и в НПМГ има доволно момчешки паралелки - А, Б, В и И класовете.😂
Ако са имали предвид, че момчетата са глупави, ще се разправяме наесен.

# 694
  • София
  • Мнения: 3 519
. Но не съм съгласна с този момент от публикацията на НПМГ: […]
И кое не е правилно? В дадена паралелка имаме момчета и момичета. Имаме и най-нисък бал в паралелката. ЕГ сами са решили да въведат квоти.
Ако друго училище си раздели паралелките на половинки с по-висок и с по-нисък бал, картинката ще е различна. Представете си математическите паралелки да отчетат балът на 13-тото дете вместо на 26-тото. Тогава определено балът им ще хвръкне до небесата. А ако паралелките на НПМГ се разделят на две и се отчетат отделно горната и долната половина? Дали пак мин. бал на физиката ще е под езиковите?
Журналистическата класация е пример как не се прави класация, а журналистика. Да пуснат някаква сензация, да си похвалят техните гимназии и да оплюят някоя друга, която е недостижима за тях. На журналистите никога не им е пукало за истината. Взимат някакви данни, които могат да им донесат сензация и ги тълкуват тенденциозно.
Оттук насетне, тези, които им се връзват, са не по-умни от тях.

# 695
  • Мнения: 253
Да, публикацията в профила на НПМГ не е особено коректна с това “минималният бал на момчетата”.
Защото аз на първо четене без да се задълбавам, веднага си помислям “момчетата са глупави”.
Надявам се да нямат това предвид.
И какво като е момче?! Какви са тези полови разграничения и бих казала дискриминационни практики?!
Ето в ТУЕС 99% от учениците са момчета. Техният бал в случая е топ 2 тази година, нещо против?!? Joy Joy
В друга една статия се коментираше, че ако няма квоти ЕГ ще бъдат предимно момичешки училища. От гледна точка на жена, да считам за дискриминация квотите. От гледна точка на майка на момче, ами добре е да има равен брой момичета и момчета в класовете. От третата страна си казвам, добре че все още не сме толкова “напреднали” като скандинавците, че в МОН ще “им се отели вола”, ако трябва да правят квоти и за тези, които сами си определят пола

# 696
  • Мнения: 9 830


Другата безумна класация е за най-желано училище/паралелка. 22-ро винаги се оказва най-желано, защото най-много пъти било посочвано в заявленията.
Вчера много се смяхме. Някаква журналистка писала, че дете се отказало от СМГ, за да отиде в 22-ро. И нашата баба ни чете конско защо не сме писали 22-ро. Всички искали там.

# 697
  • Мнения: 6 850
Аз щях в другата тема да пиша, но много се смях на това 22.
Вече не знам колко години подред - 6,7, 8 години, все тая паралелка с испански е най-желаната. Няма други паралелки в София с испански ли? И че испанския е много желан? Защото аз съм на коренно противоположно мнение. След 12 клас много малко се кандидатства с/за испански и не съм останала с впечатлението, че е толкова желан език.

# 698
  • София
  • Мнения: 3 449
В колко клуба по интереси може да участва детето? Имам предвид не колко е разрешено, а колко е оптимално за да може да се подготвя адекватно.
Благодаря!

# 699
  • Мнения: 11 834
В колко клуба по интереси може да участва детето? Имам предвид не колко е разрешено, а колко е оптимално за да може да се подготвя адекватно.
Благодаря!
Ами предвид това, че всеки ден ще има по 7 часа, а в някои дни и по 8 по програма, ще им трябва и време за домашните, та добре трябва да се прецени натоварването. Все пак са деца. Когато преди години големият ми син беше в гимназията, един учител ни нахока на родителска среща като каза , хора, те хубао са записани на много неща, ама представяте ли си, че това е 16 часов работен ден за дете!?’.

# 700
  • Мнения: 9 830
Свиква се с всичко. От пети клас така, че и цяло лято решаваше задачи. Сега е първото истинско лято, където може да мързелува и се чуди каква глупост да измисли. По-добре да си има школи, да няма време за щуротии Simple Smile)

# 701
  • Мнения: 444
Здравейте, от миналия петък и моята дъщеря е в отбора на НПМГ като бъдеща петокласничка. Радостта е огромна, записа се първа, почти не спа цяла нощ и вече мечтае за началото на учебната година. Simple Smile Много приятен екип отговаряше за записването на децата, останахме с много добри впечатления от първия контакт с гимназията. Пожелавам успех на всички ученици и се надявам всеки да се чувства удовлетворен и щастлив от избора си!

Последна редакция: чт, 14 юли 2022, 14:20 от Lyubi

# 702
  • София
  • Мнения: 18 679
И аз съм със страхотни впечатления от учителите! Така го посрещнаха и омаяха моя младеж....Отказа се от второ класиране, записа се днес в паралелката с природни науки и немски Grinning Няма отърване от тоя немски, значи Joy

# 703
  • Мнения: 1 122
И аз съм със страхотни впечатления от учителите! Така го посрещнаха и омаяха моя младеж....Отказа се от второ класиране, записа се днес в паралелката с природни науки и немски Grinning Няма отърване от тоя немски, значи Joy
Ще сме съученички значи Simple Smile
На нас това пък ни беше първо желание, именно заради немския, който не е учила до сега, и идеално ще й пасне да не спи по 12 часа седмично по английски.

# 704
  • София
  • Мнения: 8 306
От позицията на жена и майка на разнополови деца съм За квотите (и двамата се бореха за паралелки в ущърб за пола си). Резултатите се обявяват с информация за пол или без, така че който иска се информира. Ако на училището е нужно, могат да си направят допълнителна класация по пол, разполагат с нужното.
Винаги е имало хора, които не разбират "ниския" бал на някои от паралелките на НПМГ. Като информират колко бил нисък бала в НПМГ и/или "как би им стигнал бала за едикоя си паралелка" просто попитайте колко е този на детето за съответната паралелка.
Със сигурност има и такива, чийто деца е можело да са приети в НПМГ, но или не е кандидатствало, или желанието е било някъде назад.
Във випуска на детето ми има деца, които не биха се класирали в ЕГ (НЕГ/73то, Испанската АЕГ1/2, ФЕГ), но бяха със страхотни резултати на олимпиадите, може да не са топ по БЕЛ и Мат, но горят в науката, която са си избрали.

За смяната учителите: много е различно. Заради майчинство не е имало (за една учителка зная, но тя не е водила на моето), учители с малки деца - да, но често отсъствия по тази причина - не.
Предстои 12клас и само учителите по ФВС, Философия/ГО, Биология и БЕЛ, са без промяна,
Скрит текст:
като по БЕЛ редовно (може би 1/5-1/4 от времето всяка година) са със заместник (не е здравословна/лична причината).
По два от предметите децата инициираха  смяна. По единият пак предстои, като вероятно да са двама нови - ООП и ПП, заради брожение и пенсиониране. По другият бе от трън, та на глог.
По Химия първите 3 г. бяха трима различни.
По Химия и Биология от началото имаха и допълнителни преподаватели (не учители, т.е. от СУ)
По История - 2ма, страхотни и двете, децата страдаха за първата - пенсионираха я (правилен е глаголът), но харесаха много и новата (аз също, слушах 2 урока).
По Физика - 2ма. Еъзможно е вторият да е споменатият напуснал млад учител в 10 клас, но това е след края на миналата година, децата много го харесваха... и в другото училище също е любим - води ПП там. Този учител успя да събуди интереса и накара детето ми да види смисъла в тази наука.
Музиката и Рисуването обикновенно са сериозни предмети, тук обаче е осъзнато, че могат да са приятни и децата да ги харесват
По ИТ нямам впечатление от учителите, не задължавах, просто помогнах за оценките без да задълбавам, в т.ч. и на част от класа, като първият път поради подозрения за преписвания, посредникът за предаване на информацията към класа бе ощетен Simple Smile, но после знаеше как да помага.


за школите, принципно няма ограничение, но ако има прекалено много желаещи отсяват - поне така бе преди 4 г. с школата за подготовка за олимпиадата по Химия.

Общи условия

Активация на акаунт