Априлски бебчета 2022 - тема 4

  • 30 597
  • 739
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 835
Точно, аз имам много отпуска и остатък от миналата година и 56 дни от тази година (работя в ДГ). Но според моето АГ било по- добре първо да говоря с личната и да се явя на ТЕЛК и ако ми откажат болничен да си пусна отпуска. Ама не знам как седят нещата и кога трябва да звънна на личната, тъй като сега съм в болничен до средата на февруари.

Тъкмо това си мислех, че и на мен няма да ми стигнат и се чудя заслужава ли си да се занимавам с ТЕЛК или да си пусна отпуска понеже е започнала нова година и аз имам 20дни за тази година.

За да пуснеш отпуска много е важно дали има човек на твое място назначен. Ако има е малко по-сложно. Аз също работя като учител в ДГ.

# 676
  • Мнения: 1 193
Краси ти с близнаците и епикризите от болницата ще ти дадат болнични без проблеми и наистина не е сложно при ТЕЛК.

bebolini за твоя случай не знам, но мисля че искат да се докаже нуждата от болничен, да си рискова бременност и състояние, което налага бооничен. Но все пак зависи от комисията.

Аз затова си пусках отпуска между болничните, с прекъсване дните са  двойни, 360 за 2 години.

# 677
  • Мнения: 1 435
Момичета така с прекъсване не се ли намалява ставката за изчисление на майчинство?

# 678
  • Мнения: 1 193
Момичета така с прекъсване не се ли намалява ставката за изчисление на майчинство?

Не, това са някакви градски легенди, които се ширят из майчинските среди, но няма такова нещо.

# 679
  • Мнения: 1 435
Добре де, ама аз като имам служител с болничен му подавам по-ниска осигурителна база, после НОИ при болничен не ти изплащат 100%, а 80% от средно дневно брутно, което пак не прави 100% брутното, за да ти се вземе базата за 24м. назад от 45 дневен болничен.
Аз лично имам болничен преди повече от година и базата за месеца на болничния ми е по-ниска, което автоматично ми променя обезщетението Confused

# 680
  • Мнения: 1 193
Да, защото болничните се изплащат за работни дни. Ако уцелиш месец с 19 работни дни става по-малко. На 20 работни дни получавам заплатата си, на 22 дори повече.
След всяко прекъсване на болничния дневния размер на обезщетението ми дори се увеличава, защото месеците, от които връщат се променят, а моята заплата е претърпяла няколко промени назад. Връщат 18 месеца назад. НОИ ти плащат 80% от брутото, но ти така или иначе не взимаш брутна заплата, а нетна след приспадане на процентите данъци и осигуровки, които са пак около 20%, така че и заплатата ти е 80% от брутото.

В страницата на НОИ има калкулатор за прогнозно майчинство, с ПИК може да се провери, стига работодателят да е подавал всички данни през месеците.

# 681
  • Мнения: 259
Е щом казвате, че не е много сложно може и ТЕЛК да си пусна.

Пускам ви да ме видите как изглеждам, като почнах да правя снимки тази туника беше рокля 🤪

# 682
  • Мнения: 1 435
знам, воднавиолета, аз си имам ПИК още с дъщеря ми като бях майчинство, но при мен само в месеците с 23 р.д. ми се връзва почти заплатата, а пък такива месеци 1-2 в годината… Disappointed

Краси изглеждаш супер, не знам къде са тези кг. където казваш, че си ги качила Hug

# 683
  • Мнения: 41
Здравейте!
Аз съм самоосигуряващо се лице - адвокат. Има ли ли други такива мами?
Имам един въпрос във връзка с издаването на болничния и новия ни номер по БУЛСТАТ? Simple Smile

# 684
  • Мнения: 1 435
Christmas2021 за конкретния казус може да питаш в Майчинството счетоводно, сигурно има някой самоосигуряващ се там.

# 685
  • Мнения: 41
Благодаря
Christmas2021 за конкретния казус може да питаш в Майчинството счетоводно, сигурно има някой самоосигуряващ се там.

# 686
# 687
  • Мнения: 272
За козметиката мога да ви посъветвам да не бързате. Съберете по възможност мостри на различни марки, защото е строго индивидуално какво ще се отрази добре. С първото бях накупила едни огромни опаковки Мустела, то се оказа с атопичен дерматит и тая Мустела си я мазах на мен си. После, докато открия кое е най-доброто за него, мина много време. Сега с това бебе мисля да не бързам. В болницата дават мостри на бебешки козметики и в първите дни с тях, после каквото се отразява добре или каквото постветва педиатъра.
 
Прах за пране: бяхме взели първо Ариел бейби за първото. То като се роди с атопичен дерматит се наложи да го изхвърлим и започнахме да перем с Персил Сенситив течен. От тогава всичко перем с него - наши и негови. Мои приятелки хвалят Сано Максима. Взимах веднъж, но е доста силно ензимен и не се отрази добре на кожата на детето.


Имаше въпрос за педиатър - детето се записва след като се роди. С нашата педиатърка се бяхме разбрали като родя да й се обадя. Като й звъннах по телефона от родилното се уговорихме за домашно посещение, което се прави веднага след изписването. Като дойде у вас обяснява доста неща - къпане, козметика, обличане и какво ли още не. Аз си записвах на лист въпроси и я питах.

В таза имам от време на време болки. Аз освен разширените вени сега нова болежка имам - силна болка в ингвиналната гънка от едната страна + подутина. Болката не е постоянна, но като се застоя на едно място се появява. Подутината също ту е по-голяма, ту е по-малка. Четох, че може да е някаква херния 😭😭😭 вече имам чувството, че се разпадам с тая бременност и направо ме е страх как ще изкарам следващите 3 месеца, при това най-тежките.

Добър ден и от мен!😊Новичка съм в групата и пожелавам на всички лека бременност и раждане🙏🙏
И аз имам тази болка в гънката и подутина по срамните устни по външната страна🙄Лекарят каза, че са разширени вени и това подутото е било вената. Не каза нищо друго, мисля да се консултирам и със съдов хирург.Болка имам при движение, най-вече като излизам на разходка например. Незнам дали ще пречат на раждането тези вени 🤔

# 688
  • Мнения: 1 136
Ами аз вече правих консултация с ангиолог и сега всеки ден нося един ужасен чорапогащник, който струваше 150лв. Трябва да го нося докато родя със сигурност сутрин от ставането, вечер до лягането. На раждането ми казаха да отида с такива чорапи компресионни, дълги до горе. Свиква се честно казано. Първите дни толкова гадно ми беше, че си поплаквах доста. Сега просто свикнах на гадното и вечер като лягаме изпитвам огромно облекчение като се съблеча. Важно е да има много движение.

Лекарят ми каза като вляза в 9ти месец да отида на преглед и щял да прецени дали да започвам терапия с Фраксипарин за разреждане на кръвта, но засега нямало опасност да си родя естествено.

Най-добре отиди на консултация с ангиолог и той ще погледне с ехограф точно какво е положението с вените.

Последна редакция: вт, 18 яну 2022, 14:59 от BMR

# 689
  • Мнения: 135
Момичета имам нужда от съвет!
Жената при която работех реши да ме назначи, но аз съм в 7месец и в момента няма как да работя. Мислех да откажа, но тя ме увери, че ако ѝ занеса болничен ѝ заплащам всеки месец осигуровките си след 12месеца трудов стаж ще имам майчинство.
Въпросът ми е следния:
  Мога ли да изисквам болнични за толкова дълъг период (12месеца)?
Бебчо живот и здраве ще е на 7 месеца, когато ще започне изплащането на болничния, а аз съм си наумила да се върна на работа по това време, но всичко се случва и затова ми се струва добра идея.. Освен това, ако се върна на работа ще мога да прехвърля майчинството на таткото, което също много ме устройва. Ако нямам обаче трудов стаж нямам опцията да прехвърлям "майчинството" на никого, защото то е социално и главно това ме мотивира да приема. Та какво мислите вие? Аз тепърва се сблъсквам с тази част от живота и честно казано не съм въобще наясно.

Общи условия

Активация на акаунт