Отново за фамилното име на децата

  • 4 274
  • 69
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 132
Скрит текст:
Питам какъв е смисълът от този закон
Защото утре може да реша да запиша детето си с имената на Вашият съпруг......
А истината е, че т.н. демокрация не е свободия, именно спазване на правила и закони!

Е, и,
какво като го запишете с имената на съпруга ми?

И не е свободия съгласна съм
но не мисля, че такъв закон има смисъл и място

Сякаш Джон- Смит Николаев Костадинов има общо с традицията


Нищо, само дето освен имената, ще го пиша и за баща.......пък върви доказвай.....нали..

И как точно ще пишеш някой за баща на детето ти без негово съгласие? Thinking

# 61
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 840
Айде четете малко...
Нали това е идеята на закона по отношение на бащиното и фамилното име. Ако нямаше такава разпоредба, всеки щеше да си пише бащино и фамилно име на детето си каквото му хрумне, примерно имената на комшията или на мъжа на някоя съфорумка.

# 62
  • Мнения: 132
И какво като си ги пишеш на комшията или на филанкишията??? Това, че си си кръстила детето с определени имена не прави някой автоматично баща на детето ти...
Има си процедури.
Значи моето дете като носи имената барабар с презимето и фамилията на още поне десет мъже, значи те са му бащи ли?

Ти можеш да си го кръстиш и на Брад Пит ако искаш, ама нали все пак той трябва да се запише доброволно с лична карта в родилния акт на детето... или най-малкото да го осъдиш като докажеш с днк тест, че е баща...

# 63
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 840
Ами точно, че не можеш да го кръстиш на Брад Пит и да искаш, освен ако не му е баща.
Или ако не му дадеш собствено име Брад Пит. Бащино Брад и фамилно Пит не можеш да му пишеш...

А казах, че не можеш да ги пишеш на комшията, точно защото има "процедури", сиреч закон. Четене с разбиране липсва явно.

# 64
  • Мнения: 132
Това, което аз се опитвам да кажа е, че дори и законът за имената и фамилиите да бъде променен, то няма как да навреди на комшията, защото даже и да си го кръстиш с каквито фамилни имена решиш, този някой не става автоматично баща на детето ти, нито пък може да донесе някакви последствия за когото и да било.
 
Така или иначе дори и да избереш друга фамилия, не можеш автоматично с това да се превърнеш в син/внук и т.н., и да претендираш, че си наследник, щото то си има родословно дърво.

# 65
  • Пловдив
  • Мнения: 14 381
Пончи е права за имената и бащинството на Брад Пит, обаче това пак не ме води до съгласие, че е правилно всеки свободно да си избира фамилно име или родителите да му избират свободно. Wink

# 66
  • Мнения: 132
А на мен примерно не ми пречи ако пожелаят с появата на наследниците си хората да приключат с дадена фамилия - да го направят. Ако щат и на мен да го кръстят... Все ми е тая дали на комшийката детето е Иваново, Драганово, Смит или Кехоу.

А и повечето хора си държат на фамилиите и не биха сложили на детето си чужда фамилия, освен ако нямат основателна причина за това. Ако считат фамилията Свинарови за обидна и непрестижна (примерно), не виждам защо да не я променят (но това все пак да си става при раждането и оформянето на акт за раждане, а не на кой когато му скимне).

# 67
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 840
Ама виж сега, то не е важно на мен или на теб, или на Хасан как и какво ни харесва. Затова има правов ред, има норми, които уреждат съответните обществени отношения. Относно имената законът казва - презимето и фамилията трябва да бъдат това и това. Волни интерпретации някъде на Сатурн или на Луната... Или може би в други държави. В България е така.

# 68
  • Мнения: X
След 5 страници безсмислени спорове, дано поне авторката да се е ориентирала, че няма законова възможност да избере различна фамилия от тази на бащата или презимето му. Grinning

Презимето и фамилното име имат определена традиционна функция и поради тази причина, има специално законово изискване за тях. Хубаво е, че нашата държава все още се придържа към традиционните ценности.

# 69
  • Сливен
  • Мнения: 244
Аз още чакам да чуя историята. Авторката ме заинтригува, че ще разкаже.

Общи условия

Активация на акаунт