С какво ви дразнят свекървите? – 133

  • 30 434
  • 779
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: X
Много ви моля, маста и солта са се трансформирали в бебешки соли със зехтин. https://remedium.bg/kneipp-patuvane-do-sveta-na-sanishtata-detsk … vana-40-g-25096/p

# 16
  • France
  • Мнения: 12 835
Мопасан имаше такъв разказ какво са ги правили бебетата в Бретан - току що родено и натъркано със сол и сняг. Ако оцелее.

# 17
  • Мнения: 2 492
И мене баба ми ме е солила навремето, с мас също са ме мазали, а и ме повивали и ми връзвали краката, за да са прави. От солта и маста ефект не знам дали има, но между краката ми, куче с кокал ще мине.

# 18
  • Мнения: 11 941
В една от пиесите на Гогол, но не помня "Ревизор" или друга имаше нещо такова, че "майка му не го осолявала и затова мирише". Аз не съм чувала дали са ме осолявали, трябва да питам майка ми, ама едва ли помни. Обаче, в едни ранни години бях чела някъде, че преди баня ако се втрие в кожата сол и май лимон беше другото, има хубав ефект. Наистина, като коприна ставаше, особено колена, лакти.Но е досадно и бързо ми омръзна.
А за бебетата, то не е било да се търкат, а да се пусне малко сол във водата, но не зная до кои години е съществувало.

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 23 739
А за бебетата, то не е било да се търкат, а да се пусне малко сол във водата, но не зная до кои години е съществувало.
Изобщо не е да се пусне малко сол във водата. Обтриване на бебето със сол и слагане със шепи сол във водата за къпане. Не е да се пусне да речем чаена лъжичка. Ако е една чаена лъжица няма никакво значение, но се слага сол с шепи.

# 20
  • Варна
  • Мнения: 1 789
91ва е роден синът ми - и двете баби, 39и и 40ти набор си знаеха за осоляването. Ама идеше реч за шепа сол във водата. По=скоро като спазване на традиция, отколкото реално за някакъв ефект. За пречистена мас съвсем не виждам проблем. В отделението за недоносени  се ползвам, че и правят крем за мъниците на основата, за да няма никакви консерванти. От него ползва майка ми, която е диабетичка с проблеми по кожата

# 21
  • Мнения: 25 681
Една шепа морска сол в коритото с вода са пускали. Но простият народ чул-недочул, че бебетата се осоляват, дай да търкаме по кожата. Та чак до смърт...
Друго чуто-недочуто – къпането с яйце. И чупят цели яйца в коритото, после алергии...
А всъщност са миели главичките на бебетата с жълтък, разбит с вода. Като по-щадящо средство от домашния сапун. С друго просто не са разполагали.
Не разбирам само защо днес, при цялата тази информация, която ни залива, включително и за ползите и вредите на старите методи, както и изобилието от бебешки продукти в търговската мрежа, някои продължават да поддържат бабините деветини, дори без да се осведомят какво точно, как и защо се прави.

# 22
  • Мнения: X
Защото основното им средство за информация са фейсбук групите. Още не са открили книгите.

# 23
  • при късмета
  • Мнения: 24 047
Защото, като нещо минава "за традиция", ей тогава става страшно. Прави се защото се прави и толкоз, никой не се замисля защо

# 24
  • Мнения: 2 886
Защото, като нещо минава "за традиция", ей тогава става страшно. Прави се защото се прави и толкоз, никой не се замисля защо
Много добре се е знаело защо. Шепа морска сол във водата е добре при настинка зимата. Яйчен шампоан и сега се продава. Други са наливали запарена лайка или смрадлика във водата за къпане. Преварена вода за пиене с малко копър против колики. Не е било хрумване просто ей така, без полза, нали.

# 25
  • Мнения: 1 606
Защото основното им средство за информация са фейсбук групите. Още не са открили книгите.

Т'ва сега 'що?!
Кому беше нужно?

# 26
  • Мнения: X
След кратко търсене:

https://m.bg-mamma.com/?topic=195390

В гугъл ми излязоха и още много, много безумни бабини деветини. Да се уплаши човек.
Ако моята майка/свекърва ми дадат такова предложение някога, ще ме е страх да си оставя детето при тях. Току виж са решили и нещо друго да направят.

# 27
  • Мнения: X
Отговарям на Как'Сийка.
Не разбирам само защо днес, при цялата тази информация, която ни залива, включително и за ползите и вредите на старите методи, както и изобилието от бебешки продукти в търговската мрежа, някои продължават да поддържат бабините деветини, дори без да се осведомят какво точно, как и защо се прави.

# 28
  • Мнения: 1 728
Защото основното им средство за информация са фейсбук групите. Още не са открили книгите.

Т'ва сега 'що?!
Кому беше нужно?
'Щото сутрин се сърди на себе си, следобед на целия свят. Злоба да има 😃

# 29
  • Мнения: 25 681
Между другото, това, че ако се изкъпе бебето със солена вода, потта му няма да мирише е абсолютна бабина деветина, която е опровергана от практиката.
Всички по-възрастни хора (че и доста от по-младите) са къпани като бебета със сол и въпреки това потта им мирише.
Единственият доказан от практиката метод с висока ефективност против телесни миризми е честото къпане и използването на антиперспиранти.

Общи условия

Активация на акаунт