С какво ви дразнят свекървите? – 133

  • 30 370
  • 779
  •   1
Отговори
# 30
  • France
  • Мнения: 12 245
Потните жлези при бебетата още не са развити и да се къпят в солена вода, която изсушава кожата е просто тъпотия. Но едно време и без друго 50% от децата умирали до 2 годишна възраст, така че...

# 31
  • Мнения: 2 864
Потните жлези при бебетата още не са развити и да се къпят в солена вода, която изсушава кожата е просто тъпотия. Но едно време и без друго 50% от децата умирали до 2 годишна възраст, така че...
За кое "едно време" говориш? Че имам в рода си близки, родени през 1911 г. Едните са били 6 деца, всички живи и здрави, другите - 4, едното е починало на 9 г. от дифтерит/дифтерия. Не звучи като 50%, за щастие.

# 32
  • France
  • Мнения: 12 245
В 20 век са имали вече наченки на медицина, но не достатъчно. Не забравяй, че мъртвите деца в ранна възраст почти не са споменавани. При дядо ми смъртността е била 30%. От 6 деца, 4 оцеляват. Поне за толкова знам. Децата починали само няколко месеца след раждането не са споменавани.

# 33
  • Мнения: 14 918
В 20 век са имали вече наченки на медицина, но не достатъчно. Не забравяй, че мъртвите деца в ранна възраст почти не са споменавани. При дядо ми смъртността е била 30%. От 6 деца, 4 оцеляват. Поне за толкова знам. Децата починали само няколко месеца след раждането не са споменавани.
Моят свекър номер едно не знаеше рождената си дата, защото са ги записвали по-късно. Ако оцелеят.

# 34
  • Мнения: 25 447
Между другото, в онези линкове има по-логично обяснение защо едно време са слагали сол във водата за къпане на бебетата. Така водата изстивала по-бавно, а освен това солта сгрявала – нещо особено важно за зимните бебета.
Може и да има логика. Топенето на краката в гореща вода с морска сол и до днес се практикува при настинка.

# 35
  • France
  • Мнения: 12 245
Преди години посетих селището на индустриалците Креспи. Имаше цял парцел в гробището на деца родени горе-долу по едно и също време (1922-1924). Минала епидемия и обезлюдила къщите. Как са живеели и преживявали?
Как'Сийке, трябва наистина много сол да се сложи, за да плътността на водата да се повиши толкова, че това да е вярно. Но пък ще одереш бебето. Тоест вредата е повече от бенефисът.

# 36
  • Мнения: 25 447
Ами не, не са слагали по много – иначе нямаше да оцелеем като нация.
Слагали са точно по една женска шепа морска сол на цяло корито вода. За ползите – не знам дали е имало, но и вреда е нямало. Може би и защото накрая са изплаквали бебето с чиста вода, без сол – подробност, която не знам защо се премълчава. Сигурно са разчитали, че се подразбира?
Друг е въпросът за тъпите невежи, които буквално осоляват бебетата. Там вече влиза в играта естественият подбор.

# 37
  • France
  • Мнения: 12 245
Според мен и една шепа е достатъчно на едно коритце, че да стане като морската вода. Сигурно затова са ги мазали с мас, че да не се нацепи кожата.

# 38
  • Мнения: 25 447
Изплаквали са ги първо. Simple Smile

# 39
  • Мнения: 14 918
Сега, като се замислих, ами нищо лошо няма в шепа морска сол във ваничката.
Моят син се роди 90-те. За сол нищо не ми е казвала майка ми, но донесе мас . А и аз не давах да маже, тя ми обясняваше, че така кожичката се подхранва и при бързия растеж била добре, и ние със сестра ми така сме мазани. Сега , от позиция на времето, си мисля, че не е лоша идея. Био-мио отвсякъде, но ако имам внуци, хич няма да споделям прозренията си Joy

# 40
  • Мнения: 25 447
При мен бабите нищо не са ме карали да правя, само са споделяли по тяхно време какво се е правело. А и аз имам спомени от детството как се къпеха децата, с какво ги мажеха и т.н.
Аз си гледах бебето по книгите и съветите на педиатъра. И на приятелки с медицинско образование.
Затова и бях силно потресена, когато една съседка, медицинска сестра, веднъж ме попита дали съм започнала да соля бебето. Отговорих категорично, че нямам и намерение. Тогава тя започна да ме плаши как, когато порасне, щяло много да се поти, да мирише на циганин и т.н., и т.н. Онемях. Едно, че версията за циганина я чувах за първи път, и второ, че това го казва медицинско лице.
После си казах, че всеки си шета на акъла и си гледа бебето така, както си знае.

А за моите внуци – имам достатъчно доверие на сина ми и на снаха ми, че ще си гледат децата грамотно и няма по никакъв начин да им навредят. Съвети няма да ръся, освен ако не ме питат нещо. Най-много да разкажа като куриоз как са ни гледали нас и как ние сме си гледали децата. Ако открият някое полезно зрънце, да се възползват на воля. Ако не – не. Няма нужда да изяждаме хляба на педиатрите, нали? Simple Smile

# 41
  • Мнения: 13 680
Ти така ще си мислиш, че разказваш 😉 Снахата почти със сигурност ще реши, че се месиш, налагаш, досаждаш, заяждаш и завиждаш 😀

# 42
  • Мнения: 11 870
В нашия вход живее една баба, която, живот и здраве, през февруари ще стане на 101.С акъла си е, ходи на пазар. Синът и е на 81.Ще взема да я питам за солта как е било.

# 43
  • Мнения: 25 447
Ти така ще си мислиш, че разказваш 😉 Снахата почти със сигурност ще реши, че се месиш, налагаш, досаждаш, заяждаш и завиждаш 😀

Е, така може да реши само една неуверена в себе си жена с комплекси.
Слава богу, моята снаха не е такава. Simple Smile

# 44
  • MI
  • Мнения: 11 797
За маста зависи каква е, едно е домашна, където знаеш животното как е гледано и какво е яко, друго е сега от магазина. Колкото и да преваряваш, доста неща отиват точно в мазнината. Точно затова и на индустриално гледано пиле е хубаво да се хвърли кожата. Иначе е напълно ОК, аз повече съм мазала с био масла щерката като бебе, отколкото с кремове, съответно никога не сме имали проблеми сериозни. А е взела за съжаление моята чувствителна кожа. Виж, за солта е голяма идиотщина. Нас майка ми не е дала да ни осоляват, голям скандал е било. Почти не се потя. Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт