Годишна данъчна декларация

  • 1 423
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте!
Моля за консултация по следния казус. За 2021г имам изтеглен заем на стойност 11 000 лв, но към 31.12.2021 задължението е под 10 000 лв. Трбва ли да се подава данъчна декларация по чл 50? Благодаря

# 1
  • Варна
  • Мнения: 467
Здравейте!
Моля за консултация по следния казус. За 2021г имам изтеглен заем на стойност 11 000 лв, но към 31.12.2021 задължението е под 10 000 лв. Трбва ли да се подава данъчна декларация по чл 50? Благодаря

https://nra.bg/wps/portal/nra/taxes/godishen-danak-varhu-dohdite/zaemi

# 2
  • Мнения: 2
Да, много благодаря, но не мога да разбера дали сумата, която е изтеглена е важна или остатъка от задължението

# 3
  • Мнения: 6 166
На линка, който ти е дала Тоника също го пише - прочети.

НЕ трябва да пускаш данъчна декларация за теглене на заем от банка. Колко точно си взела и колко ти остава няма значение.

Последна редакция: пн, 20 дек 2021, 07:04 от Елфичка

# 4
  • Мнения: 9
Здравейте на 18 години съм и не разбирам и ми е супер мътно с тези данъчни декларации и многото информация. Можете ли да ми кажете трябва ли да декларирам доходите си, които ги изкарвам лятото, защото само през лятото съм работил на 2020 и 2021 за момента. И тези данъчни облекчения могат ли да намалят издръжките от заплатите, които са ми удържали. Просто нямам никаква предтстава с тези допълнителни данъци, данъчни облекчения и да.

# 5
  • Мнения: 6 166
Работодателят ти подава информация за твоите доходи към НАП. Ти не е нужно да подаваш декларация. Ако имаш други доходи (например на хонорар), или имаш право на данъчно облекчение (например - имаш застраховка живот, внасял си през годината и това сега можеш да декларираш; или пък си внасяш в допълнителен пенсионен фонд - което го препоръчвам на всички като добър начин за пестене, и сега размера на вноскитети за годината ще намали данъчната ти основа и ще получиш сума за възстановяване), тогава можеш да попълниш ГДД. Пак не си длъжен, но като ти се полагат някакви пари за възстановяване, защо пък да не подадеш.

ГДД се подава тази година за предходната. Ако си имал шанс за сума за възстановяване за 2020, този шанс е пропуснат. Обаче ако имаш задължението да попълниш за предходна година и не попълниш на следващата, тогава ще трябва да попълниш в най-ранната година, в коята ти или НАП открият грешката, и ще имаш и глоба за закъснение (глобите на НАП хич не са за подценяване).

# 6
  • Мнения: 9
аз съм имал само трудов договор и от вас разбрах, че за него не е нужно декларирането на доходите, а иначе за допълнителен пенсионен фонд съм чувал, но не съм се интересувал подробно, но доколкото знам се внасят в банката на която си, тъй като съм на уникредит, та там предлагат ли добри условия и самите вноки ги внасяш всеки месец или когато решиш и когато се пенсионираш ти ги дават към пенсията или?
И последен въпрос инфлацията няма ли да изяде тези пари?

# 7
  • Мнения: 6 166
Правиш си проучване кои допълнителни пенсионни фондове каква доходност на внесените пари ти дават и можеш да си внесеш задължителните отдръжки за допълнително пенсионно осигуряване къде да бъдат внасяни.

Освен задължителните отдръжки от заплатста можеш да сключиш договор и за доброволно допълнително пенсионно осигуряване. Можеш да си внасяш по 10 лв на пример на месец. Те ще са ти втора пенсия, носят по-добра доходност от спестовен влог и за разлика от задължителния пенсионен фонд - можеш да ги теглиш при необходимост.

Общи условия

Активация на акаунт