Порцеланови фасети - 3

  • 28 768
  • 218
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 652
Ее, щом си говорим за мостове, то е ясно. Може би тъкмо тук е мястото, където да уточним, че с помощта на фасетите се гони ефекта на естетиката - форма, големина, цвят, контур, контакт. Никаква лечебна цел няма тук. Подходящи са за предни зъби.
Целта на коронката е спасяване на зъба. Счупен, безумно дълбок кариес, умъртвен зъб. Това са все случаи, където коронката е удачното решение.
Защо обаче се поставят коронки на предни зъби също? - Вариант 1) Защото може да са умъртвени, а умъртвените зъби стават по-лесно разрушими.
Вариант 2) Като ефект отново се гони естетика, непосилна за фасетите.
Пример: Зъб, който не е съвсем в редицата.
Решението: Изпилява се максималко и се слага коронка, с която той тъкмо да изглежда идентично на останалите и да е в редицата.

# 76
  • Мнения: 462
В началото и аз бях решила ,че ще стане с фасети ,но доктора категорично каза ,че няма да стане ,защото съм със "странни" зъби. Кучешки пред втори ,от другата страна втори много назад (който вчера изкарах ) така ,че е наложително при мен да са корони. Но сега ме мъчи друг въпрос - какъв материал да избера . Първо говорихме за металокерамика, но като гледам снимки в Гугъл нещо не ми допадат ,другия вариант е цирконии или порцелан . Доктора спомена нещо смесено металокерамика с цирконии ,но не го разбрах добре. Не искам да ми стоят пластмасови.Цели 30 години съм с криви зъби и сега се решавам да се придам във вид ,няма да жаля и пари ,но не знам какво да искам Sad

# 77
  • Мнения: 652
Ааааа, тая ситуация дето я описваш с фасети няма оправия, затовя коронки.
Да ти кажаааа .. от разговор с моята зъболекарка, зависи с какъв зъботехник работи твоя зъболекар и какво точно може да ти предложи и колко добре изработено.
Има много красиви и естетично издържани металокерамики. Аз съм имала такава, но се наложи да я махнем и да прелекуваме зъба наново.
Металокерамиката е по-здрава от другите посочени и аз отново ще поставя на моя зъб металокерамика. (Отново потвърдено, одобрено и препоръчано от моята зъболекарка, познаваща възможностите на зъботехника си.)
Вяжно е да се знае обаче, че който и вариант да избереш, коронката не е вечна. 10+ години може да изкара, но след това смяна е силно препоръчителна.

# 78
  • Мнения: 462
Ааа 10 години е много малко ,някъде четох доста повече време . Значи всичко е в ръцете на зъботехника .Нз аз съм от малък град , зъботехника е в Пловдив така ,че нямам много избор

# 79
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 116
В Пловдив има много добри зъботехници, така че спокойно. За предни зъби има цирконий с порцелан и са много добре естетически издържани, а и здрави. За кътници вече аз бих предпочела металолерамика, макар да имам имплант на кътник от цирконий и не е мръднал. Зависи от захапката, имаш ли бруксизъм и тн.

# 80
  • Мнения: 46
Здравейте. Използвам темата, за да попитам дали някой може да ми каже актуални цени за бондинг в София.

Примерно доктор Ситновска колко взима на зъб или е индивидуално според случая?

# 81
  • SF
  • Мнения: 21 282
Салиев дентал - 270 на зъб.

# 82
  • Мнения: 46
А можете ли да ми кажете какви са недостатъците при бондинга?
Освен полирането през 6 месеца. Забранени храни, забранени навици?

# 83
  • Мнения: 8 896
цените са индивидуални, зависи колко ще се покрие от зъба, дали с естетическа цел, или медицинска. Зъбите не са с еднаква големина, освен труда е важно и колко материал отива при бондинга. Бондинг може да се направи само на видимата предна част на зъба, но може и на целия зъб.

# 84
  • Мнения: 20 002
На мен ми изтъкнаха като недостатък при бондинга и едно удебеляване на зъбите, което ги прави да изглеждат неестествено. Мен това доста ме притеснява. Става въпрос за козметични корекции на предни горни и долни 6 зъба.

# 85
  • Мнения: 46
Да, и аз ще си правя корекция на предни горни и долни 6 зъба. Зъболекарят ми каза, че ще гони естествен вид, за да не си личи много бондинга.

Значи ще приема, че цена около 200 на зъб е нормална.

# 86
  • Мнения: 8 896
Да, при бондинга има известно удебеляване на зъба, защото не се прави изпилване на зъба ти, както при фасетите. Може и да се разпознава, че имаш бондинг,  зависи кой го е правил и как е оформил зъба.
За мен фасетите са по-естетичния вариант, но те пък си имат др недостатъци, изпилват ти зъбите, може да се отлепи или счупи и пак трябва да се правят, по-скъпи са, но и по-хубави, правят се с комп. модел  или зъботехник.
Помисли и за коронки, те са още по-здрави от фасетите, но  и още повече изпилват. Има смисъл за мъртъв зъб.
Има и разни варианти, изляти 6 зъба, но си мисля, че това въобще не е добре, ако те заболи  1 зъб, ще свалят цялото  и дали може да се свали без да се развали? Отиде инвестицията Simple Smile

 

# 87
  • Мнения: 46
Някой може ли да ми разясни колко дълготраен в кеайна сметка е бондингът? Защото си е сериозна сума пари и ако ще е нещо с кратковременен ефект, се чудя дали си заслужава..

# 88
  • Мнения: 8 896
не е много траен, колкото е трайна една пломба.
Това е като да ти покрият с пломба целия зъб, без да е болен, без да го пилят, е ще ти го пооформят малко, при всички случаи ще изглежда малко по-добре. С течение на времето този материал потъмнява. И ще трябва да го пазиш, ще внимаваш какво хапваш.
Ще пиеш ли кафе, вино? Ще гризеш ли някакви твърди рани или ще си ги режеш?
Аз си мисля, че ако имаш нещо малко за прикриване, неравност, ъгълче, парченце ти се отчупило и др. - бондинг. На живи зъби - бондинг. На умъртвени - направо коронка. Всички случаи са много индивидуални защо човекът прибягва до такива процедури. Ако е готов на всичко (да си изпили живите зъби) заради красотата, да си направи коронки от най-скъпия материал в момента. Ще му  издържат мин 10 години, че може и 20г.
Фотополимерни фасети - 3 до 5 години
Порцеланови фасети  повече от 10г
Бондингът може и по-малко от 3 г  да издържи, току виж и повече.


# 89
  • SF
  • Мнения: 21 282
Защо бондингът да издържи по-малко от 3 г.? Пломбите не издържат по 3 г.

Общи условия

Активация на акаунт