Порцеланови фасети - 3

  • 28 083
  • 218
  •   2
Отговори
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 086
Линк към старата тема.

# 1
  • SF
  • Мнения: 21 174
Благодаря, Пупитка!
В темата за порцеланови фасети ли можем да говорим или за циркониеви и бондинг?
Аз съм си навила на пръста да правя разкрасяването и с интерес ще следя всичко - за, против, препоръки...

# 2
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 086
Може всичко. 😃
По повод питането на момичето от предната тема - ако няма вариант за фасети/светулки без пилене, не си го причинявайте.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 334
Цирконият е материал, който трудно се лепи със съществуващите цименти, което го прави неподходящ за фасети.
За да се направи фасета от цирконии, то зъбът трябва да е изпилен почти като за корона.

# 4
  • Мнения: 2 496
Може ли с бондинг или фасети да се постигне прозрачността на естествения зъб в края му? Изцяло плътен бял цвят стои много неестествено и си личи, че зъбите са пипани...

# 5
  • Мнения: 1 593
Може ли с бондинг или фасети да се постигне прозрачността на естествения зъб в края му? Изцяло плътен бял цвят стои много неестествено и си личи, че зъбите са пипани...
Аз съм с бондинг на предните горни два. Три пъти ми сменя цвета на материала точно, защото прозира и се виждаше края на моя зъб. Много съм доволна от крайния резултат,съжалявам, че не си бях избрлили зъбите преди това. От една година искам да ги избеля, но трябва да сменя и правените зъби и това ме спира. Ако някой може да даде съвет за качествено избелване въпреки бондинга ще е супер, но се съмнявам.

# 6
  • Мнения: 2 496
Доколкото знам, при избелване на зъбите, бондингът/фасетите си остават в предишния цвят, не се влият от процедурата. Так че е трябвало преди поставянето им да се направи Sad

Разгледах на Ситновска работата с бондинг. Че то няма един "преди" с прозрачност в края на зъба. Само моите зъби ли са такива... Не си представям само два или един плътен зъб, а другите както са си преди... Май трябва пак да ида на консултация

# 7
  • Мнения: 1 593
Моите си прозират. Аз си правих бондинг след сваляне на брекети. Бях толкова развълнувана, че махам брекетите и въобще не ми е хрумнало това с разликата в цветовете. Ама бях при доста добри ортодонти и ми е странно, че въобще не ми предложиха избелване. Сега са ми супер естествени зъбите и събирам смелост, защото следващия път, може и да не изглеждат толкова добре.

# 8
  • Мнения: 2 496
Аз бях при Ситновска и тя ми предложи избелване. Иначе и аз не се бях замисляла и ми хареса идеята.

# 9
  • SF
  • Мнения: 21 174
И аз ще ходя при нея след нова година. Не се препоръчват други в темата, а аз търся варианти и препоръки.
Само не знам бондинг или директно порцеланови фасети да правя.

# 10
  • Мнения: 1 593
Аз си ги правих при Грета Йорданова

# 11
  • Мнения: 2 496
Има добри отзиви и за д-р Бянова май. Но колкото и добър да е специалистът, все има риск точно при теб да се издъни и затова не мога да се престраша. Да не стане от трън, та на глог. И уж грозен естествен зъб, накрая да имам още по-грозен коригиран зъб.

# 12
  • Мнения: 8 806
веднъж бях свидетел на един мъж на масата му паднаха фасетите. На следващия ден търсеше къде ще му ги лепят пак.  Simple Smile)  При него бяха цялостно направени, на няколко зъба. Не знаех дори, че може и така. Не да ти падне една фасета, а всичките. Simple Smile)

# 13
  • Варна
  • Мнения: 334
веднъж бях свидетел на един мъж на масата му паднаха фасетите. На следващия ден търсеше къде ще му ги лепят пак.  Simple Smile)  При него бяха цялостно направени, на няколко зъба. Не знаех дори, че може и така. Не да ти падне една фасета, а всичките. Simple Smile)
Фасетите не се правят в блок. Най вероятно са били временни.
Керамичните фасети, ако са направени както трябва, не могат да се свалят. Те се махат с изпиляване като естествен зъб.

# 14
  • София
  • Мнения: 337
Здравейте, от доста време ви чета, но до сега не съм писала.
Правих си изправяне на зъбите с алайнери, след това домашно избелване.  През последните 5-6 месеца се чудих дали да си направя директен бондинг само на 2 предни счупени зъба, или на повече, както ми предложиха.
Накрая се реших да направя на повече и от 2 дни съм горд собственик на 4 нови. Оставиха ме да свикна с тях, да се погледам и утре ще довършим останалите и може да променим по тези, каквото не ми е харесало.
Честно да си признав трудно се възприех с новите… изглеждаха ми големи и някак странни, но вече започнах да свиквам и с тях и не съжалявам. Погледнато от съвсем близо не си личи, че това може да е изкуствено, започнато е от под венеца и няма никакъв ръб. Може да се познае само по това, че зъбите са идеално подредени и с хубав бял цвят. 😄
Като цвят ми предложиха най-светлото ествествено бяло, което почти не се
Различава от цвета, който се получи след избелването. Няма дебели ръбове, няма и щръкване на зъбите напред /от което се притеснявах доста/.
Ако някой иска снимки или допълнителна информация, може на лично.

Като станат готови окончателно, може да кача снимка, ако имате желание. 🙂

# 15
  • Мнения: 1 845
Pc sun,честито!
Може ли снимки и инфо при кой д-р си правиш бондинга?

# 16
  • Мнения: 2 048
И аз се нареждам за снимки и инфо за лекаря
Благодаря !

# 17
  • София
  • Мнения: 337
Благодаря!
В Saliev Dental правих всичко.
Отидох при тях с дългогодишен страх от зъболекари /който също излекуваха/, с кариес на всеки зъб и си тръгвам с почти холивудска усмивка. Blush

Изпращам ви снимка, но пак казвам, не е окончателния вариант, има какво да се променя. Правени са само първите 4 зъба и така като гледам не се различават особено от моите назад. Остават още 4 зъба.
Всъщносг няма да е лошо да чуя мнение, докато не сме ги завършили окончателно 😄 Трудно вземам такива решения и още по-трудно възприемам новостите.

# 18
  • Мнения: 1 845
Страхотни са ви. Симетрични и не изглеждат изобщо неестествени или изпъкнали.
Може ли да споделите и цена

# 19
  • Мнения: 2 048
Много добре направени.Пилени ли са зъби?

# 20
  • Мнения: 2 496
Гарантирано ли е, че крайният резултат ще е като временният? И това е бондинг, не фасети, така ли? И на мен ми харесаха зъбите, супер са Simple Smile

# 21
  • София
  • Мнения: 337
Благодаря. Това е директен бондинг, не са фасети. Няма нищо пилено, правено е върху естествения ми зъб.
Не е временен резултат - направени са, но не са полирани. Идеята е, че по тях могат да се правят корекции - дължина, форма и тн., ако нещо ми е неудобно, ако не се харесвам или ако има фъфлене.
Мисля, че линията между двата предни зъба трябва малко да се заобли и ще станат по-естествени. Могат и да се скъсят доколкото позволяват моите зъби.

Цената е 260 на зъб, като е включена един вид гаранция.  Ако нещо се счупи, надраска и тн, го оправят безплатно. Ако има стара пломба на зъба или има нужда от нова, се подменят/правят безплатно.
По принцип всичко може да се направи в едно посещение.

Последна редакция: пн, 17 яну 2022, 19:11 от PC-sun

# 22
  • SF
  • Мнения: 21 174
Страхотни зъби! Направи много добра реклама на клиниката. Аз не разбирам и изобщо не мога да предложа какво да се променя по тях. За мене са естествени, красиви зъби.
Болеше ли те?

# 23
  • София
  • Мнения: 337
Никаква болка. Единствения дискомфорт е стоенето 2 часа на стола 😉

# 24
  • SF
  • Мнения: 21 174
След бондинг, може ли някога човек да реши и да си сложи фасети?

# 25
  • Мнения: 1 845
За мен са перфектни и никакво заобляне или скъсяване не е нужно,но вие най-добре ще си прецените. Важното е да се чувствате вие перфектно.
Цената е конкурентната явно в София,както и гаранцията. Аз съм се насочила към д-р Ситновска,но т.к.няма скоро часове бих се доверила и на вашия д-р.
Esmee,бондингът е наслагване в/у твойте зъбки(няма пилене на свой зъб),докато при фасетире си има пилене ня собственоте… и да,може след бондинг фасети..от 15 г. съм с бондинг и все още не смея да пиля здрав зъб за фасети.

# 26
  • SF
  • Мнения: 21 174
Има ли промяна след 15 години? Някакво остаряване?
Какво значи конкурентна цена?

# 27
  • Мнения: 1 845
Има ли промяна след 15 години? Някакво остаряване?
Какво значи конкурентна цена?
Да,има потъмняване заедно с естествените зъби. Обикновено на 6-12 м се прави почистване и полиране и стават като нови. Аз съм с предни чупени и затова по-често ми се случваше да посетя д-р 🥴 отхапвах твърди ядки..забравя се,че не трябва и се отчупваше ъгълче,а при фасетите лети цвлата фасета 🙈
Конкурентна цена значи,че почти в цяла София д-рите,които наблюдавам работят на тази цена на зъбче с +- 50 лв.,но същите условия. Д-р Ситновска дава мн добра гаранция,ако я посещавате на 6м за полиране,както и ви изработва макет- 3д принт на бъдещите зъбки в тази цена.”,но няма часове преди юли вече 🙈

# 28
  • Мнения: 1 167
Може би съм единствената, която не харесва работата на Др Ситновска. Всички случаи изглеждат еднакви, форма и цвят. Изгражданията са много плътни и нямат естествената прозрачност, която много от зъбите имат. Освен това тя представя доста случаи, при които от криви зъбите става много прави и за мен 100% има изпиляване на кривините на зъбите, което за самия зъб не е благоприятно, както и функционално.

Аз бих препоръчала други, за мен много по-добри естети. Но все пак зависи и човек какво иска като краен резултат - неестествено бели зъби или наистина красово изработен бондинг.

Lege artis dental clinic (др Рангочев)
Стоматологично студио Венелинов (др Венелинов)
Др Калоян Пенчев
Др Софиен Риахи
Др Иван Райчев (Dr Ivan Raychev)
Конкретни при тези доктори в много от случаите е включена и бърза ортодонтия, което подпомага бондинга.


Само споделям снимки за съпоставка
Др Ситновска
https://i.---shortener8712-XFpzvBy/02-A699-B5-60-A7-4922-BDC1-636-FD57-EECED.jpg
Долните зъби изглеждат много дебели също така.

Др Калоян Пенчев
https://i.---shortener8712-Bf5qvxG/C9-B2-AD16-20-D9-4744-A36-F-3 … -F5-FD8-EDA81.jpg

https://i.---shortener8712-QbhCd8K/881-C9081-29-D9-4-B59-8197-FD299-A33-FA2-B.jpg

Др Иван Райчев
https://i.---shortener8712-L9xsmHs/CD3-ED3-E4-2099-476-A-A617-033486730627.jpg

Последна редакция: вт, 18 яну 2022, 09:47 от fiffy91

# 29
  • София
  • Мнения: 337
Моята пълна промяна завърши днес. 🙂
Не съжалявам нито за похарчените пари, нито за времето и мъките, които преживях!

# 30
  • Мнения: 2 496
Фифи, ужасни са тези показаните на д-р Ситновска. Като дражета Орбит са Grin Обаче другите показани от теб бондинг ли са? Не съм разглеждала още сайтовете на другите зъболекари, по-късно като приспя детето.

Мен точно това ме спира, страхът, че няма да могат да докарат въпросната прозрачност на зъба. Защото искам само на единия зъб бондинг. Той е умъртвен. А съседният не искам да го пипам...

PC-sun, честито! Хубави са ти новите зъби! И важното е, че ти се харесваш. Защото има хора, на които им е странна промяната и не могат да свикнат Smiley

# 31
  • Мнения: 1 167
Барбалена, да, изграждания с материал за пломба са (бондингът може да е само на част от зъба, без да се покрива целият или на единични зъби). Влез във фейсбук и др Райчев има качени още случаи, както и др Рангочев.

На др Ситновска всичките й случаи са такива, като дъвки орбит и всички са еднотипни като форма, но явно има хора, които ги харесват, в което няма нищо лошо, хората сме различни. Simple Smile Аз на себе си никога не бих си направила зъби, които прави тя.

# 32
  • SF
  • Мнения: 21 174
Моята пълна промяна завърши днес. 🙂
Не съжалявам нито за похарчените пари, нито за времето и мъките, които преживях!



Нищо общо с изходния материал!
Наклонът на зъбите е изправен предварително, така ли? Не знам какво сте коригигали днес. Искаш ли да ни кажеш?
Искам и аз такава усмивка!

# 33
  • София
  • Мнения: 337
Първото е началното положение, след това преминах ортодонтско лечениеза година и половина  с изправяне на зъбите /втората снимка/ + домашно избелване.
Последната снимка вече е бондинга на 7 зъба - само козметична промяна + запълване на едно разстояние между 3 и 4 зъб, което се отвори след преместването на зъбите.

Можеше да направят само счупените 2 предни, но така или иначе не си ги харесвах…. Та реших всичко 😉

# 34
  • Мнения: 5
Някой ако има отзиви за Медикал дент д-р Кирилов в СОФИЯ да споделя.

# 35
  • Мнения: 97
Привет! Имам нужда от съвет и мисля, че това е правилното място. Преди 2 години си сложих фасети на два предни зъба, причината моите бяха много по-малки, в сравнение с останалите. Ефекта след поставянето им беше страхотен-бях на 7мото небе. 30 години чакана усмивка, яд ме беше, че не сложих по-рано. 3 месеца по-късно едната се счупи, за огромно мое разочарование. Съответно отидох за нова предложих да платя колкото е необходимо , но ми обясниха, че е в гаранция. Да но новата при поставяне изглеждаше еднаква, а сега особено на снимки е видно, че е по Бяла и масивна. Изключително ме дразни, загубих отново желание да се усмихвам. Определено искам да я махна, но не знам дали да сложа бондинг или нова фасета. Клоня към бондинг. Има и зъболекар, който ми обещава перфектен резултат. Моя зъб е вече изпилен  заради фасетите. Единствения ми страх е бондинга да не падне или да се счупи, знам че не са много трайни в сравнение с фасетите, а често пътувам в чужбина. Какво бихте ме посъветвали да си направя нова фасета и да помоля зъболекарката, която ги направи да я смени и тонално да пасва или да се доверя на другия зъболекар за бондинг в едно посещение. Просто е изключително дразнещо само един зъб да е различен особено на снимки.Мисля че другия вариант е иЗбелване, но не ми се иска за един зъб, а и аз пия доста кафе едва ли ще са бели за дълго.

# 36
  • София
  • Мнения: 337
Избелване на фасетите не може да се прави, а за останалите зъби има риск да станат още по-различни от фасетите. Вероятно са ви я направили от друг материал. Може да подмените и двете фасети заедно, за да са еднакви.
Аз съм с бондинг от скоро и съм доволна.

Смених обаче ортодонтския ритейнър /правиха ми го на друго място/ и видимо беше от друг материал. Ами счупи се на 3-тата седмица и то носейки го само вечер.
А предния непрекъснато носене 9 месеца не е мръднал.
Така че зъботехника и материала май са най-важни 🙂

# 37
  • Мнения: 97
Какво представлява този ритейнър? Съгласна съм с вас, че зъботехника и материала са най-важни, но в случая и стоматолога, доколкото знам бондинг се прави от зъболекар?

# 38
  • София
  • Мнения: 337
Да, от зъболекар. Ритейнъра се слага след изправяне на зъби, той няма общо с бондинг и фасети. Дадох го само като пример за 2 различни изработки.

# 39
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 086
Моят съвет е да се върнете при лекаря и да обясните, че двете фасети се различават. Със сигурност ще ги оправят, имаме много такива случаи в лабораторията.

# 40
  • Мнения: 8 806
нова фасета, или две фасети, не бондинг

# 41
  • Мнения: 97
нова фасета, или две фасети, не бондинг
Бихте ли се обосновали? Аз мислех за бондинг повече

# 42
  • Мнения: 8 806
според мен, фасетите са по-подходящи за резци. (не съм зъболекар). Бондингът може  постепенно да се похаби в краищата, да измени формата си.  Докато с фасета няма да имаш този проблем. И може би керамични фасети избери. И трябва да си имаш едно наум, че каквото и да сложиш, трябва да го пазиш.   Една зъболекарка ми беше казала, че дори праскова да не се гризе, а да се реже.

# 43
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 086
Чак праскова не бих казала, но орпеделено всичко по-твърдо от това не трябва да се отхапва с предните зъби, защото фасетите ще "отскочат" от самия зъб. Никакви твърди ябълки, кокали, солети, люпене на семки и тн.

# 44
  • SF
  • Мнения: 21 174
Солети??? Уффф..  бисквити, солети, бонбони... Понякога на човек му се случва нещо да схруска.
Май бондингът е по-малко капризен. Иначе като цена се доближава до фасетите.
Или греша?

# 45
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 086
Да, солети. Аз лично със солета съм си чупила зъб с щифт до долу - буквално го раздели на две, а за фасетите просто има опасност да ги "избиеш", ако отхапеш от твърдо нещо с тях.

# 46
  • SF
  • Мнения: 21 174
А бондингът също ли е толкова деликатен?
Семки не ми се чоплят и няма да чопля, ябълки ще режа, но солети, гризинки, твърд шоколад, все ще ми се случи да отхапя.

# 47
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 086
Бондингът е по-скоро за поправяне на ъгълчета и запълване на диастеми и не е толкова здрав, колкото фасетите. Сега не си мислете, че няма вече да отхапвате от шоколадче, бисквита, просто се стараем да не е изцяло с предните зъби. Иска си пазене инвестицията, но в никакъв случай не е нещо екстремно. Казвам го като човек, който обожава да оглозгва кокали. 😬

# 48
  • Мнения: 8 806
шоколадчето разчупвате на квадратчета

# 49
  • Мнения: 745
С керамична фасета съм на единия преден зъб и керамична коронка на другия, бях ги   счупила като ученичка.Доктора ме предупреди никакво люпене на семки , захапване с тях. С времето ти става навик и се свиква.Вече 5 г фасетата не е мръднала.

# 50
  • SF
  • Мнения: 21 174
шоколадчето разчупвате на квадратчета


Ясно, ясно... Аз като пример го дадох. Твърд шоколад. Варена царевица на кочан може ли да се яде. По принци обичам, но за красива усмивка, се лишавам.
За солети се учудих.
Семки не ям.

# 51
  • Варна
  • Мнения: 334
С керамична фасета съм на единия преден зъб и керамична коронка на другия, бях ги   счупила като ученичка.Доктора ме предупреди никакво люпене на семки , захапване с тях. С времето ти става навик и се свиква.Вече 5 г фасетата не е мръднала.
Основната функция на предните зъби е да отхапват, затова се наричат резци. Ако правейки ви фасети ви кажат, че не можете да отхапвате с тях, това е травма за цял живот. На моите пациенти им казвам, че трябва да забравят,че имат нещо на зъбите ( фасети, бондинг ) и да се хранят нормално. Чопленето на семки и гризането на нокти го слагаме в графа вредни навици и не е добре да се прави, защото с години човек използва точно определено място за беленето на семките и с времето може да се получи дефект. Естествения емайл се изтрива, камоли нещо което човек е сътворил.

# 52
  • Мнения: 49
Здравейте! Бихте ли споделили колко струва кабинетното избелването на зъби при д-р Ситновска и бондинг на горните шест зъба? Благодаря!

# 53
  • Мнения: 19 861
Около 1600 лв.

# 54
  • SF
  • Мнения: 21 174
Да, цената варираща ли е или е някаква твърда - цена на зъб?
Каква е цената за бондинг на 1 зъб?
За фасетите зависи и от цената на лабораторията.

# 55
  • Мнения: 49

Благодаря Ви! А, вярно ли е, че няма часове до юли?

# 56
  • Мнения: 19 861
С 3 месеца напред записване в графика.

# 57
  • Мнения: 240
Здравейте, някой да има впечатление от работата D.S. dent?

# 58
  • София
  • Мнения: 1 248
Здравейте! Имам сложен въпрос.
Зъбите ми са в окаяно състояние от години, емайл почти нямам и са пожълтели към венеца, тъй като са толкова изтрити, че са оголили предполагам дентина. Предните горни 4 на брой преди 20 г ги направих с керамични коронки, тъй като имах отчупени ъгълчета. Бяха перфектни, но преди 5 г. без да искам прехапах вилица и двата се счупиха. От тогава е мъка. През 2, 3 месеца ходя да ми ги доизграждат с фотополимер, защото понякога несъзнателно прехапвам нещо и изграденото се отлепва. Проблема при мен е че всички зъби са почти без емайл и вероятно материала не държи. Отделно от изтъркването на зъбите захапката ми е неправилна, долните предни 4 пък са криви. Решила съм да езема решение и да поправя тази каша в устата си, но  нито знам къде да се насоча, нито с какво да ги оправя, керамика, цирконий, бондинг... Живея в София. Моля за насоки и споделяне от някой, който е правил пълна реконструкция за ориентировъчна крайна цена. Благодаря!

# 59
  • Мнения: 8 806
Първо си оправи захапката, ортодонт. Може би това ще ти спре изтъркването на зъбите. Тези, които изграждат коронките, ще се опитат да ти подобрят захапката колкото могат, но според мен едно лечение при ортодонта ще е по-ефективно. Изисква и време, но го направи.
А после ще разрасяваш.

# 60
  • Мнения: 7 418
Някой ако има отзиви за Медикал дент д-р Кирилов в СОФИЯ да споделя.
   Д-р Кирилов е магьосник. По повод неговата работа няма никакви забележки.
   Но в клиниката работят редица други лекари, които редовно се сменят. Повечето са доста млади. Към тях се трупат доста въпроси... Специално на фона на цените на клиниката.
   Иначе обслужването и материалите са на най-високо ниво.

# 61
  • Мнения: 9
Здравейте! Бихте ли препоръчали добри зъболекари във Варна точно за фасети или бондинг? Общо взето, да имат опит с такива неща .Благодаря

# 62
  • Мнения: 1 167
Здравейте! Бихте ли препоръчали добри зъболекари във Варна точно за фасети или бондинг? Общо взето, да имат опит с такива неща .Благодаря

Стоматологично студио др Венелинов
LEGE ARTIS Dental Clinic

Ако търсите високо ниво на работа - тези две места.

# 63
  • Мнения: 646
Здравейте! Бихте ли препоръчали добри зъболекари във Варна точно за фасети или бондинг? Общо взето, да имат опит с такива неща .Благодаря

Стоматологично студио др Венелинов
LEGE ARTIS Dental Clinic

Ако търсите високо ниво на работа - тези две места.

От варненски зъболекар знам, че ако искаш естетика, красота и тн - LEGE ARTIS.

# 64
  • Мнения: 1 167
Др Венелинов също е страхотен и изключителен професионалист. Но е най-добре човек да отиде на първичен преглед, за да прецени дали това е неговото място от всяка една гледна точка - обстановка, стоматолог, клинични случаи, финансова част. Simple Smile

# 65
  • Мнения: 386
Чух много добри отзиви за Венелинов, но цените там били “убийствени”. Ако някой има преки впечатления, моля да сподели.

# 66
  • Мнения: 9
Някой, който има фасети или корони, може ли да сподели дали тези неща изискват някаква поддръжка при зъболекар? Имам предвид, дали се налага да посещаваш лекар периодично, какви евентуални проблеми могат да възникнат?

# 67
  • Мнения: 745
Имам и двете , не изискват специална поддръжка.

# 68
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 086
Искат поддръжка както всеки зъб - редовни почиствания при зъболекар, ползване на конец за зъби, вода за уста и тн. Това е в общи линии.

# 69
  • Мнения: 462
Здравейте, може ли да ми кажете кога се слагат фасети и кога е нужно да са корони ?

# 70
  • Мнения: 8 806
зависи каква част от зъба искаш да ти се изпили, колко време да ти изкара инвестицията, цената е различна, зависи  и в какво състояние са зъбите (зъболекар преценява), но да допуснем, че става дума за здрави зъби

# 71
  • Мнения: 462
На вид здрави ,но с пломби всеки. Става въпрос за предните четири.

# 72
  • Мнения: 646
А защо не бондинг, по това описание смея да мисля, че зъбите са подходящи за бондинг.

# 73
  • Мнения: 8 806
най-добре вземи мнение от няколко стоматолога.
Ако има много пломби, зависи сигурно къде са, може би е по-добре и коронки. Но и те не са вечно решение, след време венците се изменят и може да стане даже грозно, трябва да се подменят пак. Все пак, според мен, издържат най-дълго време. От зъба нищо не остава, ако нещо не е наред, само корони нататък сигурно.
При фасетите се изпилва малко от  предната част на зъба, евентуални неприятности са, ако паднат.
Бондингът е подходящ също, но, според мен той  си изменя цвета, като пломба. Зависи от вида на материала. Ако  ти коригират участъци от зъба, може да има разлика в цвета на твоя зъб и цвета на бондинга.

# 74
  • Мнения: 462
най-добре вземи мнение от няколко стоматолога.
Ако има много пломби, зависи сигурно къде са, може би е по-добре и коронки. Но и те не са вечно решение, след време венците се изменят и може да стане даже грозно, трябва да се подменят пак. Все пак, според мен, издържат най-дълго време. От зъба нищо не остава, ако нещо не е наред, само корони нататък сигурно.
При фасетите се изпилва малко от  предната част на зъба, евентуални неприятности са, ако паднат.
Бондингът е подходящ също, но, според мен той  си изменя цвета, като пломба. Зависи от вида на материала. Ако  ти коригират участъци от зъба, може да има разлика в цвета на твоя зъб и цвета на бондинга.


Доктора предлага корони ,ще се слагат и мостове

# 75
  • Мнения: 646
Ее, щом си говорим за мостове, то е ясно. Може би тъкмо тук е мястото, където да уточним, че с помощта на фасетите се гони ефекта на естетиката - форма, големина, цвят, контур, контакт. Никаква лечебна цел няма тук. Подходящи са за предни зъби.
Целта на коронката е спасяване на зъба. Счупен, безумно дълбок кариес, умъртвен зъб. Това са все случаи, където коронката е удачното решение.
Защо обаче се поставят коронки на предни зъби също? - Вариант 1) Защото може да са умъртвени, а умъртвените зъби стават по-лесно разрушими.
Вариант 2) Като ефект отново се гони естетика, непосилна за фасетите.
Пример: Зъб, който не е съвсем в редицата.
Решението: Изпилява се максималко и се слага коронка, с която той тъкмо да изглежда идентично на останалите и да е в редицата.

# 76
  • Мнения: 462
В началото и аз бях решила ,че ще стане с фасети ,но доктора категорично каза ,че няма да стане ,защото съм със "странни" зъби. Кучешки пред втори ,от другата страна втори много назад (който вчера изкарах ) така ,че е наложително при мен да са корони. Но сега ме мъчи друг въпрос - какъв материал да избера . Първо говорихме за металокерамика, но като гледам снимки в Гугъл нещо не ми допадат ,другия вариант е цирконии или порцелан . Доктора спомена нещо смесено металокерамика с цирконии ,но не го разбрах добре. Не искам да ми стоят пластмасови.Цели 30 години съм с криви зъби и сега се решавам да се придам във вид ,няма да жаля и пари ,но не знам какво да искам Sad

# 77
  • Мнения: 646
Ааааа, тая ситуация дето я описваш с фасети няма оправия, затовя коронки.
Да ти кажаааа .. от разговор с моята зъболекарка, зависи с какъв зъботехник работи твоя зъболекар и какво точно може да ти предложи и колко добре изработено.
Има много красиви и естетично издържани металокерамики. Аз съм имала такава, но се наложи да я махнем и да прелекуваме зъба наново.
Металокерамиката е по-здрава от другите посочени и аз отново ще поставя на моя зъб металокерамика. (Отново потвърдено, одобрено и препоръчано от моята зъболекарка, познаваща възможностите на зъботехника си.)
Вяжно е да се знае обаче, че който и вариант да избереш, коронката не е вечна. 10+ години може да изкара, но след това смяна е силно препоръчителна.

# 78
  • Мнения: 462
Ааа 10 години е много малко ,някъде четох доста повече време . Значи всичко е в ръцете на зъботехника .Нз аз съм от малък град , зъботехника е в Пловдив така ,че нямам много избор

# 79
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 086
В Пловдив има много добри зъботехници, така че спокойно. За предни зъби има цирконий с порцелан и са много добре естетически издържани, а и здрави. За кътници вече аз бих предпочела металолерамика, макар да имам имплант на кътник от цирконий и не е мръднал. Зависи от захапката, имаш ли бруксизъм и тн.

# 80
  • Мнения: 46
Здравейте. Използвам темата, за да попитам дали някой може да ми каже актуални цени за бондинг в София.

Примерно доктор Ситновска колко взима на зъб или е индивидуално според случая?

# 81
  • SF
  • Мнения: 21 174
Салиев дентал - 270 на зъб.

# 82
  • Мнения: 46
А можете ли да ми кажете какви са недостатъците при бондинга?
Освен полирането през 6 месеца. Забранени храни, забранени навици?

# 83
  • Мнения: 8 806
цените са индивидуални, зависи колко ще се покрие от зъба, дали с естетическа цел, или медицинска. Зъбите не са с еднаква големина, освен труда е важно и колко материал отива при бондинга. Бондинг може да се направи само на видимата предна част на зъба, но може и на целия зъб.

# 84
  • Мнения: 19 861
На мен ми изтъкнаха като недостатък при бондинга и едно удебеляване на зъбите, което ги прави да изглеждат неестествено. Мен това доста ме притеснява. Става въпрос за козметични корекции на предни горни и долни 6 зъба.

# 85
  • Мнения: 46
Да, и аз ще си правя корекция на предни горни и долни 6 зъба. Зъболекарят ми каза, че ще гони естествен вид, за да не си личи много бондинга.

Значи ще приема, че цена около 200 на зъб е нормална.

# 86
  • Мнения: 8 806
Да, при бондинга има известно удебеляване на зъба, защото не се прави изпилване на зъба ти, както при фасетите. Може и да се разпознава, че имаш бондинг,  зависи кой го е правил и как е оформил зъба.
За мен фасетите са по-естетичния вариант, но те пък си имат др недостатъци, изпилват ти зъбите, може да се отлепи или счупи и пак трябва да се правят, по-скъпи са, но и по-хубави, правят се с комп. модел  или зъботехник.
Помисли и за коронки, те са още по-здрави от фасетите, но  и още повече изпилват. Има смисъл за мъртъв зъб.
Има и разни варианти, изляти 6 зъба, но си мисля, че това въобще не е добре, ако те заболи  1 зъб, ще свалят цялото  и дали може да се свали без да се развали? Отиде инвестицията Simple Smile

 

# 87
  • Мнения: 46
Някой може ли да ми разясни колко дълготраен в кеайна сметка е бондингът? Защото си е сериозна сума пари и ако ще е нещо с кратковременен ефект, се чудя дали си заслужава..

# 88
  • Мнения: 8 806
не е много траен, колкото е трайна една пломба.
Това е като да ти покрият с пломба целия зъб, без да е болен, без да го пилят, е ще ти го пооформят малко, при всички случаи ще изглежда малко по-добре. С течение на времето този материал потъмнява. И ще трябва да го пазиш, ще внимаваш какво хапваш.
Ще пиеш ли кафе, вино? Ще гризеш ли някакви твърди рани или ще си ги режеш?
Аз си мисля, че ако имаш нещо малко за прикриване, неравност, ъгълче, парченце ти се отчупило и др. - бондинг. На живи зъби - бондинг. На умъртвени - направо коронка. Всички случаи са много индивидуални защо човекът прибягва до такива процедури. Ако е готов на всичко (да си изпили живите зъби) заради красотата, да си направи коронки от най-скъпия материал в момента. Ще му  издържат мин 10 години, че може и 20г.
Фотополимерни фасети - 3 до 5 години
Порцеланови фасети  повече от 10г
Бондингът може и по-малко от 3 г  да издържи, току виж и повече.


# 89
  • SF
  • Мнения: 21 174
Защо бондингът да издържи по-малко от 3 г.? Пломбите не издържат по 3 г.

# 90
  • Мнения: 46
Зъбите ми са живи. Долните са изпилени и там бондингът е наложителен, а за горните търся естетична корекция, защото не ми харесват в сегашното си състояние.
Да разбирам, че трябва да режа твърдите храни след бондинг?
Вино няма да пия, кафе със сламка (заради избелване, което ми предстои).
Обаче 2000 лева инвестиция за нещо, което ще издържи по-малко от 3 години ми се струват леко множко.

П.С. Трябва ли да знам за други ограничения, освен твърдите храни и виното?

# 91
  • SF
  • Мнения: 21 174
Ти какви твърди храни ядеш?
Ябълка и ананас можеш да ядеш с бондинг.
И фасети може да се отлепят. Не се притеснявай.

# 92
  • Мнения: 19 861
Е що пък вино и кафе. Твърди храни айде.
Аз имам на преден горен сериозен бондинг от години. Пазя само от твърдо – ябълки, твърди ядки, сериозно захапване на месо и т.н. Наскоро ходих да ми изравнят съседния, че стоеше неестетично неравен. При същата специалистка. Жената се учуди, че зъб, който ми е градила преди над 10 години стоеше непокътнат. Каза ми – вие явно много добре сте го пазили. А всъщност от напитки никакви не съм, само от твърди директни захапвания на храни. Полира ми го и изравни съседния.

# 93
  • София
  • Мнения: 337
На мен също ми казаха, че ще издържи доста, стига всяка година да се полира. Освен това ако някъде случайно се нарани се оправя после. Даже май си има гаранция, но не помня за колко време ми казаха.
Бондинга не се оцветява от вино и кафе. Ям си всичко и въобще не се и сещам за него. Ръбовете на зъбите не са станали по-дебели, същите като на другите са ми.
С него съм от 7 месеца.

# 94
  • Мнения: 46
Ти какви твърди храни ядеш?
Ябълка и ананас можеш да ядеш с бондинг.
И фасети може да се отлепят. Не се притеснявай.

Ами ядките примерно са ми редовна част от менюто.
На ябълки не държа.

PC Sun, при теб бондингът е станал доста добре.

Благодаря ви за мненията. Определено ми бяха полезни.

# 95
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 086
Бондингът e по-скоро за по-малки корекции по зъбите, докато фасетите са за по-цялостна промяна. Бондингът е по-малко издръжлив и се оцветява, а порцелановите фасети не променят цвета си. И двете трябва да се пазят.

# 96
  • SF
  • Мнения: 21 174
Може ли върху бондинг с пилене да се монтират фасети някой ден?

# 97
  • Мнения: 19 861
Не се оцветява бондингът, защо така решихте? Моят след толкова червено вино и кафе и години неподновяване, не е мръднал. И не е само за леки корекции. Аз имам доста крив кучешки зъб и резец горен, които ми потвърдиха за бондинг. Засега се въздържам, защото още не съм решила дали все пак не се харесвам с леки кривинки повече, но не е невъзможно. Каза ми Ситновска, че дори няма да пили зъба или само съвсем леко, за да надгради и оформи.

# 98
  • Мнения: 8 806
При фасетите се сваля малко от зъба, да кажем 1 мм. Така, че  ако си слагаш фасети, бондингът тряба да се махне, ще изпилят голяма част от него. Но не пречи първо да си имала бондинг, а после да си сложиш фасети, и накрая и коронка може

# 99
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 086
Бондингът се прави с композит, който е порест материал и се оцветява. Иска си полиране и поддръжка.  Ние не сме го решили, просто това са свойствата на материала. Аз имах бондинг на предните два зъба и си имаше пожълтяване. Имах две резки, върху които беше сложен.  Прочетете повече за композита, има много информация. Използва се предимно за по-леки корекции ксто отчупен зъб, абразия на зъба и тн. Може ли да кажете на кои зъби имате бондинг и колко голяма е корекцията?
Сега съм вече година с циркониеви светулки без пилене на зъбите и съм много доволна. Пазя ги и не прекалявам с твърдите храни на предните зъби. Иначе много, много не им мисля.

# 100
  • Мнения: 8 806
какви са тези светулки? сложи, моля, някакъв линк, искам да ги видя

# 101
  • Мнения: 97
Здравейте! Искам да попитам може ли цвета на бондинг да се коригира или просто се сваля и се прави нов? Имам лека разлика с моите на зъба, който има бондинг. Не е фрапантно, но при определена светлина личи, моите са някак по транспарентни.

# 102
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 086
Светулките са по-тънки от фасети. Казват се Lumineers и в България им викат зъбни светулки.  Напиши го в гуугъл и ще ти излезе.

# 103
  • Мнения: 8 806
Lumineers - прочетох, че не се сваля нищо от зъба, което е много добре. А отзад има ли покритие? И как се изработват? От зъботехник ли?

# 104
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 086
Като фасетите са, обхващат зъба отпред и маалка част от върха отзад. От зъботехник се изработват, да.

# 105
  • Хасково
  • Мнения: 222
Здравейте! Има ли някоя да си е сложила фасети при д-р Вандев в Пловдив да сподели мнение, или да е чувал за отзиви за работата му?

# 106
  • Мнения: 2 729
Сега се запознавам с фасетите, болдинга. Прегледах темата и извинявайте за тъпия въпрос, но не съм въобще наясно с темата. Какво се случва ако зъбът се разболее, кариес или нещо друго и има фасет примерно? Маха се фасет или?

# 107
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 086
Да, маха се и се прави коронка, в зависимост до каква степен е засегнат.

# 108
  • Мнения: 97
Здравейте! Бих искала да се включа в темата за да дам лично мнение за фасети. Имала съм фасети 2 броя, избрах ги заради надеждността във времето. Попринцип се казва, че издържат до 10-15 години. Уви, при мен се счупи едната, много неприятно за предни зъби, в сравнение с моите изглеждаха много масивни, а на определена светлина снимки и т.н. Да не говорим. За мен и хигиенната им подръжка е трудоемка. От година ги смених с бондинг и съм изключително доволна. Цената е по-ниска, готови са за едно посещение, изключително напасват цветово, а ако не се коригира на място. Вярно изисква полиране на средно 6 месеца, но това е достъпно във всеки кабинет, дори и извън България.

# 109
  • Мнения: 3 589
Бихте ли споделили цени на порцеланови фасети за София. В интернет гледам видях и за 450 (дали е актуална такава цена!?), и за 800 - което ми звучи адски много....
Как стои бондинга спрямо това като цени?
Четох и плюсовете, и минусите, и двата варианта имат.
Зъболекар ми препоръчва фасети вместо бондинг, за да избегна поддръжката, но можело и двата варианта. Той не ги работи, така че ще реша за бондинг или фасети според разликата в цената, а и не ми се пилят зъби.

# 110
  • Мнения: 1 167
Мисля, че на много места цената на зъб за фасета е около 800 лева, все пак в тази цена влиза и работата на зъботехника. Бондингът варира най-често около 150-250 лева на зъб, казвам най-често, защото със сигурност ще срещнете по-ниски или по-високи цени от тези.

Харесайте си клиника/лекар и попитайте конкретно.

# 111
  • Велико Търново/Latitude: 43 ° 32 '47 "North - Longitude: 6 ° 56' 17" East
  • Мнения: 1 221
Бондинг при д-р Райчев в София, в момента, е 350 лв на зъб.
Някой има ли информация за цената при д-р Рангочев (Варна)?

# 112
  • Мнения: 83
Здравейте! Аз съм се насочила към бондинг при д-р Софиен Риахи в София.

# 113
  • София
  • Мнения: 1 434
Аз правя най-вече шиечни кариеси. Предполагам, че в този случай фасети не са подходящи, защото ако се дръпне венеца, после как се прави пломбата?

# 114
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 086
Няма значение шиечен ли е, обикновен ли е, кариес има ли, и корона се маха и слага наново и фасета също. Защо да не е подходящо? Венец току така не се отдръпва.

# 115
  • Мнения: 1 167
Едно е шиечен кариес, друго е рецесия на венеца. Simple Smile

Цената за качеството, което предлага др Райчев е топ, аз с кеф бих ги дала, ако един ден ми се наложи. За разлика от др Ситновска, която търси по 300 лева на зъб, а резултатът е дъвки орбит. Да не говорим, че прави бондинг на някакви абсурдно криви зъби, които нали се сещате, че сигурно изпилява до н-та степен, за да вкара във вид. Ама това няма кой да го спре…

# 116
  • Мнения: 2 496
Фифи, откъде са твоите впечатления за д-р Райчев? Разгледах няколко снимки във Фейсбук страницата му, харесва ми каквото видях.

# 117
  • Мнения: 4
Здравейте,
В момента съм с временни фасети. Поставиха ми ги преди 2 дена. През нощта, докато спя, се е счупила фасетата на единия кучешки зъб. Счупена е по-голямата част от фасетата, при което изпиленият зъб остава оголен. Тъй като предстоят празници, клиниката няма да работи до вторник (днес е петък). Въпросите ми са дали липсата на фасета 4 дена ще е проблем и има ли някакъв вариант временно да закрепя падналото парче? В момента усещам лека болка в зъба, но все още не съм махнала счупеното парче.

Последна редакция: пт, 14 апр 2023, 09:56 от VAndonova

# 118
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 086
Рисковано е да стоите с оголен изпилен зъб 4 дни. Потърсете спешен кабинет. Никой ли не работи в петък?

# 119
  • Мнения: 4
Ще търся дежурен, но не съм чувала в града да има такъв. Тъй като парчето все още не е паднало, засега си сложих прозрачната отливка, която ми направиха за гелчетата за избелване на зъби. Ще се опитам да го задържа докато намеря друго решение.
Намерих един работещ, но отказа да ме приеме, защото трябват специални лепила, които нямал. Продължавам да звъня по клиники, които поставят фасети, но никой не вдига, вероятно почиват днес.

Последна редакция: пт, 14 апр 2023, 10:04 от VAndonova

# 120
  • Мнения: 1 167
Неприятна ситуация, повечето лекари биха отказали, защото не да правени от тях, а не заради друго, няма ли начин да се свържете с вашия лекуващ зъболекар?

# 121
  • Мнения: 4
Неприятна ситуация, повечето лекари биха отказали, защото не да правени от тях, а не заради друго, няма ли начин да се свържете с вашия лекуващ зъболекар?
Звънях вече 3 пъти, но никой не вдига. Номерът, който имам, е служебен на клиниката. Ще опитам на e-mail, но се съмнявам някой да отговаря през почивните дни.

# 122
  • Мнения: 1 167
Коя е тази клиника, много безотговорно да нямате връзка с вашия лекар?

Иначе, ако можете да закрепите парченцата да избутате почивните дни…

# 123
  • Мнения: 4
Коя е тази клиника, много безотговорно да нямате връзка с вашия лекар?
Иначе, ако можете да закрепите парченцата да избутате почивните дни…
Клиниката е в Шумен. Като цяло е много добра клиника, но ситуацията е доста неприятна наистина. Не знам как да го закрепя. Все още не е съвсем счупено, по-скоро има голяма пукнатина. Сложих си силиконовата шина, че се страхувах да не се досчупи докато спя. Все още съм с нея. Ще се опитам да го задържа до вторник, но ми се искаше да има по-адекватно решение.

# 124
  • Мнения: 97
Коя е тази клиника, много безотговорно да нямате връзка с вашия лекар?
Иначе, ако можете да закрепите парченцата да избутате почивните дни…
Клиниката е в Шумен. Като цяло е много добра клиника, но ситуацията е доста неприятна наистина. Не знам как да го закрепя. Все още не е съвсем счупено, по-скоро има голяма пукнатина. Сложих си силиконовата шина, че се страхувах да не се досчупи докато спя. Все още съм с нея. Ще се опитам да го задържа до вторник, но ми се искаше да има по-адекватно решение.
От личен опит и препатила, понеже съм била и с фасети, в момента съм с бондинг. Всичко се случва, по всяко време. Гаранция на 100% няма за нищо, а и не само в стоматологията. Много е неприятно да се счупи бондинг или фасета на преден зъб, затова е важно да имате личен контакт с лекаря. При мен се счупи фасета преди 2 години на Коледа, слава богу имах връзка със стоматолога, реагира на време да закрепим нещата до след празниците.
Моят съвет е на 100% да имате контакт и доверие на лекаря, ето, че се случва всичко, когато най-малко очакваме. И в този ред на мисли, пак агитирам за бондинг, много по-доволна съм!
Хубави празници

# 125
  • Мнения: 519
Здравейте, как са актуалните цени на бондинг например в гр Пловдив? Четох 520 лв на зъб в София и рязко ми прилоша, че имам 6 зъба да оправям.

# 126
  • Мнения: 97
Здравейте, как са актуалните цени на бондинг например в гр Пловдив? Четох 520 лв на зъб в София и рязко ми прилоша, че имам 6 зъба да оправям.
130 ориентировъчно. Мига да дам рекомендации за стоматолози

# 127
  • SF
  • Мнения: 21 174
Толкова евтино???

# 128
  • Мнения: 97
Последно правих ноември, цените бяха такива. Говорим на зъб

# 129
  • SF
  • Мнения: 21 174
Това в София ли е?

# 130
# 131
  • Мнения: 519
Може ли да чуя предложенията за Пловдив? Каква гаранция дават? За колко време? Трябва ли да се поддържат или нещо подобно, за да стои бондинга както трябва?

# 132
  • Мнения: 97
Може ли да чуя предложенията за Пловдив? Каква гаранция дават? За колко време? Трябва ли да се поддържат или нещо подобно, за да стои бондинга както трябва?
На 6 месеца се изисква полиране. При правилна хигиена, полирането, което спомемах, знам, че се дава гаранция 5 години. Но всичко е относително. Била съм с фасети, които се водят по трайни във времето, а на втория месец се счупиха. Препоръчвам авидент, конкретно Д-р Цветков. Иначе като минус чака се повечко за свободен час. Дано съм била полезна.

# 133
  • Мнения: X
А дали случайно има някой с отзив от клиниката на Ванко 1 ( V 1 Dental Clinic ) , аз се чудя все още дали бондинг или фасети , но много я хвалят, все известни , но нямам отзиви от някой познат , който всъщност да е бил там  , та се чудя дали не е платена реклама просто...

# 134
  • Мнения: 1 167
Аз не бих отишла на подобно място, не ми кореспондира с качествено дентално лечение. В града има достатъчно добри клиники, та да отида там.

То само като погледнеш рекламата на клиниката - скъпите коли на Ванко едно и на заден фон клиниката.

# 135
  • Мнения: 627
А дали случайно има някой с отзив от клиниката на Ванко 1 ( V 1 Dental Clinic ) , аз се чудя все още дали бондинг или фасети , но много я хвалят, все известни , но нямам отзиви от някой познат , който всъщност да е бил там  , та се чудя дали не е платена реклама просто...
Търсете доктор, не клиника.
На днешно време много хора могат да обзеведът помещение.

Последна редакция: вт, 25 апр 2023, 08:57 от ROKI_MAKI

# 136
  • Мнения: 2 872
Здравейте, момичета. Аз планирам бондинг. Имам 3 предни зъба, които са леко криви и искам да ги оправя, но подозирам, че от 3 могат да станат 5, защото е вероятно да трябва да се пипнат и съседни 2, за да е естетически издържано.

Насочила съм се към д-р Райчев. Единственият зъболекар в София, чиято работа съвпада с моите представи за естетика и стил. Планирам да запазя час за консултация и ако ви е интересно, ще споделя опит

# 137
  • Мнения: 1 746
Иван Райчев е най-добрият избор. От друго измерение е просто.

# 138
  • София
  • Мнения: 1 781
На мен ще е любопитно да споделиш как е минала консултацията, както и ориентировъчна цена за бондинг на зъб.

# 139
  • Мнения: 2 872
Това е единственият стоматолог в България, който прави бондинг, както трябва да се прави. А не Орбит дражета, както сте се изразили по-нагоре Simple Smile

Една дама беше писала по-горе, че взима 350 лв на зъб, тези дни ще запазя час и ще пиша Simple Smile

# 140
  • Мнения: 1 746
300 и няколко е за лечение на кариес, от 480 нагоре кореново лечение. Излекува ми гранулом, сега си чакам коронка.
От 8 години ходя при него, просто е страхотен.

# 141
  • Мнения: 1 289
Понеже темата е за фасети, бих искала да се включа. От 6 години имам фасети на горните предни 6 зъба (от кушешки до кучешки). Изглеждат абсолютно естествено и естетично - и като форма и като цвят. Всичко дотук добре, но отвреме навреме се отлепват. Дотук ми се е случвало 5 или 6 пъти. Отивам, залепват и така до следващия път. Отлепването не се случва вследствие на гризане и ядене на корави храни. Отдавна съм забравила какво е да гризеш ябълка например. Така че, ако ви разправят, че са панацея фасетите, имайте го предвид. Моите фасети не са правени от суета, а защото имах изтъняване на емайла. Никога не бих си го причинила, ако не се налагаше.

# 142
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 086
Моите вече 2г  не са мръднали. При мен причината да ги сложа бе абразия на предните два зъба в следствие от избелвания. Без пилене са слагани. Първата снимка е след месеци с фотополимер върху абразията, изглежда ужасно.  С тях постигнах и много по-подреден вид на зъбите.

Ето и на дневна светлина, супер естествено стоят:

Последна редакция: пт, 05 май 2023, 20:08 от Pupitka

# 143
  • Мнения: 745
От 6 г.имам фасета на предния зъб,защото го бях счупила.Никога досега не е падала или отлепяла.

Последна редакция: пт, 05 май 2023, 22:27 от Ernestina

# 144
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 086
То не е и нормално това да става. Много рядко се случва пациент или лекар да дойде при нас за отлепени фасети.

# 145
  • Мнения: 2 872
Здравейте отново от мен.
Аз ходих на консултация при д-р Иван Райчев, но ми каза, че не ми препоръчва бондинг и е по-добре алайнери.
Мен това, обаче не ме устройва и все си мисля, че ще стане и с бондинг.
Наскоро ми попаднаха https://instagram.com/iskamusmivka?igshid=MzRlODBiNWFlZA== и мисля да отида за консултация там. Дано да се наемат с мен.
Попитах Айлин от Ергенът къде е правила бондинг, защото моите зъби са доста сходни с нейните преди бондига и каза - Сафиен Риахи. Обадих се и там за консултация- чак края на август... Записах, но си мисля - за едни 10 мин, в които да ми каже - ще стане или няма да стане, чак до август да чакам. Дали нямат опция да ме прегледа друг специалист? Или да се появя в клиниката без час Grinning
При Ситновска също звънях, въпреки че там ме е страх, защото не ми допада нейната работа. Прави ги супер дебели. Там при Ситновска пак няма часове, но консултация прави лекар от клиниката и имаше за другата седмица. Само че - 80 лв. Хайде не, мерси.
Ако някой даде идея как да стигна до Риахи по-рано за консултация ще съм много благодарна Heart

# 146
  • Мнения: 627
 "не ми препоръчва бондинг и е по-добре алайнери".
Това са две различни неща. А вие търсите начин да прескочите едното. Ще се намери кой да го напрви и Ви вземе парите, но едва ли ще е добре . Все едно да искате без да се оправят изкривявания по ламарини, да се запълнят с кит ... Ако имате проблем със захапката съвсем е неудачно да правите направо бондинг.

# 147
  • Мнения: 2 872
Нямам проблем със захапката. Имам един счупен и един поизкривен зъб, които много ме дразнят и от случаи, които съм разглеждала, се прави бондинг на подобни на моя.

Споделям все пак снимка, за да кажете и вашето мнение.
Скрит текст:

# 148
  • Мнения: 192
Аз мисля, че имаш хубави зъби и нямаш нужда от интервенция за момента.

# 149
  • Мнения: 2 872
Благодаря! Всички така ми казват, но работя с лицето и визията си (не съм модел или нищо свързано с тв) и искам да бъда представителна във всеки един аспект. От опита ми в моята професия - стилната визия печели клиенти и показва уважение към тях. А и винаги леко кривата усмивка ми е била комплекс и съм решила сега да я оправя.
Но не ми се занимава с алайнери, а искам лек козметичен ремонт, който според мен е възможно да стане върху моите зъби и да изглежда добре.

А идеи как да стигна до Риахи по-рано за консултация? Simple Smile

# 150
  • Мнения: 97
Благодаря! Всички така ми казват, но работя с лицето и визията си (не съм модел или нищо свързано с тв) и искам да бъда представителна във всеки един аспект. От опита ми в моята професия - стилната визия печели клиенти и показва уважение към тях. А и винаги леко кривата усмивка ми е била комплекс и съм решила сега да я оправя.
Но не ми се занимава с алайнери, а искам лек козметичен ремонт, който според мен е възможно да стане върху моите зъби и да изглежда добре.

А идеи как да стигна до Риахи по-рано за консултация? Simple Smile
Мога да дам рекомендации за Пловдив, ако ви се разхожда. Аз съм изключително доволна с бондинг съм. И доколкото разбирам цените са по-разумни, изчаквате по-малко за час и т.н.

# 151
  • Мнения: 2 872
Да, ще се радвам да ми дадете.

# 152
  • Мнения: 97
Да, ще се радвам да ми дадете.
Клиника Ави дент

# 153
  • Мнения: 2 872
Много благодаря, обаче не виждам случаи с бондинг техни

# 154
  • Мнения: 367
Здравейте! От 16 годишна имах петно на преден зъб което се превърна в кариес. Направиха ми пломба преди 4 години но напоследък забелязвам че от ъгъла на пломбата отново е започнало да се заформя петно.

Доста ми бяха издълбали от зъба за тази пломба и не знам дали ще е възможно да се направи пак. В такава ситуация бондингът подходящ ли е изобщо или съм направо за фасети?

Обичам формата на зъбите си и ме е страх, че няма да ги направят същите.

# 155
  • Мнения: 8 806
според мен да, с бондинг става.

# 156
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 086
Зависи колко ще махнат от зъба, възможно е да е за коронка. Това ще каже зъболекарят.

# 157
  • Мнения: 519
Решила съм на бондинг при. Д-р Софиен Риахи. Искаше ми се в Пловдив, но защо да рискувам, а и в крайна сметка процедурата се извършва в рамките на едно посещение.

Ще чакам колкото е нужно да се освободи час при него. Дано се съгласи без ортодонтско лечение и бондинг само на втори резци и кучешки. Не ми се иска на предни резци, защото си ги харесвам, а и да не мисля, когато отгризвам с тях.

Сега чета, че при него е 500лв на зъб, това е безумно. Май ще се насоча към Ави Дент Пловдив.

Последна редакция: сб, 01 юли 2023, 08:30 от Velma125

# 158
  • SF
  • Мнения: 21 174
А в Ави Дент каква е цената?

# 159
  • Мнения: 97
А в Ави Дент каква е цената?
120на зъб беше последно преди 4 месеца

# 160
  • SF
  • Мнения: 21 174
Уха! То колкото една пломба.
Ами хайде всички към Пловдив!

# 161
  • Мнения: 97
Уха! То колкото една пломба.
Ами хайде всички към Пловдив!
Да, от това което знам в София доста преекспонират с цените. Не говоря само за стоматологични услуги…

# 162
  • Мнения: 94
Здравейте,
имам коронка на преден  зъб.Възможно ли е да се направи бондинг върху коронката?

# 163
# 164
  • Мнения: 42
Здравейте! Някой има ли информация за актуални цени на бондинг при Рангочев във Варна? Предполагам, че е строго индивидуална, но все пак ...нещо ориентировъчно?

# 165
  • Мнения: 166
Здравейте,предстои ми идване в България през септември и искам да подменя наколко стари метало-керамични коронки с циркониеви.Може ли да ми препоръчате добър стоматолог,тъй като 2 от тях са на предните зъби и искам да естетично издържани. Градът не е от значение.

# 166
  • Мнения: 2 496
КРР, успя ли да намериш твоя зъболекар? Simple Smile

Тоник, аз си харесах д-р Иван Райчев покрай 2-3 мнения в темата. Бях на консултация при него, но цените са му доста високи. Аз специално все още обмислям дали да се спра на него.

# 167
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 086
Здравейте,предстои ми идване в България през септември и искам да подменя наколко стари метало-керамични коронки с циркониеви.Може ли да ми препоръчате добър стоматолог,тъй като 2 от тях са на предните зъби и искам да естетично издържани. Градът не е от значение.
Ако сте от Пловдив, аз бих ви препоръчала Станков дентал - много модерна и професионална клиника. Много сме доволни и всяка година при тях ходим аз и мъжът ми. Simple Smile

# 168
  • Мнения: 1 746
Иван Райчев и от мен.

# 169
  • Мнения: 166
благодаря за препоръките. Ще се свържа и с Райчев и с пловдивската клиника. А случайно знаете ли дали Райчев работи с 3Д принтер?

# 170
  • Мнения: 2 872
Все още не съм намерила своя човек. Чудя се дали да не се спра в крайна сметка при Ситновска. Последните случаи на бондинг, които показват доста ми допадат като резултат и вече го няма това усещане за дънки орбит.
Явно е ходила на някакви семинари и се е понаучила вече.

https://www.instagram.com/p/CtPL_mSoyj3/?igshid=MzRlODBiNWFlZA==
https://www.instagram.com/s/aGlnaGxpZ2h0OjE3OTk1NTM3NzkzMDI3OTEw … =MzRlODBiNWFlZA==

# 171
  • Пловдив
  • Мнения: 468
За Пловдив препоръчвам Diamant dent  на бул Васил Априлов. Клиниката е модерна и приятна. Разполагат с най-модерната техника. Правиха ми рентгенова снимка, без да ставам от стола. Ако 3Д принтер е онази машинка, която ти взима отпечатък за коронка, като снима мястото от всички страни и прави 3Д изображение на компютъра и по него ти правят коронката - имат го 😀
Работят със ЗК, а извън нея цените също са много нормални - циркониева коронка за 250 лв/бр
Вече 3 години ходя само при тях и имам мечтаната усмивка на разумна цена.

# 172
  • Мнения: 1 746
Райчев има уред за снемане на отпечатък, да.

# 173
  • Мнения: 1 167
Работата на др Райчев е на несравнимо ниво. Simple Smile Както и на др Калоян Пенчев.

https://www.facebook.com/kporthodontics

# 174
  • Мнения: 2 496
Аз Ситновска май я зачеркнах. Дано скоро намериш твоя зъболекар! Ще чакам да се похвалиш Simple Smile

Фифи, значи д-р Калоян Пенчев също е добър казваш... Утре ще се обадя за час за консултация Heart Eyes

# 175
  • SF
  • Мнения: 21 174
Ако някой търси 3Д принтер, имам много близки връзки. В София се намира, но работи със зъболекари от цялата страна.

# 176
  • Мнения: 2 872
Барбалена, защо си я зачеркнала?

Сега пък, гледайки работата на Пенчев, ми изглежда страхотно. Обаче май и той ще откаже да ме прави... Гледам, че не прави бондинг на по-сбити зъби, като моите

# 177
  • Мнения: 2 496
Ми заради зъбите като Орбит. Вярно, че напоследък май ги прави по-добре, но пък за моя случай Райчев каза, че бондинг не става. С което аз съм съгласна сякаш, но пък Ситновска щеше да ми прави. При мен става въпрос за оцветен преден зъб и сякаш вътрешното избелване е най-подходящо.

Записах си час при д-р Пенчев за консултация и след това ще избера един от двамата:)

# 178
  • Мнения: 171
Ситновска я следя в социалните мрежи и съм я виждала на живо. Някак пренавита и филмирана ми изглежда тази жена, не мога да погледна на нея сериозно като на много добър стоматолог.

# 179
  • Sofia
  • Мнения: 1 182
Освен това обещава неща, които не може и няма как да се направят. Плюс прекаленото фамилиарничене с пациентите. Пренавита и филмирана добре я описва

# 180
  • Мнения: 19 861
Пренавита и на всяка цена да ти вземе парите. Мен лично това ме стопира и се отказах. Имах запазен час за вземане на шаблон, но тази напористост ме отблъсна.

# 181
  • Мнения: 171
Пренавита и на всяка цена да ти вземе парите. Мен лично това ме стопира и се отказах. Имах запазен час за вземане на шаблон, но тази напористост ме отблъсна.

Как точно се изразява напоритостта и ? Просто ми е интересно.

# 182
  • Sofia
  • Мнения: 1 182
Аз отидох при нея за консултация дали може да ми оправи проблема. Тежък случай съм. Започна с големите обещания и голямото чакане за час. Прави ми дребни кариесчета, почиства зъбен камък. После се оказа, че забравила да ми вземе отпечатък, та чаках няколко месеца , взе отпечатък и в резултат ми предложи решение, което изобщо не бяхме коментирали , с което не бях съгласна и което е абсолютно неправилно, според последващото мнение на специалисти. Загубих повече от половин година подлъгана от напразните й обещания. Ставаше въпрос за малко над 5 000 лв коронки и бондинг. В крайна сметка си реших проблема по друг начин, при хора, които подходиха много професионално и без холивудско фамилиарничене и кухи обещания. За мен тя е повече звезда в социалните медии отколкото професионалист.

# 183
  • Мнения: 19 861
Съгласна с горното мнение. И на мен ми поиска близо 5К за просто избелване, зъбен камък и имам нужда от действителен бондинг на може би макс 4 зъба от фасадата, защото исках корекция на криви зъби просто. И смяна на 2 коронки, че след избелването ще са по-тъмни, но аз ги бях сложила съвсем скоро и това хептен ме отказа.

# 184
  • Мнения: 2 872
А за какви процедури ги е искала тези 5К? За бондинг на колко зъба?

На мен Райчев също ми отказа бондинг, но аз пък смятам, че при мен би се получило добре, просто не му се занимава, защото е малко по-нестандартен случай.

# 185
  • Sofia
  • Мнения: 1 182
Бондинг, коронки. Имах предвид, че ми беше направена оферта за не малка сума и после 6м ме мотаха, за да се разбере че нищо няма да направят.
Защо не проверите и на друго място за бондинг, ако смятате че ще ви се получи добре.Ако ви харесва Ситновска - пробвайте и при нея.

# 186
  • Мнения: 19 861
А за какви процедури ги е искала тези 5К? За бондинг на колко зъба?

На мен Райчев също ми отказа бондинг, но аз пък смятам, че при мен би се получило добре, просто не му се занимава, защото е малко по-нестандартен случай.
Почистване на зъбен камък, горни и долни 6 зъба бондинг (като криви са 2 горни), избелване леко и 2 коронки.

# 187
  • Мнения: 2 872
Да, доста излишни процедури.

Иначе в България освен Ситновска и то последните и случаи и сега д-р Пенчев, който показахте, друг не виждам с естествени резултати.
Евентуално и д-р Миков, но и той има доста дъвки орбит и то при случаи на боднинг. https://instagram.com/dr.smile.aesthetics?igshid=MzRlODBiNWFlZA==

Вече не знам къде да ходя. Пенчев, като гледам, също не се занимава с по-нестандартни случаи и вероятно и той ще ми откаже и ще предложи алайнери. Аз съм готова дори и на леко изпиляване на кривия зъб. Не ми се занимава с алайнери, шини и т.н.

# 188
  • Мнения: 8 806
аз ли не разбирам, ама какво значи "дъвки орбит" Simple Smile ? Някакъв нов идиом ли, реклама ли е?

Чистене на зъбен камък изобщо не би трябвало да е скъпо.

# 189
  • Мнения: 1 167
Др Стоян Русев работи също добре, др Рангочев, др Риахи.

Можете ли да споделите цените при др Райчев, чисто информативно. При др Ситновска за бондинг е по 300 лева на зъб например. Ако при др Райчев е около тази цена в напълно оправдано. Simple Smile

# 190
  • Мнения: 1 746
На Райчев пломбите са по над 300 лв., значи бондинга със сигурност повече.

# 191
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 086
аз ли не разбирам, ама какво значи "дъвки орбит" Simple Smile ? Някакъв нов идиом ли, реклама ли е?

Това е, когато зъбите нямат анатомия. Има мамелонна анатомия на зъбите, която го прави по-естествени. При липса на такава започват да приличат на "дъвки орбит".
Ето едни с добра мамелонна анатомия:

Ето и т.нар. "Орбит"



Моят шеф ги прави грозни също, защото не отделя внимание на пациентите и много пъти сме изпадали в спорове с него, но така е като се работи на конвейр. 🙄 Моите фасети лично аз съм си ги правила, защото на него нямам доверие и пробните, които ми направи бяха ужасни. 😒

# 192
  • Мнения: 2 872
Горните зъби са моят кошмар хаха
Добре, че не се подведох за д-р Миков, защото колкото повече му гледам работата, толкова повече дебели зъби, без анатомия виждам. Отпада.

Остават Ситновска и Пенчев, който вероятно ще ме отреже и ще иска първо да минавам на алайнери. Обмислям вече и фасети да правя, ако трябва...
При Пенчев как вървят фасетите, като цена?

# 193
  • Мнения: 2 496
КРР, аз съм забравила за твоя случай, имаш криви, но здрави зъби, които искаш да изпилят и да сложат бондинг ли?

Аз съм с оцветен преден зъб. Ситновска щеше да му сложи бондинг, Райчев предложи като най-малко инвазивен метод - вътрешно избелване. Бондинг каза, че няма да е добре, за фасетите не разбрах съвсем. Май не е ОК с фасета само на един зъб, било трудно, а за две фасети - май не подкрепя пиленето на здравия зъб. И ако избелването не е задоволително, предлага коронка... Надявам се да не стигаме дотам...

# 194
  • Мнения: 1 167
Ако постигнете добър резултат с вътрешно избелване би било чудесно, наистина. С бондинг е възможно потъмняването да не може да се скрие напълно, особено без изпиляване.

# 195
  • Мнения: 1 746
КРР, аз съм забравила за твоя случай, имаш криви, но здрави зъби, които искаш да изпилят и да сложат бондинг ли?

Аз съм с оцветен преден зъб. Ситновска щеше да му сложи бондинг, Райчев предложи като най-малко инвазивен метод - вътрешно избелване. Бондинг каза, че няма да е добре, за фасетите не разбрах съвсем. Май не е ОК с фасета само на един зъб, било трудно, а за две фасети - май не подкрепя пиленето на здравия зъб. И ако избелването не е задоволително, предлага коронка... Надявам се да не стигаме дотам...
Дори с циркониева коронка, ако зъбът е много тъмен си личи. Венецът понякога също потъмнява.
Аз ще подменям корони и ще слагам фасети на съседните, за да се постигне желан резултат. Райчев е привърженик на най-щадящите методи, но при мен явно няма как по друг начин.

# 196
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 086
Ако зъбът е много тъмен има специален цимент, който се използва при поставянето на корона/фасета и не прозира изобщо.

# 197
  • Мнения: 2 872
При мен зъбите са сбити и единият е леко крив. Като цяло, мога и така да си ходя, обаче при условие, че съществува вече бондингът, видях възможност да си направя усмивката перфектна.
Иначе зъбите ми са здрави, да. Ако се наложи изпиляване, ще е много леко ползване на ръбчето само, което не мисля, че ще навреди.

# 198
  • Мнения: 1 746
KPP, при Гайс ходи ли ?

# 199
  • Мнения: 2 872
Не, кой е той?

# 200
  • Мнения: 1
Здравейте, някой дали има опит да сподели мнение за бондинг в Ортодент, д-р Симеонова?

# 201
  • Мнения: 519

Май ще се насоча към Ави Дент Пловдив.
Бях в клиниката и ми казаха, че съм за ортодонтско лечение. Бях на консултация за такова и ми казаха, че имам твърде голям език оттам инфантилно преглъщане и той ще ми избута зъбите отново напред. Сега трябва да правя упражнения, имам 4 месеца срок да се науча къде да си държа езика (буквално) и как да преглъщам правилно😀
Ще спомена, че зъбите на снимки изглеждат много добре, тя самата докторка каза, че са много хубави, но в устата ми си личи разстоянието между 2ри и 3ти зъб, както и липсата на контакт между предни горни и долни. Като говоря се вижда, а и работя с хора.

# 202
  • Велико Търново/Latitude: 43 ° 32 '47 "North - Longitude: 6 ° 56' 17" East
  • Мнения: 1 221
Бондонг при д-р Райчев, към февруари 2023, беше 350 лв на зъб.  Той ми беше първи избор. Наложи ми се да отменя часа, който имах насрочен при него, поради служебни ангажименти и пътувания.
При д-р Рангочев във Варна платих по 100 лв, но случаят ми изискваше наистина минимална корекция и той не ме таксува с реалната тарифа на зъб. Иначе по телефон асистентката му ми каза 400лв.

# 203
  • Мнения: 289
На мен д-р Райчев май месец ми каза 450лв на зъб за бондинг, 1200 фасета, 450лв за кариес.. При мен се налага ортодонтско лечение обаче, защото разстоянията са прекалено големи за да се затворят с бондинг. Та изненадващо за мен, сега ще слагам алайнери.

# 204
  • Мнения: 8 806
Еленче,
не знам за какви разстояния става дума,но имам чувството, че са те оценили като платежоспособна и много мотивирана за промяна и са те пратили за алайнери.

# 205
  • Мнения: 519
На мен ми казаха в денталното студио горе, че за малки корекции (като моя случай), се налагали 2-3 алайнера и би могло да струва около 700лв.

# 206
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 086
Нищо не бих правила на тези зъби, но всеки си знае. 🤷🏼♀

# 207
  • Мнения: 1 167
Не ви предлагат ортодонтско лечение, за да ви вземат повече пари, а за да имате по-малко допълнителни намеси по естествените зъби.

# 208
  • Мнения: 2 872
То май Райчев на всеки предлага ортодонтско. Той бондинг прави само на счупени зъби или изтъркани. На мен ви каза същите цени. Аз не съм с добри впечатления, честно казано.

# 209
  • Мнения: 97
Има ли пациенти на доктор Мария Костова в град Пловдив?
Насочила съм се към нея за смяна на мост и корекция на бондинг. Знам, че специализира в естетична стоматология.

# 210
  • Мнения: 1 746
На мен не ми е предлагал никога, а съм с криви зъби, дълбока захапка и т.н., аз си поисках и той ме насочи към две оротодонтки, много добри, особено към една, тъй като другата препоръчва по-скоро за деца. Аз съм му пациентка от много години, като професионалист за мен е номер 1, гранулом на много години ми излекува от първият път, спаси ми зъб от умъртваване с много, много усилия, гледа минимално инванзивно да пипа по зъбите и последното, което ще кажа за него, е че иска да вземе на някой парите. Той е пълен с пациенти, дори едвам на мен ми записват час, но си залагам главата за него. Отказва процедури на някои пациенти, защото преценява кое би било най-добре за тях. Поне според моя опит го твърдя на 100 %

# 211
  • Велико Търново/Latitude: 43 ° 32 '47 "North - Longitude: 6 ° 56' 17" East
  • Мнения: 1 221
На мен не ми е предлагал никога, а съм с криви зъби, дълбока захапка и т.н., аз си поисках и той ме насочи към две оротодонтки, много добри, особено към една, тъй като другата препоръчва по-скоро за деца. Аз съм му пациентка от много години, като професионалист за мен е номер 1, гранулом на много години ми излекува от първият път, спаси ми зъб от умъртваване с много, много усилия, гледа минимално инванзивно да пипа по зъбите и последното, което ще кажа за него, е че иска да вземе на някой парите. Той е пълен с пациенти, дори едвам на мен ми записват час, но си залагам главата за него. Отказва процедури на някои пациенти, защото преценява кое би било най-добре за тях. Поне според моя опит го твърдя на 100 %
И аз останах с точно такова впечатление от него.

# 212
  • Мнения: 27
Здравейте на всички!
Някой да ми препоръча добър стоматолог относно бондинг (на адекватни цени) от Варна?

# 213
  • Мнения: 138
Здравейте, някой посещавал ли е д-р Калоян Пенчев  в Лозенец и имате ли ориентировъчни цени?

# 214
  • Мнения: 138
Спрях се на слагането на фасети при доктор Узунова в Ортодент. Има ли някой с конкретен опит при нея?

# 215
  • Мнения: 1 110
здравейте, аз се интересувам от изработването и поставянето на корони, не знам дали съм в правилната тема, ако не съм може ли да ме насочите.Търся клиника която да работи с добър зъботехник понеже последното ми преживяване е катастрофално.За София и Пловдив мога да посетя, Благодаря

# 216
  • Мнения: 367


Мислех че темата е една, моя грешка. Ще питам в другата тема.

Последна редакция: пн, 22 апр 2024, 21:55 от tara22

# 217
  • Мнения: 3 589
Двете теми паралелно вървят, за бондинг и фасети, задават се въпроси къде тук, къде там, бъркотия

# 218
  • Мнения: 1
Здравейте,търся мнения за Оne Dental Clinic София, Редута.Ще се радвам да споделите Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт