Странични ефекти от епидурална упойка

  • 1 355
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 293
Здравейте,мъжът ми скоро претърпя операция на коляното и за целта са му били спинална или епидурална упойка,не знам каква е разликата!От тогава има страшно главоболие и пулса му е повишен когато се изправи,има ли някой който се е сблъсквал с подобен проблем?

# 1
  • София
  • Мнения: 35 088
Повече течности и диуретични чайове.
Аз имах и гадене, но повече от седмица не е продължавало.

# 2
  • Мнения: 4 200
Главоболието е силно при изправяне и почти изчезва в легнало положение, нали така? Ако е така, оводняване му е майката. Най-вероятно се касае за постпункционно главоболие.  Ще мине. Ако няма разлика в легнало и право положение в главоболието, тогава сте за консултация с невролог.

# 3
  • Мнения: 293
Главоболието е силно при изправяне и почти изчезва в легнало положение, нали така? Ако е така, оводняване му е майката. Най-вероятно се касае за постпункционно главоболие.
Здравейте,да главоболието му е точно такова ,и оводняване тоест да пие повече вода ли?

# 4
  • Мнения: 4 200
и всякакви течности

# 5
  • Мнения: 30
Да се обади в болницата.  Да говори с анестезиолог. При такова главоболие се прави blood patch.  Не знам как е на български.

# 6
  • Мнения: 1 343
Дъщерята ми от нея получи високо вътречерепно налягане... Повръща и без малко да получи менингит.. Слагаха й манитол та се оправи. Никога няма да се съглася за което и да е било, да ми слагат спинална упойка..

# 7
  • Мнения: 293
А някой знае ли за колко време отминава това главоболие?Казали са му от болницата ,че е нормално и е от упойката.

# 8
  • Мнения: 1 343
А някой знае ли за колко време отминава това главоболие?Казали са му от болницата ,че е нормално и е от упойката.
Е, и на нас казаха, че е нормално. Но после не е било хич нормално... писах горе. Обърнете внимание и отидете при специалисти.

# 9
  • Мнения: 1 603
Следете кръвното налягане.

# 10
  • Мнения: 958
Нека приема много течности, поне 2-3 литра дневно, може и повече. Може да приема вода, сок от ябълка, кола, чай, важното е да е наистина много. Обезболяващи лекарства, съдържащи кофеин. Да не приема в никакъв случай диуретици, защото ще засилят главоболието.

# 11
  • Мнения: 4 200
Няма фиксиран срок. Докато се затвори дупката, от която пропива ликвора. При по-добро оводняване оплакванията намаляват по-бързо.

# 12
  • Мнения: 4 786
Съвсем нормално е. Случва се при до ~35% от хората след спинална упойка. Нарича се PDPH (post-dural-puncture headache, ако Ви се рови в научни статии). Характерното е, че главоболието се засилва в седнало или изправено положение - както го описвате.

Третира се с лежане и приемане на течности и аналгетици (за болката). Обикновено минава за няколко дни до седмица. Ако продължи повече - прави се епидурален blood patch (дупчицата, от която изтича ликвор, се “затапва” със собствен серум (кръв), който при инжектиране, се втвърдява (като след охлузване)). Не е страшно и надали ще стигнете дотам.

Бързо възстановяване!

# 13
  • Варна
  • Мнения: 36 600
На мой познат след такава упойка се установи, че от мястото, където е инжектирана, изтича ликвор. Така го мъчеше главоболие. Не помня обаче как се оправи, отдавна беше. Аз лично, за мое успокоение, бих се консултирала с невролог.

Общи условия

Активация на акаунт