Може ли прищипан нерв на врата да е отговорен за всичките ми проблеми?

  • 6 261
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 95
Здравейте, в началото на годината след спортуване ми се прищипа нерв на врата на следващата сутрин. Веднага след като понечих да стана от леглото усетих остра пронизваща болка в ляво, с разпростираща се топлина нагоре към главата и лек неприятен звук като изсвистяване. Буквално станах с висяща на една страна глава, така си и приготвих закуска, хич не ми беше до смях. Пих аулин за ужасната болка и наложих топъл компрес за да мога поне да ида по задачи. Чак след месец започнах да си движа отново свободно врата, макар че наляво трудно се обръщах, имаше нещо като буца или затегнати мускули, които ме ограничаваха. От тогава започнах да изпитвам едно странно замайване и проблеми с очите - зачервяват се и се уморяват, следствие на което малко по-трудно фокусирам надалече. Имам чувството, че ходя в просъница и някак възприятията ми са притъпени и нереални. Балансът ми след случката се влоши доста, имах чувството че ще си объркам крачките, като ходя по улицата, работя и на комп по цял ден и това сериозно ми влоши работоспособността и ежедневието. След още едно гадно боледуване, здравословно доста го закъсах, чувствах се всеки ден силно изморена, отмаляла и без капка енергия за каквото и да било. Болеше ме и главата ужасно. Лятото започнах с упражненията за врат, просто разтягащи и малко йога когато се сетя. Проблемът ми с врата първоначално се влоши, стана още по схванат, но впоследствие ми намаля значително замайването и главоболието изчезна, започнах отново да спортувам, което също ми помага до известна степен. Това, което си остана са проблемите с очите, лесната уморяемост и леко замайване, което напоследък се проявява само когато седя. Чувствам нещо като сепване, все едно тялото ми се унася и мозъка ми го разклаща за части от секундата. В съзнание съм. Ходих и на очен, предписаха ми очила с +0,5 диоптър с ъгъл за астигматизъм, нищо че аз не виждам надалече. Очилата не ми помагат и след месец носене се отказах от тях.  Снощи докато работех на компютъра изведнъж сякаш ток мина през мозъка ми и силно ме раздруса. Беше като шок, много неприятен, дори се наложи да се хвана за бюрото за да се заземя и усетя опора, никога преди не съм изпитвала такова чувство. Мозъкът ми сякаш изтръпна, изплаших се. Сега не спирам да си мисля - възможно ли е вратът ми да ми създава всички тези проблеми, които ми пречат сериозно в работата и ежедневието? Някой чувал ли е за черноморска луга и дали ще ми помогне в моя случай? Някакви други ефективни мазила, за предпочитане на билкова основа? Към момента използвам алгасан гел, но ми помага само еднократно. Вратът ми сега е доста по-подвижен, но някак напрегнат, често се схваща. При какъв специалист да се обърна, рехабилитатор или нещо от сорта, моля без доктори, защото вече ме е страх че ще ме объркат още повече и само ще си хвърля парите на вятъра, както стана с очния? Дали масаж или изпукване на врата ще помогнат (ако въобще се правят такива, чувала съм само за гръб)? Как се наричат подобни специалисти? Благодаря предварително за отговорите!

# 1
  • Мнения: 334
За цялото това време, което е минало не отидохте ли на доктор - невролог. Много вероятно е да има някаква връзка с последващите симптоми, които са се проявили при вас. Моят съвет е, ако до този момент не сте потърсили мнение от специалист, да го направите, за да избегнете по-нататъшни усложнения.
 Аз имах проблем с прищипан нерв от ляво в областта на врата към рамото и беше ужасна болка, която не минаваше с никакво алтернативно лечение предприето от коя страна. Положението се влошаваше, защото това ми влияеше и на съня (просто от болка не спях) от болка ми се повръщаше и ме болеше цялата лява област на главата. В крайна сметка отидох на преглед при невролог, който ми предписа лечение и физиотерапия. Едва чак след седмица след приема на лекарства ме отпусна болката. Успех и бързо оздравяване.

# 2
  • Мнения: 95
Проблемът е че не вярвам на лекари. Точно те объркаха майка ми и я направиха зависима към вредни лекарства с години. Впоследствие се оказа, че са я лекували напълно грешно. Но здравето няма да и го върнат, нито пък последствия ще понесат. Студентка съм и нямам възможност финансова голяма да търча по лекари, които могат да ме объркат още повече. Инстинкт за самосъхранение. Търся единствено алтернативна медицина.

# 3
  • INFJ
  • Мнения: 9 340
Нали някой трябва да ти сложи диагноза първо, за да знаеш и каква алтернативна медицина да прилагаш..?

# 4
  • Мнения: 4 007
На лекар не вярваш, ама на разни лелки по форуми вярваш. Ей т'ва е...

# 5
  • Мнения: 95
Търся съвет, а не вяра или не. Здравето си е мое и аз избирам на кого да го поверя. Имам опит с докторята и то не приятен. Нападайте ме щом така ви олеква, но един ден се молете да не изпаднете в подобно положение, където всеки лекар само парите ще ви вземе, но за здравето ви нищо няма да направи. Защото е търговец и не го интересува нищо друго, освен парите. Потърсих помощ, съвет но получих напатки. Типично по български! Да ви се връща!

# 6
  • Мнения: 7 257
Докторята? И искаш тук съвет?

# 7
  • INFJ
  • Мнения: 9 340
Не знам какво очакваш да чуеш? Лошият опит с едни конкретни лекари, не означава, че всичките са такива. Има достатъчно информация в интернет, все ще намериш човек, за когото преобладават добри мнения.
Да, може нерв да е причината за всичко... ама може и да не е. Кой и как може да ти каже, без преглед от компетентно лице?

# 8
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Б комплекс можеш да пробваш дали ще ти облекчи схващането.

Търсиш физиотерапевт или остеопат да проверят дали има блокади и да ги премахнат. Те не предписват лекарства.
Само с разтягане не става.
Успех.

# 9
  • Мнения: 11 334
Добре де, като не искаш лекар поне върви на кинезетерапевт или на юмейхо терапевт да те пипнат.

# 10
  • Мнения: 95
Благодаря на последните 2 коментара, ще потърся такива специалисти в моя район !

# 11
  • Мнения: 2 449
Пиша ти го като човек с 3 дискови хернии на врата, съответно с прищипване на нерви и какви ли не симптоми.
Да, това, което пишеш може да се дължи на прищипани нерви, и да, лекарят се казва невролог.
Явно е, че не искаш да отидеш на такъв, но ти препоръчва поне да идеш на един рентген на шийни прешлени. Оттам със снимката - при читав кинезитерапевт. Не чакръчкия, не юмейхо (много е опасно изпукването на врата при прищипване на нерви).
Аз също не вярвам вече много на лекари, но вярвам на изследвания и вярвам във физиотерапията под всякаква форма.
И другото - препоръчвам горещо иглотерапията като алтернативно лечение.
Но, ако искаш обективно мнение от човек с множество неврологични проблеми, нека първо имаш диагноза, основана на образна диагностика и след това мисли как да се лекуваш. А без да минеш при доктор, търсенето на вярното решение, може да ти излезе по-скъпо и времеемко.

# 12
  • Мнения: 302
На мен веднъж ми се схвана врата, схващане ли беще нерв прещипан ли беше не мога да ти кажа, беше точно като завършух гимназия! Не можех да си вдигна дори и ръката дясната (от дясно ми беше проблема с врата). Помагаха ми да си вържа косата защото адски болеше... И ми казаха да загрея едра сол на котлона и я сложихме в нещо като вълнен плат (стана като малка възглавничка) и така го правих почти цяа седмица почти през целия ден бях с нея. Като изстине солта пак загряваш пак слагаш (трябва да не е и вряла пък да не се попариш, кожата ти да възприема топлината) да ти кажа много ме облекчи още първия път като го сложих това. Но не знам дали при мен е било прищипан нерв! Но може да пробваш и ти едва ли ще ти навреди. А колкото до масажисти да ти изпукват врата, я по-добре недей, че ако е някой дето не разбира да не си докараш и инвалидна количка с това шега не бива..., но такъв масаж само на врата може да го отпусне. Ще потърся в нета да видя дали ще намеря за какво ти говоря, може и съпруга ти ако имаш де или някой познат да ти направи. Не се изисква сила (все пак е врат) но да ти разходи болката както се нарича
https://www.btv.bg/video/shows/predi-obed/videos/kak-s-masazhi-m … a-i-ramenete.html

Последна редакция: пт, 31 дек 2021, 11:48 от Petef4e

# 13
  • Мнения: 329
Аз съветвам авторката да внимава много с масажисти и чакръкчии, защото може да нанесат големи вреди ако става въпрос за прищипани нерви.
Много е важно диагнозата да е поставена правилно, да се направи рентген, скенер или резонанс по преценка на лекар.
Има читави и добросъвестни лекари у нас, но човек трябва да ги търси и проучва и е малко въпрос на проба грешка. Според мен пълния отказ от ходене на лекар ще ти навреди повече от колкото ще помогне. Или дори и да решиш да не вземеш определени лекарства които ти се предпишат, поне отиди за образно изследване. Ако избереш лечение сама, което в последствие се окаже вредно или грешно можеш да си осакатиш нервната система и после с години да се мъчиш да отстраняваш остатъчни симптоми.

Иначе нещо безвредно което мога да ти препоръчам са топли (не горещи) компреси, топли бани, топли басейни, и много леки разтривки, които да си правиш само ти сама и без да натискаш силно. За да стимулираш кръвообращението към тази област и това да спомогне излекуването.
В никакъв случай не позволявай никой да ти натиска или извърта врата докато не узнаеш какво и къде точно е прищипано.
Успех!

# 14
  • София
  • Мнения: 1 865
Не знам дали не се включвам късно, но ще споделя и аз личен опит. Една година проблеми с шия-глава е прекалено много и каквото и да е - най-вероятно е станало хронично.
За да си помогнете трябва да знаете къде е проблемът. Пътят е следния: личен лекар - направление за невролог, невролог -  направление за скенер. Рентген на шийни прешлени може да даде само оскъдна информация и да не стигнете до истинската причина за състоянието Ви, затова скенерът е минимума изследване, което трябва да направите. ЯМР е най-добрия вариант, но там процедурата за разрешение е дълга и бавна.
Ако имате дискова херния е противопоказно да слагате загряващи компреси - само ще влошите състоянието си.
И никакви интервенции при чекръкчии и подобни, защото наистина може да стигнете до инвалидна количка.
Йогата е препоръчителна, да не кажа задължителна при проблеми с гръбначния стълб.
Мен лично ме притеснява проблемът с очите и това, което е като моментна загуба на баланс/ равновесие. Това не са добри индикации (може да не е свързано с притискане на нерв при шийнити прешлени) и смятам, че трябва спешно да разберете къде е причината за всички болежки. После си взимайте сама решенията за терапията.
Само че от личния опит, който имам смятам, че не е добре самолечение, защото има прекалено много специфични неща, които не знаете. Например, че ако имате дископатия и съответно активна протрузия не е добре физиотерапия с ток, но пък ултразвуковата терапия действа отлично. То и за физиотерапията трябва направление от невролог, та май ходенето на лекар е неизбежно.
От аптеката си вземете Милгама. Ще помогне повече от обикновения Б-комплекс. В Милгамата има Бенфотиамин, който е вит.Б1 с висока бионаличност. Всички невролози изписват Милгама при проблеми с притискане на нерви по гръбначния стълб.
Желая Ви бързо възстановяване и не губете повече време в чудене какво да правите, защото ще си докарате сериозни проблеми на главата! Flowers Hibiscus

Общи условия

Активация на акаунт