Херния, бременност, операция?

  • 376
  • 1
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Здравейте, момичета. Понеже не виждам конкретна подходяща тема за питането си, реших това да стане в отделна такава.

Малко предистория.

С приятеля ми искаме да си имаме бебе и съответно да започнем с опитите. Да ама аз съм с ингвинална херния, "усетена" преди 3 години. Хернията е малка, много рядко се обажда, ако съм стояла твърде дълго права (няколкочасова разходка) или обратното - ако цял ден съм на бюро. Иначе не.

Знам, че единственият начин за отстраняването на хернията е чрез операция. Знам и че след това е добре да не се забременява в рамките на 6 до 12 месеца.

Питането ми е следното.

Първо операцията или първо бебето? Чела съм, че след порастване на корема, хернията започва да е болезнена и движението става доста ограничено, тоест забравяш за разходки и прочее. Знам и, че коремът измества червата нагоре и възможността от заклещване е по-малка. Някои лекари съветват първо да е операцията, именно заради "мъките" покрай напредването на бременността. Други пък препоръчват първо жената да роди.

Не знам кое е по-правилното решение. Факт е, че сме нетърпеливи и не ни се чака. Стараем се обаче да не решаваме, подвластни на емоции.

Притеснява ме дали няма да се отвори отново хернията, същата или от другата страна, по време на бременността, тъй като много жени я получават именно тогава. И да излезе напразно отлагането и лягането на операционната маса. Другото ми опасение е дали няма да се получи срастване на корема с платното, което се поставя.

Ще съм много благодарна на всеки, запознат лично или косвено с подобна ситуация, да се включи със съвет или просто да разкаже за своя опит.

# 1
  • София
  • Мнения: 1 361
Здравей. Лекар ще ти каже най-добре.
Аз мога да ти споделя своя опит, макар че моята херния е пъпна.
Усетих я през втората бременност. Родих и от време на време така ме болеше, че незабавно трябваше да легна по гръб и да не мърдам. Наканих се да ида на хирург, той каза, че е малка, няма да е нужно платно и че реално ако не напълнявам драстично и не ми пречи, мога и да си живея с нея.
Уви, три месеца след това се оказах пак бременна. Боля ме много силно на няколко пъти през бременността, но като цяло не беше драма. Родих си нормално, но ще трябва да оперирам все някога, по-голяма е от преди.

Общи условия

Активация на акаунт