Инсулинова резистентност и отслабване с НВ-ВМХ, кето - Тема 46

  • 22 971
  • 733
  •   2
Отговори
# 150
  • Мнения: 327
Здравейте момичета, и аз се включвам към вас. Имам разни типични симптоми и кръвната ми захар на гладно е скочила от 4 и нещо до 5 и нещо.
Утре ще си правя за първи път обременяване с глюкоза и гликиран хемоглобин.
Малко ме е страх, че ще ми прилошее след толкова много глюкоза. Никога не съм консумирала такива количества. Нещо да ме посъветвате? Дали ще има как да си помогна?

# 151
  • Мнения: 581
Деси, благодаря ти за идеята....не се бях сетила да го наситня.......понякога правя големи глупости...
Долче, аз продължавам с опитите за нещо режимно, с което да разнообразявам...все се надявам да се получи  нещо вкусничко Simple Smile но всичко е много далече от познатия вкус Simple Smile Утре ще пробвам тутманика....
Елора супер ти е гликирания Simple Smile))))) Много  се радвам на успехи.....

Аз все за тоя феритин чета......и все не ми е ясно.........като кажат : оправи си феритина.....е как се оправя това нещо?
Аз страдам от хроничен косопад......всяка година от както се помня.....края на лятото ме подпуква ......тази година за първи път не взех ниаккви мерки/охарчих се яко покрай изследвания, добавки,лекарства и кво ли не/....жестоко ми оредя косата....опашленцето ми е много жалко..но винаги расте нова....миналата година ползвах ампули на Керастаз, и много ми помогнаха......та като си пускх октомври месец резултатите ми са:
феритин-37.56 ug/L при реф. /13-150.00/ очевадно е нисък....
желязо- 13.00    /6.60-34.00/
свободен ЖСК 43.10   /20.00-62.00/
тотален ЖСК 56.00    /42.00-78.00/
вит Б12- 268.80     /141-489/ приемам вече б12 на спрей
витД е 82.86    /50-120.00/ имам ли нужда да вдигам допълнително, защото на мен ми се струва добре Д-то и без добавки....
фолиевата к-на обаче ми беше завишена.......45.40    /10.40-42.40/

някакви идеи? как изобщо се вдига феритина...

# 152
  • Мнения: 10 201
Азара, ти направо си добре. Моят е наполовина на твоя и си трае. 😬 Ако не е лабораторията, нямаше да знам. Един единствен път успях да го вдигна на 30 - цял месец сурово-сушено месо на всяко хранене. При готвено месо не помръдва, усвояването е различно. Като бях във ВМА, изрично ги питах за тоя феритин, скъсаха ме от изследвания 2 седмици, казаха, че нищо ми няма и феритина е "в норма". 😁 Та като чуя за тая "норма"...ама нали, все пак "секи сам си преценя"....😂

# 153
  • Мнения: 31 567
Феритина не се ли вдига с желязо?

# 154
  • Мнения: 10 201
Така очаквах, но при мен - не. Желязото е вече една десета над горна граница, а феритинът не помръдва. Сега трябва да съм без месо 2 седмици, това желязо не е добро.

# 155
  • Мнения: 31 567
Какво желязо си пила?

# 156
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Кокix, ако нямаш оплаквания, не те съветвам да приемаш хормон. Аз преди години бях с подобни стойности, успях да изляза от хипофункция без хормон нито за ден. ТСХ 1 трябва за забременяване. Иначе е излишно напъване. За другите, ако може да стане естествено, добре, но с цената на хормони е направо вредно.

Минерва, ядки ядеш ли? На мен първото ми хранене е това + зеленчук/плод + кафе с бадемово мляко. Ако ти се виждат много въглехидратите и в тях, конкретно в бразилския орех и макадамията са малко. Но аз не съм на строго кето, по-скоро оптимизирам пропорциите на макронутриентите за моите нужди.

Някой знае ли каква може да е причината за желязо на горна граница, а феритин на долна? Без прием на добавки.
Кратко и ясно недостиг на желязо, жск и трансферин (макар, че той по принцип е в извън норма само при брутална анемия) изследвала ли си? То е ясно, че почти всеки човек със здравословни проблеми страда от пропускливи черва (има приказка, че всички болести започват от червата), дори и да няма абсолютно никакви видими проблеми с храносмилането (като мен). Феритина се качва мноого мноого бавно, не знам какво е месото, което си яла , но пробвай с вътрешни органи от сорта на черен дроб и производни (но не свинско, а агнешко или телешко), предполагам боб леща и тиквени семки ядеш, също и спанак и киноа. Би ми било интересно все пак какви са ти били щитовидните стойности и с колко си ги свалила.
Соул, предприе ли нещо , за да нормализираш стойностите? По отношение на хранене, движение, стрес? Или от само себе си се оправиха?
За феритина съм чела много и общо взето от други хора също знам ,че има случаи в които феритина  е нисък и при хубаво желязо , ковто може да е както индивидуална особеност, така и да е свързано с проблеми с червата и пропускливост мисля че беше. Има абсолютно здрави хора също с много нисък феритин, но това е индивидуално.
Какви точно са твоите разбирания за нисък феритин като стойност, защото за мен примерно нисък феритин е под 70 и приемам, че може и да има здрав човек със стойност между 50 и 70, но под 50 ли е категорично има проблем, когато феритина е нисък, тъй като тялото има ежедневни нужди от желязо, за да съществува и защото като всяка жива система му се живее, когато има недостиг преценява откъде може да спести, примерно при някой като долчето спестява от нуждите на косата, при друг като мен спестява от нуждите от енергията, при трети от друго и т.н. а списъка със симптоми при нисък феритин е много дълъг като се започне умора, депресия, нервност, замаяност, главоболие, шум в ушите и т.н.
Hurricane, платих само 24 лв.
16 за инсулин. Той не се поема и винаги  го плащам.
Платих и холестеролите 8 лв, защото пропуснах да искам от лл.
Някои от хормоните ми ги пусна ендото, другите личната.
Защо не си иска направление, ами харчиш толкова много пари?


Невена ми писа,каза, че всичко е точно. И холестероли и кз, абе всичко.
Естествено ми държа конско за ph-то

Сега чакам и Джереми да каже колко ще живея  tooth
Е тука хората са като ония вечните от марвел вселената Sunglasses , въпроса е защо не си изследвала фт3 и тат (въпреки, че не ти влизат в направленията), след като имаш хаши отдавна би трябвало да си наясно, че фт3 е активния хормон от който зависи основно симптоматиката (а също и и инсулиновата чувствителност), относно онея двете девиации в повечето случаи се дължат на анемия, може да провериш желязо, жск, б12 и фолиева (и доста коментирания феритин). Сега вече относно ниското пх, там положението е сложно, защото най-алкалните храни са плодовете, но всъщност най-киселинно е не месото, а сирената кашкавалите и яйчния жълтък, но ей ти алкални зеленчуци  спанак, тиквички, селъри, маруля, праз, зеления боб (който нали влиза в нисковъглехидратните) също е алкален. Краставици и домати също.
Здравейте момичета, и аз се включвам към вас. Имам разни типични симптоми и кръвната ми захар на гладно е скочила от 4 и нещо до 5 и нещо.
Утре ще си правя за първи път обременяване с глюкоза и гликиран хемоглобин.
Малко ме е страх, че ще ми прилошее след толкова много глюкоза. Никога не съм консумирала такива количества. Нещо да ме посъветвате? Дали ще има как да си помогна?
Най-важното е да не забравиш да изследваш и инсулина.
Деси, благодаря ти за идеята....не се бях сетила да го наситня.......понякога правя големи глупости...
Долче, аз продължавам с опитите за нещо режимно, с което да разнообразявам...все се надявам да се получи  нещо вкусничко Simple Smile но всичко е много далече от познатия вкус Simple Smile Утре ще пробвам тутманика....
Елора супер ти е гликирания Simple Smile))))) Много  се радвам на успехи.....

Аз все за тоя феритин чета......и все не ми е ясно.........като кажат : оправи си феритина.....е как се оправя това нещо?
Аз страдам от хроничен косопад......всяка година от както се помня.....края на лятото ме подпуква ......тази година за първи път не взех ниаккви мерки/охарчих се яко покрай изследвания, добавки,лекарства и кво ли не/....жестоко ми оредя косата....опашленцето ми е много жалко..но винаги расте нова....миналата година ползвах ампули на Керастаз, и много ми помогнаха......та като си пускх октомври месец резултатите ми са:
феритин-37.56 ug/L при реф. /13-150.00/ очевадно е нисък....
желязо- 13.00    /6.60-34.00/
свободен ЖСК 43.10   /20.00-62.00/
тотален ЖСК 56.00    /42.00-78.00/
вит Б12- 268.80     /141-489/ приемам вече б12 на спрей
витД е 82.86    /50-120.00/ имам ли нужда да вдигам допълнително, защото на мен ми се струва добре Д-то и без добавки....
фолиевата к-на обаче ми беше завишена.......45.40    /10.40-42.40/

някакви идеи? как изобщо се вдига феритина...
Виж по-горния пост за феритина, и д и б12 са ти ниски,  (д трябва да е над 100, б12 над 330), б12 обаче тегли от желязото, така че докато го вдигнеш ще е по-тегаво.

# 157
  • Мнения: 10 201
Желязото ми е над горна граница вече, както писах, а това не е добре, а феритинът си стои нисък. Скъсвах се да ям агнешки черен дроб, максимум до 30 го качих и това е. Не забелязвам проблеми, а съм така от години. Трансферин не съм изследвала. Анемична не се усещам.

ТСХ хванах на ниво 4,2. Свалих го до 1,8. ФТ4 беше около 13, сега е 18. За Т3 не мога да ти кажа конкретни стойности, но винаги е бил добър.

# 158
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
А цинк и мед проверявала ли си, те също имат отношение към желязото.

# 159
  • Мнения: 10 201
Цинк имам от вчера, хубав е. Мед никога не съм изследвала. Все трябва да има някаква причина.  Преди няколко години беше дори под норма тоя феритин. Хематологът вдигна рамене и толкова. ☹

# 160
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Много е възможно медта да е ниска дори и при хубав цинк (особено ако цинка е в горната граница на референтните стойности), а тя играе голяма роля при желязото и феритина, по принцип се неглижира, защото дефицита е рядкост. А всъщност витамин д и витамин б12 изследвала ли си?

Последна редакция: сб, 15 яну 2022, 00:10 от jerami

# 161
  • Мнения: 31 567
Джереми, чакай малко. Тук никога не сме казвали, че този режим ни  прави безсмъртни Joy
Иначе си имах големи драми с желязото преди операция и след.
Но се пооправих. Все още го пия малтофера, но не всеки ден.
А защо не съм изследвала? Щях де, ама след празници бюджета нещо изтъня.
Другия път.
Сега предвид обикновения хемоглобин ми се струват нещата по стабилизирани. Наред си е. Може наистина В 12 да е драмата, знам ли.

Колкото до цинк и мед. Четох, че когато се пие цинк, от тялото се дърпа мед за усвояването на цинка.
Затова е хубаво и мед да се пие с цинка.
Аз взима на булвит цинк с мед и си го пия чат пат.

Иначе от малтофера си имах повишение на феритина, хемоглобина, гликирания се оправи и т.н.

Зеленчуци си ям. Знаеш. Салата на всяко ядене. Те повечето зеленчуци са си алкални.
Одеве пак търсих и магданоза си е алкален.
Джурнах и сода днес.

# 162
  • Мнения: 27 440
Джерами, дърпа от косата, от енергията, от ЩЗ явно...😬 Добре че по принцип съм с много гъста коса! 🤪 За съжаление, нямам лесен достъп до телешки или агнешки черен дроб, а от телешки/говежди /нали това били възрастните телета😄/ черен дроб усещам много ползи. Буквално все едно допинг си слагам, веднага се чувствам по-добре. 😃 В Италия си купувах нарязан на парчета като пържолки и беше даже и евтин, защото там не си падат особено по такива неща. Тук е някаква дефицитна стока или трябва да ходиш по специализирани магазини и пак не е сигурно, че има...Отскоро смених желязото, сега съм на Сорбифер Дурулес (с удължено освобождаване)- ще видим...Б 12 не смея да приемам много често, че миналата година след Б 12 на добавка феритинът ми беше поднормен. А със сигурност не е оптимален. Замислям се за спрейчето за нос...Цинк и мед ми бяха добре- почти към горна граница и двете. Иначе си мечтая за феритин над 70...🙂
Соул, трябваше да видя желязо 3,9, хемоглобин 72 и цикъл по около 2 дни, за да разбера, че имам проблем с желязото. Изобщо не се чувствах анемична и все си мислех, че просто не съм се наспала, че ми е паднало кръвното, че е от жегата, от стрес... Понякога са толкова субективни тези усещания. Сега звучи комично, но с хемоглобин 72 се канех да дарявам кръв за майка ми и питах "Ама...не мога ли все пак да даря кръв?" и ги убеждавах, че се чувствам добре... 😄 Може би трябва да се замислиш дали няма някаква аномалия в усвояването на желязото (при която то да се натрупва, заради която да отива над горна граница, вместо да покачва феритина). Лошото,е, че лекарите често казват "да оправим някой показател", а не казват как точно...
Азара, според мен е много хубав тутманика със сусам. Като пробваш, ще кажеш дали ти е допаднал и на теб. 🙂

# 163
  • Мнения: 10 201
Долче, при мен не е до чувства само, а и кръвта го показва. Хемоглобинът и желязото са ми хубави. Преди време имах проблем и с желязото. Не е да ми е системно високо. След като пих добавка В12. Сега само чрез храна го усвоявам витамина. В последно време много натиснах с храни богати на желязо и се е натрупало. Косата ми е здрава. Цикълът редовен и нормален. Енергия имам и за подаръци да правя. 😃 Джеръми, витамините  изследвах тези дни - В12, Д и фолат - екстра са. Без добавки. Цинк 17,7 (12-24), без добавки, не бих казала, че е горна граница. Всъщност добавки не ми понасят, медикаменти още по-малко. Трябва да е нещо на умиране и спешно, за да ги включа. Иначе съм на природолечение, храни, билки, интервално хранене... Ще пусна и мед, както ме съветваш. Много мразя такива скрити проблеми.

# 164
  • Мнения: 27 440
Соул, ти си знаеш. Но за мен такъв феритин при наднормено желязо е странен. Иначе моят хемоглобин беше 72 през 2017 г, тогава и цикълът беше по 2 дни. Сега и цикълът си е нормален (4 дни, точен, много безпроблемен), и хемоглобинът, и желязото в норма. Искам обаче по-високо ниво на желязо и феритин от настоящите ми, но много бавно стават нещата. Когато приемам Б 12 като добавка, хемоглобинът се покачва още (за известно време дори желязото тръгва нагоре), но после желязо и феритин тръгват надолу...Аз по косата се ориентирах миналата година, че трябва да спирам добавката с Б 12...Преди да изследвам цинк и мед си мислех, че там има дефицити или нещо, което да пречи на желязото, но не- без добавки ми бяха доста добре и двете стойности. Холестероли и чернодробни са ми винаги екстра...На моите години и майка ми имаше проблеми с желязото и така и не се разбра тогава от какво. Чак след менопауза се оправи...🤔 Иначе при мен повишаването на желязо и феритин е трудно и бавно, но се повишават и двата показателя успоредно/съответно и посоката надолу е и на двата показателя едновременно.
По отношение на вечерята май не отговорих в предишния ми пост🤔 Понякога се случва да е по-късно (зависи кога съм се прибрала и сготвила- ако нямам нещо вече съответно), но и не лягам рано, т. е. минават поне няколко часа след вечерята. При възможност се старая да е до 20-21 ч, предпочитам да е преди 20 ч. Понякога вечерям доста рано- ако ще правя фаст или ако не ми се яде повече за деня. За вчера примерно към 17-17,30 ч пих кафе със сметана и малко мляко, към 21 ч вечерях зеленчуци "по китайски" в уок (предимно заради начина на нарязване ги покитайчих😆)- гъби, морков, лук, 3 цвята чушки, тиквички и добавих и малко лентички месо. Честно казано, можех да мина и без вечерята...

Последна редакция: сб, 15 яну 2022, 05:10 от dolce miele

Общи условия

Активация на акаунт