Как да разбера кои са моите мазе и таван?

  • 1 362
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 454
Здравейте, имам казус с  мазето и тавана прилежащи към жилището, в което се преместихме наскоро. Проблемът е, че ни бяха посочени мазе и таван от стария собственик, които приехме за наши, но не отговарят на посочените квадратури в нотариалния акт. В него мазето и тавана са упоменати, че нямат номера, но са с точна квадратура.

Мазе - 20,62 кв.м
Таван - 21,50 кв.м

Дори с просто око се вижда, че и двете помещения са по-малки. Извадих скица от архива на кадастъра, от която се вижда, че таванът, който се води наш е с квадратура 17,48 кв.м. Мазето не мога да разбера колко е по скицатата, но измерено с рулетка с пуснати доста резерви пак не е по-голямо от 16-17 квадрата.

Срещнах се с архитект, който дойде на място само за да установи, че предположението ми е вярно и наистина има разминаване и при двете помещения. Очаквах, че на база скицата ще може да се изчисли площта на всичките мазета и тавани (общо 6 на брой - колко са апартаментите, плюс общи помещения), но дамата или не можа или не й се занимаваше. Предложи ми са се обърна към нотариус, който да покани останалите собственици, за да видим техните мазета и тавани по документи колко са големи, респективно кои са на скицата. Този вариант ми се вижда малко краен и преди да пристъпя към него искам ако е възможно да разбера и на приземния етаж и на таваните квадратурата на всички помещения, след това кое на кой е и едва след това, ако преценя, че си струва да се скарам със съседите ще предприема официални действия.

В тази връзка моля за съвет - към какъв специалист да се насоча, който може да ми помогне в казуса, който описах. Ако някой може да препоръча специалист - моля за контакт, ще съм безкрайно благодарна. Поздрави и бъдете здрави.

# 1
  • Мнения: 40 914
Старо или ново строителство? И колко са дебели стените?
Площта по НА винаги включва и част от стените и доколкото виждам липсващите 3 метра биха могли да се дължат и на тези стени. Ако са НС може да са 12,5 или 25 см дебели, а ако е старо строителство и повече. Ако има и една външна стена тя май си е само ваша (не делите половината със съсед). Освен всичко друго въпросните стени са без мазилките, а с мазилката може да станат 5 см по-дебели.
И така бихте могли да имате около 20 метра стени, и ако са по 25+5 см това значи, че "ваши" са 20*0.15=3 квадратни метра. На вас май толкова ви липсват...
Ако искате премерете си и размерите на помещенията в самия апартамент и мисля, че и те няма да съответстват на площта в НА, защото тя ще е застроената площ.

# 2
  • Мнения: 12 770
И аз мисля, че и стените влизат. Не е реалистично да тръгнете да мерите всички тавански помещения, да намерите най-голямото и вече то да е ваше. Предполагам, че никой от съседите няма да ви съдейства. Аз лично съм гледала в кадастъра в едни схеми на блока и там имаше схеми на всички апартаменти. Сигурно има и чертежи на таванските помещения. Подозирам, че са приблизително еднакви всичките и просто са включени и стените.

# 3
  • Мнения: 40 914
Само ми е интересно какво е гледал архитектът???

# 4
  • Мнения: 454
И аз мисля, че и стените влизат. Не е реалистично да тръгнете да мерите всички тавански помещения, да намерите най-голямото и вече то да е ваше. Предполагам, че никой от съседите няма да ви съдейства. Аз лично съм гледала в кадастъра в едни схеми на блока и там имаше схеми на всички апартаменти. Сигурно има и чертежи на таванските помещения. Подозирам, че са приблизително еднакви всичките и просто са включени и стените.

Не съм казала, че търся как да стана собственик на най-големите помещения - не знам как Ви хрумна да го напишете. В интерес на истината по скица един от таваните е 27 кв.м - това във връзка с твърдението, че търся най-голямото.

Колкото до срещата с архитекта - тя протече по следия начин. Слязохме в мазетата със скицата, където дамата установи, че планът не е спазен и има разминаване, което не отговаря на начертаното. След това ми предложи варианта с нотариуса.

Сградата е старо строителство и стените са дебели. Благодаря за идеята за сравня с размерите на самия апартамент дали са включени стените.

Последна редакция: ср, 19 яну 2022, 19:10 от delight

# 5
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 704
Според мен, на архитекта не му се е занимавало с подобни неща и затова Ви е насочил  към 3то лице. Зидарията старо строителството е по дебела, често и мазилката. Да не излезе накрая, че мазето ви е дори по - голямо и да се самопрецакате Simple Smile

# 6
  • Мнения: 40 914
Сградата е старо строителство и стените са дебели. Благодаря за идеята за сравня с размерите на самия апартамент дали са включени стените.


Според мен това дава отговор на въпроса ти.
А и даже да е имало грешка, другите собственици могат да претендират за давност и не можеш да им вземеш мазетата. Карай си с това.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 1 856
https://kais.cadastre.bg/bg/Map

Това е линк към кадастралната карта на България
Кликате в зеленото поле "Виж" и ще се зареди цялата карта (добре е да го направите от компютър/лаптоп).
После за по-лесно в ляво на картата виждате меню с търсене по адрес, индентификатор и т.н.
Можете да попълнете адреса и картата ще ви отведе до вашата кооперация.
После над картата има лента с инструменти, на единия е изобразена мрежа с "i" в кръг над нея. Натискате и ви излиза надпис "Изберете сграда", избирате вашата кооперация, от падащото меню избирате етаж. След това от същата лента с инструменти избирате този с кръг в него "i" - информация за обект. Кликате на всеки отделен обект от етажа, за всеки обект ви излиза информационен прозорец, в който се изписва номера му, собственост - частна, държавна, общинска, квадратура и други данни.
Така за всеки етаж се връщате първо в избор на сграда, после натискате следващ етаж и накрая с информация за обект, проверявате всички обекти на етажа.
Всъщност вие там ще се ориентирате, кои са вашите сегашни изба и таван и кои евентуално биха могли да бъдат.
По-горе са ви казали, че измерената вътре в готовото помещение квадратура ще е по-малка от квадратурата в нотариалния акт, това е така защото част от преградни зидове влизат във вашата квадратура, част влизат в квадратурата на съседното помещение.
Ако приемем, че стената на която е вратата на помещението е с дължина 4 метра и дебелина ни зида от 0,25 м., то само тази стена е 1 кв.м., която е изцяло ваша, тъй като е откъм общите части на сградата, ако другите две стени също са по 4 м. и с дебелина на зидовете от 0,25 м., то тях ги делите със съседни помещеия ако има такива и общо от двете стени се получава още 1 кв.м., ако приемем че и четвъртата стена е дълга 4 м. и е с дебелина от 0,25 м., но е външна за сградата, то от нея имате 0,5 кв.м. Накрая се оказва, че по нотариален акт вие имате помещение от 18,5 кв.м., а реално измерено е 16 кв.м.

# 8
  • Мнения: 6 292
Вече сте купили.... Трябвало е при сключване на сделката старият собственик да попълни декларация с посочени граници/съседи на помещенията щом не са номерирани! После във Вашия нов НА се отразяват тези граници. Тази декларация се заверява нотариално. Той носи отговорност за неверни данни!

Иначе на общо събрание може да питате хората това ли са вашите имоти за информация.

Понеже за тези помещения се събира данък и някаква смешна такса смет по спомен, може да направите заснемане с геодезист, с него да поискате промяна в кадастъра на квадратурите и да отидете в общината да си коригирате декларацията, за да спестите някой лев, заради по-малката квадратура на складовите помещения.

И се радвайте, че имате мазе, защото в нашата стара сграда има 13 ап, всички с мазета и тавани по НА, но реално има само 12 мазета и сега една нова собственичка на партера остана само с таван, защото старите хора си ги разменяли и преотстъпвали устно и останалите от тях в момента за нищо на света не си ги дават.

Общи условия

Активация на акаунт