Пазарът на недвижими имоти в България. Какво се случва реално. - Тема 59

  • 38 136
  • 753
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 962
И какво от това? Ако тези имоти не бяха отнети щяха да си останат в семействата и днес да са пак атрактивни за строеж имоти, а не ливади. А да не им се дава разрешение не може, ако отговарят на някакви условия.
Частните парцели в Южния парк имат три категории. Едната е "Зелени площи", в които не може да се строи, но могат да бъдат оградени.
Друг момент. Едно от знаковите места в Южния парк - хълмът със сцената и цилиндрите, е собственост на Къци Вапцаров. Хълмът на Къци е изкуствено създаден с изкопаната пръст при строежа на НДК през 1981 г. Шоуменът го притежава. Закупил го е преди години с идеята там да строи цирк и ТВ студио.

# 16
  • Мнения: 1 715
Като оставим настрана всички извращения и кражби, за мен връщането в реални граници е най-справедливото. Обаче трябваше да се предвиди опция за адекватно обезщетение по пазарни цени в случай (изброени изключения), че такова връщане е нецелесъобразно и против интересите на обществото. Като подобно обезщетение трябваше да бъде или с адекватен терен или с пари по пазарна оценка по избор на обезщетения. И под адекватен терен разбирам не нива, а парцел в същата зона на града.
Аз пък не съм съгласен с това. Връщането на парцели в самия град, който за последните 100 години се е разрастнал от едно село до 2 милионен град няма как да става в реални граници. Никъде не се реституират имоти в реални граници в рамките на града, само при нас. Просто няма как да стане, ако искаме нормална инфраструктура и някакво качество на живот в града. Това преди 100 години са били ниви не просто в покрайнините на София, ами в покрайнините на съседните на София села (например с. Бояна, с. Подуене, с. Дървеница, с. Драгалевци, с. Горна Баня, с. Суходол, с. Филиповци, с. Обеля, с. Връбница). Нередно е такива ниви, които вече са в рамките на самия град да бъдат възстановявани в реални граници. Това всъщност е възможно най-НЕсправедливото, също както и да не се върнат никакви парцели/имоти, защото ощетява всички останали граждани. Т.е. балансът и справедливостта беше да не се връщат в реални граници, ами 30% да се взимат за обществена инфраструктура - улици, междублокови пространства и т.н.

# 17
  • Мнения: 41 165
Тоест взели са ти всичко, а после да ти върнат боклук някъде си? Или с 30% по-малко? Това е СОЦИАЛИЗЪМ - мечтата на безимотните е да им го натаковат на имащите с оправдания за общото благо. Не съм съгласна - справедливост е да се търси такова решение, все едно не е станало нищо, тоест все едно дядо ти си е запазил земята. Тогава той щеше да си има парцел в града и ще трябва или да му го откупят или да му го оставят.

# 18
  • Мнения: 9 828
Обезщетение (пари, друг парцел, друг имот, собственици (и техните наследници) всякакви с различни нужди) на 100%, това си е справедливото. Щом нивата (цялата или частично) е отишла за градинка, улица, парк, кооперация, детска градина и т.н., т.е. за обществена инфраструктура и обществено благо, трябва пълна компенсация. За всеки, а не само за избрани.
Да си спомним за Юлия Баничката, която взе терена за кортовете си в замяна на около 10 мижави панелки в непрестижни комплекси. На това му се казва "сделка" Angry.
Скрит текст:
Тя дори се пишеше "репресирана", а един от малкото налични кортове по Тошово време (не помня на Левски или на ЦСКА), работеше само за нея и дъщерите ѝ).

Та ако бяха предложили такава сделка на собствениците на одържавени имоти в Южен парк, едва ли щяха да откажат. Но не, това се предлага само на някои, другите - да изстудяват супата. По онова време имаше и общински парцели, имаше и общински жилища. Само си представете една сюрия наследници - част от тях искат кеш, друга - жилище, защото са възрастни и са се сбутали с децата в едно жилище, а перспективите за строеж - я камилата, я камиларя, някъде в необозримо бъдеще. Законът за възстановяване на земеделските земи е стар, от началото на 90-те години, за 10 години - до към началото на новия век и строежите на нови кооперации не бяха толкова много. То се иска време за натрупване на капитал, регулиране на строителния процес, за да се отприщи строителството.  Така че доста реституирани терени щяха да останат само частично частни, общината щеше да притежава дяловете на тези собственици, които са взели пари/жилище/друг терен. И щеше да има още опции и за частния интерес, и за обществения.
Но не, като е правен законът, е мислено предимно за конкретните частни интереси на определени хора, не на всички засегнати, а за обществения интерес не е мислено въобще.

# 19
  • София
  • Мнения: 1 668
Не мога да не споделя - понеже се интересувам и от комплекс елезиум и гледам обява, 120 кв. западно изложение над магазини. И питам аз , 300 000 евро. Викам е не, то това вече просто на нищо не прилича.

# 20
  • Мнения: 9 828
Боже, как ги измислят тези имена?!? Astonished

Елисейски полета (Champs - -Élysées), но на друга локация
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%D0%B0%D0%BD-%D0%B7-%D0%95%D … D0%B8%D0%B7%D0%B5

И оригиналната локация с нейното значение
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BB%D0%B8%D1%81%D0%B5%D0% … D0%B5%D1%82%D0%B0

# 21
  • Мнения: 1 715
Тоест взели са ти всичко, а после да ти върнат боклук някъде си? Или с 30% по-малко? Това е СОЦИАЛИЗЪМ - мечтата на безимотните е да им го натаковат на имащите с оправдания за общото благо. Не съм съгласна - справедливост е да се търси такова решение, все едно не е станало нищо, тоест все едно дядо ти си е запазил земята. Тогава той щеше да си има парцел в града и ще трябва или да му го откупят или да му го оставят.
Не не, абсолютно никой не говори за такова нещо. Взели са ти всичко, връщат ти по-малък парцел, но пък за сметка на това в града и с възможност за построяване на блок, а не на колиба (както някой по-нагоре спомена). Мисля, че това беше честното решение и за двете страни - хем за реститутите, хем за живеещите в кварталите (тъй като нямаше да се презастроят чак толкова и щяха да имат по-нормална инфраструктура).

Апропо, доста извърташ нещата. Това не е СОЦИАЛИЗЪМ, ами нормално градоустройствено планиране. Пак казвам, това щеше да е честното. Нещата обаче се случиха по нечестния начин и сега всички граждани са принудени да живеят в по-лоши условия - без улици, без междублокови пространства и т.н. Именно заради лакомия, лакомията която си личи и от твоя коментар. Simple Smile
Намазаха само реститутите, всички останали са потърпевши. Това как е справедливо?

# 22
  • Мнения: 41 165
Именно заради лакомия, лакомията която си личи и от твоя коментар. Simple Smile
Намазаха само реститутите, всички останали са потърпевши. Това как е справедливо?

Не, нищо не личи, защото аз не съм реститутка и не съм получила никакви облаги във вид на върнати земи и прочее. Тоест пиша абсолютно безпристрастно, без личен интерес и само от принципна позиция.
Иначе да ти вземат 30% от половин декар може да значи, че мястото вече не става за нищо, това мислил ли си го? Ами ако имаш 10 декара ще ти вземат три за пътища ли? Площад ли ще строят? Или на големия реститут ще вземат 2%, а на малкия 30% и ще му скапят имота?

# 23
  • София
  • Мнения: 4 192
И сега може да ти се вземе 25% от имота за регулацция и инфраструктура без да те питат.
Обаче не съм съгласна да се раздават парковете на някой си.
Къци Въпцаров купил някакъв си парцел от някакъв си корумпиран чиновник в най-тъмните години докато е известен и сега реве да му се даде регулация и да строи в парка. Ами не е честно. Като е имал 1 декар лозе преди 100 години, да му дадат 1 декар държавна земя в Костинброд. А не парцел с оправена регулация и струващ милиони само защото обществото е еволюирало и изградило цял град около бараките на прапра дядо му...

# 24
  • Мнения: 41 165
А ако не му го бяха взели нали сега пак щеше да си го има точно там? Защо да го пращат в Костинброд?

# 25
  • София
  • Мнения: 4 192
Защото няма заслуга от лозе да стане парцел за милиони.
Ако внесеш в банката 1000 лева на по 20 и после изтеглиш от банкомат ще ти дадат пак 1000лева, но по 50.
Да, сега ти ги връшат в реални граници и гледаме сеира на цяла София. И това ще се задълбочава все повече.

# 26
  • Мнения: 9 828
Ако през цялото време е бил негов, при превръщането на нивата в парк са щели да го обезщетят. Как, с какво и с колко - зависи от законите в онзи момент. Къци очевидно не е наследник на оригиналния собственик, купил е от наследниците на оригиналния собственик. Или от общината (не знам цялата история).

Моят прадядо се е съдил около 1932-1934 година за оценката на имота му, определянето на дялове при регулация (вземат кв.м., придават кв.м. от съседен имот). Общо взето същото като сега като идея, системата не е много по-различна. С тази разлика, че най-обикновен човек, нито висшист, нито някакъв богаташ, даже напротив, тогава е успял успешно да си защити правата в съд. Сигурно адвокат е наел, то е ясно, че сам не се е явявал и защищавал. Сега не е сигурно какъв ще бъде изходът от съдебното дело,  по причини, които всички знаем.

# 27
  • Мнения: 6 786
Чичко_Тревичко опитах вече, но тях ги тресе друга треска. Не е градоустройствен план и съобразяване с него.

# 28
  • Мнения: 244
Благодаря за новата тема, записвам се, за да получавам нотификации.

# 29
  • Мнения: 1 962
Ако през цялото време е бил негов, при превръщането на нивата в парк са щели да го обезщетят. Как, с какво и с колко - зависи от законите в онзи момент. Къци очевидно не е наследник на оригиналния собственик, купил е от наследниците на оригиналния собственик. Или от общината (не знам цялата история).
Мандаринке, всичко в родната ни кочина е далавера. Понеже всеки гледа да прецака другия, затова всички в България ходим прецакани.
Един от големите собственици на парцелите по краищата на Южния парк е Младен Михалев – Маджо. Още преди години общината и държавата можеха да разплетат казуса с Южния парк вместо да се опитват да блажат и правят далавери. Раздавали са Южния парк на реститути, все едно е земеделска земя в реални граници, а не обществена площ. Според приетия Закон за реституцията имаше предвидени и компенсации, когато на мястото на някогашен имот е построен някакъв обществен обект. Преди време можеха да си решат този казус с малко под 200 милиона, а през този период колко милиарди се окрадоха и изтекоха.
Същата бомба цъка и в Борисовата градина. Общинарите на София харизаха с гласуване над 60 декара в Борисовата градина – къпалня „Мария Луиза” и обсерваторията, плюс Летния театър на фирма на бившия мафиот номер 1 - Георги Илиев. След като беше убит не успя да отнесе нищо на онзи свят, а вдовицата продаде фирмата на Румен Гайтански Вълка. После с една-две врътки общината остана миноритарен собственик.

Общи условия

Активация на акаунт