МАРТ бебче се задава, нека засега в корема на мама да си шава! ❤💙 Тема 8

  • 26 247
  • 736
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 563
Полага се бащинство, мисля 15 дни, че беше. Мъжа ми е абсолютно без заместник. Но ще си ползва всичките дни, дори да се налага да ходи за малко или каквото може от вкъщи. Но за мен това са безценни моменти и нито една работа не е по важна за нас. Надявам се да няма нещо непредвидено и да успеем да се насладим на тези дни, те минават толкова бързо.

# 76
  • Мнения: 549
Йоана, много неприятна случка със стълбите. Пази се и дано бързо ти заздравее глезена!
За чувалите съм за, но около 6 месец чак. Каката изкара една зима в него. После лятото като видя, че може да спи на където си иска и после не успяхме да я вкараме в чувал.
Аз също страдам от безсъние. Заспиване 23,ставане 1,после кажи речи на всеки кръгъл час - я за тоалетна, я да завия детето. С първата бременност си спях. Сега просто мисля, че вече ми е нарушен съня и незая кога ще се оправи.
Иначе от две вечери и аз имам като мемструални болки. Даже се пробуждам. Пия магнезии и като ме отпусне заспивам. Ама и последно време почти не почивам. Надявам се сега детето като е малко по-добре да намирам вееме за почивки.
За болничния на бащата се взима бележка от родилното при изписването и се дава на работодателя.
Хем ми се иска бебчо да си стои на топло. Хем не зная дали ще издържа до края. Предния пут родих в 38ма,мисля,че е добър вариянт и за сега. Ама то само ще си реши.

# 77
  • Мнения: 1 395
Бащите имат право на 15 дни платен отпуск по бащинство.

При раждане на дете, бащите работещи по трудов договор имат право на 15 календарни дни отпуск, считано от деня на изписването на детето от лечебното заведение, съгласно чл.163, ал.8  от КТ, ако:

са в брак с майката на детето;
или живеят в едно домакинство с нея.
За ползването на отпуска, бащата следва да подаде писмено заявление до работодателя си, към което да приложи:

документ за сключен граждански брак или декларация от майката и бащата, че детето е припознато от него, и че живеят в едно домакинство;
документ от лечебното заведение, удостоверяващ датата на изписване на детето.
Важно  е да се знае, че отпуска при раждане на дете на бащата се заявява и ползва в календарни дни. Отпуска има специално предназначение, бащата да се грижи за детето веднага след изписването му от лечебното заведение и затова не може да се отлага за по-късен период.

Бащите, осигурени за общо заболяване и майчинство имат право и на парично обезщетение, което се заплаща от бюджета на държавно обществено осигуряване, ако имат 12 месеца  осигурителен стаж   като осигурени за този риск.

Паричното обезщетение бащата получава независимо от обезщетението, което получава майката на детето.

# 78
  • Мнения: 1 825
Танчеее прекрасна е новата темичка, благодаря ти! HeartBlue Heart

Аз 2 дни се лекувам и вие сте изписали толкова много. Simple Smile
Аз стерилизатор имам за вкъщи на Томи Типи за ток и един на Канпол за микровълнова, в болницата мисля да не нося, там има...Аз нямам помпа за кърма и се чудя ще ми е нужна ли, в болницата ще ми дадът, а ако после трябва ще взема... май е най - разумно.

На всички болни мами и деца оздравявайте, аз съм по - добре малко, съдейки по мен вече съм 5ти ден, не всичко е Ков. Аз се само лекувам ... не съм говорила нито с Аг нито с ЛЛ, взех си авирончето вдигнах биозин мама на 2×1, почнах тавипек (малко на лавандула и ментол дишам) пръскам порпи минт спрей за гърлото(хомеопатичен е ) и съм изсмукала 3 неоангина точно. Темп вдигам до 37 ама се сваля сама Simple Smile , преобличам се и готово. Та и парацетамол не пия...

Чувалче имам и за новородено и за по - големи, обаче мисля е началото да е с одеалце точно защото не мърдат, а през ноща преобличане хранене... дори да е подходящо облечено под чувалчето съм виждала какво усилие е сученето в началото за бебчо, той за това заспива, изпотява се... за тях това е страшно усилие. Ама това си е мое наблюдение.

Йоанка бързо да минава глезена! Heart

Хера много добре е обяснила ситуацията с бащинството. Нашия татко ще вземе от болницата, ама дали ще ползва всичко ще видим, той и без това е самоосигуряващ се... та няма ли работа няма и пари... но искаме да сме си само 3мата в началото, за да се опознаем.

Болки имам почти всяка вечер, за мен не са менструални... просто е едно придърпване ниско долу и едвам ставам/стъпвам.. като полежа минава,  отделно и малката ръга с някакв крайник нямам идея какъв, но имам чувството че иска да се подаде Joy тогава все едно игли имам във влагалището. Това с микрото бельо ми е почти непрекъснато от 5-6м и е течение... а вече и пропускам урина усещам през нощта , като много ми се пишка. Нямам идея в колко часа ставам... гледам да не се разсънвам... ама е по 4 -5 пъти.

Бъдете здрави и спокойни мами и бъдещи мами Simple Smile

# 79
  • Мнения: 1 395
И при мен са подобни усещанията, много ниско ме рита беба, направо сякаш ще излезе. По едно време се беше обърнала и риташе високо, сега пак е много ниско, даже се бях притеснила, че намали движенията след ковида. Понякога усещам много особена и неприятна болка във влагалищните мускули, така и не разбирам на какво се дължи. Обикновено я има, ако съм стояла повече права.

Съншайн бъди спокойна, щом сте видели проблема, всичко ще бъде наред!

Последна редакция: пн, 24 яну 2022, 14:57 от Х Е Р А

# 80
  • Мнения: 412
Момичета, да се оплача Sad
Днес бях на преглед, водите са ми намалели доста отпреди 2 седмици в следствие на Ковид и утре ще влизам в болница за вливки. Дано всичко е наред, още е много рано

# 81
  • Мнения: 627
Момичета, да върна и аз тремата за чувалчетата, че не смогвам да изчета и питам Grinning Какъв tog е удачно да вземем за мартенско бебе, с риск да е късно февруарско? Мислех за зимен, но ще се ползва 1 месец. Пролетен май е по-удачен, въпреки че и той ще се ползва до май примерно. Вкъщи е около 21-22 градуса без отопление, сега с бебето сигурно ще вдигнем до 23-24, но през нощта надали ще издържа над 22.

Sunshine, стискам палци всичко да е наред! На болните бързо оздравяване. И аз съм на прага да се разболея покрай ММ, той е отрицателен, но кашля от няколко дни (но е и с хроничен бронхит де).

# 82
  • Мнения: 489
Моят син от 10м възраст спи с чувслче с крачета-не се завива изобщо. Определено не ги отричам, просто за новородени за мен са непрактични. Все пак родителството е до една стеоен проба-грешка за повечето покупки. Много неща съм купила и не съм изпозлвала, много не съм и може би съм сгрешила. Всеки сам преценява за себе си и по своя усет спрямо бебчо.
Стерилизатор не съм имала с първото дете, няма да взимам и за сега. Още по-малко пък за болницата. В редките случаи в които съм позлвала помпа преди съм я мила с вряла вода. В болницата стерилитират всичко за което помолиш.
ММ е + от сутринта. Кашля и има 37 Т. На мен за момента ми няма нищо, макср,че той е така от петък,а днес направи теста. Говорих с АГ-увеличсвам биозин мама и ми каза да запазя максимално спокойствие. В петък имах час който отмених за следвашата седмица

# 83
  • Мнения: 68
Здравейте момичета, има ли от вас такива, които са поставили ваксина срещу ковид скоро или по време на бременността? Много се замислям вече.
Може да ми пишете и на лично съобщение, за да не притеснявам останалите, които не се интересуват от темата.

# 84
  • Мнения: 553
И аз си мислех, че произвеждат чувалчета само до 4-5г, но онзи ден в един магазин видях някакъв огромен с цип за 11г.😱

За таблетките за стерилизация се сетих защо съм ползвала такива за чене - достатъчна е чаша вода. Магазина беше санитарен и комбиниран - хем за бебе, хем за възрастни, и нямаха нищо друго подходящо. В болницата услужливо не ми казаха тогава, че могат да ми дават стерилизирано шише, в което да пресипвам кърмата.
Но едно веро с гъба ще сложа към багажа, както и да стерилизирам този път.

# 85
  • Мнения: 652
Хера, мисля че 15-те дни отпуска на бащата се поемат от държавата (а не от работодателя) и се заплащат 90% от осигурителния доход. Т.е. това е единственото, което бащата получава за тези 15 дни. Мисля че няма друго обезщетение. Сподели ако имаш друг опит моля те.

# 86
  • sofia
  • Мнения: 4 296
Точно така, плащат се като болничен в работни дни.

# 87
  • Мнения: 175
Здравейте момичета, има ли от вас такива, които са поставили ваксина срещу ковид скоро или по време на бременността? Много се замислям вече.
Може да ми пишете и на лично съобщение, за да не притеснявам останалите, които не се интересуват от темата.

Аз преди 20 дена някъде. Скоро слагам втора доза Модерна. И аз много се чудих, реших се в 29 седмица и сложих. Има група на бг в фейс "ваксини" се казва. Препоръчаха ми я даже момичета от тук, за което съм мн благодарна. Също има друга на английски, която е само за бременни и ковид.

Надявам се да съм ти помогнала.

# 88
  • Мнения: 1 395
Относно отпуска по бащинство и аз знам, че се поема от държавата. Точно тези 15 дни са, друго няма. Навсякъде, където съм чела, пише, че се подава заявление до работодател за тях, а работодателя го подава към НОИ. Най-добре е да се подготвят документите и да се внесат при счетоводителя на фирмата. Даже направо бащите да си питат от сега.

1. Писмено заявление на бащата по чл. 45а, ал. 1 от НРВПО;
2. Копие от акт за сключен граждански брак или декларация от бащата и майката, че бащата е припознал детето и те живеят в едно домакинство;
3. Документ от лечебното заведение, удостоверяващ датата на изписване на детето.

Това е като информация от това, което съм чела. Нямаме личен опит, ММ не е ползвал с първото дете, но мои познати го ползваха.

# 89
  • Мнения: 311
Здравейте момичета, има ли от вас такива, които са поставили ваксина срещу ковид скоро или по време на бременността? Много се замислям вече.
Може да ми пишете и на лично съобщение, за да не притеснявам останалите, които не се интересуват от темата.

И аз се ваксинирах в 5/6 месец първа и втора доза Модерна. Само ръката ме боля по 2 дни това е. Бях писала по-горе, че се оказах контактна на Ковид болен, след няколко дни имах + тест без никакви симптоми, мисля 3 дни след това вече бях с     — тест не съм пила нищо допълнително, нито го мислих, нито се притеснявах. Кръвните изследвания не са ми се променили преди и след теста. Аг ми каза “имаш ваксини+ нямаш симптоми= не пиеш нищо и си гледаш живота” край на цитата 😁

Последна редакция: пн, 24 яну 2022, 17:44 от Martini_m

Общи условия

Активация на акаунт