Подправки в саксии 3-та тема

  • 38 226
  • 645
  •   1
Отговори
# 465
  • София
  • Мнения: 6 010
Здравейте, тази година си насях магданоз и копът в саксии на балкона и тръгнаха бързо, развиват се чудено. Преди малко с ужас установих, че имат нещо като листни шъшки Sad Белички и миниатюрни, но мнооого на брой. Има ли какво да направя, че да се махнат вредителите и да си ползвам подправките?

# 466
  • Мнения: 10 500
Аз си взех босилек и мента в от К, в саксии. Дали да ги присаждам?

Погледни ги хубаво, че си взех едни карамфилчета от Кауфланд и се оказаха много въшлясали, не успях да ги оправя, поливах със сапунена вода, но увехнаха, листните въшки ги стопиха направо.

# 467
  • In transit
  • Мнения: 11 803
Обикновените листни въшки се махат лесно, като се пръскат растенията с моспилан. После само изчакайте 10-14 дни, преди да ги консумирате. С бабини илачи по-скоро съм уморявала билките, вместо да им помогна.

# 468
  • Мюнхен
  • Мнения: 812
Здравейте, тази година си насях магданоз и копът в саксии на балкона и тръгнаха бързо, развиват се чудено. Преди малко с ужас установих, че имат нещо като листни шъшки Sad Белички и миниатюрни, но мнооого на брой. Има ли какво да направя, че да се махнат вредителите и да си ползвам подправките?

Лаленце, аз имах чудесна успеваемост с масло от neem! Такива препарати са плъзнали из всички магазини и са точно за ядливи растения! В скрит текст има снимка на моя: отстрани на кутийката има изобразени още вредители, срещу които действа, а пък вътре в кутийката - подробна брошура с дадени точни количества. Пък ако не ти се занимава да разреждаш с вода сама, има и готови за употреба препарати в шише-пръскалка. Бонус - чакаш само 3-5 дни след пръскане, така че давай смело.

Скрит текст:

# 469
  • Мнения: 5 108
Промъквам се при вас, чак сега откривам тази тема. Трета година си отглеждам разни неща в саксии на терасата и вътре вкъщи.
Тази година от билките имам успешни - джоджен и мента (малко ми изглеждат дребни листенцата в сравнение с купешките на връзка), не съм сигурна дали не трябва да са си такива. Вече ги подкарах на боб и на коктейли. Grinning
Шареният босилек вътре също тръгна и за сега изглежда обещаващо.
Имам и купешка саксийка с лимонова мащерка. Мирише си на лимон, много обичам да я използвам когато готвя с пиле. Предните ми две саксийки с мащерка ги уморих, изсъхнаха на южния прозорец. Sad Затова сега им се старая много на всички билки.
Къдравият магданоз и копърът на терасата също са тръгнали много добре.
Босилекът и мащерката на терасата обаче ме притесняват, че не вървят много, ще им дам още време.
Също тази година си сложих лавандула (в процес е, чакам я с голямо нетърпение) и  лайка - тъкмо започнаха да се показват пъпчици.
В този ред на мисли, използвате ли тор за подправки? Последният път като си купувах семена в комплекта си имаше течен концентрат за ароматни подправки, но още не съм го използвала и се чудя...
Освен билки успешно сме си отглеждали чери домати. Тази година освен за чери доматчета, съм си приготвила разсад и за корнишни. Пробвахме се и с репички, моркови, тиквички, салатен лук, спанак, зелени салатки, ягодки... Чакам "реколта". Изобщо терасата за мен е градска градина под 2 кв.м. Grinning

# 470
  • Мнения: 1 525
Внимавайте с подправките в саксии, купени от Лидъл, Била, ние решихме да си държим някои дългосрочно и всички цветя ни се напълниха с листни въшки от тях. Изгубихме няколко, пръскахме като луди, сменяхме пръст, още го правим и много съжалявам, че някога оставих тази саксия...

# 471
  • In transit
  • Мнения: 11 803
Най-добрата тор за подправки, за мен, е тази на Compo:

В баухаус я има и в немския амазон. Мирише, като на храна за рибки, но на билките им харесва. Grinning

# 472
  • София
  • Мнения: 302
Не съм се борил с листни въшки по саксийките, понеже бяха в стерилна среда, но ползвахме инсектицидна лампа за случайно попаднали насекоми в помещението. Случвало се е да чуя как работи Blush

И друго се сещам - новата почва я минавахме през озонатор. Сега виждам, че се продават и за домашно ползване. Идеята ми е, в един контейнер се поставят заразените растения и се пуска озонатор. Би трябвало да свърши работа, без да се пръска. Не се сещам и за вредни последици за тях.

А новозакупените обикновено се предлагат в посадъчни саксии и се нуждаят от пресаждане Blush

# 473
  • Мнения: 5 108
Какъв озонатор? УВ лампите, които се използват в лекарските кабинети и отделят озон например убиват растенията, за същото нещо ли става въпрос?
Мисля, че озонаторите ще убият растенията... Озонът е вреден за растенията и не само...

# 474
  • София
  • Мнения: 302
Какъв озонатор? УВ лампите, които се използват в лекарските кабинети и отделят озон например убиват растенията, за същото нещо ли става въпрос?
Мисля, че озонаторите ще убият растенията... Озонът е вреден за растенията и не само...
Не лампи, друг уред е, но може и да сте права Blush
За обеззаразяване на почва върши работа, това само съм пробвал Blush

# 475
  • Sofia
  • Мнения: 21 616
Такъв цъфтеж не съм наблюдавала до сега.

# 476
  • София
  • Мнения: 6 796
И моят розмарин така е цъфнал. Не помня миналата година да е цъфтял.

# 477
  • In transit
  • Мнения: 11 803
И моя цъфна тази година, за разлика от минали години. Но, при мен цъфна март месец. Сега вече е на вълна нови клонки и растеж.

# 478
  • Мнения: 5 370
Щом цъфти, значи е много щастлив. Браво Grinning

# 479
  • Мнения: 2 727
Магданоза ми в саксия хвана въшки, на стъклен балкон, май не може да се гледа. Босилекът ми пък е супер

Общи условия

Активация на акаунт