Бездомните кучета в България и колко хуманно е да са на улицата?

  • 2 910
  • 78
  •   1
Отговори
  • Мнения: 41
Здравейте,
Предполагам повечето от вас са се сблъсквали с действителността у нас - бездомни кучета по улиците, а в парковете и покрайнините - цели глутници.
Като човек който не е запознат в темата, реших да се поразровя в нета и какво установих?
Ами вижте, интересно е.
Според официалните документи, в България се работи по най-ефективната система за овладяване популацията на бездомни кучета - кастрирай и върни.
Действителността обаче показва че бездомните не намаляват.
И тогава възниква въпроса: Ако това е "най-ефективната" система,  защо тя не работи?
Дори човек да не навътре в нещата, една бърза проверка какво е положението в цивилизованите страни като CAЩ, Канада, Западна Европа , показва че там бездомни кучета по улиците НЯМА.
А сега де? Защо там няма, а у нас има?
Отговора на този въпрос намерих в тази статия на весник труд:
https://trud.bg/%D0%B4%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%B3%D0%B0-%D1%89%D0%B … 6sCmAnAuar3_ApN7U
Ами оказва се че в САЩ, Канада и Западна Европа не работят на принципа кастрирай и върни.
Там непотърсените бездомни кучета се умъртвяват. Само в САЩ броя им за година стига 2,7 милиона здрави кучета. Повече подробности има в статията.
В нея много добре е написано, че живота на кучето на улицата е далеч от думата хуманно. Това се потвърждва и от фактите, че кучетата в покрайнините на градовете, за да оцелея стигат до самоизяждане.
Ами сега? Какво излиза, те западняците са балъците, ние сме умните!
Според мен, само силна политическа воля може да промени нещата.
А дотогава, ни остава единствено при инциденти, да подаваме жалби до всички отговорни институции!
Някой за пореден път умишлено не иска България да бъде нормална европейска държава.
Надявам се нещата да се нормализират, защото изход винаги има - Терминал 2 на летище София.

Последна редакция: пн, 31 яну 2022, 11:58 от Mirela898

# 1
  • Мнения: 1 405
Няма нищо нормално в това здраво куче да бъде приспане само защото никой не го иска. Както и не е хуманно да има бездомни кучета без спор, но докато е разрешено на всеки, който се е сдобил с куче да го развъжда на своя глава "за здраве" бездомни кучета ще има, както и кучета с генетични мутации и какви ли не още проблеми. Докато не се промени манталитета на хората няма да се промени и ситуацията. Кучето е другарче, не е извор на пари, не е и плюшена играчка, която да захвърлиш когато ти омръзне, не е и евтина охранителна система.

# 2
  • Мнения: 977
И ти искаш да кажеш,че трябва здрави кучета да се хващат и приспиват,така ли???

# 3
  • София
  • Мнения: 35 135
В същата тази Европа и Америка, ако твое куче безпризорства - ще те опукат с ефективна присъда одма.
Тук все още битува мнението, че кучето трябва да роди веднъж задължително преди кастрация.
Котилото, ако не е селективно, в голя част от случаите се озовава на улицата.
Нулев контрол на развъдници и популации от домашните питомци.

# 4
  • София
  • Мнения: 38 539
Доклавам какво виждам аз. В квартал Младост, София бездомните кучета определено намаляха в последните 10 г. До нашия блок имаме едно старо, в съседната пресечка - също 1.
В съседна Гърция, туристическо градче, е пълно с бездомни кучета.

# 5
  • Мнения: 41
За тези които не искат да четат цялата статия, ето извадка от там:

"Трудно обяснимо е защо България не може да се пребори с бездомните кучета. Улицата не им осигурява нищо повече от това, което образно се нарича „кучешки живот”. Според Американското общество за предотвратяване на жестокостта към животните (ASPCA), "за нежеланите кучета е по-добре безболезнена евтаназия, отколкото да изпитват такива страдания като недохранване, болести или травма". Британска организация за предотвратяване на жестокостта към животните RSPCA, най-старата в света, препоръчва ако едно животно не може да бъде осиновено в период от 7 до 14 дни, трябва да бъде подложено на евтаназия. Международният фонд за съхранение на животните (IFAW) директно казва, че когато качеството на живота на кучето е компрометирано, то в неговите най-добри интереси е то да се приспи."

Ето и информация как се справят в САЩ:
https://midogguide.com/bg/diseases/which-us-city-has-the-most-stray-dogs.html
"Защо има толкова много бездомни кучета в САЩ?
Основните причини животните да са в приюти: собствениците се отказват от тях или контролът върху животните ги намира на улицата. Всяка година приблизително 2.7 милиона кучета и котки се убиват всяка година, защото приютите са твърде пълни и няма достатъчно осиновителски домове."

Последна редакция: пн, 31 яну 2022, 12:22 от Mirela898

# 6
  • Мнения: 9 060
Бездомните кучета не са бездомни. Повечето от тях. Хранят ги хора от близките къщи или блокове. Някои общини инсталират и къщички за "бездомните" кучета.

# 7
  • СИ
  • Мнения: 4 406

... Според официалните документи, в България се работи по най-ефективната система за овладяване популацията на бездомни кучета - кастрирай и върни.
Действителността обаче показва че бездомните не намаляват.
И тогава възниква въпроса: Ако това е "най-ефективната" система,  защо тя не работи? ...


Каква система? Това не е система. Това е бизнес. За да върви този бизнес, трябва да има бездомни кучета. Как иначе ще се леят милиони всяка година от общинските бюджети към разни фирми за кастриране, гледане и каквото се сетите?! Как иначе ще прибират парите на баламурниците, ако няма дарителски акции за приюти, осиновявания, лечения и прочие? Както казах, бизнес.

# 8
  • Мнения: 1 312
Разликата е, че на запад не може ей така да си развъждаш домашните любимци и има солени глоби за изхвърляне на животно на улицата. Докато не се въведе задължително кастриране на домашните любимци няма да се реши този проблем. Абсолютно против съм да се умъртвяват здрави животни, те не са се озовали на улицата по собствено желание.

# 9
  • Мнения: 12 806
Чувала съм да коментират, че е по-ефективно да се кастрират женските кучета. Но и, че точно те се прибират уж за кастрация и част от тях се връщат обратно без никаква промяна, но парите се "усвояват".
Иначе, в нашия квартал вече няма бездомни кучета. Преди вилнееха глутници, беше зловещо и опасно. До миналото лято имаше едно бездомно куче по пътя към парка, обгрижваха го от съседните блокове, но сигурно е умряло от старост.

# 10
  • Мнения: 1 993
Големият проблем е, че няма задължителна кастрация, някои хора си хвърлят некастрираните кучета. За какво направиха тези чипове, могат да проследят кой е собственика и да го глобят за изоставено куче. И двете неща се нехуманни - евтаназия и изоставяне на улицата, защото тогава пък, освен, че не се хранят, няма кой да ги води на ветеринар при проблем и умират.

# 11
  • Мнения: 46 526
Това е бавен процес, но според мен има резултати. Конкретно за София според мен работи много добре програмата. Помня какъв ужас беше преди 20-23 г. Сега около нас има само 2, които на практика не са бездомни, защото живеят на една станция за газ и там си ги гледат, но са пуснати и понякога обикалят района.
През 1999-2000 г. бяха на глутници по 10-15-20 кучета.

Но определено трябва да се затегне контролът по отношение на регистрацията, грижите за животните и да има наказания за тези, които развъждат безконтролно и ги изхвърлят.

САЩ са огромна държава и няма как да се справи без евтаназия. В България е възможно, но просто трябва повече работа.

# 12
  • Мнения: 12 806
Евтаназията няма да помогне, ако някакви хора продължават да си изхвърлят най-безотговорно кучетата на улицата. А ще продължават да са безотговорни, докато не се направи наистина задължителна регистрация и кастрация на всички домашни любимци, като не се кастрират само расовите, които са за разплод.

# 13
  • Мнения: 41

... Според официалните документи, в България се работи по най-ефективната система за овладяване популацията на бездомни кучета - кастрирай и върни.
Действителността обаче показва че бездомните не намаляват.
И тогава възниква въпроса: Ако това е "най-ефективната" система,  защо тя не работи? ...


Каква система? Това не е система. Това е бизнес. За да върви този бизнес, трябва да има бездомни кучета. Как иначе ще се леят милиони всяка година от общинските бюджети към разни фирми за кастриране, гледане и каквото се сетите?! Как иначе ще прибират парите на баламурниците, ако няма дарителски акции за приюти, осиновявания, лечения и прочие? Както казах, бизнес.
Така е!
Отново някой не иска България да бъде европейска държава!
Даже използват обидни са човека термини като: осиновяване, момче, момиче.
Ами не, деца се осиновяват, не кучета!
И кучетата биват мъжки или женски, не са момче или момиче.
Още малко, учебниците по билогия ще почнат да подменят.

# 14
  • Мнения: 9 060
Хората не са безотговорни,просто не са преценили че не могат да отглеждат домашен любимец,в случая куче...

# 15
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
В нашия град от години няма глутници улични кучета.
По селата съм виждала ,но не глутница.
С уличните котки обаче проблемът е по-голям.
Никой не ги прибира и те се размножават ...

И не,не е хуманно да са улицата.Нито кучета,нито котки.И животните страдат и за хората не е безопасно...
Където има бездомни животни би трябвало да ги прибират в приюти,да ги кастрират,да се предлагат за осиновяване...

# 16
  • Мнения: 977

... Според официалните документи, в България се работи по най-ефективната система за овладяване популацията на бездомни кучета - кастрирай и върни.
Действителността обаче показва че бездомните не намаляват.
И тогава възниква въпроса: Ако това е "най-ефективната" система,  защо тя не работи? ...


Каква система? Това не е система. Това е бизнес. За да върви този бизнес, трябва да има бездомни кучета. Как иначе ще се леят милиони всяка година от общинските бюджети към разни фирми за кастриране, гледане и каквото се сетите?! Как иначе ще прибират парите на баламурниците, ако няма дарителски акции за приюти, осиновявания, лечения и прочие? Както казах, бизнес.
Така е!
Отново някой не иска България да бъде европейска държава!
Даже използват обидни са човека термини като: осиновяване, момче, момиче.
Ами не, деца се осиновяват, не кучета!
И кучетата биват мъжки или женски, не са момче или момиче.
Още малко, учебниците по билогия ще почнат да подменят.
И защо да не се използват момиче и момче. Аз имам куче и всеки ден си казвам,че е моето момче. И осиновяване се нарича,защото хората си гледат кучетата като деца! Не всички разбира се,но не знам защо имаш проблем с тези 3 думички.
И за мен това е убийство-да приспиш здраво животно!

# 17
  • Мнения: 1 312
Хората не са безотговорни,просто не са преценили че не могат да отглеждат домашен любимец,в случая куче...

Безотговорно е да натириш едно животинче на улицата вместо да му намериш нов дом. А и по принцип за това се мисли преди да си вземеш любимец, а не да се позабавляваш с него и после да го изхвърлиш като боклук щом ти писне. Това е живо същество, не играчка.

Така е!
Отново някой не иска България да бъде европейска държава!
Даже използват обидни са човека термини като: осиновяване, момче, момиче.
Ами не, деца се осиновяват, не кучета!
И кучетата биват мъжки или женски, не са момче или момиче.
Още малко, учебниците по билогия ще почнат да подменят.
И защо да не се използват момиче и момче. Аз имам куче и всеки ден си казвам,че е моето момче. И осиновяване се нарича,защото хората си гледат кучетата като деца! Не всички разбира се,но не знам защо имаш проблем с тези 3 думички.
И за мен това е убийство-да приспиш здраво животно!

Mirela898, тези "обидни" термини се използват във всички европейски държави, които давате за пример.

Оставам с усещането, че авторката май просто не харесва кучета и изобщо не я е еня колко хуманно или не е да живеят на улицата. Въпроса е да се разкарат по един или друг начин.

Последна редакция: пн, 31 яну 2022, 14:18 от Tessaria

# 18
  • Мнения: 977
Хората не са безотговорни,просто не са преценили че не могат да отглеждат домашен любимец,в случая куче...

Безотговорно е да натириш едно животинче на улицата вместо да му намериш нов дом. А и по принцип за това се мисли преди да си вземеш любимец, а не да се позабавляваш с него и после да го изхвълиш като боклук щом ти писне. Това е живо същество, не играчка.
Абсолютно съм съгласна! Какво значи не са преценили? Ами утре няма да преценят,че не могат да си гледат детето и него ли ще хвърлят??
Вземеш ли куче,носиш отговорност! Хората са виновни,не животните!!

# 19
  • Мнения: 41
Евтаназията няма да помогне, ако някакви хора продължават да си изхвърлят най-безотговорно кучетата на улицата. А ще продължават да са безотговорни, докато не се направи наистина задължителна регистрация и кастрация на всички домашни любимци, като не се кастрират само расовите, които са за разплод.
В случая, начина няма значение, а и малцина се интересуват от него.
Резултати трябва да има.
Гражданите в България искаме и при нас да е като в Западна Европа!
А там бездомни кучета няма.
Всяко куче което е на улицата се води бездомно, независимо дали има къщичка или не, дали му дават храна или не.
Тези с къщичките стават териториални и нападат без причина непознати. Доказано!
Другия важен момент е налагане на строг контрол върху домашните, отново така като е в Европа!

# 20
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
Съгласна съм,че е много безотговорно да вземеш куче или коте и после да го изхвърлиш на улицата.И мисля,че трябва да има някакви глоби за такива хора.

# 21
  • Мнения: 977
Ами повярвай ми,ако за теб начина няма значение, за много от нас има!
Не ние определяме колко да живее едно куче, за да ги приспиват просто ей така,защото на някой не му е окей!!!

# 22
  • Мнения: 1 312
В случая, начина няма значение, а и малцина се интересуват от него.
Резултати трябва да има.
Гражданите в България искаме и при нас да е като в Западна Европа!
А там бездомни кучета няма.
Всяко куче което е на улицата се води бездомно, независимо дали има къщичка или не, дали му дават храна или не.
Тези с къщичките стават териториални и нападат без причина непознати. Доказано!
Другия важен момент е налагане на строг контрол върху домашните, отново така като е в Европа!

Съмненията ми се потвърдиха.

Начина има значение и за много хора не е окей да се изтребват животни заради човешката глупост.

# 23
  • When you are not fed love on a silver spoon, you learn to lick it off knives...
  • Мнения: 3 673
Точно наскоро се бях замислила по този въпрос. От известно време уличните кучета доста понамаляха. Дори в моя квартал скитосват 3-4, но са далеч от глутници и страхотии. Хората си ги хранят и няма драма.
Не съм с две ръце ЗА това хранене на бездомни животни и разпространение на екскременти навсякъде, но е по-добре от варианта да ги приспиват здрави след 2 седмици от залавянето... Не е ОК за се убива здраво животно...

Безграничната популация от котки, обаче ме тревожи много. В един момент започват да се кръстосват несъвместими гени и се раждат болни или направо умират, или ги размазват по пътищата - ужасно е. 
Скрит текст:
Дори в края на миналата година сама станах свидетел на едно такова събитие... Така гадно ми почна деня - едно рижо, 4-5 месечно коте беше премазано през главата пред мен. Просто стоях и гледах как умира, и нищо не можех да направя... Просто стоях и гледах, някак да му отдам почит, някой да отбележи смъртта му...
Шофьорът едва ли разбра какво е станало, но беше силно травмираща гледка... И като Вет - съвсем ясно съзнавам, че е неспасяемо, и пак ти бележи живота такова нещо....
Има клиники из София и хора, които активно действат срещу разрастването на котешката популация - разни ваучъри за безплатна кастрация раздаваха, но не е достатъчно. Аз лично, не разбирам защо не се работи и в тази посока. Масово организациите се ангажират с кучетата.
Котките разнасят бълхи, пишкат напоително навсякъде.. Имаше период - колата ни едва се отмириса от котешка урина - нещо бяха харесали да я маркират котараците....
Проблем има и ни трябва решение, но аз поне не виждам работа по въпроса...

# 24
  • Мнения: 1 312
Напълно съм съгласна, CvEtEmOe. Бих казала, че котките са дори по-голям проблем от кучетата, защото много хора пускат домашните си котки да шарят навън свободно и така много по-бързо нараства популацията на нежелани котенца. А да не говорим, че по този начин се съкратява живота на котката.

# 25
  • Мнения: 41
Относно домашните кучета, нашите управници могат да вземат пример от Дания.

https://dariknews.bg/novini/sviat/daniq-zabrani-otglezhdaneto-na … di-kucheta-553752
Това също.
https://offnews.bg/sviat/dania-zabraniava-zoofiliata-402513.html

# 26
  • Мнения: 1 312
С втория линк съм съгласна, но първото е глупост за мен. Няма опасни породи, има собственици идиоти.

По смислено е да има тест или някаква психологическа оценка за желаещите да гледат куче. В Германия имаше такъв, ако не се лъжа, но не знам в какво се състои. Ако някой има информация, може да сподели.

# 27
  • Мнения: 8 889
От 2 години водим кореспонденция с община, екоравновесие и подобни дружества. Имаме си глутница, която не веднъж напада хора, но явно трябва да се стигне до болница и телевизия, за да се вземат мерки. Съжалявам, но за мен тези програми са точно източване на пари. И съм против храненето на улични кучета и обособяването на територии. Плащам си чинно всички данъци, искам да не се страхувам като се прибирам аз и моите близки, да мога да ползвам спокойно публичен транспорт и да не съм длъжна да ползвам таксиметрови услуги, защото 300 метра до входа не се знае дали ще ги минеш безпрепятствено. 30 кг куче не ме умилява по никакъв начин.

Чипове, кастриране, регистрация, контрол - празни приказки и работа на хартия, както всичко в България. С право сме гетото на ЕС.

# 28
  • Мнения: 1 405
Така, нехуманно е да живят на улицата казвате кучетата, дори ако има някой, който отделя от времето и парите си да ги нахрани. Ами то е нехуманно да има и бездомни хора, и какво сега, и тях ли ще евтаназираме? Взимането на пример от Америка не е особено подходящо, те едно време и индианците избиваха, защото им пречеха. Животът на всяко едно същество е ценен. Контролът и санкциите трябва да се затегнат, и да се поощрява осиновяването.

# 29
  • Мнения: 8 889
Така, нехуманно е да живят на улицата казвате кучетата, дори ако има някой, който отделя от времето и парите си да ги нахрани. Ами то е нехуманно да има и бездомни хора, и какво сега, и тях ли ще евтаназираме? Взимането на пример от Америка не е особено подходящо, те едно време и индианците избиваха, защото им пречеха. Животът на всяко едно същество е ценен. Контролът и санкциите трябва да се затегнат, и да се поощрява осиновяването.
Ако питането е към мен, да - против съм храненето на бездомните кучета.
Това допълнително ги кара да обитават дадена територия и да се увеличават като популация.
За санкциите и контрола май всички сме на едно мнение, въпросът е, че не се случва.

# 30
  • Мнения: 41
Понеже се появиха мнения като това:
"Начина има значение и за много хора не е окей"
Изникват два въпроса:
1.Как решихте че е за '"много хора"?
Статистическо проучване ли напрвихте или имаше реферндум?
Между другото, аз съм за реферндум, защото: Глас народен, глас божи!
2. Ако се приеме че сте прави, излиза че:
Американското общество за предотвратяване на жестокостта към животните (ASPCA)
и
Британска организация за предотвратяване на жестокостта към животните RSPCA
нищо не разбират. А сега, кой има повече тежест?
Пак да повторя. гражданите искаме РЕЗУЛТАТИ, не оправдания и безмислени спорове.
За резултати обаче се изисква и политическа воля.

Последна редакция: пн, 31 яну 2022, 16:44 от Mirela898

# 31
  • Мнения: 977
Така,виждам,че въпросът е насочен към мен. Но вече ще си замълча и няма да пиша повече,защото мнението ми към теб няма да ти хареса!!
Ако изкажа това,което мисля,ще ме баннат Во веки веков!

# 32
  • Мнения: 1 312
Още в първият си пост пишете, че не сте запозната с темата, така че по същата логика ви питам вас защо мислите, че сме малцинство? Тенденциозни статии и цитати извадени извън контекста не са особен аргумент.

Нито ASPCA, нито RSPCA са "за" евтаназията. Това е крайна мярка, след като са изчерпани всички варианти за спасяване на животното. А за многобройните "no kill" приюти в САЩ, Великобритания и т.н. чували ли сте?

# 33
  • Мнения: 41
От 2 години водим кореспонденция с община, екоравновесие и подобни дружества. Имаме си глутница, която не веднъж напада хора, но явно трябва да се стигне до болница и телевизия, за да се вземат мерки. Съжалявам, но за мен тези програми са точно източване на пари. И съм против храненето на улични кучета и обособяването на територии. Плащам си чинно всички данъци, искам да не се страхувам като се прибирам аз и моите близки, да мога да ползвам спокойно публичен транспорт и да не съм длъжна да ползвам таксиметрови услуги, защото 300 метра до входа не се знае дали ще ги минеш безпрепятствено. 30 кг куче не ме умилява по никакъв начин.

Чипове, кастриране, регистрация, контрол - празни приказки и работа на хартия, както всичко в България. С право сме гетото на ЕС.
Най-правилното мнение до сега.
Гражданите искаме резултати!
Когато не си платим данъците, не се интересуват защо не сме ги платили и дали можем.
Остналото е: оправдания защо нищо не се случва у нас и разтягане на локуми.

# 34
  • Мнения: 977
И коя си ти по-точно,че да искаш да се убиват животни,само защото си си платила данъците??? Rage

# 35
  • СИ
  • Мнения: 4 406

Нито ASPCA, нито RSPCA са "за" евтаназията. Това е крайна мярка, след като са изчерпани всички варианти за спасяване на животното. А за многобройните "no kill" приюти в САЩ, Великобритания и т.н. чували ли сте?


Въпросът е, кой плаща сметката в тия "no kill" приюти? Защото едва ли общини и държава ще покриват разходи за едно куче по 5-10-15 години. Не вярвам, че там е възможно да се случи.
Под подобни теми четем призиви за спасяване и осигуряване на каквото се сетите за животните. Добре, но после се опира до сметката. Държавата трябвало, общината била длъжна и така нататък... Но това са обществени пари, нали?

# 36
  • Мнения: 1 312
Коментираше се евтаназията и дали хората които са против са малцинство, отговора ми беше по този въпрос. Доколкото ми е известно такива приюти обикновено работят с дарения, взимат и символични такси за осиновяване. Не знам дали държавата ги подпомага по някакъв начин и никъде не съм писала, че общината е длъжна да плаща за такива приюти.

Моето очакване от държавата е да се въведат задължителна кастрация, да упражнява строг контрол на развъждането и да има сакции за изхвърляне на животни на улицата. Такива мерки работят и със сигурност ще допринесат за намаляването на бездомните животни. Трябват и кампании насочени към промяна на мисленето на хората. Да изтребим бездомните животни не е ефективно дългосрочно решение. Лекува симптома, не причината.

Последна редакция: пн, 31 яну 2022, 17:15 от Tessaria

# 37
  • Мнения: 526
Бездомничетата са доста старички ако ви прави впечатление. Не съм срещала отдава младо бездомно куче. Аз обожавам животни. Гетата, от там извират некастрирани.

# 38
  • Мнения: 1 405
Не съм прочела някъде да се казва, че държавата или общината трябва да издържа когото и да било. Аз за моето куче плащам данък, както и повечето добросъвестни стопани. Държавата може преспокойно с тези пари да свърши нещо по въпроса.

# 39
  • Мнения: 977
Не съм прочела някъде да се казва, че държавата или общината трябва да издържа когото и да било. Аз за моето куче плащам данък, както и повечето добросъвестни стопани. Държавата може преспокойно с тези пари да свърши нещо по въпроса.
Абсолютно съм съгласна!

# 40
  • Мнения: 526
Аз съм звъняла в институции, занимаващи се с бездомните животни. Моето мнение :яко крадене на пари, всеки го бо`ли да не казвам кое, важно е кервана да върви. С очите съм виждала как ктсно вечер на закътано място от баничарка изхвърлят кучета. От едно място ги вземат по оплакване, закарат ги на друго.

# 41
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Не съм прочела някъде да се казва, че държавата или общината трябва да издържа когото и да било. Аз за моето куче плащам данък, както и повечето добросъвестни стопани. Държавата може преспокойно с тези пари да свърши нещо по въпроса.

Ти за твоето куче плащаш, но срещу всеки един който плаща има десет, които не плащат. Не съм чул все още, за някой санкциониран, който си разхожда кучето из парка. Този данък е местен, какво може да направи държавата стези пари? Точно едно нищо. То не, че и общините правят нещо кой знае какво. Почнаха да се появяват площадки и места за разходка на кучета, което е едно добро начало. Но, както и много пъти сме коментирали, основният проблем е в безотговорното отглеждане и безразборно изхвърляне на кучета. Такива са хората.

# 42
  • Мнения: 41
Предполагам че на всички вече стана ясно как у нас действа системата: Продължаваме Подмяната.
Тоест, у нас се работи на принципа кастрирай и върни, докато в Западна Европа не ползват този метод и кучета по улиците няма. У нас уличните кучета са в основата на разделението между хората, разделение което сякаш умишлено се подклажда.

Другят голям проблем който се спомена е липсата на контрол върху собствениците на домашни кучета по отношение на оглеждането, разхождането и т.н.

Но в цялата ситуация има и печеливши.
Появяват се организации които решават да се борят срещу насилието над животни като "вземат нещата в свой ръце".
Разчитаки на армия от дарители (предимно от нежния пол, макар че по коментарите които пишат ми е трудно да ги определя като нежен) се пускат смело напред в търсене на "справедливост".
За тях всеки инцидент е добре дошла възможност да изкарат някой лев, възползвайки се от жаловитоста на определен тип хората. Картинката наподобява римски колизеум, където пубиката жадно чака следващата кървава сцена, след което почва да се разтоварва емоционало пишейки закани, на които и светата инквизиция би завидяла. А после смешно реват за това че FB им блокирал профила.
Понякога нещата излизат извън контрол и ситуацията става доста смешна.
Но, така се получава когато държавата се абдикирала!

# 43
  • Мнения: 14 891
Котилото, ако не е селективно, в голя част от случаите се озовава на улицата.
Нулев контрол на развъдници и популации от домашните питомци.
Точно това е причината уличните кучета да не намаляват. Просто се изхвърлят нови и нови на улицата и няма никакъв контрол. И при хората е така - има раждаемост, има миграция.
Понеже дочетох темата - първо, приютите се издържат от дарения. Да, държава и общини плащат нещо, но то е крайно недостатъчно за заплати и изхранване дори с евтина храна.
Второ, аз съм поне пето поколение гражданка, родена в центъра на града, израснала в центъра на града и съм против евтаназия за спорта, както и цялото ми семейство, които обаче нямат регистрация тук. Все пак, очаквам анкетата, за да дам един глас против евтаназия без обективни причини.
Трето, което се надявам да не се приема като заяждане, защото от моята гледна точка е просто констатация - ако зависи от мен, бих стерилизирала много хора, които нямат капацитет за живот в общество, камо ли за родители, но си живеят и се размножават без контрол.

Последна редакция: пт, 04 фев 2022, 16:53 от Нарцùса

# 44
  • СИ
  • Мнения: 4 406

... Второ, аз съм поне пето поколение гражданка, родена в центъра на града, израснала в центъра на града и съм против евтаназия за спорта, както и цялото ми семейство, които обаче нямат регистрация тук. Все пак, очаквам анкетата, за да дам един глас против евтаназия без обективни причини...


Хобаво... Гражданка си и си против евтаназията. Имаш ли отговор, кой трябва да плати сметката по отглеждането на стотици или хиляди животни? Ти лично, колко процента от заплатата си би давала за кучешки или котешки приюти?
Познавам и такива, които са напълно отдадени на тази кауза. Но как да ти кажа... Дъските им хлопат здраво...!

# 45
  • Мнения: 14 891
Имаш ли отговор, кой трябва да плати сметката по отглеждането на стотици или хиляди животни?
първо, приютите се издържат от дарения. Да, държава и общини плащат нещо, но то е крайно недостатъчно за заплати и изхранване дори с евтина храна.

Написала съм го вече.

Няма да ви накарат да плащате, както и досега не са ви карали. Хората, които отглеждат животни, също плащат данъци. Някои даже прибират животните от улицата в дома си, така че по два параграфа се грижат за добруването на обществото. Пък нека им хлопа дъската.

# 46
  • СИ
  • Мнения: 4 406

Написала съм го вече.

Няма да ви накарат да плащате, както и досега не са ви карали. Хората, които отглеждат животни, също плащат данъци. Някои даже прибират животните от улицата в дома си, така че по два параграфа се грижат за добруването на обществото. Пък нека им хлопа дъската.


Не отговаряш и не казваш, какво да се прави със стотиците и хиляди бездомни животни. Това, че някой прибрал куче или котка е добре, но не решава проблема.

# 47
  • Мнения: 14 891
Ти не питаш какво да се прави, а кой ще плати сметката, живо притеснен този (ня)кой да не си ти.

Какво се прави - назад писаха доста пъти , аз вкл. , но май ми изтриха мнението покрай заядливия трол, или пък беше в другата тема, не помня вече.

Лелеяната от кучемразите американо-европейска евтаназия реално не е мярка за контрол на популацията. Мерки за контрол на популацията на животните:
-регистрират се животните
-няма 'развъдници' от по едно животно по вили и могили, дето някакъв селяндур си го е взел, направил е едно кучило и му се е усладило да разпродава кученца
-кастрация на животните
-достъп до приютите - това е особено важно, не като у нас, с приюти на пичковци, където животните се прибират, колкото да умрат и ако междувременно се появи някой германец с желание да осинови..
-наказателна отговорност за хора, които незаконно развъждат животни
Има и други, но не ми се пише сега.
Та, в 'белите' държави евтаназията не е решението на проблема с уличните кучета - този проблем е решен по съвсем друг начин, но Ганьо и Ганка въобще не могат да го разберат, защото е свързано с правила, а всички знаем какво казват Ганьо и Ганка за правилата, вратата в полето и баламите. Чуват, че няма кучета, четат някакви статии, че 'там' се евтаназират - значи няма кучета по улицата, защото ги евтаназират. Грешка.

И да, в темата много пъти се каза, че по нашите улици в последните години няма млади кучета, нито палета. Това, разбира се, може да значи, че у нас пуснатите на улицата палета и млади кучета са своевременно прегазени или прибрани от по-добри хора, или че по-малко хора гледат кучета, но се съмнявам и в трите - все пак ходя и аз по улици, виждам колко хора водят куче/та, а за насилие срещу животни медиите се стараят да ни информират. По-скоро (а аз лично съм убедена) означава, че у нас правилата и контролът на популацията са заработили.

Евтаназията, стотен път, не е сред мерките за контрол на популацията, съвсем друго е. Тя се прилага при болни, стари или агресивни кучета. Не ми е известно някоя институция някъде по света да прибира куче от улицата и веднага да го приспива, 'щот тъй'. Дава се шанс на всяко куче да бъде осиновено, дори на агресивните.

# 48
  • СИ
  • Мнения: 4 406

Ти не питаш какво да се прави, а кой ще плати сметката, живо притеснен този (ня)кой да не си ти.

Какво се прави - назад писаха доста пъти , аз вкл. , но май ми изтриха мнението покрай заядливия трол, или пък беше в другата тема, не помня вече...


Питам, понеже много идеи давате и говорите за приюти и отглеждане. И дотам...

# 49
  • Мнения: 14 891
Че даваме идеи нещо лошо ли се явява?
Всъщност не даваме идеи. Следим как се развиват нещата, а те се развиват сравнително добре.
Впрочем, ето преводна извадка на пълния абзац от статията на първа страница - беше цитирана само малка част в стил ШОК!УЖАС!

Цитат
Защо има толкова много бездомни кучета в САЩ?
Основните причини животните да са в приюти: собствениците се отказват от тях или контролът върху животните ги намира на улицата. Всяка година приблизително 2.7 милиона кучета и котки се убиват всяка година, защото приютите са твърде пълни и няма достатъчно осиновителски домове. Действайте като публицист за вашия местен приют, за да могат домашните любимци да намерят домове.
Источник: https://midogguide.com/diseases/which-us-city-has-the-most-stray-dogs.html
Тролът е пропуснала да цитира, че се евтаназират 2.7 от 70 млн животни средногодишно в страна с 300 млн жители, което е несравнимо като мащаб с България, и че материалът апелира към намиране на домове, а не евтаназия.

Последна редакция: сб, 05 фев 2022, 20:18 от Нарцùса

# 50
  • СИ
  • Мнения: 4 406

Че даваме идеи нещо лошо ли се явява? ...


Идеите ви общо взето се преповтарят и се стига до там: Дайте да дадем! Не можело евтаназия, приюти трябвали и осиновяване. Ама приютите не стигат, тоест няма кой да плаща достатъчно. Мераклиите да осиновяват са крайно число. И пак се почва отначало.
И да повторим, че проблемът е основно в тия хора които гледат и имат кучета. Не е в тия, които нямат и не гледат, нали?

# 51
  • Мнения: 14 891
Ще го повторя бавно - вече съществуват приюти и тези приюти се издържат с дарения. Има и частни приюти, които си се поддържат от собствениците. От тебе никой нищо не иска.
Почва се отначало, защото една конкретна група хора няма капацитет да разбере съвсем елементарни неща и си гледа пъпа.

И да повторим, че проблемът е основно в тия хора които гледат и имат кучета. Не е в тия, които нямат и не гледат, нали?
Проблемът е у хората, които са имали кучета, не ги гледат и са ги изхвърлили на улицата - както и да го въртя, са точно в групата 'нямат-не гледат'.

# 52
  • Мнения: 41
Да, почва се отначало, защото някой не може да разбере.
Бездомните кучета са много повече от това което приютите може да поемат. Кучетата се увеличават постоянно и дори приютите с дарения не може да се справят. Да не говорим че даренията са променлива величина.
В момента броя на бездомните кучета се регулира по един единствен начин. Тези които се намират на територия без храна, умират от глад, болести и или биват изяждани от други кучета. За това спомагат и отговорните институции. В мрежата има достстъчно сигнали за това как се изхвърлят кучета на пусти места.
Двама души ви обясняваме едно и също нещо.
Не разбирам защо не може да го проумеете.

# 53
  • Мнения: 1 993
Писах и по-рано, проблемът с бездомните кучета ще се реши със строг контрол върху кастрацията (ако няма намерение да се развъжда), регистрация и чипиране. Тези неща са налични и има правила, но никой не следи дали се спазват, или ако се забележи се разминава и няма глоби. Повечето стопани са на принципа "кучето си е мое и мога да правя каквото си искам", "как ще го чипирам, ужас", и разни други вярвания...

# 54
  • Мнения: 14 891
Да, почва се отначало, защото някой не може да разбере.
Бездомните кучета са много повече от това което приютите може да поемат. Кучетата се увеличават постоянно и дори приютите с дарения не може да се справят. Да не говорим че даренията са променлива величина.
В момента броя на бездомните кучета се регулира по един единствен начин. Тези които се намират на територия без храна, умират от глад, болести и или биват изяждани от други кучета. За това спомагат и отговорните институции. В мрежата има достстъчно сигнали за това как се изхвърлят кучета на пусти места.
Двама души ви обясняваме едно и също нещо.
Не разбирам защо не може да го проумеете.
А, проумяваме го. Работата е там, че повечето в темата сме виждали живи кучета, а вие двамата - само сте чели. Та разбирам защо ви е трудно първоначалното схващане, ама последващото отричане вече не го разбирам.

# 55
  • Мнения: 9 060
Вярно ли бездомни кучета изяждали други бездомни кучета?! Уж обичате животните,а изкарахте кучетата канибали,така да се каже. Yum Само дето канибализмът е (бил) разпространен само между хората,не и сред другите животни.

# 56
  • Мнения: 14 891
Това не беше казано от кучелюбци.

# 57
  • Мнения: 1 405
И проблемът казвате е в бездомните кучета, а не в хората, които ги изхвърлят безнаказано на пусти места?

# 58
  • Мнения: 9 060
Може да е брутално сравнението,но позволявате на жена да захвърли бебето си в майчин дом,но човек изхвърлил куче трябва да бъде наказан или принуден да го гледа?! Или какво?

# 59
  • Мнения: 14 891
Може да е брутално сравнението,но позволявате на жена да захвърли бебето си в майчин дом,но човек изхвърлил куче трябва да бъде наказан или принуден да го гледа?! Или какво?
Точно това ми мина през ума още като видях темата.
Обаче има известна разлика според мене - раждането на нежелани деца, които после стават нежелани възрастни маргинали, все пак може да се оправдае с някакъв маймунски инстинкт, хормони и липса на акъл. Какво е оправданието за взимане и после изхвърляне на куче? Или за оставяне на куче да се съеши с друго и после опити да се спечели от кучилото? Тези неща не са от хормони или мислене с долната глава, ами съвсем съзнателни решения.

# 60
  • Мнения: 1 993
Не е същото, детето ще се научи да говори и да се само обслужва, ще порасне и ще поеме по пътя, докато кучето не може да се оправя само, да работи и да си купува храна, някои от тях оцеляват други не, зависи дали ще имат късмета да попаднат на място, където да се грижат за тях...

# 61
  • Мнения: 14 891
А и дайте да не се правим колко са ни важни хората пред животните. Да, на някои хора не им дреме за кучета, котки и хамстери. Но същите тези хора не се вълнуват и от чуждите деца, независимо дали майка им е Джесика в Охайо, Мирела от ж.к.Чародейка, или Айше в Столипиново; дали се гледат в семейство, в семейна среда, или в дом за изоставени. Не са и длъжни да се вълнуват.
Винаги ми е смешно като засравняват някои хората и животните и ау, как може да ви дреме за животни, пък за хора не. Хайде такива загрижени граждани първо да осиновят 1-2 църни циганета на прогимназиална възраст, а не бели бебенца, и/или да отидат да доброволстват в старчески домове, пък тогава да държат сметка на чуждите приоритети.

# 62
  • Мнения: 41
Позорна е ценностната система, която приравнява куче към човек; туй бележи много сбъркана йерархия на ценностите, още на видово ниво.
Използването на определения като  "циганета" е расистко и БХК ще се зарадва на вашите изказвания!

# 63
  • Мнения: 14 891
Позорна е ценностната система, която приравнява куче към човек; туй бележи много сбъркана йерархия на ценностите, още на видово ниво.
Позорна, вика Joy Не мога Joy
БХК не го цитирай по-добре, с такива антиобществени виждания Blush

# 64
  • Мнения: 41
Когато някой приравни кучето с човек, резултатите могат да бъдат трагични.
От коментарите разбираме че жената се е опитала да целуне кучето.
https://www.google.com/amp/s/www.bgonair.bg/a/2-bulgaria/253480- … st-za-zhivota/amp

Последна редакция: нд, 06 фев 2022, 18:51 от Mirela898

# 65
  • Мнения: 1 405
Очевидно кучето не е социализирано и освен това не познава жената. И вас да вържем на верига в студ и пек за 3 години, и вие сигурно ще реагирате така. Отново хората са виновни, не животното.

# 66
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Очевидно кучето не е социализирано и освен това не познава жената. И вас да вържем на верига в студ и пек за 3 години, и вие сигурно ще реагирате така. Отново хората са виновни, не животното.

Да де, това го повтаряме всеки път. Виновни са малоумните собственици на кучета. Лошото е, че те са в перфектна симбиоза с една друга категория хора на които им хлопат дъските и реват на умряло за кучета, приюти и отглеждане на кучета във всякакви форми, разновидности и размери. В България за съжаление е някаква анархия по тази тема, че и не само. В Европа как е? Ще живееш в апартамент с куче или няколко кучета без да са ти разписали всички съседи, че са съгласни?! Знаете ли кога? Точно никога. Ще те подберат в комплект с кучетата. Или кучетото ти ще лае по цяла нощ на балкона? Точно никога...! Тук все още минават между капките.

# 67
  • Мнения: 1 405
Като толкова много ви харесва тая Европа, ми преместете се там де. Явно всичко, което много ви пречи тук, там е супер уредено и само вас чакат.

P.S. Никой уважаващ себе си стопанин не би си оставил кучето на балкона, нито през деня, нито през нощта. На такива трябва да им се взимат животните.

# 68
  • Мнения: 41
Да живяла съм в Европа.
Да, тези и много дуги неща там са уредени.
Да няма кучета по улиците, а домашните не пречат по никъкъв начин на гражданите.
Факт!
Не разбирам защо вие не искате България да бъде европейска държава?

# 69
  • Мнения: 1 405
Защото избиването на бездомните кучета няма да ни направи европейска страна. Единствено промяната в манталитета на хората може да го направи.

# 70
  • Мнения: 41
Никакво избиване!
Всички животинки в приют.
Не, там са в клетки. И е студено.
Всички животинки се квартироват.
Живеш в апартамен, взимаш куче!.
Няма не искам. Който не иска, бой.
После всеки месец минава зоополиция да проверява дали  се грижите съвесно за най добрия ви приятел. Ако сте го занемарили, отново бой.
Това е хуманно отношение към домашните любимци, българска версия!

# 71
  • Мнения: 1 993
Защо ще караш някой на сила да взема куче в квартира? Ако те накарат да приютиш бездомни ще го направиш ли, и то ако ти се падне от онези дето пият и крадат, като го и гониш - бой? Много крайно..

# 72
  • Мнения: 41
Не знам защо не сте схванали иронията.
У нас разни организацийки, медиите и други подривни елементи отдавна промиха мозъците и отровиха обществото.
Крещящото малцинство с нетрадиционна сексуална ориентация, зелени възледи,  защитници на земните твари и подобни "нормални" налагат своята диктатура.
Традиционните религиозни ценности базирани на здравото семейство отдавна са демоде.
Да живее новия либерален ред!

Последна редакция: пн, 07 фев 2022, 10:48 от Mirela898

# 73
  • When you are not fed love on a silver spoon, you learn to lick it off knives...
  • Мнения: 3 673
То понеже толерастите са само по темата с бездомните животни и сексуалната ориентация, или понеже Църквата сама спазва каноните и правилата си...

Съгласна съм, че проблеми има и те са глобални, но всеки един от нас ежедневно е част от тях...
Много ми се иска да напиша сладникавата розовинкава теория, че "промяната" се корени във всеки един от нас, в която вярвах като малка - гледайки "Капитан Планета", вярвах че ако аз правя каквото трябва (да спирам водата докато си четкам зъбите сутрин, да ползвам многократни кърпи за попиване в кухнята, да си изхвърлям боклука в коша, да чистя след себе си и т.н.) това ще има значение и нещо ще се промени към по-добро... 25 години по-късно видях, че съм се лъгала жестоко и в момента ми е супер тъпо, че децата ми ще живеят в точно този противен свят.

Мен ако питате - основният проблем и съществуването на  хората на планетата, ама ще ме обвините в желание за геноцид над цял биологичен вид...

# 74
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Защото избиването на бездомните кучета няма да ни направи европейска страна. Единствено промяната в манталитета на хората може да го направи.

Пропуснала си да уточниш, че трябва промяна в манталитета на тия които гледат кучета. На първо място!

# 75
  • Мнения: 1 993
То понеже толерастите са само по темата с бездомните животни и сексуалната ориентация, или понеже Църквата сама спазва каноните и правилата си...

Съгласна съм, че проблеми има и те са глобални, но всеки един от нас ежедневно е част от тях...
Много ми се иска да напиша сладникавата розовинкава теория, че "промяната" се корени във всеки един от нас, в която вярвах като малка - гледайки "Капитан Планета", вярвах че ако аз правя каквото трябва (да спирам водата докато си четкам зъбите сутрин, да ползвам многократни кърпи за попиване в кухнята, да си изхвърлям боклука в коша, да чистя след себе си и т.н.) това ще има значение и нещо ще се промени към по-добро... 25 години по-късно видях, че съм се лъгала жестоко и в момента ми е супер тъпо, че децата ми ще живеят в точно този противен свят.

Мен ако питате - основният проблем и съществуването на  хората на планетата, ама ще ме обвините в желание за геноцид над цял биологичен вид...

Зависи от самосъзнанието и манталитета на хората, ако всички бяха като теб да спазват такива правила в дребни детайли светът щеше да е по-различен. За съжаление водещи са парите и материализма - какъв си, дали ще ходиш където искаш, дали ще си купиш това или онова...

# 76
  • Мнения: 41
За да притежаваш толкова много кучета трябва да имаш лицез за приют. Но у нас всичко е възможно. Хората очевадно са с отклонения, но "Хуманистите" са щастливи, кучетата са на топло, нахранени. Вероятно са пращали някой лев.
Но като всяко нещо което е самоделно, нещата излизат извън контрол и се случва немислимото.
И сега какво правим с кучетата?
Колко от тях са били кастрирани, има ли новопоявили се там, никой не знае. Страхотно просто. Важно е да сме хуманни и също толкова безотговорни. По скоро лицемерни.
https://gospodari.com/otkriha-myrtva-jena-v-rusensko/?fbclid=IwA … LM9SamDSerh6a6Jsc

# 77
  • Мнения: 41
Още една хуманност от "природозащитничка".
На думи и в нета, всички псевдокучелюбци са много силни.
Това бялото много прилича на последното наше куче - азиатска овчарака. Жал ми стана.
Една голяма част от бездомните кучета се появават по този канал. За да спестят пари дори не са кастрирали кучетата. Но дамите с нежни души пращат наивно парици на поредния месия ТАРИКАТ.
https://glasnews.bg/balgariia-obshtestvo/priyut-uzhasite-kucheta … bmWJ_yg_nVV8_db7Q
Ето и едно мнение от ФБ. Да схванете картинката.
"Всъщност в цялата схема има йерархия. Тия дето са на терен са болни хора. След тях се нареждат фб кучкарите, които с дребни суми си купуват добри сърца и най- отгоре седи една клика от 40-50 човека, която има чисто финансови интереси. Последните са тези които маризят кметове, общински приюти, и всекви властимащи."

Последна редакция: ср, 09 фев 2022, 15:48 от Mirela898

# 78
  • Мнения: 41
Заглавието
Сигнали от цялата страна за нападение от четириноги.
https://www.dnes.bg/obshtestvo/2022/02/09/helpbook-signali-smeti … ni-dyrveta.519863

Общи условия

Активация на акаунт