Бездомните кучета в България и колко хуманно е да са на улицата?

  • 2 902
  • 78
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 14 843
Имаш ли отговор, кой трябва да плати сметката по отглеждането на стотици или хиляди животни?
първо, приютите се издържат от дарения. Да, държава и общини плащат нещо, но то е крайно недостатъчно за заплати и изхранване дори с евтина храна.

Написала съм го вече.

Няма да ви накарат да плащате, както и досега не са ви карали. Хората, които отглеждат животни, също плащат данъци. Някои даже прибират животните от улицата в дома си, така че по два параграфа се грижат за добруването на обществото. Пък нека им хлопа дъската.

# 46
  • СИ
  • Мнения: 4 406

Написала съм го вече.

Няма да ви накарат да плащате, както и досега не са ви карали. Хората, които отглеждат животни, също плащат данъци. Някои даже прибират животните от улицата в дома си, така че по два параграфа се грижат за добруването на обществото. Пък нека им хлопа дъската.


Не отговаряш и не казваш, какво да се прави със стотиците и хиляди бездомни животни. Това, че някой прибрал куче или котка е добре, но не решава проблема.

# 47
  • Мнения: 14 843
Ти не питаш какво да се прави, а кой ще плати сметката, живо притеснен този (ня)кой да не си ти.

Какво се прави - назад писаха доста пъти , аз вкл. , но май ми изтриха мнението покрай заядливия трол, или пък беше в другата тема, не помня вече.

Лелеяната от кучемразите американо-европейска евтаназия реално не е мярка за контрол на популацията. Мерки за контрол на популацията на животните:
-регистрират се животните
-няма 'развъдници' от по едно животно по вили и могили, дето някакъв селяндур си го е взел, направил е едно кучило и му се е усладило да разпродава кученца
-кастрация на животните
-достъп до приютите - това е особено важно, не като у нас, с приюти на пичковци, където животните се прибират, колкото да умрат и ако междувременно се появи някой германец с желание да осинови..
-наказателна отговорност за хора, които незаконно развъждат животни
Има и други, но не ми се пише сега.
Та, в 'белите' държави евтаназията не е решението на проблема с уличните кучета - този проблем е решен по съвсем друг начин, но Ганьо и Ганка въобще не могат да го разберат, защото е свързано с правила, а всички знаем какво казват Ганьо и Ганка за правилата, вратата в полето и баламите. Чуват, че няма кучета, четат някакви статии, че 'там' се евтаназират - значи няма кучета по улицата, защото ги евтаназират. Грешка.

И да, в темата много пъти се каза, че по нашите улици в последните години няма млади кучета, нито палета. Това, разбира се, може да значи, че у нас пуснатите на улицата палета и млади кучета са своевременно прегазени или прибрани от по-добри хора, или че по-малко хора гледат кучета, но се съмнявам и в трите - все пак ходя и аз по улици, виждам колко хора водят куче/та, а за насилие срещу животни медиите се стараят да ни информират. По-скоро (а аз лично съм убедена) означава, че у нас правилата и контролът на популацията са заработили.

Евтаназията, стотен път, не е сред мерките за контрол на популацията, съвсем друго е. Тя се прилага при болни, стари или агресивни кучета. Не ми е известно някоя институция някъде по света да прибира куче от улицата и веднага да го приспива, 'щот тъй'. Дава се шанс на всяко куче да бъде осиновено, дори на агресивните.

# 48
  • СИ
  • Мнения: 4 406

Ти не питаш какво да се прави, а кой ще плати сметката, живо притеснен този (ня)кой да не си ти.

Какво се прави - назад писаха доста пъти , аз вкл. , но май ми изтриха мнението покрай заядливия трол, или пък беше в другата тема, не помня вече...


Питам, понеже много идеи давате и говорите за приюти и отглеждане. И дотам...

# 49
  • Мнения: 14 843
Че даваме идеи нещо лошо ли се явява?
Всъщност не даваме идеи. Следим как се развиват нещата, а те се развиват сравнително добре.
Впрочем, ето преводна извадка на пълния абзац от статията на първа страница - беше цитирана само малка част в стил ШОК!УЖАС!

Цитат
Защо има толкова много бездомни кучета в САЩ?
Основните причини животните да са в приюти: собствениците се отказват от тях или контролът върху животните ги намира на улицата. Всяка година приблизително 2.7 милиона кучета и котки се убиват всяка година, защото приютите са твърде пълни и няма достатъчно осиновителски домове. Действайте като публицист за вашия местен приют, за да могат домашните любимци да намерят домове.
Источник: https://midogguide.com/diseases/which-us-city-has-the-most-stray-dogs.html
Тролът е пропуснала да цитира, че се евтаназират 2.7 от 70 млн животни средногодишно в страна с 300 млн жители, което е несравнимо като мащаб с България, и че материалът апелира към намиране на домове, а не евтаназия.

Последна редакция: сб, 05 фев 2022, 20:18 от Нарцùса

# 50
  • СИ
  • Мнения: 4 406

Че даваме идеи нещо лошо ли се явява? ...


Идеите ви общо взето се преповтарят и се стига до там: Дайте да дадем! Не можело евтаназия, приюти трябвали и осиновяване. Ама приютите не стигат, тоест няма кой да плаща достатъчно. Мераклиите да осиновяват са крайно число. И пак се почва отначало.
И да повторим, че проблемът е основно в тия хора които гледат и имат кучета. Не е в тия, които нямат и не гледат, нали?

# 51
  • Мнения: 14 843
Ще го повторя бавно - вече съществуват приюти и тези приюти се издържат с дарения. Има и частни приюти, които си се поддържат от собствениците. От тебе никой нищо не иска.
Почва се отначало, защото една конкретна група хора няма капацитет да разбере съвсем елементарни неща и си гледа пъпа.

И да повторим, че проблемът е основно в тия хора които гледат и имат кучета. Не е в тия, които нямат и не гледат, нали?
Проблемът е у хората, които са имали кучета, не ги гледат и са ги изхвърлили на улицата - както и да го въртя, са точно в групата 'нямат-не гледат'.

# 52
  • Мнения: 41
Да, почва се отначало, защото някой не може да разбере.
Бездомните кучета са много повече от това което приютите може да поемат. Кучетата се увеличават постоянно и дори приютите с дарения не може да се справят. Да не говорим че даренията са променлива величина.
В момента броя на бездомните кучета се регулира по един единствен начин. Тези които се намират на територия без храна, умират от глад, болести и или биват изяждани от други кучета. За това спомагат и отговорните институции. В мрежата има достстъчно сигнали за това как се изхвърлят кучета на пусти места.
Двама души ви обясняваме едно и също нещо.
Не разбирам защо не може да го проумеете.

# 53
  • Мнения: 1 992
Писах и по-рано, проблемът с бездомните кучета ще се реши със строг контрол върху кастрацията (ако няма намерение да се развъжда), регистрация и чипиране. Тези неща са налични и има правила, но никой не следи дали се спазват, или ако се забележи се разминава и няма глоби. Повечето стопани са на принципа "кучето си е мое и мога да правя каквото си искам", "как ще го чипирам, ужас", и разни други вярвания...

# 54
  • Мнения: 14 843
Да, почва се отначало, защото някой не може да разбере.
Бездомните кучета са много повече от това което приютите може да поемат. Кучетата се увеличават постоянно и дори приютите с дарения не може да се справят. Да не говорим че даренията са променлива величина.
В момента броя на бездомните кучета се регулира по един единствен начин. Тези които се намират на територия без храна, умират от глад, болести и или биват изяждани от други кучета. За това спомагат и отговорните институции. В мрежата има достстъчно сигнали за това как се изхвърлят кучета на пусти места.
Двама души ви обясняваме едно и също нещо.
Не разбирам защо не може да го проумеете.
А, проумяваме го. Работата е там, че повечето в темата сме виждали живи кучета, а вие двамата - само сте чели. Та разбирам защо ви е трудно първоначалното схващане, ама последващото отричане вече не го разбирам.

# 55
  • Мнения: 9 012
Вярно ли бездомни кучета изяждали други бездомни кучета?! Уж обичате животните,а изкарахте кучетата канибали,така да се каже. Yum Само дето канибализмът е (бил) разпространен само между хората,не и сред другите животни.

# 56
  • Мнения: 14 843
Това не беше казано от кучелюбци.

# 57
  • Мнения: 1 391
И проблемът казвате е в бездомните кучета, а не в хората, които ги изхвърлят безнаказано на пусти места?

# 58
  • Мнения: 9 012
Може да е брутално сравнението,но позволявате на жена да захвърли бебето си в майчин дом,но човек изхвърлил куче трябва да бъде наказан или принуден да го гледа?! Или какво?

# 59
  • Мнения: 14 843
Може да е брутално сравнението,но позволявате на жена да захвърли бебето си в майчин дом,но човек изхвърлил куче трябва да бъде наказан или принуден да го гледа?! Или какво?
Точно това ми мина през ума още като видях темата.
Обаче има известна разлика според мене - раждането на нежелани деца, които после стават нежелани възрастни маргинали, все пак може да се оправдае с някакъв маймунски инстинкт, хормони и липса на акъл. Какво е оправданието за взимане и после изхвърляне на куче? Или за оставяне на куче да се съеши с друго и после опити да се спечели от кучилото? Тези неща не са от хормони или мислене с долната глава, ами съвсем съзнателни решения.

Общи условия

Активация на акаунт