Отговори
# 30
  • Мнения: 583
Добре изглежда, като смятам, от преди 2 години не са си променили таксите и най-културно до сега всеки януари и юли са смъквали оскъпяването с 0.02-0.03%. При мен не се усеща много, защото ипотеката ми е кратка, но при вас сигурно ще се усети, ако продължи тенденцията, дай боже Simple Smile

# 31
  • Мнения: 216
Привет, някой последните седмица да е договарял ипотечен кредит? Интересува ме как вървят лихвените проценти в момента. Разбира са е много индивидуално, но при заплата в банката и добра заплата какъв лихвен процент да гоня? Благодаря
ПП. Не визирам обявените проценти на сайтовете на банките, а реално спазарените 😆
2.5 без застраховка живот, със може и 2.4, но  това е ако са големи заплати, голям кредит, не всичко ад е на ръба, както обикновено.

# 32
  • Мнения: 216
Колко им излиза ГПР-то на Алианц при тази лихва? И колко годишна е ипотеката, ако не е тайна?

ГПР с включена застастраховка живот и всички първоначално такси ми е: 3.37%,
Тъй щато при тях застраховката живот не е задължителна, без тази застраховка ГПР би било 2.59%. Срокът ми за кредита е 15 години.

На мен консултанта ми каза, че при тях е задължителна застраховката живот, може и да ме лъже, няма как да знам със сигурност, но така каза.

# 33
  • Мнения: 583

На мен консултанта ми каза, че при тях е задължителна застраховката живот, може и да ме лъже, няма как да знам със сигурност, но така каза.
По мое време също беше задължителна, но беше за сметка на банката в тяхното застрахователно дружество(вероятно някаква промоция). Аз си имам от години друга застраховка живот и това условие за задължителна застраховка напълно ме устройваше, дори не се интересувах много от клаузите в полицата.
Между другото поискайте и оферти с намаляващи вноски и вижте кой план ви устройва повече, че консултантите масово предлагат оферти само с анюитетни вноски.

# 34
  • Мнения: 5
Добре изглежда, като смятам, от преди 2 години не са си променили таксите и най-културно до сега всеки януари и юли са смъквали оскъпяването с 0.02-0.03%. При мен не се усеща много, защото ипотеката ми е кратка, но при вас сигурно ще се усети, ако продължи тенденцията, дай боже Simple Smile
Дано да продължи така, при мен от януари лихвения процент ми е 2.22%

# 35
  • Мнения: 1 192
Здравейте,
Попрегледах старите теми назад, не срещнах много мнение за ПИБ. Някой скоро да е теглил ипотечен кредит от там и на каква лихва? Мотаят ли много с документите, казват че могат да финансират до 90% това случва ли се? Задължителна ли е застраховката живот при тях или може другаде?

# 36
  • Мнения: 45
Здравейте на всички Simple Smile
ПИБ финансират на 90% при кратък срок на кредита, по спомен беше че не трябва да бде повече от 20 г., кавам по спомен тъй като предимно ги ползвам за клиенти, които не могат да докажат доход или искат да купят имот, който е с търговски статут като ипотечен кредит на физическо лице. Но условията, които дават хич не са конкурентни спрямо другите банки.
Други банки, които дават над 85% са:
Пощенска - 90% но само с доказуем доход над 2000 лв, тогава застраховката живот е задължителна, работят с Булстрад.
Уникреди - до 95% но само с доказуем доход над 2500 лв, при тях застраховката живот винаги е задължителна, работят с Алианц.
С изключение на Уникредит, при всички останали банки застраховката живот ви е опция, разбира се освен ако на горни нива на одобрение не решат, че по някаква причина сте рискови /такава причина може да бъде възрастта на кредитоискателят/ но рядко се случва.
Колкото до изплащането на застраховките живот всичко е много индивидуално, виждала съм случаи без проблем, изплащат всичко както си е по договор, виждала съм и такива, за които все още се водят дела. Истината е, че ако намерят вратичка застрахователите, ще си се възползват. Съвет за да не могат да лавират: не лъжета в застрахователните въпросници, които се попълват преди сключването на застраховката и отидете и си направете пакета от здравни изследвания, за да нямат опции да мърдат, в случай на настъпване на застрахователното събитие.  
Колкото до лихвените нива: 2,6% по обща статистика от БНБ са средните лихви. Естествено всичко е индивидуално, може и 2, 2 % да получите, стига да знаете как да преговаряте с тях. ГПР за мен хич не е релевантен компонент, за определяна добри ли са условият или не. Някои специлисти в областта ще кажат, че е най-важното, но за мен на теория е така, на практика не е, защто в зависимост от банката някои разходи са включени в него други не са...... За това се потретвам вече тук, гледайте крайната сума за връщане, това ви е най-показателнато, като и при нейното изчисление в офертите, кото ви дават има номера, четете и смятайте.  
Доходи от чужбина е бавно и тромаво, жаргонно казано: спукват от документи кредитоискателят и накрая намалят и LTV и дават и по-висок лихвен процент от стандартния, но пак са добри лихвените нива. Имам направени такива кредита за миналата година проточиха се по 6 месеца, но станаха. Simple Smile Имайте предвид, че задължително трябва да сте на постоянен трудов доход, за да можете да направите кредит с доходи от чужбина в България.  
Кредитнте карти са си задължително условие към ипотечните кредити, но те в най-лошия случай ви идват 3,50 лв. на месец.
Разберете с тези ниски лихвени нива основните печалби на банките идват от такси.
Надявам се да съм била полезна, тъй като доста коментари съм изпуснала, нямах много време напоследък Simple Smile
Желая успех с на всички с тегленето на ипотечни кредити!

# 37
  • Мнения: 5
Колко им излиза ГПР-то на Алианц при тази лихва? И колко годишна е ипотеката, ако не е тайна?

ГПР с включена застастраховка живот и всички първоначално такси ми е: 3.37%,
Тъй щато при тях застраховката живот не е задължителна, без тази застраховка ГПР би било 2.59%. Срокът ми за кредита е 15 години.

На мен консултанта ми каза, че при тях е задължителна застраховката живот, може и да ме лъже, няма как да знам със сигурност, но така каза.
И в сайта им пише "Възможност за сключване на Индивидуална рискова застраховка "Живот"

# 38
  • Мнения: 301
Здравейте,
Попрегледах старите теми назад, не срещнах много мнение за ПИБ. Някой скоро да е теглил ипотечен кредит от там и на каква лихва? Мотаят ли много с документите, казват че могат да финансират до 90% това случва ли се? Задължителна ли е застраховката живот при тях или може другаде?
Ние теглихме от ПИБ преди два месеца. На нас ни финансираха на 90 % от оценката, което беше 100% от пазарната цена. Застраховка живот е задължително към тях, вноската за нея намаля с времето. Правихме си всички изследвания коректно! При нас лихвения процент е индивидуален заради по-високи доходи. Документите станаха сравнително бързо, много лесна комуникация. Като цяло съм доволна. На Алианц лихвите бяха по-добри, но финансираха до 75 % от оценката и до 150 000 лв по онова време. Така че не винаги най - ниският процент е най- изгоден, при всеки е индивидуално.

Последна редакция: нд, 13 фев 2022, 01:39 от ели123

# 39
  • София
  • Мнения: 5 617
За застраховките - лятото се сблъсках от личен опит с Кардиф, полицата беше сключена по потребителски кредит в Пощенска банка. От уведомяването за настъпило застрахователно събитие до окончателното изплащане на кредита от тяхна страна, минаха около 35-40 дни.

# 40
  • София
  • Мнения: 17
Ние теглихме от ПИБ преди два месеца. На нас ни финансираха на 90 % от оценката, което беше 100% от пазарната цена. Застраховка живот е задължително към тях, вноската за нея намаля с времето. Правихме си всички изследвания коректно! При нас лихвения процент е индивидуален заради по-високи доходи. Документите станаха сравнително бързо, много лесна комуникация. Като цяло съм доволна. На Алианц лихвите бяха по-добри, но финансираха до 75 % от оценката и до 150 000 лв по онова време. Така че не винаги най - ниският процент е най- изгоден, при всеки е индивидуално.

Тъй като и ние ще се възползваме от ипотечен кредит и за момента сме се спряли на Уникредит и от това което бяхме гледали, че има значение при финансирането дали е апартамент или къща и дали е в голям град или малко населено място.
В ПИБ това има ли значение ? И ако е удобно да споделите при вас къща или апартамент е било и в голям град или малък ? Защото 90% финансиране от оценката е много добре определено Simple Smile

# 41
  • Мнения: 301
Апартамент ново строителство в голям град. Заради процента финансиране най-вече ги избрах аз. Ние изтеглихме кредита на акт 16, но ни бяха предложили и на акт 15, но с по- висока лихва, така че мисля, че има варианти при тях Simple Smile

# 42
  • Мнения: 1 472
Eли123 коя оценителска компания избрахте? Какъв лихвен % ви дадоха?

# 43
  • Мнения: 301
Eли123 коя оценителска компания избрахте? Какъв лихвен % ви дадоха?
Оценителят е местен архитект, не съм от София. Не е имало проблем с него, все пак е важно апартаментът да не е прекалено надценен. Не съм сигурна в момента за процента, като се прибера в къщи ще проверя, но мисля беше към 2,4 с условие за ползване на златна кредитна карта (аз си избивам почти цялата такса с кешбек). Застраховката също оскъпява, защото е процент от кредита. Трябва да проверите при вас условията, защото на вас може да ви предложат по-добри или по-лоши.

# 44
  • Мнения: 161
На мен ми стана интересно дали има наистина случаи да гушнеш букета, пък застрахователя да откаже да изплати? Дали биха намерили дори и в тоя случай нещо, за което да се заядат.. Rolling Eyes
 



Повярвай ми има! Преди 5 години почина баща ми и след това ние плащахме потребителския му заем, нищо че имаше застраховка живот и нищо че почина  без да е боледувал .

Общи условия

Активация на акаунт