Отговори
# 765
  • Мнения: 592
Моят ипотечен не са го пипали. Много настояваха до преди месец-два да ми дадат потребителски, по-голям от ипотечния ми на 3.75% лихва, ама аз упорито отказвах Simple Smile Сега на 1.07 ще видя дали ще има промяна, защото при мен лихвите се преизчисляват на 6-месечие, но се съмнявам.

# 766
  • Мнения: 753
При мен (в ПИБ, ипотечен, в лева) явно ги вдигнаха тихомълком, ама сумата е малка и не ми се ходи да се разправям, че не са ме уведомили (хубавото е, че съм почти в края, имам още две години макс). Съдя по това, че според плана за изплащане, в който ми фигурират всички вноски, за последните три месеца имам несъответствие в лихвите и главницата. Т.е. общата сума на вноската се запазва, но вместо за лихва да отиват примерно 80 лв, както е по план (даже малко по-малко, говоря наизуст в момента, че не е пред мен), отиват 91. И не беше изолиран случай, а наистина три последователни месеца с подобно разминаване. Смятам да го изплатя предсрочно след максимум 11 месеца, затова сега не се впечатлявам толкова, но ако бях в началото му, едно такова увеличение на лихвения процент щеше да ме удари много сериозно.

Редактирам се, проверих. Тоя месец лихвата ми е трябвало да бъде 67.01 лв., а тя беше 91.12 лв. Смятайте каква щеше да е разликата, ако още бях в стотиците. И разликите са от подобен порядък и за предните два месеца. Сега като видях, чак ми докривя, ама още повече се амбицирам да го приключа тоя кредит максимално бързо.

Последна редакция: ср, 07 юни 2023, 21:33 от Country Strong

# 767
  • Мнения: 278
Благодаря много за отговора. Интересно ми стана, защото майка ми продава панелка, строена 1985 и брокерът й обясняваше, че на купувачите няма как да им бъде отпуснат такъв за подобно жилище. Може би е имал предвид, че процентът на самоучастие ще бъде по-висок и някои ще се откажат... Но се замислих и дали заради изтичащия срок на експлоатация на панелите, може би банките не желаят да финансират стари панели с неясно бъдеще.
Допълвам се - каква е целта на тази забележка от страна на брокера още не ми е ясно. Simple Smile

Ние взехме ипотечен кредит от Първа инвестиционна за панелно жилище , като финансират 90% от оценката на оценителя. /информацията е от м.февруари 2023г./

# 768
  • Мнения: 846
Сега работя на втори трудов договор/на изпитателен срок съм/, все пак ще се вземат ли предвид тия  доходи при кандидатстване за ипотечен? Знам, че гледат 6м назад, но дали ще включат доходите от втория трудов договор?

# 769
  • София
  • Мнения: 3 961
Панелите си се продават и се финансират от банките. 1985 е достатъчно нов панел, че някой да има претенции. Брокерът иска да направи бърза сделка - който дойде, колкото предложи и майка ви да се съгласи. Другият вариант е да има свои хора, които биха го купили /не изключвам и варианта придобиване от брокерската фирма/

# 770
  • Мнения: 7 051
Да, напоследък е модерно брокери да купуват евтино жилище, ремонтират и продават с огромна надценка. Няколко такива случаи знам.

# 771
  • Мнения: 1 474
Вярно е това за брокерите. Но има и банки, които с % финансиране ти казват, че не желаят панел, и с изискване след 89г

Да, напоследък е модерно брокери да купуват евтино жилище, ремонтират и продават с огромна надценка. Няколко такива случаи знам.

# 772
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 433
С около 20 лева е вдигната вноската ми по ипотечния кредит от около 3 месеца, на фона на самата сума, която плащам всеки месец е нищожно малко.

# 773
  • Мнения: 753
Аз вчера имах друга работа в ПИБ и се отбих при кредитните, за да питам дали наистина правилно я смятам лихвата си (не ми е това специалността, но онзи ден сметнах, че в момента излиза 5.6%, а аз подписах на 3.15%). Оказа се, че е 5.53% в момента и ми казаха, че очакват ново покачване август-септември. Имало вариант да предоговоря, но щяло да ми струва към 190 лв., отделно времето и разправиите, т.е. като тегля чертата, не си заслужава.

Но самата служителка си каза, че първоначално като е видяла стартовата сума (хем не беше скандално голяма) и настоящата лихва, й призляло. После видяла, че всъщност ми остават под 20k и си отдъхнала. Не са ме уведомили, защото се свързвали само с клиентите с оставаща голяма главница. По думите на служителката основните потърпевши от подобно увеличение били клиентите с нови кредити, където увеличението било най-голямо.

# 774
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 433
Когато се взема кредит подобни рискове би трябвало да се вземат предвид. Имота, който изплащам е увеличил с около 100% цената си, имам възможност да изплащам вноската с увеличението (настоящо и бъдещо), погасявам предсрочно, живея нормално. Всичко останало не ме интересува.

# 775
  • Мнения: 861
Моето увеличение е 5лв, а кредитът е от 3 години. Euribor се. е вдигнал най-вероятно.

# 776
  • София
  • Мнения: 5 623
Аз нямам повишение, клиент съм на ДСК.

# 777
  • Пловдив
  • Мнения: 5 037
И аз нямам увеличение - нито на вноската, нито на срока. Към УниКредит съм.

# 778
  • Мнения: 7 051
По-интересно е как ви се сформира лихвата по договор, а не към коя банка сте.

# 779
  • Мнения: 272
Здравейте! Мислим да купим апартамент обзаведен, готов за живеене, естествено с ипотечен кредит.Има ли вероятност да го оценят повече от пазарната цена, което е около 100 хил..?Чух, че за обзаведените давали по-висока оценка.
А банката например ако отпуска 85%,за остатъка може ли да теглим пак нов кредит защото нямаме спестени пари изобщо?
И още какви разходи ще имаме, ако може да ми кажете защото нищо незнам по въпроса.

Общи условия

Активация на акаунт