Да изгоня наемател

  • 9 264
  • 190
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 105
Така..... и финалът!

Госпожата вчера се изнесе доброволно.

Помогна ми брокерът, който я доведе. И го направи с уговорката, че впоследствие се надява той ексклузивно да продава жилището. /Идеята беше моя, аз го потърсих/.

Ако не се беше включил той, днес щях да спирам тока, а в сряда да вляза /тогава изтичаше предизвестието/ с ключар и нямаше да мръдна от там. Бях съгласна и да ме съди.... за самоуправство. Щях да се ОПИТАМ да се съобразя с две препоръки: да не бия и да не чупя.

При предаването на апартамента /при предаването на ключовете/ даже не можах да се развикам за състоянието му. Там се включи мъжът ми. Беше си сменила батериите на мивките и сега си ги беше взела. Нашите - изхвърлила. Таваните са на юфка - мисля, че 8 месеца не е проветрявано. Слава богу, че нямаше мои мебели и обзавеждане.

Но...
Щях да се гръмна като видях показанията на двата водомера. По 90 кубика и двата. Освен, че ми остави сметки /с март месец/ще са към 800 лв, ще платя и топла вода към 900 лв /като си приспадна вече платеното/.

Ако счетоводно погледна на въпроса от нея получих към 2 400 лв, доста безсънни нощи, страхотни нерви

А ще платя към 1 500 лв разходи + едно ремонтче декември на банята /беше протекло при съседите/ за 500 лв. Общо 2 000

Искам да кажа, че се чувствам облекчена и едновременно с това ужасно глупава /направо тъпа/.

Но историята е доста поучителна и за мен самата.

Законодателството е такова, че справедливостта няма как да възтържествува. По-лошо - ТЪРЖЕСТВУВА несправедливостта.

Чудя се, при толкова много хора, които отдават под наем - как не се е случила някаква промяна за защита на наемодателите от подобни паразити.

И не - при всичкото ми уважение и благодарност към юристите, които се включиха тук - се радвам, че не тръгнах по каналния ред, който щеше да увеличи горните ми разходи и нерви поне х 5.

# 166
  • Пловдив
  • Мнения: 14 715
Честито изгонване.
Обаче как законодателството да я спре да ти изхвърли батериите и да ти направи тавана на юфка? Като ти разреши да я пребиеш?
Аз изобщо не твърдя даже, че не си е заслужила един лек бой.
Законодателството е като топлата вода - проверено и близко в повечето европейски държави.
Даже можеш и да я осъдиш да ти плати разноските по ремонта на причинените от нея поразии, както и сметките. А дали ще ги събереш вече...
С наглеци просто няма лесна оправия, независимо от законодателството.
Дори "в нормалните държави" предполагам, че е същото. Да каже някой с опит другаде, ако има.
Не е и до глупост.

П.П. Може би ще кажеш: "като позволи изхвърляне на минутата от наемодателя". А как се установява, че е поради наглост на наемателя, а не поради капризи на хазаина? Има и такива.

А, да, забравих: брокерът какво направи, за да я мотивира? Ако знаеш, разбира се.

Последна редакция: пн, 21 мар 2022, 14:43 от Магдена

# 167
  • Мнения: 105
Честито изгонване.
Обаче как законодателството да я спре да ти изхвърли батериите и да ти направи тавана на юфка? Като ти разреши да я пребиеш?


А, да, забравих: брокерът какво направи, за да я мотивира? Ако знаеш, разбира се.

Разбира се, че не съм визирала законодателството по темата с юфката и водомерите. Споменах ги за по- ясно рисуване на ситуацията и душевното ми неравновесие.Expressionless


Визирам го в организацията и бързината на процедурата по изгонване. Не може 5-6 месеца да се влачат нещата и това да е бързото производство - говоря само за изхвърлянето, не за парите.

Нали през това време освен, че не ти плащат наеми, не си плащат и разходите. Те са си на отглеждане при теб.

На теб специални благодарности за съветите. Бях готова да ги ползвам на практика. / За по-меките методи, които си струват/

За брокера - не знам!!! Беше важно аз да мотивирам брокера! Въпреки че искрено съчувствам на новите наемодатели.

# 168
  • Пловдив
  • Мнения: 14 715
Най-интересно ми е как го е направил, затова попитах. Тя лична позната ли му е?

# 169
  • Мнения: 105
Най-интересно ми е как го е направил, затова попитах. Тя лична позната ли му е?

Сестра е на леля му, която той за първи път е видял при наемане на моето жилище. Аз говорих с него още февруари след изтичане на първото предизвестие. Обадих се да разбера дали не знае нещо повече, което на мен да ми бъде полезно. Той само охкаше и ахкаше на проблемите, които са се появили. Говорех с него доста дружелюбно и му казах, ,че търся решение на проблема, а не отговорност. Тогава той попита какво ще правя с жилището след това и така... Обеща, че той се заема с проблема. Не се обади повече, а моята хубавица нямаше никакво намерение да излиза. В интерес на истината й звъняхме всеки ден ... с въпроса кога парите, кога изнасянето... И миналата сряда аз му се обадих отново, за да разбера дали нещо ще се случва. Той ми гарантира, че до вторник няма да я има и после ми се обади в събота, че се изнася. Та така, малко подробно, но ... може да е полезно за някой.

# 170
  • Мнения: 1 047
Честито на новите наемодатели!!!!

# 171
  • Мнения: 1 613
Отдавна не съм писал, но и при мен има развитие. Ще припомня, че аз тръгнах по законния път да гоня наемателка, която след като се нанесе плати само един наем и после зачезна в Лондон оставяйки вещите си. Това се случи миналото лято. Преди няколко дни ми се обади адвоката с новината, че от съда ме питат дали съм съгласен да платя 1000 лева за служебен адвокат на жената, която ме завлича, защото те не можели да я открият и затова аз трябвало да платя 😭. Ако не го направя щели да прекратят делото 😀😂😭. Да се чуди човек да се смее ли или да плаче. Платих естествено и сега ми остава надеждата, че ще я осъдя и най-вече, че ще успея някога да взема присъдените наеми и други разходи 🙏🏻.

# 172
  • Пловдив
  • Мнения: 14 715
Не е смешно, такъв е законът. Онези, дето се оплакват: "няма справедливост, осъдиха ме, без да знам", трябва поне някаква защита да имат. Хиляда са множко - зависи от цената на иска, абсолютният минимум е 150 в момента, но явно исковете са повече или на голяма стойност.
За вземането от някой, духнал някъде си, винаги е малко "дано, ама надали", но дано да е повече дано, отколкото надали. Вещите скъпи ли са, могат ли да се продадат и да струват нещо съществено?

# 173
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 094
Ами аз като адвокат винаги информирам клиентите и за варианта ответникът да не бъде намерен, съответно, че ще му бъде назначен служебен защитник на разноски на ищеца. Такъв е законът, не е приумица на съдията. В твоя случай още по-ясно, защото се знае, че ответницата е в чужбина. Адвокатът ти е пропуснал да спомене тази "малка" подробност.

# 174
  • Мнения: 1 613
Не е смешно, такъв е законът. Онези, дето се оплакват: "няма справедливост, осъдиха ме, без да знам", трябва поне някаква защита да имат. Хиляда са множко - зависи от цената на иска, абсолютният минимум е 150 в момента, но явно исковете са повече или на голяма стойност.
За вземането от някой, духнал някъде си, винаги е малко "дано, ама надали", но дано да е повече дано, отколкото надали. Вещите скъпи ли са, могат ли да се продадат и да струват нещо съществено?
Въпросната жена е търсена три пъти от призовкарка. Толкова пъти нотариус й праща нотариална покана на адреса упоменат в договора и личната карта. Преди това аз говорих многократно с нея и слушах обещанията как щяла да се прибере и да се разплатим. Съответно се правеше на луда когато я молих да преведе наемите по банков път. Накрая просто спря да си вдига телефона. Не ми се вярва вещите й да са скъпи. Има само някакви дрехи и обувки, които дори да са маркови няма как да им се вземат пари. Имота е обзаведен топ и е с всичко необходимо в него. Включително кафемашина, посуда и т.н.

# 175
  • Пловдив
  • Мнения: 14 715
Знам, знам, така е. Simple Smile И аз имам допир до тия, дето ги няма или уж ги няма на адресите. Силно предполагам, че точно част от тях са и част от ония, които пищят: "осъдиха ме, без да знам" (другата част от пищящите са длъжниците по т.нар. заповедни производства по чл. 417 от ГПК). Но законът се опитва да даде справедлива обща гаранция. Не всички са тарикати, които се крият.
----
На тая явно не са и притрябвали нещата и, щом не се притеснява, че ядосан ще ги метнеш на улицата.

# 176
  • Мнения: 92
Значи излиза,че е по-добре да нямаш никакъв договор.Ако наемателя реши да не ти плаща,така и така няма как да си вземеш парите без адвокати и съдилиша,но поне може да го изхвърлиш моментално,без усложнения/няма доказателство,че е наемател/ Така ли излиза ?

# 177
  • Мнения: 123
Значи излиза,че е по-добре да нямаш никакъв договор.Ако наемателя реши да не ти плаща,така и така няма как да си вземеш парите без адвокати и съдилиша,но поне може да го изхвърлиш моментално,без усложнения/няма доказателство,че е наемател/ Така ли излиза ?


Да! Писмен договор сключвам много рядко, да не кажа почти никога. Снимаме си личните карти и това е.

# 178
  • Мнения: 3
Моля за съвет: изключително нагли наематели все още окупират жилището ми, не плащат наем, натрупаха  неплатени сметки за ток и газ,  за последните 3 месеца, общо надвишаващи 2000 лв! Имам договор с тях (за съжаление не е нотариално заверен), съответно с личните им данни. Има ли законен начин да ги накарам да си платят консумативите с които са ме натоварили? Ефективно, нямам депозит, защото не са плащали наем след първия месец. А са обитавали безплатно жилището повече от половин година. Предварително благодаря за всеки разумен и доброжелателен съвет.

# 179
  • Варна
  • Мнения: 817
Е, ако имат неплатен ток за 3 месеца защо не са им го спрели? Вие поискайте да им го спрат.

Общи условия

Активация на акаунт