Банята - тема 40

  • 38 301
  • 749
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 9 898
Имам такъв въпрос към разбиращите или минали по този път:
Може ли да се закача мивка или шкаф на стена от двоен гипскартон (няма тухла отзад)?

# 706
  • Мнения: 6 342
Имам такъв въпрос към разбиращите или минали по този път:
Може ли да се закача мивка или шкаф на стена от двоен гипскартон (няма тухла отзад)?
Само ако е сложен там профил, т.е. е предвидена тежестта на това място и е подсилено! Няма никакъв проблем в този случай.

# 707
  • Мнения: 7 959
Хвърлихте ме в джаза - в неделя щях да ходя да купувам горен шкаф и вакуумни аксесоари от Икеа.

# 708
  • Мнения: 9 898
Имам такъв въпрос към разбиращите или минали по този път:
Може ли да се закача мивка или шкаф на стена от двоен гипскартон (няма тухла отзад)?
Само ако е сложен там профил, т.е. е предвидена тежестта на това място и е подсилено! Няма никакъв проблем в този случай.

Т.е. от самото начало, преди да се сложат профилите (онези алуминиевите за завинтване на ГК, така ли?)  трябва да се знае колко см. мивка/шкаф ще се слага и къде са им "дупките" за окачване, за да се сложат там профили?

# 709
  • Sofia
  • Мнения: 2 374
Имам такъв въпрос към разбиращите или минали по този път:
Може ли да се закача мивка или шкаф на стена от двоен гипскартон (няма тухла отзад)?
Само на двойния гипсокартон - не. Много е мек и крехък материал. Трябва да има отзад или профили с адекватна дебелина, които да понесат съответното тегло или от тези структурите за мивки (подобни на тези за тоалетните чинии).

Т.е. от самото начало, преди да се сложат профилите (онези алуминиевите за завинтване на ГК, така ли?)  трябва да се знае колко см. мивка/шкаф ще се слага и къде са им "дупките" за окачване, за да се сложат там профили?
Ако отзад знаете, че няма тръби или кабели и стената е бетон - може да се пробият отвори и с малко гимнастика да се поставят дълги шпилки. Всичко различно от това (примерно тухла) ще е приключение.

# 710
  • Мнения: 6 342
Имам такъв въпрос към разбиращите или минали по този път:
Може ли да се закача мивка или шкаф на стена от двоен гипскартон (няма тухла отзад)?
Само ако е сложен там профил, т.е. е предвидена тежестта на това място и е подсилено! Няма никакъв проблем в този случай.

Т.е. от самото начало, преди да се сложат профилите (онези алуминиевите за завинтване на ГК, така ли?)  трябва да се знае колко см. мивка/шкаф ще се слага и къде са им "дупките" за окачване, за да се сложат там профили?
Да, като се изгражда стената от ГК се предвижда на каква височина ще е шкафът горен и долен.

# 711
  • Мнения: 41 550
Принципно се прави точно както са ти казали. Но ако наистина стената е от два слепени гиспокартони и ако шкафът не е много тежък, може и да стане и иначе. Те и плочките също подсилвате носимостта на стената, защото заради получената дебелина от поне 4 см ( картон + картон + лепило + плочка) се получава стремеж за завъртане, като предната част на винта натиска надолу върху плочката, а задната нагоре (само към картона). Освен това има завъртане по друга ос и стремеж да се изтръгне дюбела, ама там плочките пак повишават здравината.

Но трябва да се използват дюбели пеперудки :






Има някакъв риск, ама колко тежи един шкаф за баня? И в него не слагаш купища порцеланови чинии и стъклени чаши.

# 712
  • Мнения: 9 898
Само 2-ен ГК е, закрива шахта с тръби.
В една мъничка (отново) баня, въртя и суча да разположа мивка и душ (с така търсения от всички параван), ама все не ми се получава. Много минималистична ми излиза душ-кабината. А банята е наистина съвсем малка - 173х175 см. е и си трябва поне паравани, да не пръска от душа върху мивка/огледало/шкаф. Мисля, че пръскането върху тоалетната бих го преживяла.  До входната врата е тръбата за тоалетната чиния, която тръба излиза точно от съседната ГК стена. До вратата, но от другата стена е лирата (пада се зад вратата).

То освен шкаф под мивка за друг няма да има място с тези размери, като самостоятелен модул, разбира се. Май не бих рискувала шкаф и мивка висящи на ГК да сложа.

# 713
  • Sofia
  • Мнения: 2 374
Аз не бих рискувал, а и самите плочки не трябва да имат никакво срязващо усилие върху тях иначе в един момент ще се пукнат. Не разбрах защо не може да се ползва стената зад нея, за да се поставят шпилки?

# 714
  • София
  • Мнения: 3 940
Няма стена - шахтата на тръбите е отзад.

# 715
  • Sofia
  • Мнения: 2 374
винаги може да се сложи дълга шпилка, която да легне върху тези, Г образните скрепителни елементи или по-вероятно да се изгради нещо около тръбите.
А и както казах, може да се пуснат от тавана до пода профили, с дебелина 2мм и ще се загубят само 5 см около тръбите, като по този начин ще има здрава основа, където да се окачи мивката. Дори и без такава профили от дебела стомана, пак ще загубиш мин 3см за тънките профили, върху които ляга гипсокартона.

# 716
  • Мнения: 6 342
Развалете пакета и го преправете (укрепете). На такъв пакет преди години ММ монтира мивка, но не намирам снимка преди да го облекат, със сигурност не го увеличиха като размери. Беше изграден от строителя и беше паднал като отвили една рапида - стоял на магия някак.

Никой уважаващ себе си майстор на двоен картон не би монтирал мивка. Обикновено като на някой му ктане лошо в банята се хваща точно за мивката  (не дай боже).

# 717
  • Мнения: 41 550
Не ставаше ли дума за горен шкаф? Те са много по-леки, а с мивката е лесно - слага се на крака и готово.

# 718
  • Мнения: 6 342
Не ставаше ли дума за горен шкаф? Те са много по-леки, а с мивката е лесно - слага се на крака и готово.
Ми аз за мивка разбрах, а и накрая писа: "Май не бих рискувала шкаф и мивка висящи на ГК да сложа".

# 719
  • Мнения: 41 550
Moже и така да е било, но тогава е лесно - просто купува крака и ги слага на долния шкаф с мивката (има всякакви дължини и дизайни), а окачва само горния и воала Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт