Захранване - въпроси и отговори - тема 12

  • 30 655
  • 844
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 1 725
И ние сме на почти 9 и ще ми е интересно да науча за няколко примерни менюта.

# 661
  • Мнения: 540
И ние сме на почти 9 и ще ми е интересно да науча за няколко примерни менюта.
На тази възраст синът ми закусваше нещо зърнено с масло и сирене(грис, качамак по-рядко, най-вече каша). Намерих една каша на ДМ 3 зърна и ползвам най-вече нея. На обяд ядеше зеленчукови пюре( ден с жълтък, ден с месо). За следобедна закуска каша с плод.
Кърмене в 6, около обяд, следобяд, вечер при лягане и около 24 ч.

# 662
  • Мнения: 71
И ние сме на почти 9 и ще ми е интересно да науча за няколко примерни менюта.
На тази възраст синът ми закусваше нещо зърнено с масло и сирене(грис, качамак по-рядко, най-вече каша). Намерих една каша на ДМ 3 зърна и ползвам най-вече нея. На обяд ядеше зеленчукови пюре( ден с жълтък, ден с месо). За следобедна закуска каша с плод.
Кърмене в 6, около обяд, следобяд, вечер при лягане и около 24 ч.

Нашата педиатърка ни каза да приключим вече с млякото попарата и пюрета та на обяд. Каза сутрин да му давам сандвич намазан с сирене или яице и сирене, на обяд супичка слетобят мусака,или  вътрешното на сърмички, но неможах да разбера вечерта какво да му дам като не може да е мляко? А и каза, че мога слетобед да му правя ако искам кекс без ядки и да му давам.

# 663
  • София
  • Мнения: 771
Да приключите с млякото изцяло или само с дневното мляко?
Защото вечер трябва да яде мляко.

# 664
  • Мнения: 1 517
От кога може да се включи чия, за пудинг с кокосово мляко?(СЗ)

# 665
  • Пловдив
  • Мнения: 1 921
И ние сме на почти 9 и ще ми е интересно да науча за няколко примерни менюта.
На тази възраст синът ми закусваше нещо зърнено с масло и сирене(грис, качамак по-рядко, най-вече каша). Намерих една каша на ДМ 3 зърна и ползвам най-вече нея. На обяд ядеше зеленчукови пюре( ден с жълтък, ден с месо). За следобедна закуска каша с плод.
Кърмене в 6, около обяд, следобяд, вечер при лягане и около 24 ч.

Нашата педиатърка ни каза да приключим вече с млякото попарата и пюрета та на обяд. Каза сутрин да му давам сандвич намазан с сирене или яице и сирене, на обяд супичка слетобят мусака,или  вътрешното на сърмички, но неможах да разбера вечерта какво да му дам като не може да е мляко? А и каза, че мога слетобед да му правя ако искам кекс без ядки и да му давам.

Това е шега нали? Какви сарми и мусака на 9-месечно? Какво приключване на пюрета и мляко?
То тепърва се захранва още и корема му свиква с различните храни, много ми е странен този съвет от педиатър….

# 666
  • Мнения: 541
Всичко е много индивидуално. Моя син на 9 месеца още имаше заместени само 2 хранения, хапваше пюрета и каши, а съседското бебе, което беше на 8 месеца вече хапваше от храната на родителите си и не му готвеха отделно. Всеки си знае и си преценява как да процедира, но аз винаги съм била предпазлива и бавна в захранването.

# 667
  • Мнения: 1 021
Струва ми се, че някои родители много бързат децата им да пораснат. Какъв сандвич на бебе, което още няма зъби в устата? Каква мусака?! В заливката на мусаката се съдържа и белтък. Това или е някаква шега или педиатърът не е в час. Бебе на 9 месеца трябва да има две заместени хранения - на обяд и следобедна закуска, съответно зеленчуково пюре с месно пюре или жълтък и следобяд плодово пюре или каша с плодово пюре. А пък това ЗВБ да не го коментирам изобщо.....

# 668
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
Аз на 9м. тепърва започнах да предлагам закуска, защото тогава започнах млечните.
Имах заместен обяд и следобедна.
Педиатърът не е мн.адекватен, но повечето от тях са такива по отношение на захранване и кърмене.

Тук има примерно меню за дете под годинка. Може да си харесате нещо.

https://profesiyamama.com/2021/03/21/primerno-menu-za-deca-pod-1-godina/

# 669
  • Мнения: 202
Когато моето дете беше на 9 месеца се хранеше по следният начин: Ситрин АМ на обяд ястие с месо от Детската Кухня,следобяд Плодово пюре вечеря към 18:30-19:00h зеленчукова пасирана супа и за заспиване завършвахме с АМ. Сега е на 1година и три месеца режима на хранене е същият,само че сутрин вместо АМ давам закуска,но АМ преди вечерният сън си го запазихме.

# 670
  • Мнения: 8 585
От кога може да се включи чия, за пудинг с кокосово мляко?(СЗ)
"Пудинг с кокосово мляко" не е храна за бебе до 12м възраст.

# 671
  • Мнения: 1 021
Когато моето дете беше на 9 месеца се хранеше по следният начин: Ситрин АМ на обяд ястие с месо от Детската Кухня,следобяд Плодово пюре вечеря към 18:30-19:00h зеленчукова пасирана супа и за заспиване завършвахме с АМ. Сега е на 1година и три месеца режима на хранене е същият,само че сутрин вместо АМ давам закуска,но АМ преди вечерният сън си го запазихме.
И моят е така горе-долу. Сутрин 200 мл АМ, на обяд 180 гр зеленчуково-месно пюре като гледам да е разнообразно, следобед 130 гр плодово пюре и 100 мл АМ, вечеря 200 мл АМ и през нощта, ако огладнее и изреве, още 200 мл АМ. Не бързам за никъде, захранвам след навършени 6 месеца и половина и досега има въведени 12 вида пюрета. Скоро ще заместя изцяло СЗ с плод и каша без АМ, а закуска ще заместя може би към 11 месеца.

# 672
  • Мнения: 202
Аз заместих сутрешното АМ със закуска,след като стана на 1година,такава беше препоръката на Педиатъра,посъветваме да не бързам със заместването на АМ,защото до годинката имат нужда от повече мляко,отколкото от твърда храна.Така и направих аз,от самото начало на захранването съм се водила и допитвала за всичко само и единствено до Педиатъра,според мен те имат най-точна преценка,защото първо са Медицински лица и второ те виждат детето всеки месец и така са по-обективни в преценката си какво му е нужно и какво не на самотото дете индивидуално.

# 673
  • Мнения: 71
Струва ми се, че някои родители много бързат децата им да пораснат. Какъв сандвич на бебе, което още няма зъби в устата? Каква мусака?! В заливката на мусаката се съдържа и белтък. Това или е някаква шега или педиатърът не е в час. Бебе на 9 месеца трябва да има две заместени хранения - на обяд и следобедна закуска, съответно зеленчуково пюре с месно пюре или жълтък и следобяд плодово пюре или каша с плодово пюре. А пък това ЗВБ да не го коментирам изобщо.....

Аз не се оточних за което се извинявам.
Имаме две зъбчета доло, захраних го на 4м. Сутрин яде попара на обяд зеленчукови пюре с жълтък или месно пюре, слетобед каша ( всеки път като свършат купувам друг вид) с 3 натрушени обикновенни бисквитки и вечер 150мл АМ. Но вчера ми каза вече сутринта да му давам вместо попара сандвич с намазано сирене или сандвич намазан с яйце и сирене, на обяд да махна пюрето и да му давам супа слетобед да махна кашата и да давам мусака или вътрешното на сармичките, и млякото вече да го няма в менюто му, но не ми стана ясно след като няма да има АМ за вечеря какво да му дам? неможах да попитам защото  имаше много хора и бързаше. Иначе мисля ако му давам супички или мусака да са без застройка.

Последна редакция: чт, 19 май 2022, 14:52 от eminkkka

# 674
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 024
Това последното е шега,нали? Каква мусака ,сандвичи и вътрешност на пълнени чушки на бебе с 2 зъба?И как тъй каша вътре с бисквити?
На моето му давам през 2-3 дни каша(през другото време АМ),която по принцип не е желателно изобщо да му давам,но понеже не иска нито плодово пюре,нито сурови плодове ,му давам като вътре слагам плодово пюре и тъй го яде.На почти 8 месеца има едно заместено хранене (на обяд) и като гледам скоро няма да има второ...
ЗВБ не е лошо нещо,но не е за всеки.На мен идеята ми допада,но не бих си хранила тъй детето най-вече защото не одобрявам играта с храната и това да се яде с ръце и навсякъде да се цапа.

Общи условия

Активация на акаунт