Малки трикове за по-ниски сметки

  • 16 915
  • 343
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 54 343
Да ви успокоя, че само нашата/на входа вода е по 5 лв.
Днес има съобщение от ВИК, поради голям теч в един апартамент, водата на входа е по 4.98.
Ще се разправям в понеделник с Домоуправителя. По думи на майка ми, това било от години, поне 2. Собственичката е недобре умствено, не допускала никой вътре. И явно са решили ние да ѝ платим разхищенията. Rage

# 211
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Ти да не беше с казуса в някакъв новинарски сайт? Май в Пловдив 24 видях такава новина. Крайно време е ВиК да бъде осъдено.

# 212
  • Мнения: 54 343
Не знам дали е стигнало до новинарски сайтове. Имаме информационно табло на входа, там видях съобщението.

# 213
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Според сайта, самият потърпевш се е оплакал при тях, но те обикновено събират "новини" от всевъзможни места, та...
https://www.google.com/amp/s/www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Kli … 264807%3famp=true

# 214
  • Мнения: 54 343
Не. Ние сме друг случай.
Тази съседка сигурно има стотици кубици. Ако майка ми е разбрала правилно, че от 2 години е течът.
62 лв. платил този господин?! Че тя нашата сметка е 55. Не е чак толкова много неговата.

# 215
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
62, но за 9 кубика. Въпросът е цената на кубик, не общата сметка. Близо 7 лева за кубик е с 5 лева нагоре, нашата още не са я коригирали и този месец си беше 2.20

# 216
  • Мнения: 54 343
Да, така е. Пропуснала съм кубиците. Нашите са 11.

# 217
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Уау! 55 лева за 11 кубика? Това заедно с начислените на съседката или е стандартна сметка?

# 218
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 677
Стандартна е. Ние за 15 кубика имаме 40 и нещо лв.
Казаха, че водата ще поскъпне с около 40 процента. Дали ще стане така, чудя се.

Последна редакция: сб, 14 май 2022, 21:46 от The Iron Lady

# 219
  • Мнения: 54 343
Кубиците са нашите, но цената е завишена, за да покрием разходите на съседката.
Цената за кубик официално не е 5 лв., както мислех и бях писала скоро.
Последно беше около 2,80.

# 220
  • при него
  • Мнения: 1 229
Здравейте и от мен и в тази тема. То моето не е точно малки трикове, а по-скоро мнение.
Та, винаги купуваме уреди, като се стараем максимално да купим най-високия енергиен клас, който можем да си позволим. Разбира се, не всичко е А+++ , но максимално се опитваме в зависимост от бюджета, с който разполагаме. Всичкото осветление е лед. Събирам и аз съдовете за миялна. Значи, докато не си го наложих като практика (да събирам), не съм осъзнавала колко много съдове се ползват на ден. Преди беше "това само ще го изплакна, айде и това да изплакна...." и то все не се събира за миялна...  обаче като спрях да изплаквам и спокойно си я пълня всеки ден, не съвсем до горе, но прилично напълнена. Според мен, мияланата определено харчи по-малко ток и вода, от колкото, ако мия на ръка.

# 221
  • Sofia
  • Мнения: 2 357
Пускам пълна пералня, опитвам да ползвам по-кратки програми за по-леко замърсено пране (например за домашни дрехи)
Има два типа програми - бързи, които използват повече електроенергия, като разчитат на мотора да върти повече прането, така и бавни (тези с по няколко часа), където времето е повече, но въртенето е по-малко, защото на практика прането се кисне по-дълго. Двете - бързата и дългата програма водят до същото качество на пране, но при бавната пестите енергия.
За да прецените - вижте в ръководството, таблицата с програмите и това колкото енергия използват за да се ориентирате. Ако перете нощно време можете хем да ползвате бавните програми, хем да ползвате нощната тарифа за ток.

# 222
  • Мнения: X
Пускам пълна пералня, опитвам да ползвам по-кратки програми за по-леко замърсено пране (например за домашни дрехи)
Има два типа програми - бързи, които използват повече електроенергия, като разчитат на мотора да върти повече прането, така и бавни (тези с по няколко часа), където времето е повече, но въртенето е по-малко, защото на практика прането се кисне по-дълго. Двете - бързата и дългата програма водят до същото качество на пране, но при бавната пестите енергия.
За да прецените - вижте в ръководството, таблицата с програмите и това колкото енергия използват за да се ориентирате. Ако перете нощно време можете хем да ползвате бавните програми, хем да ползвате нощната тарифа за ток.

Благодаря за информацията! Самата пералня има дисплей, на който една скала показва колко ток харчи. Права сте, кратките харчат повече. Но кратките са и за по-малко количество дрехи. Как да пусна 3 кг дрехи в програма за 8 кг и да ги върти 3ч?

Затова често ми се налага да ползвам по-кратките, нямам количества, пера по 3-4 кг. Ако събера повече, например спално бельо винаги пускам на дълга програма. 🌹

# 223
  • Мнения: 40 742
Но кратките са и за по-малко количество дрехи. Как да пусна 3 кг дрехи в програма за 8 кг и да ги върти 3ч?

Затова често ми се налага да ползвам по-кратките, нямам количества, пера по 3-4 кг. Ако събера повече, например спално бельо винаги пускам на дълга програма. 🌹

Ами ей така - пускаш малко дрехи на дълга програма, а тя не пере 3 часа, а 2 например. Защото са умни и си преценяват.

# 224
  • Варна
  • Мнения: 5 095
Според ръководството на нашата пералня експресната програма за 30 минути харчи мнооого по-малко ток от нормалните програми. Почти всичко перем на нея. Много рядко имаме нещо силно замърсено, което перем на дълга програма.

Общи условия

Активация на акаунт