Инвестиции - къде, как, какво? - Тема 2

  • 46 410
  • 754
  •   1
Отговори
# 360
  • Русе
  • Мнения: 7 792
В същото положение съм и аз, но нямам дилема с продажбата. Другият месец отива на пазара, като вече и оферти има за него. Половината ще ги разпределя в позициите, които имам, другата половина ще ги изхарча.

# 361
  • Мнения: X
Да де ама ще купиш пазарно обявени на борсата акции през инвестиционен брокер. А не измислени акции през млм дето сами си измислят цени наизуст за един незавършена барака на цена колкото апъл акциите и гарантирали 35% възвращаемост хахаха! Сега даже е момента, когато пазарът поевтиня.

# 362
  • Русе
  • Мнения: 7 792
Определено няма да купувам нечии измишльотини.
И да, имаше някой друг ден, дето беше подходящо за пазаруване.

# 363
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
В същото положение съм и аз, но нямам дилема с продажбата. Другият месец отива на пазара, като вече и оферти има за него. Половината ще ги разпределя в позициите, които имам, другата половина ще ги изхарча.

И други хора се чудят дали да продават апартаментите си и да вложат ол-ин в крипто

# 364
  • Русе
  • Мнения: 7 792
Криптото въобще го няма в моята вселена. Аз съм консерва Simple Smile

# 365
  • Мнения: 146
Ето ме отново Laughing

Изчетох двете теми изцяло. Взех следното решение - ще си направя акаунт в IBKR, вече съм набелязала няколко ETF-a.

Макар че изчетох доста статии и изгледах различни видеа, все още имам някои въпроси. Един от тях е:
Взимаме ETF-ите, които са копие на S&P 500, например iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc) и Amundi S&P 500 UCITS ETF EUR (C), които би следвало да са горе-долу едно и също нещо. Въпросът ми тук е, защо има такава разлика в цената между тях, след като репликират един и същ ETF?

Мога да предполагам, че емитентът е различен, единият фонд е много по-нов от другия, размерът на единият фонд е многократно по-висок спрямо другия. Освен това виждам, че методът на репликация между двата е различен.
Та, моля по-отраканите да кажат - каква ще е разликата, ако за Х пари взема 1 брой от iShares или ако пак за същите Х пари купя 5 броя Amundi?

# 366
  • София
  • Мнения: 16 005

Та, моля по-отраканите да кажат - каква ще е разликата, ако за Х пари взема 1 брой от iShares или ако пак за същите Х пари купя 5 броя Amundi?
 
Баба Ванга отдавна почива в мир, лека и пръст.
Ако има знаещ каква ще е разликата той вече би трябвало да е поне милионер и да не дращи в Мамата.
Нали прочете, че досегашния резултат не гарантира подобни печалби в бъдеще?
За да си спокойна - раздели парите между двете възможности.
Не е препоръка за търговия, пиша си само.

# 367
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Не, не, Айша, тя има предвид два ЕТФа по един и същ индекс, просто на различни емитенти, не 2 напълно различни ЕТФа Х и У примерно.

МилкиУей, с една дума е все тая. Цената на дял няма общо с методиката на репликиране, рязлични неща са. Цената как се формира не е от значение, в смисъл, не е от значение дали ще вземеш 5 дяла по 1 евро или 1 дял от 5 евро, освен ако нямаш някаква такса на дял (но обикновено плащаш такса спрямо размера на транзакцията, а не според броя дялове).

# 368
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
MilkyWay91, според мен цената на дял има значение за теб само дотолкова, доколкото "отговаря" на стратегията ти за инвестиране. Имам предвид, че ако си решил/а всеки месец да купуваш S&P 500 за 100 EUR,  цената за дял е 370 EUR на единия и 70 EUR на другия, и ако брокерът не дава възможност за закупуване на части от дялове, тогава първият не можеш да го купиш веднага. Ако ще вложиш някаква сума еднократно, тогава не мисля, че цената на дял би следвало да ти е фактор за избора на ETF.

# 369
  • Мнения: X
Цената на дял не е фактор. Не всичките следят индекса еднакво добре, не са им еднакви таксите и така нататък, има много информация в интернет, просто провери какво трябва да сравниш, за да си избереш подходящ.

# 370
  • Мнения: X
Ето ме отново Laughing

Изчетох двете теми изцяло. Взех следното решение - ще си направя акаунт в IBKR, вече съм набелязала няколко ETF-a.

Та, моля по-отраканите да кажат - каква ще е разликата, ако за Х пари взема 1 брой от iShares или ако пак за същите Х пари купя 5 броя Amundi?

Разлика съществува и по отношение на това кой предлага въпросните фондовете. Не искам да пиша нищо лошо за BlackRock(iShares), но преди време излезе един документален филм, който прави всичко друго но не и да ги представя в добра светлина. Интересен беше - тематизира както рискове за глобалната икономика при евентуален колапс на BR заради концентрацията на капитал при тях, така и някои рискове от самите ETFs.

# 371
  • София
  • Мнения: 261
A. The Big 5 ETF Issuers

There are five issuers with $100 billion or more in ETF assets under management:

    1. BlackRock: $2.117 trillion
    2. The Vanguard Group: $1.619 trillion
    3. State Street Corp. (STT), the sponsor of SPDRs: $881 billion
    4. Invesco Ltd. (IVZ): $308 billion
    5. Charles Schwab (SCHW): $214 billion3

B. The Biggest ETFs

All 50 of the biggest ETFs, which range from $23 billion to $329 billion in AUM, are offered by these five top issuers. The five largest funds are:

    1. SPDR S&P 500 ETF Trust (SPY) from State Street: $329 billion
    2. iShares Core S&P 500 ETF (IVV) from BlackRock: $249 billion
    3. Vanguard Total Stock Market ETF (VTI): $213 billion
    4. Vanguard S&P 500 ETF (VOO): $194 billion
    5. Invesco QQQ Trust (QQQ): $152 billion4

# 372
  • Мнения: 146
До каква степен е важно за вас от коя борса ще закупите ЕТФ-?
Това критерий ли ви е, когато купувате? (предполагайки, че се намирате в ЕС)

Според мен не би имало голяма разлика, особено в дългосрочен план дали се купува от XETRA (Германия), LSE (Великобритания), BVME (Италия),  AEB (Нидерландия), но ми е интересна вашата гледна точка.

# 373
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
До каква степен е важно за вас от коя борса ще закупите ЕТФ-?
Това критерий ли ви е, когато купувате? (предполагайки, че се намирате в ЕС)

Според мен не би имало голяма разлика, особено в дългосрочен план дали се купува от XETRA (Германия), LSE (Великобритания), BVME (Италия),  AEB (Нидерландия), но ми е интересна вашата гледна точка.
От една страна, предпочитам такива в моята часова зона, чисто откъм удобство. Ако само за Европа става дума,  все тая. Но примерно азиатска борса би ми била неудобна часово, защото нощем спя. При американските пък има много малък прозорец, в който мога да купя нещо в реално време. Та просто от удобство предпочитам в близка до моята часова зона при равни др. условия.

След това ме интересува trade volume на дадения продукт и борса, даже това ми е първият критерий всъщност.

Валутата - оперирам в евро и да купя нещо на чешка борса (примерно) ще е свързано с такса за превалутиране. Не че е чак болка за умиране, но ако мога да си го спестя... Та, предпочитам нещо в основната валута на портфолиото, ако има как.

В моя брокер конкретно има и еднократна годишна такса за всяка използвана борса. При моя брокер е нищожна, но ако някъде са по-високи, може да се съобрази и това...

Не без значение са ми и лайв данните, т.е. моят брокер има безплатно курсовете без закъснение към някои борси, а към други е +15 минути. Евентуално можеш да си доплатиш за лайв курсове и на други борси, но ако вече брокерът предлага тази услуга при дадена борса, при равни други условия, ще взема тази с лайв данните.

Това са нещата, които ми хрумват на първо време на мен поне.

# 374
  • Мнения: 680
Лондонската борса я изключвам - страната не е в ЕС.

Общи условия

Активация на акаунт