Чанта за спешни случаи

  • 11 005
  • 157
  •   1
Отговори
# 120
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 330
Би трябвало големи магазини да имат авариен генератор, супермаркети също.

А бе хора я не се вкарвайте в такива филми. Ток ще има и няма да спира.
Има в София,  по селата си спира и дори го мислят за нормално, никой не му обръща голямо внимание, особено политиците 🤨 Иначе да, вярно е че ток има повече отколкото в държавите с електроцентрали на газ. Понякога дори има твърде много ток, както са разбрали хората с изгърмели уреди от токов удар. Въобще преносната мрежа е малко лабилна.

# 121
  • Мнения: 11 405
Дорис, няма да издържи на по-голямо натоварване ако повече хора минат на ток за отопление.

От Нова година цената се предвижда да е 90 ст. - отопление на ток ще е дране на живо. Дори и избора да е отопление на ток ще е много икономично посъвместно.

Лично мен въобще не ме тревожи, че може да няма ток по каквато и да е причина. Не го усещам като предстояща опасност. Виж да нямам пари да си плащам сметките по-ме притеснява...

# 122
  • Мнения: 1 186
Ефибуш, като част от чантата сме предвидили външна батерия. Това беше още от преди кризите. Това би било едно от най-важните неща, но не сме взели генератор, а той ще е далеч по-стабилен. Wink Идеята на тази чанта, е да си покрием нуждите за малко. Ако е за по-дълго, не ми се мисли.

# 123
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 721
Ама външната батерия наистина е за малко, телефоните за някое време. И аз имам.
Най-големият проблем е в случай на нужда е къде да се бяга. Аз нямам идея.

# 124
  • Пловдив
  • Мнения: 14 686
В темата за бежанците се обсъждаше къща в Родопите. Аз нямам, ама дядото на мъжа ми има в хълмовете из Дунавската хълмиста равнина. Обаче кой знае дали е добра идея и там. Wink

# 125
  • Мнения: 6 172
Хора, в Европейски съюз сме, членка на НАТО, външна граница. Такава параноя не вярвах, че ще мога да прочета в темата. Чанта добре, ама газени лампи, генератори, юргани, бункери ... леле мале.

# 126
  • Пловдив
  • Мнения: 14 686
Хубаво е човек да бъде подготвен за всичко. Вече взех да съжалявам, че мазето в родния ми блок не е мазе под земята, ами е всъщност приземен етаж. Wink
Шегувам се, разбира се - то ако се стигне дотам... абе, дано не се стига. Sad

# 127
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 721
Живеем в държава, в която не се знае знае ли се. Аз лично съм видяла много неща, режими на ток, на вода, преживяла съм и купонната система на продукти. Целият ми живот мина в кризи, нагледах се на простотии. Така че е добре да сме готови за всичко, а ако нищо лошо не се случи, какво по- хубаво от това.

# 128
  • Мнения: 958
Хора, в Европейски съюз сме, членка на НАТО, външна граница. Такава параноя не вярвах, че ще мога да прочета в темата. Чанта добре, ама газени лампи, генератори, юргани, бункери ... леле мале.

Не се заяждам, но смятам, че в момента ситуацията е такава, че трябва човек да е подготвен. Армии едва ли ще нахлуят, но със съвременните оръжия спокойно се бомбандира от стотици километри. Опасността от употреба на ядрена бомба или авария в централа също е съвсем реална в момента. Прекъсвания на тока също.

В другите държави съвсем спокойно се говори за това, разиграват се worst case scenarios и се извършва съответната подготовка. Само нас събитията ще ни "изненадат", както и снегът ни изненадва всяка зима. И понеже и аз нищо не очаквам от държавата, предпочитам да има теми като тази, за да обменяме инфо и идеи.

# 129
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 330
Хора, в Европейски съюз сме, членка на НАТО, външна граница. Такава параноя не вярвах, че ще мога да прочета в темата. Чанта добре, ама газени лампи, генератори, юргани, бункери ... леле мале.
Ами вчера излезе новина, че ББС вече имат подготвени сценарии за в случай на тези дълги прекъсвания на тока, ако стане такава аварийна ситуация ще си сменят програмата и ще пускат редовни бюлетини. И там се говори за неща като това, че може да не работят интернета, мобилните телефони и банкоматите. И това е в една много развита индустриална държава.

# 130
  • Мнения: 5 276
Хора, в Европейски съюз сме, членка на НАТО..Чанта добре, ама газени лампи, генератори, юргани, бункери ... леле мале.
Който ходи на къмпинг, си е подготвен. Иначе австрийците, които не са външна граница и не са в НАТО, съветват в нормалния човешки дом да има радио, фенер с динамо и храна за една седмица. Принципно, а не само сега. Като се случи нещо, някои грабят супермаркетите и банкоматите, а други се усмихват снизходително (март 2020 примерно) Simple Smile

Между другото, телефоните също могат да бъдат радио дори без интернет, ако се ползват слушалки. Те в случая се явяват антена.

# 131
  • Мнения: 11 405
Между другото с един познат говорихме за подготовка при апокалиптични събития. Аз изброявах как ще търся място с вода, ще се укрепя с провизии от едикъде си,  ще осигурявам топлина и т.н. А неговия отговор бе "Знам къде има оръжие и първата ми работа е да се снабдя с такова!" Питам го как ще го яде това оръжие, а той ми отговори: "Може да имаш храна, вода и да си супер подготвена, но ако нямаш оръжие да се защитиш твоите неща ще станат на този с оръжието ..."  И не можете да отречете, че е прав!

# 132
  • Пловдив
  • Мнения: 14 686
И това е така, да. Не дай боже, едно бедствие си върви с мародерите или просто с изгладнелите въоръжени грабители.
Ама в такъв случай не знам дали изобщо имаме шансове, дори с пушка, освен срещу пълни кокошкари.

# 133
  • Мнения: 3 435
Дорис, няма да издържи на по-голямо натоварване ако повече хора минат на ток за отопление.

От Нова година цената се предвижда да е 90 ст. - отопление на ток ще е дране на живо. Дори и избора да е отопление на ток ще е много икономично посъвместно.

Лично мен въобще не ме тревожи, че може да няма ток по каквато и да е причина. Не го усещам като предстояща опасност. Виж да нямам пари да си плащам сметките по-ме притеснява...
Къде го пише това "предвижда се"? Искам да прочета повече. Как хем сме производител, хем изнасяме ток, хем цената ще скочи 3 пъти?!

# 134
  • Мнения: 6 166
Хора, в Европейски съюз сме, членка на НАТО, външна граница. Такава параноя не вярвах, че ще мога да прочета в темата. Чанта добре, ама газени лампи, генератори, юргани, бункери ... леле мале.

Аз ако имах бункер, нямаше да се притеснявам с какво да оборудвам кътчето за бързо бягане в случай на сирени с ключови думи "това не е тест".

Ти сама го каза - ние сме външна граница, нещо повече, ние ние сме с петиция да влезем в шенген.

Я да видим какво стана със страните, които имат петиция да станат член на ЕС - Грузия е 20% окупитана от Русия, Беларус е изцяло под руско ръководство и дава кръвна дан на васала си, Украйна е безапелационно сравнявана със земята.

Също така - за турския поток няма да отварям дума, но Турция може да се защитава с каквото си реши. Показа го и в Сирия (забравихме я тази страна, а). Ние обаче сме голи като пушка - ни армия имаме, ни като ни предложиха да ни внесат защита и оборудване се съгласихме.

Така че - преди, като се знаеше за пандемиата - пълниш гладилника и вместо на кафе или на бар се разбирате за разходка на Витоша. Сега, обаче, сега нещата са на зле и за съжаление не са далеч, далеч от нас, а на другият бряг на морето.

Да очакваме  студена зима ли, зима с нестабилен ток, с високи сметки, с огромна инфлация, с ядрена бомба, с принудително изселване ли. Не знаеш. Само знаеш, че нещата са близо до нас и не се знае на къде ще задуха вятъра.

Ето - САЩ репатрират всички свои граждани от Тайван. Който остане губи гражданството си. Съвсем скоро ще стане ясно дали Китай ще нападне Тайван, по пример на Русия.

При една координирана атака - Китай Тайван, Русия НАТОвска държава и Беларус с Русия - Украйна, какво мислиш, че ще стане?

Помисли си кои ЕС, страни може да са лесен таргет? Ще ти дам жокер - само ние. Румъния си прие помощта от НАТО. Ние, ние ще разчитаме Румъния да помогне.

И това е ... сори ... факти. Това, че фактите не са приятни, не ги прави по-малко обективни.

В най-добрия случай ще изкараме тежка зима. В най-лошия ще сме бежанци на палатков лагер някъде, и то не всички.

По-добре са се подготвим за каквото можем, включително и с пари за спешни случаи, и да  следим какво се случва, за да реагираме адекватно.

Общи условия

Активация на акаунт