Нашите орхидеи – тема 38

  • 30 074
  • 743
  •   1
Отговори
# 675
  • Варна
  • Мнения: 2 033
...
Според мен съм я дехидратирала. Спазвам същият режим на поливане ,какъвто през зимата.а времето се промени все пак и  е доста топло и слънчево .
...

Поливай по начесто сега лятото. Топло е. Кореновата система изглежда идеална, няма нужда от пресаждане.  Имам 4-5 орхидеи с клюмнали листа, но вината е моя, че изведнъж стана топло, а не се сетих да поливам по начесто. Вчера киснах доста продължително, едната орхидея успя да изправи листата. Другите останаха клюмнали. Днес ги минах под наклон във банята с вода и се поосвежиха. Надявам се до вечерта и тези да изпънат листата. Simple Smile

# 676
  • София
  • Мнения: 22 728
Още един Фалаенопсис от преоценените от Кауфланд цъфна:

- това е разклонение от цветоноса. Когато я купих беше прецъфтяла и не знаех какъв цвят е. Оказа се, че е като тази:

- показах я наскоро. Сега отвори повече цветчета. Simple Smile

И един огромен цвят на бялата, подпрял се на един сукулент:

и тя е от намалените от Кауфланд

- скромна, по един цвят на цветонос. Simple Smile

# 677
  • Мнения: 13 798
Съдейки по многото зелени връхчета на корените, тази последната е добре. Не е пресушено, защото по краищата на коренчетата няма много веламен. Знам че живееш в чужбина и нямаш големи горещини.

Предполагам че другата орхидея от другата снимка има проблеми в корените затова са така дехидратирани листата.

Аз не мисля, че орхидея може да умре за седмица, това просто е невъзможно... По-скоро ги пресаждаш, когато вече имат сериозен проблем.

От КФ или баумакс някои ми умират точно за седмица.Особено някои известни бъгави хибриди. Примерно феята камбанка. Първия път ми умря за Седмица. Втория за месец. Затова аз вече като купя нещо, първо пресаждам, сменям саксията, субстрата, после обработвам и с фунгицид освен инсектицид и акарицид. Обработвам каскадно през седмица последователно  с три различни фунгицида и хич не жаля цвета, защото ако замине растението и цвят няма да дочакам. И независимо от всички прилагани мерки пак имам около 30 процента които не мога да спася. Ей ви с последната, остана чуканче с три коренчета по 5 Санта, не е на снимката . Ще опитам реанимация с сфагнум но е  божа работа.

Последна редакция: нд, 05 юни 2022, 16:18 от _re_ge

# 678
  • Варна
  • Мнения: 2 033
Рени, заслужават ли си усилията да мъчиш чуканче ? Опитен орхоман си с огромна колекция, все ще намериш някоя друга която да те зарадва. Въпреки това желая късмет. Simple Smile

# 679
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Рени, може, но те са били пътници вероятно. Не мисля, че е възможно здраво растение толкова пък чак да му объркаш пресаждането, че да се гътне за седмица само поради факта, че е пресадено. И в чиста пръст да го бутнеш, дето се вика, ще изкара повече. Да се гътне новозакупено за седмица трябва да е било вече болно.
На мен последните две са ми от Лидл, не съм ги пипала изобщо, здрави са. Едното досега цъфтя (от есента), другото - мини, сега ще цъфти, листа, корени, всичко им е ок. Минито като го взех миналата година имаше някакъв бял мухъл в субстрата, въпреки това не го пресадих (черния гаден уж субстрат). Накиснах еднократно във фунгицид и това беше. Всичко изчезна и никакъв проблем оттогава.
Не знам, аз лично при толкова загуби след пресаждане, обеззаразяване и толкова препарати бих пробвала следващите да не ги пипам и да видя дали пък няма да издържат повече...

Последна редакция: нд, 05 юни 2022, 17:35 от Месечинка виторога

# 680
  • Мнения: 5 370
Аз не ги пресаждам, убедих се, че някое ако е наистина болно, няма как да му помогна. Имах няколко с фузариум - ами колкото и да ги пресаждам, лекувам, режа, все си остават нефелни.
Което може и иска ще расте при мен, което е болно - било е хубав и траен букет.

# 681
  • Мнения: 13 798
Месечинке, от лидл имам 5 бр подарък от мъжете ми за осми март 2022 . 4 камбрии и един дендробиум. Страхотни цветя то корените растеж...  За сметка на това преди 3-4 години една восъчна хубавица от лидл, червена фалка, не бях виждала такава и до сега не съм, ще потърся снимки умря ама толкова страшно, с бял мухъл дето го махах със спирт и  пак се появяваше.
За 14 февруари тази година мъжете ми взели фалчета от КФ, УжасТ. Едвам кретат. Мисля че нещо ги прецакват цветята там с поливането. Давят ги.
Мминалата година пък за РД мъжът ми ми подари една скъпа фалка  от хоуммакс. Уверили го че е супер качество затова е скъпа. Някакъв специален етикет имаше. На следващия ден заминахме за почивка и се върнахме след 10 дена. Не беше останало нищо, всички цветове всички листа жълти , беше масов мор.

 Казах на мъжа ми да избягва хоуммакс. А от КФ да купува само в деня на зареждане - вторник.

Последна редакция: нд, 05 юни 2022, 18:12 от _re_ge

# 682
  • София
  • Мнения: 22 728
От Кауфланд купих 6-7 бр.м.февруари. Бяха намалени. Бяха прецъфтели.  Гледах колкото се виждаха корените дали са в добро състояние, листата да са добре. Само една не успях да опазя. Служителка от Кауфланд ми изнесе количката с намалени цветя.  Имаше цветя в много лошо състояние. Оттогава не съм попаднала на намалени орхидеи с червен етикет. Не мисля, че служителите в Кауфланд и Лидл поливат и полагат някакви грижи за цветята и орхидеите.

# 683
  • Мнения: 13 798
Една дама служител на Кауфланд или запозната с процедурата каза че в нещо като разпределителна станция, преди да попаднат в магазините ги поливали. Една от последните орхидеи която купих от КФ беше с тотално сух субстрат. Ето така трябва да пътуват орхидеите - неполяти. Предполагам някой беше пропуснал да удави именно тази касетка с фалчета. Явно в тази предварителна база някой им ливва водата - често плуват в пластмасовите подложки.. А и са с недостиг на осветление в магазините, то е подходящо но не е локално. Дефакто те са на сравнително тъмно и поляти. Това може да предизвика доста проблеми...

Последна редакция: нд, 05 юни 2022, 19:13 от _re_ge

# 684
  • София
  • Мнения: 22 728
Когато изнесоха количката с намалени цветя, видях, че помещението е с мижава светлина и лъхна хлад. Не са добри условията за цветята в големите магазини. В цветарските магазин е по-друго - има нужната светлина и температура и служителите знаят кога да поливат.

# 685
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 808
Всички спасени цветя от Кауфланд (а и от други магазини) са ми любими.
За тях е валидно правилото:

# 686
  • Варна
  • Мнения: 2 033
При мен е по- голям риска нещо да се гътне ако не пресадя, отколкото ако оставя растението в купешкия субстрат. Поради тази причина почти веднага пресаждам нова орхидея. В купешки субстрат не оцеляват при мен. Simple Smile

Преди 1-2 седмица направих грешката на начинаещия, т.е. да си взема орхидея по цвят. Като я пресадих видях, че има само 2 дълги корена. 4-5 въздушни също има, но са къси и капсулирани. И сега се колебая какво да направя. Дали да изрежа 2-та цветоноса и да се надявам да се активизират въздушните корени, или просто да и се радвам за момента и да я гледам като жив букет. По- голяма е вероятността да изрежа цветоносите и все пак да и дам шанс.

# 687
  • тук и там
  • Мнения: 11 526
При мен е обратното. Ако не пипам орхидеята и не я пресаждам, оцелават. Ей тази две години я гледах като маруля, но накрая видях какъв цвят е(бях забравила). Пресадена орхидея оживяла нямам.
По принцип не разбирам от цветя, никога не съм садила, пресаждала и т.н. Последната която уморих, си беше окей,но не знам как я хванах и какво я направих-остана в ръцете ми -за това и се наложи да я пресадя. Иначе не бих я пипала въобще. Не съм я киснала два дни(както и всички пресаждани), нито съм ги чакала  да изсъхнат корените, защото и не знам че така трябва. Почистих и измих корените, махнах гъбата и я сложив в субстрат. Ми корените и бяха мъртви след седмица.
В интерес на истината, все се чудя как ги пресаждате и остават стабилни..Моите орхидеи не знам как ги пресаждам, но растението стои нестабилно едно такова във субстрата..

# 688
  • Мнения: 5 370
Не съм я киснала два дни(както и всички пресаждани), нито съм ги чакала  да изсъхнат корените, защото и не знам че така трябва. Почистих и измих корените, махнах гъбата и я сложив в субстрат. Ми корените и бяха мъртви след седмица.
В интерес на истината, все се чудя как ги пресаждате и остават стабилни..Моите орхидеи не знам как ги пресаждам, но растението стои нестабилно едно такова във субстрата..

Не искам да останеш с впечатлението, че се кисне два дни. Няколко часа са достатъчни.

Погледай клипчета в ютуб как се пресажда фалче. Може би правиш нещо грешно, нещо съвсем елементарно, без да го осъзнаваш. За седмица да умрат корени е супер странно, сигурно ако се натопят в спирт или вряла вода може да стане това, не се сещам за друг начин да ги убиеш бързо...

# 689
  • Варна
  • Мнения: 2 033
След пресаждане са нестабилни орхидеите и има голяма вероятност да се обърнат от саксията. Затова моите растения ги укрепям с пръчките от цветоносите или използвам шишчета за барбекю. Като си пуснат допълнително корени растенията сами се захващат за саксията и тогава могат да се махнат " подпорите". Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт