Нашите орхидеи – тема 38

  • 30 306
  • 743
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 135
Ами няма гниене, но от около 2 седмици листата и са по светли от по принцип.
Бледо зелени към леко жълто.

# 76
  • София
  • Мнения: 3 959
Джулая, отделяте малките, като преди това седмица-две ги приучвате да поемат вода с корените, като леко ги опръсквате колкото пъти се сетите на ден. Когато започнат за позеленяват активно в рамките на 10-15 секунди след контакта с водата, са готови. Отчупвате ги или отрязвате с част от цветоноса и ги накисвате за 20 минути във вода. След това внимателно ги “навивате” в саксийката. Ако смятате, че няма да се справите, то отрежете горна част от шише от 500 мл., надупчете го за дренаж и садете в него.

Последна редакция: чт, 10 мар 2022, 16:41 от Raya

# 77
  • Бургас
  • Мнения: 2 151
Да не е на директно слънце поставена. В смисъл зад стъклото да я грее директно? Камбрията която още не съм уморила по същия начин на по старите булби листата станаха свели към жълтеникави. Преместих я на метър и половина от прозореца.

# 78
  • Мнения: 135
Ето я. Стои на шкаф до прозорец но е на около 50 см от самия прозорец.


# 79
  • Варна
  • Мнения: 2 039
Petya, на какъв период от време поливате камбрията ?Булбите изглеждат ужасно дехидратирани. Това е сигнал за гъбично заболяване или за недостатъчно корени които да поемат вода. Simple Smile

# 80
  • Мнения: 332
Здравейте момичета Simple Smile
Досега винаги съм гледала фалчета, но ММ ми подари за 8ми март дендробиум.
Моля за съвет как да го гледам Simple Smile
Слагам и снимки да ми кажете какво му е състоянието Simple Smile





# 81
  • Мнения: 135
Ами горе долу на 7 до 10 дни

# 82
  • Варна
  • Мнения: 2 039
Ами горе долу на 7 до 10 дни

Предполагам не я киснете като фаленопсис, защото ако я киснете- то тя е удавена във вода.Simple Smile
Пробвайте да я третирате с фунгицид. 2 различни можете да редувате, примерно на около 7 дни различен. Така освен да направите един курс на лечение от 3 третирания и след това да наблюдавате как се развива растението. Simple Smile

# 83
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 086
Ето я. Стои на шкаф до прозорец но е на около 50 см от самия прозорец.



Според мен малко я поливаш. Псевдобулбите са дехидратирани, обаче това може да се дължи и на факта, че са стари и/или изхранват новите булби (новите растения). Поливай на често около новите издънки, само те имат читави корени, поддържай субстрата да е леко влажен. Освен това лекото пожълтяване ми се струва, че се дължи на липса на магнезий и липсва калций (листата са клюмнали). Калция се прилага: 2 пъти седмично се опръскват листата сутрин, а магнезия 1 път месечно. Иначе растението е добре. И не забравяй да поддържаш влажен субстрата, но не мокър.

# 84
  • Мнения: 5 556
И така, този цимбидиум ми е подарък за 8 март, но виждам, че има едни черно-кафяви петна по листата. Това брои ли се за проблем или да го оставя да си живее спокойно?
Аз бих отрязала листото с черните петна. Не знам какво е, но не ми харесва как изглежда.
Може би знаеш, цимбидиуми се гледат на студено, зимата около 10- 12 градуса, лятото може и навън, но не на слънце. В стая с отопление няма да е щастлив и няма да цъфне никога вече.

За бебето, не бих го отделяла, но щом майката е тръгнала да мре, явно нещо не е наред. Аз бих пресадила в нови кори и бих третирала с фунгицид. Огледай за инсекти също, най-добре с фенерче и лупа, много са дребни.

Здравейте момичета Simple Smile
Досега винаги съм гледала фалчета, но ММ ми подари за 8ми март дендробиум.
Моля за съвет как да го гледам Simple Smile
Дендробиум нобиле, гледа се на хладно. В стая с отопление и той няма да цъфти. Като гледам са го форсирали да цъфне, по принцип едно здраво и силно растение има поне 3-4 цъфтящи булби, както и млади израстъци около тях.
Изобщо не е труден за гледане, да не пресъхва и да не прогизва, но температурата е най-важна. При мен на 16-18 градуса зимата много цъфти и расте.

# 85
  • Варна
  • Мнения: 2 039
Анджела,вгледай се в листата на въпросната камбрия. Тези точки говорят за гъбична инфекция. Тази камбрия е в субстрата с които е купена, не личи да е пресаждана. Силно вкопана е и смятам е редовно преполивана, защото този субстрат е влагозадържащ.

При моите булбести новите растежи не предизвикват сбръчкване на старите булби. Всичко е изпънато.

Единствено на бившата ми милтония докарах булбите до състояние на стафиди. Кел файда, че цъфна с деформиран цвят и направи 2 нови булби като беше с оранжево гниене и без корени. Месеци наред я киснах във фунгицид, накрая я прежалих.

Искам да кажа, че не вярвам това набръчкване да се оправи само с допълнително вода и цялостното състояние на растението за мен не е ок. Simple Smile

# 86
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 086
Floren, прилича на начална форма на серкоспора тези точки, но не са фатални за растението. Могат да се третират с фунгицид, но и без растението няма да загине, не е фатално. Някои видове булбести, когато изкарват нови издънки се поспаружват, но когато издънките порастнат, булбите се поизпъват отново, но никога като млада булба. Не е фатално това за растението. За мен причината за вида на растението от снимките е малкото количество влага в субстрата и липсата на калций и магнезий, които се набавят чрез пръскане на листата сутрин по възможност.
Корените на старите булби не могат да набавят нужната вода, минерали и други вещества, защото вече не служат. Младите издънки се изхранват от старите булби и от корените, които пускат (младите издънки). Това е общо правило за много голям процент от булбестите орхидеи.
Колкото до вкопаването - добре са. Субстрата трябва да покрива поне 1 см от долната страна на булбата. Ако покрива само корените, растението ще е нестабилно и след време може и да загине. Казват, че орхидея, която е нестабилна/ подвижна, е орхидея, която умира ( orquidea que se mueve, es orquidea que se muere).

Последна редакция: чт, 10 мар 2022, 23:40 от Angela61

# 87
  • Мнения: 13 959
Ако се вкопава на сант, то никога с такъв субстрат. Само при кори важи, които не трябва да се уплътняват около ризомата. При тази торфоподобна смес с която ги предлагат, растението е добре да се полага отгоре и се прикрепя с пръчки за да не се клати. Иначе ако е вкопано така то трябва да се полива само отдолу или по края на саксията с проливане. При накисване е обречена, понеже всички знаем че има кошничка отдолу с този торф е прогизнала. Набръчканото булби няма да коментирам. При камбрии това набръчкване може да е всичко но може да е нищо.

# 88
  • Мнения: 5 556
Ще се включа и аз като специалист по убиване на камбриеви, и това е опит Grinning
У нас има нещо, което никак не им понася (може да съм аз Grinning  ) тоест приемам, че условията са възможно най-лошите. Не помня вече колко камбриеви са минали през нас за няколко години, преди да се откажа.
Не съм имала растение, което да има петна по листата, и да не загине от това рано или късно. Може да са били микроскопични точици в началото, все някога порастват, покриват целите листа и край.
Имала съм едно единствено супер здраво и силно растение, гледах го с години. След една грешка с поливането, веднага излязоха точици по листата, и не след дълго и то си замина по същия начин.

Освен това, растението на Петя като цяло не изглежда добре, такива клюмнали листа и полягващи булби според мен изобщо не са ок.

# 89
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 086
От снимката ми е трудно да определя състава на субстрата. Той трябва да е от дребни кори и камъчета. Може и малко сфагнум за повече влага. Ако субстрата на показаната камбрия е различен, то трябва да се смени, но пресаждането трябва да стане когато новите издънки пуснат коренчета. Не по-рано. Имам поне 10-15 булбести и всичките се развиват, коя по-бързо, коя по-бавно, но загинала имам само една, която я купих в отчайващо състояние и въпреки това пусна издънка, но не оцеляха. Бавно си замина. Клюмналите листа са признак на липса на калций. Като се третират редовно с течен калций се оправят, а с магнезия добиват хубав зелен цвят освен другото.
За серкоспората - добре е да се третира с фунгицид, за да се спре развитието, но ако не може - се отрязва листото до здраво ако е много засегнато.
Булбестите никога не идват с "тапа" като фалеанопсисите. Поне тук никоя няма такъв тип субстрат.
Момичета, знам какво говоря не само от прочетено, но и от личен опит и видяно с очите си. Разбира се има разлики в условията и трябва да се съобразяваме с това, но което казвам, са общи правила за този вид орхидеи и работят.

Общи условия

Активация на акаунт