Основателно ли е възмущението относно 40- левовата издръжка на бежанец?

  • 161 023
  • 3 238
  •   1
Отговори
# 30
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Добре, ама говорим за период от 3м и за  хора, които нямат буквално нищо и са на нулата.
Мен повече ме притеснява да не започнат злоупотреби с тези пари. Че някои само това и чакат.

# 31
  • Мнения: 14 843
Скрит текст:
Няма начин да е за първи път, под една или друга форма.
"Сирийските майки", дето сме ги връщали, тоест хората от центровете за чужденци, бежанци и т.н., също струват някакви пари, издръжката им струва. Със сигурност по-малко от 40 на ден, разбира се, най-малкото защото са организирани, готови центрове, по-лоши условия от хотелски, централизирани поръчки за храна, постоянно наети служители.
И по същия начин вероятно наистина в почивна база може да се организира издръжката на група хора за дълъг период - месец-два-три, така че да не излиза колкото нощувка в нормален хотел при нормални условия - лятото ходих на море за толкова нощувката, а за група и месец накуп, и в по-обикновена база би струвало очевидно по-малко, и на мен така ми изглежда. И сигурно ще има надписване на разходи и мошенгии. Но принципът е нормален и правилен. И минималната или средната заплата има общо с тия пари толкова, колкото издръжката на затворник и пенсията на баба Марийка, което е също често сравнение за мрънкане. Демек, няма много общо.
Издръжката на човек, в какъвто и да е вариант на масово настаняване, е далеч от 40 лв. И колкото по-голямо е мястото за настаняване, толкова повече икономисва от мащаба.
Идва у вас един, само един човек и си плаща 40 лв на ден за стая пълен пансион, храненето не е шведска маса, а каквото ти му сервираш. Гарантирам ти, че общият разход за този един човек няма да мине 20 лв на ден, и то ако нещо се отпусне да се топли с духалка на мах. А тука не говорим за един човек за една вечер в частно жилище, а за настаняване на много хора в хотел, но не точно на хотелски принцип и не точно с хотелско обслужване. Те няма да получат ол инклузив (въпреки че на някои места извън сезон 40 лв е цена на човек за ол инклузив), чистене всеки ден и смяна на чаршафи и хавлии през ден.
Тази помощ е касичка за наши хора.

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 14 402
Да, и аз допускам нещо такова - наши хора или просто тарикати ще раздуват разходи. Като нищо. Коментираме общия принцип.

# 33
  • Мнения: 1 195
Нямам против бежанците. Имам против тия 40 лв. обаче чисто и просто защото са поредна възможност за правене на схемички от някой ненаял се. За пенсиите на възрастните ни роднини и за хората, ровещи в кофите не са виновни украинците, които търсят подслон. Виновни сме си ние, че дремем пред компютрите и се чудим кой да обвиним, че ни е крив.

# 34
  • По света и у нас
  • Мнения: 1 302
Точно и аз за това говоря - има 2 и 200. В БГ за хотелска стая за 120 лева на вечер ще си в хотел Контентал... Нали хотела щял да получава парите а не хората... Нещо много е неясно кой какво ще получава и за каво точно. Освен това обикновенно има помощи за бежанците такаче храненето може да е без пари.
Я кажете, ако ние решим да приютим бежанци вкъщи, ние ли ще получим по 40 лева на човек на ден?
Би трябвало и това да е опция, бабите дето живеят сами могат по 2-3 души да приютят и да прибират помощите те, а не добрите самаряни хотелиери.

Последна редакция: пт, 11 мар 2022, 02:05 от PriMadonna

# 35
  • Мнения: 10 798
То май е по-добре да ги дават на ръка на бежанците тези пари, защото аз на нашенските хотелиери не вярвам особено. Даваха го един господин наскоро прибрал сума украинци и реве кой ще плаща.. а ти що ги прибираш тогава? Преди да пусне обявата, че приема бежанци, калкулатора е прегрял от сметки...

Разбирам ги хората защо се дразнят. 40 лв на месец за детски, ама със сума условия. Пенсии, граничещи с нулата. Казахте и за работещите бедни, много хора взимат минималната или не стигат до 1200 лв на месец. Майка ми взима пенсия 380 лв. Взимаше до скоро ТЕЛК 180-200 лв. Тя е милостив човек, като носих помощи за бежанците ми каза браво, така трябва, горките хора. Но дали не се чувства обидена на държавата? Най-вероятно. Много деликатна тема.

Иначе аз не съм против тези помощи. Нека да се помогне, но наистина смятам, че трябва да се дадат парите на самите бежанци, защото с тези „помощи” за хотелите има мегдан за измами и злоупотреби. Между другото украинци в хотели се оплакват, че няма отопление и търсят квартири. Това го четох тези дни в група за помощ за бежанците.

Последна редакция: пт, 11 мар 2022, 08:12 от Ели-Мели

# 36
  • Мнения: 14 843
Сериозно ли нямат отопление?? Че то това е от основните пера този сезон, ско не и най-основното като е на ток.
А как се доказва дали и кога е бил настанен бежанец? Да не стане като с кухите души в селските училища.

# 37
  • Мнения: 10 798
Мисля, че ставаше дума за хотел/и по курортите. Те нали са летни хотели, нямат парно. Знам ли, напълно възможно да няма и климатик, а някоя стара централизирана система за охлаждане, дето да не бачка на режим „топло”. Абе имаше оплакване, но то са сума постове и коментари и е невъзможно да следиш развитието. Сега не искам да излезе, че всички бежанци мръзнат като кучета в лошите хотели.

Последна редакция: пт, 11 мар 2022, 08:12 от Ели-Мели

# 38
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 278
Не,не е основателно.

Аз лично видях майки с деца избягали само с дрехите на гърба си и торбичка с документи.
Някои имат коли,да.Но други нямат.
Жената,която дойде с кола каза,че колата е на името на мъжа и,който останал в Украйна.Аз не знам как може да я продаде....

Някои имат пари-украински гривни,които няма къде да обменят.
От три семейства едната майка имаше 100евро,които обмениха и купиха най-необходимото за 4-те деца.Бельо,памперси,Ам,лекарства,храна.
Три жени с 4 деца са настанени в 1 апартамент в който обаче няма нищо,освен мебели.

Тези,които въобще нямат пари молеха за помощ
Първо нямаха къде да отидат.
Хора,които имат свободно второ жилище ги подслониха.
Жилищата са мебелирани.
Но чаршафи,одеала,посуда,храна-няма.
Хотелиерите отвориха хотелите си и ги подслониха-100,150 човека.
Отопляват ги и ги хранят за своя сметка и с помощ от доброволци.

В центъра за бежанци в моя град идват майки с деца пътували по 5 дни -болни,с мокри крака ,нямат чорапи,нямат бельо ,нямат обувки за смяна...нямат лекарства,гладни са...А една жена ревеше и молеше за дамски превръзки...

Всички искат да работят,но работодатели казват,че не могат да ги наемат,докато не си оправят документите.
А знаете колко бързо стават документи у нас...

Щели да им дават 40лв.на ден.
Аз мисля,че с тези пари ще бъдат компенсирани хотелиерите.
Но гражданите,които са настанили бежанци в собственото си жилище няма да получат нищо.Колко време ще издържат ..

Тези хора са загубили всичко и трябва да получават някаква помощ след като  не могат да започнат работа.
Да могат да плащат наеми и сметки ,да си хранят децата.
Поне докато си уредят документите и започнат работа.
Защото от както е започнала войната се разчита само на помощ от доброволци..Две седмици минаха вече...

Богатите,които ходят по молове и магазини дойдоха,наеха си жилища още преди да започне войната.
Те не молят за нищо и също помагат на сънародниците си.За съжаление повечето бежанци са майки с деца и са загубили всичко.

Много простотии прочетох във фб.
То е срамно даже да ги цитирам тук.
Само ще кажа да не дава Господ да сме на тяхно място.
Не бих искала да се отзова в чужда държава сама с детето ,без пари и без храна и да се моля на хората за сандвич и дамски превръзки.

Последна редакция: пт, 11 мар 2022, 09:14 от Veronikaaa

# 39
  • Мнения: 3 534
Слушах  преди малко Д.Лорер обяви, че помощта ще получават хотелиерите. И за да я получат, трябвало да са регистрирани търговски дружества. В моя град преди няколко години построиха около 200 жилища по европейска програма, обзаведени са с всичко необходимо, вилици и лъжици, перални, бельо има вътре, всичко. Когато изгоря блок в града, от общината не настаниха дори временно там пострадалите семейства, заради процедурни пречки. Сега общината също четях, че предлага да настани там бежанци, но отново пречка, не е търговско дружество, каквото е изискването на държавата. А общината с тези 40 лв може да организира хранене, да подсигурява продукти и самите хора да си го приготвят ако желаят. Разбира се, може просто и бежанците да не желаят да се заселят в нашия район, защото е беден.

# 40
  • Мнения: 14 843
Има хотели с климатици, има с централна система. Аз съм била и в двете преди години и помня, че имаше ужасно студени нощи в началото и края на сезона и пусках климатика да топли. Естествено, едно е да вдига от 5°, друго от -10°, но все пак. Част от курортите по морето приемат празнуващи за НГ, няма как да нямат отопление.

По европейска програма значи, че някой е усвоил едни пари. Тези 200 жилища никога няма да бъдат ползвани.

# 41
  • Мнения: 10 798
Разтърсих се в една от групите и намерих коментари, че в Украйна всичко е на централно парно и сега хората очакват това, а не отопление с климатици и печки. Може би оттам идва, разминване в очакванията. Както и да е.

Аз попадам във ФБ на възмущение не само за 40 лв, ами и това, че бежанците ще ни вземат работата сега, ще вземат местата в детските градини... убедена съм, че някои се притесняват, че и мъжете ще ни вземат... Аз пък мисля, че имаме нужда от квалифицирана работна ръка и са добре дошли, ще се освежи пазара на труда.

# 42
  • Варна
  • Мнения: 36 601
Аз попадам във ФБ на възмущение не само за 40 лв, ами и това, че бежанците ще ни вземат работата сега, ще вземат местата в детските градини... убедена съм, че някои се притесняват, че и мъжете ще ни вземат... Аз пък мисля, че имаме нужда от квалифицирана работна ръка и са добре дошли, ще се освежи пазара на труда.

Направо нямам думи, и аз чета подобни простотии.  Но пък моите "приятели" във фейсбук на 90% са хора, които лично познавам в реала, та не съм особено изненадана от подобни мнения, толкова си могат изказалите ги. Тия, на чието мнение вярвам и ценя, мълчат. Защо ли...

Съчувствам на бежанците. Като си помисля, че бих могла да съм на тяхно място, още повече им съчувствам. И не говоря за тези, които са успели да се махнат преди хаоса и са дошли тук с цялото семейство, колата и достатъчно финанси. А на тези, които са тук с дрехите на гърба си, с детето за ръка и ако са късметлии - с един куфар и някакви пари.

# 43
  • Варна
  • Мнения: 816
Два пъти ходих да нося помощи в Центъра за бежанци във Варна. Страшно е. Майки с деца, възрастни хора , нямат нищо. Дават им дрехи, храна. Вчера се търсеха чорапи, много чорапи.  Търсеше се инвалидна количка.  Ако всеки го види това, може да се променят мнението. Не е като да си седиш на дивана . Тези хора си нямат нищо.

# 44
  • Пловдив
  • Мнения: 14 402
Справедливо изглежда и гражданите, които са настанили добросъвестно в свои жилища такива семейства, да получат някаква сума от компенсациите (най-малкото - кой ще плаща консумативите, ако настанените нямат пари; за наем как да е, макар че защо не и наем, като при хотелиерите). Но май изрично казаха, че не е предвидено. Ще се види.
По отношение на хотелиерите това е и помощ във връзка със загубите покрай ковида по замисъл, струва ми се.

Лаурентин, не знам за нежеланието. От една страна, нормално е човек, ако има избор, да търси по-доброто. От друга, една част от тях наистина идват явно с една чанта багаж и надали биха имали претенции, ако се стигне до настаняване във вашия град. Нищо чудно точно за бюрократични неуредици и нежелание да се свърши работа да става дума, не знам.
И също срещам мнения, че за украинците България била като Африка, те били по-богати от нас преди войната и били свикнали на по-хубаво, затова нямало да останат тук - всъщност точно те бяха една от най-бедните страни в Европа (ама континента, не ЕС), с доходи, по-ниски от нашите, та надали ще са много учудени и разочаровани от условията тук. Разбира се, и те, и сирийците, и африканците, и всички, биха предпочели Западна Европа вероятно, то си е нормално.
За украинците специално обаче предполагам, че ще искат да са по-близо до Украйна и да не се установяват трайно, защото ще се надяват да се върнат бързо. И аз бих се надявала на тяхно място.

Последна редакция: пт, 11 мар 2022, 10:54 от Магдена

Общи условия

Активация на акаунт