Ако имате дете или тийнейджър, ситуацията вероятно ви е до болка позната. Младият човек постоянно се изкушава да посяга към устройството. Веднъж щом си пусне клипчета или се заиграе на някоя игра, сякаш губи представа за времето и може да прекара дълги часове с втренчен в екрана поглед. Разговорите по темата и опитите да ограничите времето на телефона силно дразнят детето. Може да доведат до пристъпи на гняв или до потиснатост.
Анна Лембке нарича екранното време "допаминова дрога" и обяснява по научен начин механизма на пристрастяване.
Съвременните дигитални продукти са създадени с идеята да бъдат пристрастяващи
“Човешкият мозък е еволюирал в продължение на милиони години. През по-голямата част от това време, удоволствията са били много малко, а опасностите са дебнели постоянно”, пише професор Лембке в книгата си. “Работата е там, че вече не живеем в такъв свят. Днес сме удавени в удоволствия. Никога хората не са разполагали с такова огромно разнообразие от субстанции и дейности, които да доставят такова достъпно удоволствие. Само допреди 20 години, не съществуваше цялата тази вселена от пристрастяващи дигитални стимули – съобщения, лайкове, онлайн шопинг, онлайн залагания, снимки, клипчета. Съвременните дигитални продукти са създадени с идеята да бъдат пристрастяващи” - пише професорът в своята книга "Допаминова нация".
Още за книгата сме писали в блога на BG-Mamma - в материала Давате ли на децата си допаминова дрога?
Какво мислите за екранните устройства и начина, по който влияят на децата?
Имате ли личен опит и наблюдения?
И най-важното - успявате ли по ефективен начин да ограничите използването на телефон, таблет или лаптоп във вашето семейство? Какви ограничения налагате?