Бързи въпроси и отговори деца - 2

  • 28 548
  • 778
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 15 356
В някои държавни градини децата,които не искат да спят,не спят.Иначе аз като специалист по детски сън,учих следното:
4-7 годишни 1-2 часа за 1 дрямка дневен сън,9-11 часа нощен ,ако няма дневен сън е препоръчително цялата доза да се получава от нощен сън,при признаци на силна умора да се остави половин час дневен сън
Деца над 7 г нямат нужда от дневен сън,между 7 и 10 се препоръчва 10-11 часа нощен сън.Но това са ориентири,ръководи се от състоянието на детето предимно и признаци за умора/преумора/възбуда/превъзбуда.

# 331
  • Бургас
  • Мнения: 10 347
До 4 група ги слагаха задължително да спят в градината. Когато големия ми син започна първи клас най-много се радваше, че няма да спи вече на обяд. Обаче, след като го вземех в 17:30 от занималня лягаше на дивана уж малко да си починел и на секундата заспиваше. 😄

# 332
  • Мнения: 3 252
Аз мажа със спирт и йод. Или спирт и реванол.

# 333
  • Мнения: 2 052
Октенисепт спрей и крем Витасин ползваме вкъщи.

# 334
  • Германия
  • Мнения: 3 423
На ожулени колене нищо не слагам, не промивам и не мажа, минават за няколко дни.

При мас в градината децата спят следобед ако искат, но от 90 деца може би има 8-10, които си лягат. Дъщеря ми сама спря да спи рутинно на обяд като стана на 4г. Сега спи понякога уикенда, ако е изморена или като ѝ е скучно. Нощния ѝ сън е 11 часа

Последна редакция: пн, 04 юли 2022, 15:55 от TeoM83

# 335
  • Мнения: 6 864
Моята изобщо не е по съня на обяд, а е малка две и половина къде спи в яслата, къде не спи, къде малко спи,веднъж ми казаха че я сложили да седи на шкафчетата да не събуди децата,ми поне да й бяха дали нещо да си играе....
Иначе вечер спи добре не се буди спи около 9ч пак е малко сигурно но аз се радвам че не се буди 😃мисля че много бързо ще откаже обедния сън, но да видим😇 в границата ще е от първите ако добута до 4 г.супер

# 336
  • София
  • Мнения: 3 397
Имам племенница на 6г и още ги слагат да спят в градината (държавна). Ако някой не спи играят тихи игри. В частната градина на малкия всички спят (но и най-големите са на около 4г.)

За рани промивам с обикновена вода или кислородна. Лепенката отгоре за малко да не пипа и чопли и това е.
Баба му 2-3 дни е пръскала ужулено коляно с Цикатридина, ама хич не е било нужно според мен.

# 337
  • Мнения: 3 114
Здравейте.
Сина ми е на 1 год и 5 месеца, но не говори. От 2-3 дни като сменям помперса казвам "Кажи мама, ма-ма, ма-мааа" и той понякога повтаря, като ме гледа, но все още не ползва думата функционално, за да ме извика или като иска нещо. Това дали означава, че ще почне и скоро да ползва функционално думата?
Много се притеснявам, че не говори. Също не сочи с пръст. Има разбиране, изпълнява команди, но не мога да преценя дали е на добро ниво за възрастта. Посетихме логопед, но каза да се върнем есента, ако още не говори. Въпреки това го записах на кинезитерапия и ще почваме от 18ти.
Знам, че има тема за късно проговаряне и чета там, но реших, че тук ще видят повече хора. Благодаря.

# 338
  • София
  • Мнения: 5 454
В частната градина на сина ми не спят само четвърта група,играят тихи игри и си рисуват.
Ви

# 339
  • Мнения: 2 579
Мис Чичи, моят син така още от първата си година повтаряше срички като ма-ма, ба-ба, та-те, обаче реално започна да употребява думичките функционално едва преди няколко месеца като навърши 2. И сега вече има и вариации на думите в зависимост дали говори за теб или се обръща към теб: мама-мамо-мамче; баба-бабо, баба ти итн.

# 340
  • София
  • Мнения: 18 695
Мис моториката на какво ниво е за възрастта?

# 341
  • Мнения: 5 378
Синът ми скоро стана на 2г. и все още е на "мама, баба, кола". От това се състои речникът му, тези 3 думички.
Последният месец много плямпа, но напълно неразбираемо. И той доста дълго време беше само на ма-ма, ба-ба. Като цяло леко изостава с говора.
За сметка на това, с общата моторика е доста добре. Тича, скача, катери се, виси, абе движение ли е, дай му го. Като ултрамаратомец е по площадките и в къщи. 😆

# 342
  • Мнения: 3 114
Върви много добре, дори вече тича. Рита топка, носи предмети, дори по 3 неща опитва да носи. Все по добре качва стълби, държи се само за една ръка. Изкачва и слиза по стръмни места. Много е подвижен и активен и е трудно с тихите и спокойни игри за финна моторика. Успешно пуска помпони и копчета в шише, но има трудности при поставяне на предмети /примерно кубчета или капак на кофичка/ един върху друг. Натиска копчета, човърка малки детайли по играчките, поставя капачка върху отвора на шише.
Дъвче добре, но по едри или жилави меса му ги пасирам. Не че не може да ги сдъвче, но просто отнема 100 часа, държи ги в устата и преживя от време на време.

# 343
  • София
  • Мнения: 18 695
За говора фината е водеща.
Дъщеря ми след 3 г. Започна да говори разбираемо за чужди хора, да извършва фини умения, които връстниците й отдавна правят. Навакса бързо.
След 4 м става на 5 и все още изчиства говора.
Инак се катери от малка, скача тича, подпира се  на ръце и краката пълзят по стената и Т. Н.

# 344
  • Мнения: 1 751
И моето дете е на 1 и 7 месеца но не говори, даже "ма", "ба", няма такива неща. Казва "Мммм", или издава гърлени звуци. Как да преценя фина моторика, може да хваща, но ако има копчета за натискане и произвеждане на звук, ми хваща моята ръка и му кара аз да натискам. С прибори не иска да се храни. Не знам как да го насоча вече. Говоря му от бебе, чета му, но като цяло не проявява интерес. ТВ не гледа, понякога пускам песни, от типа на образователни-за цифри, миене за зъбки, тях ги слуша и гледа...

Общи условия

Активация на акаунт