Удостоверение за търпимост

  • 2 664
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 12
Имам нужда от съвет:
харесал съм си къща, строена 1991г, но няма документи. Човекът извади нова скица, геодезическо заснемане направи и къщата е нанесена в кадастъра на селото. Остана само да се извади удостоверение за търпимост.
Но се оказа, че не е измазана и зарада фасадата няма начин да се издаде такъв документ. В момента се чудя дали си струва да я купя и след като ѝ сложа изолация и т.н. ще ми дадат търпимост, изобщо струва ли си риска в случая?

Благодаря предварително!

# 1
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 816
Май нещо бъркате понятията...
Търпимите строежи са незаконните строежи и няма никакво значение фасадата... Щом къщата е построена до 31.03.2001 г. без строителни книжа, няма проблем да се издаде удостоверение за търпимост. За първи път чувам, че неизмазана фасада може да е пречка...

# 2
  • Мнения: 6 294
Имам нужда от съвет:
харесал съм си къща, строена 1991г, но няма документи. Човекът извади нова скица, геодезическо заснемане направи и къщата е нанесена в кадастъра на селото. Остана само да се извади удостоверение за търпимост.
Но се оказа, че не е измазана и зарада фасадата няма начин да се издаде такъв документ. В момента се чудя дали си струва да я купя и след като ѝ сложа изолация и т.н. ще ми дадат търпимост, изобщо струва ли си риска в случая?

Благодаря предварително!
Измазването на къщата има знение не при Удостоверение за търпимост, а за Удостоверение за ползване, което е еквивалент на Акт 16. Отидете с документите в технеската служба на общината, в която е имота и ги попитйте за тези неща.Там ще Ви кажат кога е касво се признава за издаване на разрешение за търпимости кога за ползване.

# 3
  • Мнения: 12

Измазването на къщата има знение не при Удостоверение за търпимост, а за Удостоверение за ползване, което е еквивалент на Акт 16. Отидете с документите в технеската служба на общината, в която е имота и ги попитйте за тези неща.Там ще Ви кажат кога е касво се признава за издаване на разрешение за търпимости кога за ползване.
[/quote]

Ами точно това е направено: питано е в Общината и е казано точно това: неизмазана фасада не може да се издаде търпимост. Изобщо не бъркам понятията, питах 2 пъти и ми казват точно това. И аз се учудих, че за търпимост искат измазана фасада, но явно е факт.
И сега се пита в задачата дали изобщо да купувам къщата?

# 4
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 816
Що не си хванете един адвокат да ви завърши документацията, необходима за изповядване на сделката. Някой от съответния район.

# 5
  • Мнения: 10 583
Ми, така или иначе ще трябва да я измажеш, нали? Simple Smile Правиш един предварителен договор, в който описваш разходи за приспадане и готово.

# 6
  • Мнения: 6 294
Ами аз в този случай бих се отказала от такава сделка с неясен статут на сградата.

# 7
  • Мнения: 68 583
1. Удостоверение за търпимост не винаги издават. Може да е нетърпим сроежа, тогава пиеш една студена вода.
2. Разрешение за ползване е документът, издаван от ДНСК, не е удостоверение.
3. Общините /Гл.архитекти/ издават удостоверение за въвеждане в експлоатация.

За кое от трите вие говорите - не сте наясно нито вие, нито ние. Може да е за третото, а вие да си мислите че е първото - все удостоверения са, но разликата е голяма.

ПС..тези неща се вадят от сегашния собственик. На вас не знам как са ви дали информация, вие не сте никакъв в случая. Ако сте питали устно...умряла работа.
Съветът ми е да помолите собственика ПИСМЕНО да пусне заявление в общината или ДНСК, не знам какъв е строежа, и да ви покаже писмения отговор от там. Иначе лично аз, не бих купила.

И пак ми се струва, че говорите за удостоверение за въвеждане в експлоатация - то е регистрационен режим, издава се като представите набор от документи, подписва се от главния архитект, изисква се завършеност на сградата - та не е ли това?

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 310
Имам нужда от съвет:
харесал съм си къща, строена 1991г, но няма документи. Човекът извади нова скица, геодезическо заснемане направи и къщата е нанесена в кадастъра на селото. Остана само да се извади удостоверение за търпимост.
Но се оказа, че не е измазана и зарада фасадата няма начин да се издаде такъв документ. В момента се чудя дали си струва да я купя и след като ѝ сложа изолация и т.н. ще ми дадат търпимост, изобщо струва ли си риска в случая?

Благодаря предварително!
Понеже тези дни извадих такъв документ за много по-стара къща във връзка с наследствена делба ще си позволя да се изкажа. Пак става въпрос за заснемане, отразяване в ПУП и търпимост на сградата /която е видоизменена спрямо съществуващата документация/. За да извършим делбата нотариусът поиска удостоверение за търпимост. Дали е възможно изобщо да стигнете до сделка покупко-продажба без него? Защото казвате, че обмисляте да я купите пък после да я измазвате?

# 9
  • Мнения: 12 725
Защо не си оправи собственикът документите, пък тогава да правите сделка? Аз бих изчакала да си ги оправи и тогава бих купувала, да не остана аз с незаконна къща, която не може да бъде узаконена.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 5 098
Сградата, строена през 1991ва, без строителни книжа, в никакъв случай не може да бъде узаконена или да получи акт 16!
Единствено може да се извади удостоверение за търпимост, което не я прави законна, а казва, че е отговаряла на предишните норми за строителство и не подлежи на събаряне.
Покупко-продажба може да мине и без този документ, но на хартия ще се води, че новият собственик притежава гол двор или там с някаква барака 20 кв. Дали ще си вади после търпимост или ще си живурка така си е негова воля.
А че липсата на фасадата е пречка за търпимост - не съм чувала и аз за подобно нещо.

# 11
  • Мнения: 68 583
Ние не знаем дали е строена с РС и с одобрен проект. Ако да, може да се довърши процедурата по въвеждане в експлоатация на една, законно построена, сграда. Нужно е да съберат някои актове по време на строителството...

Първият пост не съдържа точна информация.
Авторът си мисли едно, то се оказва второ, като погледнеш документите....компоти и компютри.

Въпросът е зададен много общо, не съдържа конкретика - кои документи ги има, кои ги няма....и отговорите няма да му помогнат, по тази причина.

# 12
  • Мнения: 6 651
Значи от 1991 до 2022 си съществува сградата така , както си е и си се ползва. Сега за какво му са на новия куп удостоверения , ако ще си я ползва нататък? Нещо не разбирам за какво му затрябваха изведнъж?

Общи условия

Активация на акаунт