Икономика - УНСС или НБУ

  • 2 739
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6
Зравейте, реших да уча икономика, в частност Финанси, и искам да попитам хора, които учат или са учили в УНСС или НБУ, как е образованието в сферата на икономиката там и дали са доволни, лесно ли са си намерили работа след това, добре ли се преподава. Много се чудя все още в кой от двата университета да уча - в УНСС се учи повече икономика, но е стар университет с възрастни преподаватели, на които им се плаща малко и не ми се вярва да са супер взискателни и старателни в работата си, а в НБУ се учи по - малко откъм часове икономика, но ми изглежда много по - иновативно обучението - повече внимание се обръщало и има много добри учители. Не знам, надявам се да чуя различни гледни точки. Благодаря предварително!

# 1
  • Мнения: X
Ако смяташ, че унсс е пропаднал университет, защо искаш да влизаш там?
СУ също има Стопански факултет и се изучават доста специалности.

Реализацията не зависи само от университета, а от твоите умения, знания, капацитет и пробивност.

# 2
  • Мнения: 6
Изразих се грубо, да - УНСС не е толкова зле, но не е и иновативен, учат се и доста излишни и гадни предмети. Освен това знам за държавните университети, че не се обръща изобщо персонално внимание на никого, а в НБУ се. СУ го изключвам, защото преподаването е на чужд език, което на мен не ми допада. Благодаря за коментара, иначе!

# 3
  • Мнения: X
Не разбрах дали говориш за бакалавър или за магистър?

Според мен е важно да разгледаш учебния план и да видиш какво наистина се учи.

Аз също се колебаех какво да запиша (магистратура) и гледах унсс, също и су. След като видях магистърските програми и какво се изучава, избрах - СУ, финанси.

Относно преподавателите, те не са само в един университет. Някои преподават и в нбу, и в други университети.

# 4
  • Мнения: 6
Уча в Търговска гимназия и ми предстои да уча висше - тоест ще уча бакалавър. Гледах плановете няколко пъти, но това не ми помага, очевидно. И това, че преподавателите преподават в няколко университета го знам, но все пак е ясно, че същите хора са много по - себераздаващи се и отзивчиви там, където има по - малко хора и им се плаща повече! На мен изцяло ми се иска по усет да си запиша в НБУ, защото искам да уча и същевременно втора специалност - Управление на бизнеса - като възможност това никой държавен университет не го предлага! Но и си казвам - ако пък е сходно преподаването и преживяването и в двата университета - не си заслужава толкова много пари! Затова и се надявам хора, които са минали или все още минават по пътя на следването, да ми кажат!

# 5
  • Мнения: 29 311
Зравейте, реших да уча икономика, в частност Финанси, и искам да попитам хора, които учат или са учили в УНСС или НБУ, как е образованието в сферата на икономиката там и дали са доволни, лесно ли са си намерили работа след това, добре ли се преподава. Много се чудя все още в кой от двата университета да уча - в УНСС се учи повече икономика, но е стар университет с възрастни преподаватели, на които им се плаща малко и не ми се вярва да са супер взискателни и старателни в работата си, а в НБУ се учи по - малко откъм часове икономика, но ми изглежда много по - иновативно обучението - повече внимание се обръщало и има много добри учители. Не знам, надявам се да чуя различни гледни точки. Благодаря предварително!

По-голяма глупост скоро не бях чела! Като имаш такова мнение за УНСС, не учи там. Щом те влече НБУ, значи това е твоят университет.

# 6
  • Мнения: 6
Точно така - това е просто мнение - затова пиша тук и искам да видя различни гледни точки! Заключенията ми са на база чути коментари, но винаги може да има различни виждания.

# 7
  • Мнения: 14 832
От сърце се смея!
Тези стари преподаватели летят между университети, не преподават само в УНСС, а е доста възможно и да имат лекции в НБУ.
В момента карам магистратура 4 семестъра платено в УНСС и таксата ми е 950 лв на семестър, та и към твърдението как са зле платени имам известни резерви.
Записах в УНСС иначе, защото в НБУ таксата беше 1400/семестър и ми се видя скъпо.

# 8
  • Мнения: 6
Тоест си доволна от УНСС?

# 9
  • Мнения: 14 832
Доволна съм. Може и по-добре да е, но със сигурност не е зле.
С това не казвам, че НБУ е зле. Просто на мен ми е скъпо там.
За втората специалност не знам как реши, че държавен университет не предлага такова нещо. Възможно си е, само пари да имаш да плащаш.

# 10
  • Мнения: 6
Ясно, благодаря ти и успех!

# 11
  • Мнения: 14 832
Успех и на теб!

# 12
  • София
  • Мнения: 7 990
За мен УНСС е класика за тази специалност, стига да имаш интерес към това, което учиш. Препоръчително е да си добре с математиката и да не се плашиш от формули и задачи.

Общи условия

Активация на акаунт