Данъци от томболи и игри

  • 1 561
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 011
В София си го заявих онлайн и отидох да си го взема за точно 1 минута.
 На мен ми излиза само от КК грила в справката.
Понеже играя от средата на миналата година и ми е тъмна Индия още. Имам разни дребни книжки и пр, за които нищо не се дължи. Ваучер от толка за емаг, за който май също нищо не се дължи.

# 16
  • Мнения: 3 789
Под 100 лева са с незначителна стойност и не се дължи.

# 17
  • Мнения: 2 011
Да, аз очаквах да ги има в справката, дори и да не се декларира нищо от мен(специално ваучерите), ама тц.
А ако аз трябва да декларирам и плащам нещо в същата справка ли излиза?

# 18
  • Мнения: 36 421
Аз се чудя дали ще се появят пакетите с тоалетна хартия от Цева, като бяха над 100 лв (за 3 месеца). Два от тях май бяха от тази година.

# 19
  • Мнения: 1 038
Понеже им е доста объркващ сайта на НАП.Пускам тук през коя справка да проверите данъците от награди.
https://portal.nra.bg/
Влизате с ЕГН и ПИК код.В Услуги :

Избитате СПРАВКИ  след това Изплатени доходи на физически лица.Избира се годината , от която се интересувате и готово!На мен ми отне 1 час чудене и ще се радвам да спестя това време на някой!

# 20
  • Мнения: 517
Използвайте старата версия на сайта на Нап.

Там е много по-лесно и разбираемо.

# 21
  • София
  • Мнения: 283
Здравейте, счетоводител съм. Обобщавам информацията за декларирането и плащането на данък:
1. Организаторите на игри удържат, декларират и внасят данък за предоставените от тях награди, като:
1) За предметни награди до 100 лв. - не се плаща данък;
2) За предметни награди над 100 лв. се плаща данък;
3) За парични награди данък винаги се плаща, независимо от стойността.
Физическите лица нямат задължение да удържат и внасят данък! Ако такъв не е внесен от организатора, това не е проблем за физическото лице, а за фирмата, предоставила наградата.
2. За награди от чуждестранни организатори физическите лица имат задължение сами да декларират и внесат данъка. И тъй като НАП не получава информация от чуждестранните организатори относно предоставени от тях награди на български граждани, то декларирането и плащането на данък се извършва изцяло на добра воля от физическото лице. Често обаче самото лице няма информация за размера на предметната награда и дори да иска, няма как да я декларира.
3. Всички парични суми, спечелени от хазартни игри, са необлагаеми и също не се декларират от физическите лица. Имайте предвид, че в справката от НАП ще видите информация за доходи от хазартни игри само когато общия годишен размер, изплатен от един организатор, надвишава 5000 лв.

С други думи - данъците от игрите не ги мислете. Дали ще се декларират и внасят  в срок не е ваша отговорност 🙂

Последна редакция: сб, 19 мар 2022, 12:03 от Vanina87_

# 22
  • Sofia
  • Мнения: 4 004
Здравейте, счетоводител съм. Обобщавам информацията за декларирането и плащането на данък:
1. Организаторите на игри удържат, декларират и внасят данък за предоставените от тях награди, като:
1) За предметни награди до 100 лв. - не се плаща данък;
2) За предметни награди над 100 лв. се плаща данък;
3) За парични награди данък винаги се плаща, независимо от стойността.
Физическите лица нямат задължение да удържат и внасят данък! Ако такъв не е внесен от организатора, това не е проблем за физическото лице, а за фирмата, предоставила наградата.
2. За награди от чуждестранни организатори физическите лица имат задължение сами да декларират и внесат данъка. И тъй като НАП не получава информация от чуждестранните организатори относно предоставени от тях награди на български граждани, то декларирането и плащането на данък се извършва изцяло на добра воля от физическото лице. Често обаче самото лице няма информация за размера на предметната награда и дори да иска, няма как да я декларира.
3. Всички парични суми, спечелени от хазартни игри, са необлагаеми и също не се декларират от физическите лица. Имайте предвид, че в справката от НАП ще видите информация за доходи от хазартни игри само когато общия годишен размер, изплатен от един организатор, надвишава 5000 лв.

С други думи - данъците от игрите не ги мислете. Дали ще се декларират и внасят  в срок не е ваша отговорност 🙂
Благодаря Ви много - най-систематизираната информация досега. Само уточняващ въпрос - ваучер за сума или гифт карти парична награда ли се водят?

# 23
  • София
  • Мнения: 283
Здравейте, счетоводител съм. Обобщавам информацията за декларирането и плащането на данък:
1. Организаторите на игри удържат, декларират и внасят данък за предоставените от тях награди, като:
1) За предметни награди до 100 лв. - не се плаща данък;
2) За предметни награди над 100 лв. се плаща данък;
3) За парични награди данък винаги се плаща, независимо от стойността.
Физическите лица нямат задължение да удържат и внасят данък! Ако такъв не е внесен от организатора, това не е проблем за физическото лице, а за фирмата, предоставила наградата.
2. За награди от чуждестранни организатори физическите лица имат задължение сами да декларират и внесат данъка. И тъй като НАП не получава информация от чуждестранните организатори относно предоставени от тях награди на български граждани, то декларирането и плащането на данък се извършва изцяло на добра воля от физическото лице. Често обаче самото лице няма информация за размера на предметната награда и дори да иска, няма как да я декларира.
3. Всички парични суми, спечелени от хазартни игри, са необлагаеми и също не се декларират от физическите лица. Имайте предвид, че в справката от НАП ще видите информация за доходи от хазартни игри само когато общия годишен размер, изплатен от един организатор, надвишава 5000 лв.

С други думи - данъците от игрите не ги мислете. Дали ще се декларират и внасят  в срок не е ваша отговорност 🙂
Благодаря Ви много - най-систематизираната информация досега. Само уточняващ въпрос - ваучер за сума или гифт карти парична награда ли се водят?
Според становища на НАП подаръчните ваучери, с които могат да се закупят стоки и/или услуги в определен магазин, се третират като предметни награди.
За разлика от тях гифт картите, заредени с парична сума, следва да се третират като парична награда.

# 24
  • Мнения: 461
И аз с един въпрос относно точка 3. За парични награди данък винаги се плаща от кого- пак ли от организатора или в този случай отговорността и задължението е на физическото лице?

# 25
  • Мнения: 3 789
По т.3 са необлагаеми.

Обърках те, необлагаеми са от хазарт .
От организаторите винаги се плаща данъка.

Общи условия

Активация на акаунт