Да преправим старите мебели с любов - тема 38

  • 50 341
  • 754
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 10 427
Не с боя, с масло за дърво с оцветител също ще стане. И дървото ще се запази, и лакът няма да се лющи, и е естествен материал.
Аз ползвам тези.
http://www.osmobg.com/

# 706
  • Мнения: 68 654
Ми то нейното е старо пдч. Какво дърво.

# 707
  • Мнения: 10 379
Големи изисквания за омазняването. Отидох до магазина на Осмо, исках да омасля едно бюро, което имаме в семейството ми около 100 години. Носех и снимки. Жените бяха много любезни, казаха, че е лакирано и не може да се третира с техните масла, ако не го изшкуря до чисто дърво. На такъв подвиг не съм способна, чудя се с какво да го освежа. Мислех, че за толкова години и да е имало лак е бил изтрит.

# 708
  • Мнения: 10 427
Е назад видях снимка на дърво, затова.
Иначе ако има лак, да, трябва да се изшкури. Маслото попива в дървото.

# 709
  • Мнения: 68 654
Писала е пдч лакирано.
После е качила снимка на дърво.
Аз нищо не разбрах, честно казано.
Нито какво иска.
Вяжното е тя да е наясно.
Опитах да помогна, но...
Успех й желая...

# 710
  • Мнения: 5 277
Охх  снимката е за илюстрация на онова, което търся като прозирен ефект.
Няма да боядисвам дърво или паркет. Това на снимката ни е дюшамето. Не ми вършат работа масла.
Ще боядисвам пдч, лакирано. И дървена ламперия. Според мен ще трябва шкурене. Ама после отгоре какво да сложа е въпросът? Ще ги прешкуря като на места мисля да оставя по малко от оригиналния цвят, така няма да стане еднороден цвят и ще използвам като шарка това, което е останало. Но за тая цел ми трябва не плътна боя, а нещо по леко оцветено.

# 711
  • Мнения: 10 379
Напиши "велатура" в търсачката, ще ти излязат полупрозрачни бои и техники за нанасяне. Ние няма как да знаем какво точно си представяш

# 712
  • Мнения: 1 596
Не шкури пдч-то в никакъв случай Grinning недей хах ПДЧ означава пресовани дървени частици.
под фолиото му има пресовани дървени стърготини, не дърво. Няма ли някой грамотен около теб да ти обясни какви са тези неща. Най-лесно - иди в най-близкия магазин за бои, там ще ти отговорят на въпросите.

# 713
  • Мнения: 5 277
Има, ама му е писнало вече,  затова тук питам 😁
Сега, няма да го шкуря, ама какво по ягодите да го правя?
Търсих таз Велатура, излезе ми някаква основа....

# 714
  • Мнения: 1 596
Ако има повреди - дупки, счупено по повърхностите, се запълват с кит за дърво. После се шлифоват поправките за да е гладко и да не личи. После боядисваш всичко с хубава боя на водна основа няколко пъти докато получиш качествено покритие. Както пише подробно в упътването на кутията на боята.
Не може да уеднаквиш с прозрачен лак две толкова различни неща като твоите. Може само с плътна боя. Каква боя - в магазина ще те насочат. Всички са добри, но не купувай най-евтиното все пак.

# 715
  • Мнения: 5 277
Дупки няма. Не държа да оеднаквявам, ламперията е в коридора, а шкафчетата са в стаята. Просто искам да освежа и променя.
Върху лака директно нанасям боя? Толкова ли е лесно? Ламперията е дървена.

# 716
  • Мнения: 1 596
Има един грунд казва се Бороконтакт. Шише 1 литър с розова течност, от строителни магазини. С него съм мазала такива гладки повърхности без да шкуря. Мажеш с четка старателно,  засъхва леко - един два часа, след това боядисване и боята ще се захване добре. После втора и ако трябва трета ръка с боята, както пише в упътването. Чака се известно време да засъхне боята преди следващия слой.

# 717
  • Мнения: 9 794
И аз си мисля, че при ПДЧ-то няма да се получи търсения от теб ефект само с боя. Наистина шкурене на ПДЧ не е добре, по-добре с Бороконтакт за основа, която осигурява прилепване на боята към покритието на ПДЧ-то. Повечето марки акрилни бои за дървени и дървесни повърхности (т.е. водоразтворими бои, бои на водна основа, както са наречени масово) също имат грунд към тях, върши същата работа като Бороконтакта, но са по-скъпи. А Бороконтактът можеш да го ползваш и за друго - при корекции и запълвания на дупки по стени или при кардинална смяна на цвета на стените, върху боядисаната стена или върху гипсовата шпакловка преди боядисване.
Повечето акрилни бои не осигуряват плътно покритие с първата ръка, трябва минимум втора, а често и трета дори. Ако нанасяш боята с четка, можеш да си "играеш" да мажеш с четката както ти харесва. Докато е мокро (незасъхнало), можеш с парцалче/гъбичка да "изтриваш" леко тук-там също.
За дървената ламперия - шкурене за сваляне на лака или търсиш в нет-а някакъв "препарат за сваляне на лак от дърво", на мен ми излизат разни продукти, примерно  Bochemit Predator. След почистването на повърхността боядисваш с някаква акрилна боя по твой избор. Акрилните бои са точно водоразтворими, т.е. при разреждането им с вода (по малко, като при готвенето, до получаване на търсената консистенция) се получава по-малко плътен слой от боята. В 99,99% от случаите потребителите търсят точно обратния ефект - плътно покритие, но в твоя случай  можеш да разреждаш боята леко и да мажеш с четка/велурено валяче, да забърсваш с парцалче, ако търсиш допълнителни ефекти.
Аз съм пробвала с акрилна боя на Сократес и с Витекс (Аквавит Еко), Сократес (бяла и слонова кост, без допълнително разреждане) при мен се получи доста по-слабо покривна (прозирна) от Витекс. Един допълнителен съвет (писала съм вече) - не мокри с вода валячето/четката, като се напоят с вода става трудно нанасянето, слоят боя не хваща добре, има балончета от водата. Разреждай на етапи боята, по-малко.

# 718
  • Мнения: 10 427
ПДЧ директно с тебеширена боя ще стане. Пускани са снимки в темата достатъчно.
Но забрави за прозиращи ефекти.
Ламперията си я изшкури и омасли. Ако искаш пак боя да мацаш отгоре - тогава не ти трябва шкурене, освен ако не се е налюпила.

# 719
  • Мнения: 68 654
https://www.suhstroi.com/instrumenti/boyadzhiyski/sharka-za-boya … e-darvo-kody.html

Ето ти как да си направиш дървесна шарка.
Боядисвала съм с  боя на Vivecrom лъскав шкаф, без шкурене, без грунд, директно.

Общи условия

Активация на акаунт