Помощ, какво се случи? Припадък, гълтане на език....

  • 2 033
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 206
Здравейте! Наистина няма да овъртам излишно, защото толкова неща ни се случиха последните дни, че не мога да се съвзема. Стресът ме преследва- едно мине, друго дойде.
Днес, както си стоеше на масата и говореше по телефона, започнах да чувам как татко се дави. Помислих, че са му казали нещо смешно, но от другата стая чувах как давенето не престава. Започнаха да се чуват звуци като даване с пяна (пяна нямаше или поне не на устата, в гърлото не знам какво се е случвало). Усетих, че вече много време чувам този звук отидох в стаята и татко беше изтърал телефона на земята и разговорът продължаваше. Беше си забил главата в масата и ръцете му висяха. Започнах да викам и го блъсках по гърба, но не се усвести. Вдигнах му главата, помислих, че е станало най-лошото. Не беше там. Отворих му устата и я усетих леко скована, а езикът му си беше там, но някак леко вдясно. Дали и хората като спат устите им са така не знам, но му побутнах езика, дадох му главата назад и изведнъж отвори очи. Започна да гледа в 1 точка, но супер....неадекватно. Тъй като крещях помощ, помощ - дойде майка ми, а аз през това време набрах 112. В същото време баща ми живна. От синьо-бял, стана бял, а после нормален'. Не помнеше нищо, абсолютно нищо. А аз говорих със 112 и викнах линейка. Всичко стана много бързо. Изведнъж татко даже се ядоса. Абе вика аз съм заспал сигурно, няма ми нищо. Аз треперех цялата, не можех да си поема въздух от стрес, а той не помнеше. Дори се ядоса за линейката. Дойдоха от бърза помощ и за мен реакцията им беше подигравка. В смисъл изслушаха ни, видяха колко сме изплашени, но му измериха кръвното и сатурацията. Всичко беше долу горе добре и ги попитах, а сега къде да търсим проблема. Какво да правим. Ами, изчакайте понеделник и пуснете кръвни. Е, какви кръвни? Амии, кръв, урина стандартното. Това беше всичко. В момента как да гадаем какво е. А ако се повтори и няма никой? Чувам как майка ми не спи, а става ляга..буди го да го пита как е. Не знам какво да правим. Надявам се никой да не е попадал в подобна ситуация,но моля ви, моля ви ако някой може да ми даде насоки. Какви кръвни да пуснем? Къде да търсим вероятните причини? Възможно ли е да се повтори, потрети? Моля ви, десетки пъти в бг мама откривам повече съдействие и помощ, отколкото от лекари. Тези симптоми говорят ли ви нещо, или причините може да са хиляди?  Чувам и че покашля сега докато спи. Дано не се повтаря, Боже 🙏

# 1
  • Мнения: 1 156
Здравейте! Доста стресиращо е наистина това което описвате. Според мен задължително го заведете поне при личния лекар за да ви даде той някакви насоки към какъв специалист да се обърнете.

# 2
  • Мнения: 11 984
Това прилича на един от видовете епилептични припадъци. Посетете невролог, аз бих посъветвала и кардиолог, заради посиняването. Припадък може да се получи и при недостиг на кислород в мозъка, има вероятност това да е станало. Като минимум неврологът трябва да назначи ЕЕГ, а кардиологът - ЕКГ.
Ако има втори случай не тръскайте и не удряйте. Крещенето не помага. Сложете човекът легнал, на една страна, отворете прозореца и разхлабете дрехите. Друго не се прави. Останалото удължава епилептичен пристъп.

# 3
  • Мнения: 2 495
Майка ми получи такъв краткотраен припадък, без задавяне и т.н. В болницата казаха инсулт, правиха и скенер на цяло тяло и други консултации, беше доста объркана . Съветът ми е да отидете в приемен кабинет в болницата , дано го приемат. Най-малкото, да му предпишат лекарства. Ако е в къщи, мерете му кръвното.Реално и той се нуждае от скенер.

# 4
  • Мнения: 19 296
И според мен трябва да се изключи инсулт. Отидете в спешното.

# 5
  • Мнения: 4 200
Първо на колко години е, после по-подробно обяснение за придружаващи известни заболявания и приемани лекарства, после малко повече за самия пристъп- продължителност,  хъркащи звуци, пяна на устата /вероятно не от описаното/, изпускане по малка нужда, неволеви движения на крайниците- ритмични или не, общо сковаване на тялото /вероятно не, от описаното/, при идване в съзнание степен на ориентираност- кой е, къде е, какво е станало, ако е бил объркан, колко време е продължило,  има ли спомен за случилото се- как го викате и пр и пр, усетил ли е, че нещо му става преди пристъпа /прилошаване, неприятно усещане в корема, причерняване пред очите...../. След това може да се мисли какви изследвания са нужни.
Не се вторачвайте в езика, език не се "вади"!!! Няма такова нещо като "глътнат език"!!!

# 6
  • Мнения: 2 495
Трябва да отидат в спешен кабинет. Не  й е работа на нея да прави диференциална диагноза, а лекарите да се отнесат сериозно към сериозното състояние. Ако го приемат в отделение, там би трябвало да  му направят необходимите консултации.

# 7
  • Мнения: 4 200
И в спешен кабинет ще я питат същото. Без анамнеза няма да мине. По-подробната анамнеза би насочила по-точно от какъв специалист да започнат. ДД от мен на база известното- синкоп, по-вероятно, и епилептичен пристъп, на второ място. Но ок, няма да питам повече. Да отиват на спешен кабинет.

Последна редакция: нд, 20 мар 2022, 11:52 от ra2

# 8
  • Мнения: 206
Благодаря на всички, които се включиха. Най-трудното оттук нататък е да го накараме да иде на лекар. Той не знае какво се е случило, казва сигурно съм заспал. Не помни нищо. Имам чувството, че му помогнах като му отворих устата, защото тогава се съвзе.  Все си мисля, че ако не бях отишла щеше да е най-лошото и това най-много ме плаши. Ако знам, че е състояние, което щеше да отмине от само себе си нямаше да ми е толкова травмиращо, но той беше тотално предаден. Не помнеше нищо. Няма известни заболявания. Споделял е, че има като стягания в гърдите, но не е ходил лекар. Имаше високо кръвно, ходи на кардиограма и нещата там бяха наред, но не е ходил на снимка на дробове. Сега се боря с него да отидем утре за ПКК и снимка, а вторник с резултатите да идем за ЕЕГ и ЕКГ, както ме посъветвахте. Той е на принципа ако е писано да се мре ще се мре, което е свръх форма на егоизъм за мен, защото съсипва нас. Преди 15 дни бях на погребение, не мога да го преживея пак, не искам и да си помислям. Днес си лях куршум, но стресът е в мен. И сега пак си мисля, че нямаше да отмине само, а с отварянето на устата му помогнах. Най-големият ми страх е да не се повтори докато е сам, а той почти по цял ден е сам и затова ми е важно точната диагноза и съдействие от негова страна. Ох, благодарна съм, че има форум, в който можеш да споделиш, да намериш съмишленици, да ти олекне поне малко

# 9
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 395
Епилептичен припадък не се случва без причина. Накарайте го да изплези език и вижте продължава ли да се измества на една страна. Направете някакъв платен кръвен анализ за да не ви връщат за такива неща. И отивайте на лекар. Ако случката е от същия ден, отивайте в спешното, ако са минали дни, отивайте на невролог, и то спешно. Не забравяйте да кажете за отклонението на езика по време на пристъпа. Някой трябва да му назначи образно изследване. Най често при такива симптоми се търси съдов проблем - инсулт, аневризма или нещо друго, което притиска мозъка.

# 10
  • София
  • Мнения: 17 592

Може да е гърч, може да е микроинсулт, при всяко положение трябва невролог и кардиолог, но не такива от поликлиниката, трябва скенер на глава, ЕКГ, ЕЕГ, може би доплер, може би ЯМР, може би ехограф на сърце.

# 11
  • Мнения: 2 495
Поли, разбирам, че си се стресирала, но сега най-важното е баща ти да получи адекватна навременна помощ. Има причина за припадъка и най-вероятно е съдов проблем-сърце или мозък. Причината не е безобидна.Освен до смърт, може да доведе и до трайна инвалидизация, което изисква голяма и продължителна грижа.
Майка ми припадна за кратко  2 пъти на улицата, но тя обясняваше ,че просто изведнъж е паднала. Ние това го неглижирахме, защото нямаше последици. Трети път припадна пред мен , за много кратко, нямаше промяна в говора и двигателните функции. Имаше планов прием в неврология на другия ден заедно  с мен, там казаха инсулт. Правиха й скенер, консултация с кардиолог и кръвни изследвания.От тогава е с деменция, но тя е започнала по-рано. Беше и много зле с кръвното.
Мисълта ми е, че това са състояния, които трябва да се уточняват, да се приемат редовно лекарства и да се следят. Майка не се е запъвала съвсем да не ходи на лекар, но общо взето няма акъл да се грижи за здравето си, лекарствата ние й ги подаваме в ръка.Не оставяйте баща ти да се инати да не ходи на лекар, защото тежестта ще падне на теб.

# 12
  • Мнения: 206
Благодаря за всички, които се отзоваха 🤗🙏 Какво свършихме днес- пусна си кръвни, които още не са излезли. ПКК+ показателите след изкаран ковид. Утре, живот и здраве, сме на ЕЕГ. Правиха му снимка на бял дроб и се оказа, че има пневмония. Разбира се, едва ли това е причината, но поне това обяснява защо кашлеше   и усещаше тежест в гърдите. Не иска да остава в болница и ЛЛ му предписа инжекции. Каза, че така ще я лекуват. Има високо кръвно , но тук вече не знам. Ще видим какво ще покаже холестеролът. Тъй като беше ходил на ЕКГ (днес толкова чакахме и толкова неща се правиха, че в крайна сметка не разбрах дали му правиха ЕКГ), но последният път е нямало нищо. Той смята, че кръвното е от алкохол, мазна храна и наднормено тегло.
Много се надявам да се излекува пневмонията и да го убедим да мине и скенер/ЯМР. ЛЛ няма никакво отношение, не го казвам, за да я обвинявам ясно е, че на ден през нея минават много пациенти, но той й разказа какво е станало и буквално щеше да мине само преслушване със слушалка. Сами трябваше да просим направления и изследвания. Тя нищо не каза за скенер, но много се надявам да го убедя. Това, което малко ме ядоса е, че изследванията вървят, но тук в малкия град отиваш и ти ги разчита ЛЛ, а не специалист. На практика до този момент никой не му е казал нито предполагаема диагноза, нито нищо, а минахме и невролог. Прегледът беше просто общ, стандартен преглед без нищо допълнително. Утре ще идем при друг.
Благодаря ви!

# 13
  • Мнения: 4 200
ЕЕГ ще е в норма, прегледът при невролог без отклонения от нормата, и при трети и при четвърти,  скенерът на глава- може би нищо, може би корова атрофия от алкохола, ако има пристъпно предсърдно мъждене- ще има мултиинфарктна енцефалопатия. Холтер ЕКГ?
Да спре да пие!!!!! Да лекува кръвното!!!!

Общи условия

Активация на акаунт