Има ли тема за начинаещи?

  • 5 292
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Здравейте! Търся на първо време най-обща информация  относно осиновяване. Не документи или стъпки за процедурата. А по-персонализирана информация. Бих казала - човешка.
Моя много близка, на 41 години от София, без партньор в живота, здрава и материално осигурена, се колебае между това да извърши изкуствено забременяване (дори не знам как се нарича процедурата!!) Disappointed и осиновяване. За първото е направила необходимото като начало, но за осиновяване все още дори информация не е събрала. За да вземе решение - трябва да е наясно с някои основни положения, заради което реших да й помогна, като се регистрирам тук и помоля за помощ... Никога не сме имали допир до такава информация и  нямаме и най-малка идея за реалностите.
Примерно - на нейната възраст и сама - има ли шансове изобщо да я одобрят за осиновител? Възможно ли е осиновителят да избере възрастта и пола на детето? Има ли много деца, чакащи за осиновяване? Колкото по-висока е възрастта - толкова по-голям е техният брой, или няма зависимост? Конкретно - ако тя иска да осинови детенце на 3-4-5 години - има ли достатъчно чакащи дечица в този възрастов диапазон и колко според вас трябва да чака от самото начало на процедурата (документално) до момента, в който вече има предложения за осиновяване? И какво на възраст дете е добре да пожелае, за да стане най-бързо? Има ли право да отхвърли дете, което й се предлага? Какви са шансовете детето да е здраво? (предвид нейната възраст това е доста важно...)

Купища въпроси...Confounded  Но ще спра до тук, тъй като нямам идея дали изобщо ще получа отговори или всичко това е доста обширно като материя и никой няма да има възможност да отдели време...

Поне - препоръка за някакви сайтове или литература по въпроса? Макар че най-добре е да се прочетат лични мнения - заради това и влязох тук...

Благодаря предварително на всички, които биха разговаряли с мен по въпроса. Blush

# 1
  • Мнения: 612
Не съм осиновявала, но имам няколко близки, които са- та ще споделя каквото знам от тях.
Първо възрастта на приятелката Ви е подходяща, изискването е осиновителя да има минимум 16г (мисля, че толкова бяха, не съм убедена за точна цифра) разлика с детето. Като цяло на хората между 30-45 г се гледа най на сериозно. Защото следващото изискване е да са материално осигурени. Трябва да докажат достатъчно добри доходи за отглеждане на детенце. Знам, че подават документите и след около 3 месеца започва “проучването” - посещения в дома, някои са ми казвали, че са им искали среща само с роднините, на други и с колеги и работодатели, за да се събере достатъчно информация за осиновителя.
Попринцип няма кой знае какво право на претенции ( защото повечето служители няма да погледнат с добро око на това ), но да, все пак може да вметне предпочитанията си, ако оцели на разбиране от отсрещната страна предпочитанията ѝ ще бъдат съобразени и изпълнени. Изчакване има, особено, когато има “предпочитания”, всъщност има доста кандидат-осиновители и не чак толкова много деца за осиновяване ( хубав факт за България! )
Бебетата са най- желани, след тях разбира се малките деца.
Много хубаво, че Вашата приятелка се е решила да осинови! Не е лесна процедура, но си заслужава, за да се осигури един по- добър живот, изпълнен с любов,  на едно мило и невинно създание ❤

# 2
  • Мнения: 4
"всъщност има доста кандидат-осиновители и не чак толкова много деца за осиновяване ( хубав факт за България! )"

За България може би, но не и за осиновителите...На такава възраст (41 години) да чакаш 3-4 години най малкото е неудачно за теб самия. Времето не чака, а тик-така....

# 3
  • Мнения: 612
Така е, хората чакат с години и се молят за детенце, голяма болка е със сигурност. Все пак от двете злини по- малката е да има повече възрастни хора мечтаещи за детенце, отколкото повече деца мечтаещи да си имат родители…

Най- добрият ми приятел е осиновен, от неговите родители знам, че те не са можели да чакат повече и сами са намерили бременна жена, която не е желала детето си и настойничеството им е предадено директно от биологичната майка, взели са го на 1 месец. Но това е нещо от преди повече от 20 години… не знам как стоят нещата в момента, предполагам, че все още е възможно. Не знам

# 4
  • Аз ще се вмъкна в теб, ще разбъркам в теб, ще разхвърлям душата ти аз, ще се влея във теб, ще кипя във теб, ще взривя покоя ти!
  • Мнения: 3 654
https://www.bg-mamma.com/?topic=894277.msg44414139#msg44414139

В тази тема има много информация, истории и хора, които могат и искат да помогнат.

Дайте на Вашата приятелка да чете, ако прецените.

Въпросите са много, решението е трудно и с много неизвестни.

# 5
  • Мнения: 5 985
Моя приятелка, несемейна, осигурена с голямо жилище и много, много добри доходи, на ръководна позиция на държавна работа чака около 4+ г. Доколкото знам единственото й "изискване" беше детето да е до 3г, но в краен случай до 5г. На 48г. за пръв път й предложиха дете на възраст около 1г. Имаше право и да се откаже, но нямаше гаранция, че скоро ще й предложат друго дете. Детето е много сладко, но това не помогна бързо да се напаснат един към друг като дете и родител. Отне им около 1г., а детето дойде от приемно семейство, не от институция и беше гледано много добре. Даже казва, че са ходили при приемната майка на гости. Сега вече е много щастлива с него, чувства се негова майка, а детето сияе на снимките, които ми е пратила. Здравословно не се реши да пробва инвитро. Успех на приятелката й независимо дали ще пробва инвитро и/или осиновяване!

Последна редакция: чт, 24 мар 2022, 10:04 от Рори72

# 6
  • Мнения: 4
Благодаря! Това беше много ценна информация - за чакане повече от 4 години... Наистина ако човек е на 41 години, перспектива да чака още 4 е отчайваща. Наистина ли има толкова малко деца за осиновяване? Жалко, защото на тези години инвитро процедура може да доведе до здравословни проблеми за самата майка и в този смисъл осиновяването да е по-ценно и за нея и за детето, но при 4 години чакане...

# 7
  • Мнения: 304
За чакането, никой не може да ви каже колко се чака. В подфорум Осиновители, който аз съм изчела целият от момента, в който реших, че искам да пристъп към Осиновяване има различни истории. Има хора, на които е предложено дете и след 2 месеца, както и такива, чакали години. За мен ключови са критериите, които ще сложи кандидат-осиновителя. Ако иска малко дете до 3 години, че и българче.. Да, ще чака. Ако Вашата приятелка е склонна да вземе дете с ромски произход и вдигне възрастта на до 5 или 7 годинки, смятам, че шанса и се увеличава доста. Въпросът е с какво би могла да се справи. Децата на по-голяма възраст имат травми. При инвитро няма гаранция за успеваемост. Сестра ми е на 33, прави трети опит и не става. Аз самата още не съм стигнала до инвитро, но вървя натам. Вашата приятелка може да подаде документи за осиновяване и да чака. Междувременно да си пробва инвитро. В крайна сметка във всеки един момент може да откаже осиновяване, ако инвитрото стане. А може и Бог да и даде 2 дечица наведнъж. Изначално, повечето хора, поне от мненията тук, приемат или едното, или другото. Аз лично действам и по двете. Не се отказвам да се боря да родя, но за мен независимо от резултата, осиновяването стои на дневен ред. Не осиновявам само защото сега нямам деца. Дори утре да забременея, ще си чакам предложенията за дете.
Пожелавам успех.

# 8
  • Мнения: 5 985
Може би с предимство са семейните двойки. Казвам семейни, защото към момента на осиновяването приятелката ми имаше партньор на семейни начала, но само тя е родител на детето. Той ако иска да има нейните права на родител трябва да кандидатства конкретно за това дете и да го одобрят за негов баща.
Моята приятелка не пробва инвитро не заради бъдещи проблеми със здравето, а заради налични такива към момента. Някои успяват от първи път, други не успяват и след много опити. Всеки трябва да извърви своя път към детето си както го чувства без приятели и роднини водени от най-добри намерения да се месят давайки непоискани съвети. Важното е жената да е наясно със себе си и сама да прецени кое може да приеме без да се чувства несигурна и без колебание. Не всеки е готов и е подходящ да осинови дете. ММ беше готов изобщо да нямаме деца, но отхвърли дори и разговор по темата за осиновяване на дете. Това не го прави лош човек. А живота показа, че наистина нямаше да е добър баща на осиновено дете. Нашето е с увреждане и след години все още не може да го сложи на първо място по значение за него пред майка си.
Да не иска осиновено дете, а свое не е признак, че не е добър човек, затова не я притискайте че и това е възможност. И не й казвайте че сте пуснали тема вместо нея да проучвате осиновяването като процедура. Оставете я сама да прецени за себе си. Самият факт, че вие сте си направили регистрация, а не тя показва че вътрешно тя не е приела идеята (може би след време сама ще потърси информация). Имах една приятелка, която докато се борех със стерилитета и минавах през АРТ процедури, ми заяви, че явно не трябва да имам свои деца и за да стана човек с главно Ч трябва да осиновя дете. Каза ми го в деня в който споделих, че ми предстои операция. Вече не ми е приятелка.

Последна редакция: чт, 24 мар 2022, 10:34 от Рори72

# 9
  • Мнения: 11 737
Бях на 39г, когато ме вписаха в регистъра. Имах претенции, чаках две години, това през 2011-2013. Днес със същите изисквания/ профил бих чакала сигурно 4-5 години. Второто предложение дойде 9м след първото, този път за бебе. За човек, който няма деца считам, че е по-добре да зададе по-ниска възраст 0-2 години. По-лесно ще се почувства майка и ще създаде връзка с детето. Или дете, което е на по-голяма възраст и е осъзнато. Зависи и какъв тип родител е/ ще бъде  тя. При голямо дете, адаптацията и изравняването с дете от семейство ще дойде след 2* броя години, прекарани в институция, ще има доста за наваксване в социален и всякакъв план. В същото време няма гаранция, че средата ще е толерантна да даде нужното време на детето.  Много често се очаква всичко да бъде отстранена с магическа пръчица.
Най-добре е да отиде до Отдел Закрила на детето и да поговори със социален работник и психолог там. След това, ако реши започна да събира документи, попълва анкета и заявление, минава курс за кандидат осиновители. Самата процедура трае около три месеца. След вписването започна голямото чакане. На всеки  един етап може да се откаже или да направи промени в профила за дете.

# 10
  • Мнения: 4
Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт