Логическа задача

  • 6 093
  • 73
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 001
Нещо доста показателно за мен - Александра реши задачата от олимпиадата по математика за втори клас за точно 7 секунди ... а аз се пулех доста над 7 минути ... все търсех логиката ...

# 46
  • Мнения: 4 326
Аз я реших така, но не претендирам за най бърз и лесен начин Wink

Според условие 9, в жълтата къща се пуши Дунхил.  Според 11 до мъжа пушещ Дунхил живее човек който гледа кон, следователно в къща 2 се гледа кон.
         
От 8 - мъжа в средната къща пие мляко         
Според (3) датчанина пие чай, което означава, че НЕ живее в зелената къща (6), не живее в средната къща (Sunglasses, не живее в първата къща, не живее в червената къща (1)   От тук следва, че Датчанина живее или в бялата къща или в синята къща (къща 2)                        
В зелената къща се пие кафе (6) - това означава, че къща 3 не е зелена.  Значи зелена ще е или къща 4 или къща 5, но според (4) зелената къща  е отляво на бялата което означава, че къща 5 няма как да е зелена.       
Извод: Къща 4 е зелена, къща 5 е бяла. За къща 3 остава червеня цвят, а в червената къща живее англичанина.


Според (6) в зелената къща се пие кафе.             
В зелената къща не живее датчанина (3), англичанина (1), и норвежеца.             
В синята къща не живее норвежеца, англичанина и шведа (2)            
Шведа гледа куче, което означава че не пуши Пал Мал (7), не живее до Норвежеца (в къща 2             
се гледа кон), което значи че живее или в зелената или в бялата къща.             
Според 15, пушачът на Малборо има съсед който пие вода. Малборо не може да пуши             
Норвежеца, човека в зелената къща и човека в бялата къща. Малборо не може да пуши и англичанина, защото според (10), човека пушеш малборо живее до човек който гледа котка.             
Следователно Малборо пуши, човека в къща 2, а норвежеца пие вода (15) и има котка (10)            
            
(12) Пушача на Винфиелд, пие бира - следователно това е човека в бяката къща. Немеца пуши Ротманс (14), което означава че не може да е в къща 5, 3, 2 и 1. Немеца е в 4 Шведа гледа куче (2) следователно е в къща 5 (в къща 2 се гледа кон). В къща 2 остава да живее Датчанин, който пие чай (2)

(2) Шведа гледа куче. За англичанина остава да пуши Пал Мал и следователно (7) гледа птичка.            
За германеца остава да гледа рибки.              

# 47
  • Мнения: 819
Нещо доста показателно за мен - Александра реши задачата от олимпиадата по математика за втори клас за точно 7 секунди ... а аз се пулех доста над 7 минути ... все търсех логиката ...

Децата имат по-различна логика от нашата  Peace И аз се пуля над учебника по математика на племенника ми и нищо не вдявам... Grinning

# 48
  • Варна
  • Мнения: 1 180
Аз я реших така, но не претендирам за най бърз и лесен начин Wink

Според условие 9, в жълтата къща се пуши Дунхил.  Според 11 до мъжа пушещ Дунхил живее човек който гледа кон, следователно в къща 2 се гледа кон.
         
От 8 - мъжа в средната къща пие мляко         
Според (3) датчанина пие чай, което означава, че НЕ живее в зелената къща (6), не живее в средната къща (Sunglasses, не живее в първата къща, не живее в червената къща (1)   От тук следва, че Датчанина живее или в бялата къща или в синята къща (къща 2)                        
В зелената къща се пие кафе (6) - това означава, че къща 3 не е зелена.  Значи зелена ще е или къща 4 или къща 5, но според (4) зелената къща  е отляво на бялата което означава, че къща 5 няма как да е зелена.       
Извод: Къща 4 е зелена, къща 5 е бяла. За къща 3 остава червеня цвят, а в червената къща живее англичанина.


Според (6) в зелената къща се пие кафе.             
В зелената къща не живее датчанина (3), англичанина (1), и норвежеца.             
В синята къща не живее норвежеца, англичанина и шведа (2)            
Шведа гледа куче, което означава че не пуши Пал Мал (7), не живее до Норвежеца (в къща 2             
се гледа кон), което значи че живее или в зелената или в бялата къща.             
Според 15, пушачът на Малборо има съсед който пие вода. Малборо не може да пуши             
Норвежеца, човека в зелената къща и човека в бялата къща. Малборо не може да пуши и англичанина, защото според (10), човека пушеш малборо живее до човек който гледа котка.             
Следователно Малборо пуши, човека в къща 2, а норвежеца пие вода (15) и има котка (10)            
            
(12) Пушача на Винфиелд, пие бира - следователно това е човека в бяката къща. Немеца пуши Ротманс (14), което означава че не може да е в къща 5, 3, 2 и 1. Немеца е в 4 Шведа гледа куче (2) следователно е в къща 5 (в къща 2 се гледа кон). В къща 2 остава да живее Датчанин, който пие чай (2)

(2) Шведа гледа куче. За англичанина остава да пуши Пал Мал и следователно (7) гледа птичка.            
За германеца остава да гледа рибки.              


 smile3501 smile3501 smile3501

# 49
  • София
  • Мнения: 83
Извинявайте, че сутринта пуснах фитила за IQ теста и после се покрих и не помагах, ама виждам, че сте се справили много добре  Grinning
Сега имам нещо друго:
На шахматна дъска разпределете 8 царици, така че да не се застрашават една друга. Успех

# 50
  • Мнения: 2 022
Да, немецът е с рибката. А иначе къщите подред са:
първата е жълтата - там е норвежеца, пуши Дънхил, пие вода, гледа котка
втората - синя - датчанин, Марлборо, чай, кон
третата - червена - англичанин, Пал Мал, мляко, птичка
четвъртата - зелена - немец, Ротманс, кафе, рибка
петата - бяла - швед, Винфилд, бира, куче


Да-а-а, и аз стигнах до същия извод. Боже, какви сме гениални всичките  Wink  Laughing

А за влаковете - и двата ще бъдат на еднакво разстояние от Бостън в момента на срещата.

# 51
  • Мнения: 1 181
Да, за влаковете е така. Ама сега се мъча с тия царици. Нещо не мога да ги оправя. До седем докарвам и осмата вече няма място.

# 52
  • София
  • Мнения: 83
Когато кажете ще ви дам моето решение

# 53
  • Мнения: 1 181
Готово! Ама как да обясня сега как съм ги разположила  newsm78

# 54
  • Мнения: 1 181
Ето, малко правешка работа ама се разбира

# 55
  • Русе
  • Мнения: 764
Ние решавахме заедно със сина ми задачата на Айнщайн и се справихме сравнително бързо newsm44, но две глави са по-вече от една, нали?

# 56
  • Мнения: 819
Има ли още?  BlushНещо от типа на Айнщайн или японският тест?Много се зарибих! Mr. Green

# 57
Напишете цифрите от 1 до 64 в поле с квадрати 8 на 8 (шахматна дъска), като се използва само "ход на коня".

# 58
  • София
  • Мнения: 564
И аз се разписвам сред 2-та процента  Blush

# 59
  • зад парка
  • Мнения: 1 583


Тази задача е измислена от Айнщайн. Той е казал, че само 2% от хората по света могат да я решат




2% в началото на 20 век ...

Общи условия

Активация на акаунт