Юридически казус с наследяване

  • 4 746
  • 104
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 35 132
Наясно съм, но, процента е непребежимо малък, още повече, че в новите бракове СИО е със съвсем друга тежест.
Наследница съм и съм наясно, даже от втора и трета линия.

# 16
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 923
Не съм чела отговорите, но ще дам моето мнение като адвокат.
Ако имате брак, съпругът е наследник на имуществото на починалия съпруг. Независимо кога и как той е придобил имуществото. Преживелият съпруг наследява заедно с останалите редове наследници.

# 17
  • Мнения: 11 923
Съпругът е наследник-партньор на всяка група наследници и в зависимост от групата е квотата му. Когато наследява с деца на починалия съпруг, наследява част, равна на частта на всяко дете. Без значение дали наследодателят(починалият съпруг) е получил от своя страна това имущество от родители, от свой предходно починал съпруг, от лотария, от хазарт, образно казано.
Получава си всеки частта и толкова. Да кажем, по този начин преживелият съпруг е получил 1/3 от вила, 1/3 от овощна градина. Идва и неговият ред, оставил е като наследници само 2 деца. Тези негови идч се наследяват от децата му и няма никакви проблеми, че някога, в правния мир, преди да се наследят от последния наследодател, тези части са били собственост на когото и да е.
Така е на теория. На практика това рядко се случва или изключително рядко. Обикновено хората при втори бракове с деца прехвърлят(най-често чрез дарение) наличните си имоти на своите си деца. Което от своя страна крие други рискове, но пък решава морални дилеми "да не се ощетят децата".

# 18
  • Мнения: 4 577
Ще дам един съвсем реален пример от близкото ми обкръжение. Мъж със собствен бизнес и втора съпруга -домакиня. Имат общ син и по едно дете от първия брак. Мъжът умира, повечето му активи са придобити по време на брака. На жената делът е 50%от СИО +1/3 наследствен дял и същите за двете деца (от първия и втория брак). Няколко години по-късно умира синът от втория брак. Майка му го наследява изцяло. След две години си отива и тя. Така синът на втората съпруга сега наследи 5/6 от имуществото на майка си и втория й съпруг, а дъщерята от първия брак на мъжа - 1/6 от това имущество, при положение, че то реално е създадено от баща й.

# 19
  • Мнения: 886
Е, нали всичко преди брака си остава за човека и неговите наследници?
Да, но преживелият съпруг/съпруга също са негов/неин наследник. А преживелият съпруг вече го наследяват само неговите деца. И ако почине по- имотния  първи, децата му остават доста неприятно изненадани.
Това не е вярно. Новият мъж на майка ми, ще ми вземе наследството н а баща ми на куково лято Laughing
Дано всичко ви е документално оправено, защото познавам три които делиха наследството от бабите и дядовците по майчина линия с вторите съпруги на бащите си.

# 20
  • Мнения: 12 801
Абсолютно вярно е, че наследено имущество се дели от децата на отишлия си с новия супруг. Пример: наследствен имот на жената. Тя се жени повторно. Отива си преди мъжа си. Той дели с децата и получава 1/3, макар че имотът няма отношение към него. След неговата смърт синът на сестра му има дял в имота, макар че той реално е от дядото на децата на починалата, а на онзи син му е точно никакъв. Жената е имала две деца, те имат по 1/3 и онзи син има и той една трета.

Друг пример: Наследствен имот на мъжа, която е неговата част от по-голям имот от баща му. Деца няма. Той почива преди жена си, но над 10 години след сключването на брак. Тя става наследник на 2/3 от имота. Обаче и тя умира. Неин наследник е осиновена дъщеря на брат й, която пък изобщо няма никакво отношение към наследствения имот. Така внуците на дядото, чийто имот е наследен, делят с някоя си, който е точно никоя от никъде и тя има 2/3, а те си поделят едната трета.

Точно процентите не съм гледала за първия и втория казус, давам приблизителни стойности, защото не ми се занимава в момента. Но казусите са реални.

# 21
  • София
  • Мнения: 4 309

Значи, имам аз дете/деца, имам 2-3 апартамента и 2-3 коли, женя се за някакъв без нищо, пуквам и наш мъж наследява имотите и колите ми наравно с децата ми?

Последна редакция: чт, 07 апр 2022, 10:47 от Светулчица

# 22
  • София
  • Мнения: 13 217
Зависи от твоето желание. Винаги можеш преди брака да прехвърлиш имотите ти на твоите деца. Моеж да сключиш предбрачен договор. И др.
Ако не се погрижиш сама, законът е предвидил той да наследи наравно.

# 23
  • Мнения: 41 010
Само общото движимо и недвижимо имущество се дели, спрямо починалият съпруг.
Това не е вярно. Цялото наследство на починалия съпруг се дели между преживелия и децата на починалия - всеки от тях получава равен дял.
Това не е вярно. Новият мъж на майка ми, ще ми вземе наследството н а баща ми на куково лято Laughing

Вече няма наследство на баща ти (предполагам е починал). Каквото е било негово вече е наследено от теб и майка ти и е ваше. Твоето не може да го пипне онзи, но е наследник на майка ти, в чието имущество влиза и това, което е наследила от баща ти.

# 24
  • Мнения: 39 338

Значи, имам аз дете/деца, имам 2-3 апартамента и 2-3 коли, женя се за някакъв без нищо, пуквам и наш мъж наследява имотите и колите ми наравно с децата ми?


точно така

# 25
  • Мнения: 41 010

Значи, имам аз дете/деца, имам 2-3 апартамента и 2-3 коли, женя се за някакъв без нищо, пуквам и наш мъж наследява имотите и колите ми наравно с децата ми?



Да. И затова ако имаш ум в главата не се жениш, а си живеете така. Или сключвате брачен договор, ама там трябва добър адвокат, да не излезе нещо нищожно.

# 26
  • Мнения: 11 923
...Или наличните имоти се прехвърлят на детето, за да се реши предварително въпросът със собствеността. Обаче се запазва право на ползване, че знае ли се утре детето като се зажени, кой как ще му размъти главата.
Извън майтапите, една предварителна консултация с адвокат, обаче компетентен адвокат, ще спести много неприятни изненади в бъдеще.

# 27
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 923
Обикновено идват да питат как да прехвърлят имот на сина, ама така да направим, че жена му един ден да не може нищо да вземе...

# 28
  • Мнения: 2 114
Обикновено идват да питат как да прехвърлят имот на сина, ама така да направим, че жена му един ден да не може нищо да вземе...

В такива случаи се чудя как по -деликатно да кажа, че ако почине синът, няма как съпругата му да не го наследи, дори и да остави завещание в полза на майка си, например.

Бракът се оказва договор на двама с държавата, ама масово хората не го осъзнават.
Брачни договори, прехвърляния и прочие остава да се мъдрят, но никой не знае какво му е писано и кой пръв ще умре.

# 29
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 988
Много благодаря за отговорите и за дискусията, мили дами! Много ми беше интересно!

Общи условия

Активация на акаунт