Юридически казус с наследяване

  • 4 734
  • 104
  •   1
Отговори
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 983
Здравейте!
Замислих се по една тема, моля имайте предвид, че е чисто хипотетична, така че не мога да отговарям на зададени въпоси за детайли, защото реален казус няма.

Ситуация:
Мъж, разведен, с дете (1-2-3... деца), с някакви имоти, независимо колко и какви
Жена,  разведена, с дете (1-2-3... деца), с някакви имоти, независимо колко и какви

Събират се мъжът и жената и сключват брак. Какво се случва с наследяването на имотите, при смърт на единия съпруг?
1. Той/тя (преживелият съпруг)  получава 50%, а децата делят остатъка, в зависимост от броя на децата?
2. След като преживелият съпруг също се спомине, всичко преминава в неговите деца?

Благодаря предварително за отговорите!

Последна редакция: чт, 07 апр 2022, 21:29 от Ноеми

# 1
  • Мнения: 2 113
т.1. е принципно грешна и не отговаря на условието, написано по-горе.
От грешка в условието няма как да се стигне до смислени отговори.
Професионалист ви го казава.

Идете с реалния казус при професионалист, че тука с кашата си доста хора ще введете в заблуждение.

Имотите, придобити преди брака, не се делят при посочените от Вас квоти в т.1.

# 2
  • София
  • Мнения: 4 285
Е, нали всичко преди брака си остава за човека и неговите наследници?

# 3
  • Мнения: 4 577
Ако примерно жената има две деца , мъжът има две деца и тя почине, наследството от нея се дели на 3 равни части ( на мъжа и двете деца). Когато мъжът умре, неговите деца наследяват тази една трета. Ако жената и мъжа са придобили общо имущество по време на брака, мъжът има 50% от него съответно получава 1/3 от дела на жената, а двете й деца получават също по 1/3 от нейния дял, което е по 1/6 от целия имот. Тези на мъжа след неговата кончина ще получат по 1/3 от целия имот

# 4
  • Мнения: 39 248
Е, нали всичко преди брака си остава за човека и неговите наследници?
Прав е човека, че бая заблуди ще получи. След развод се гледа имущество преди брак. При смърт е на общо основание.

# 5
  • София
  • Мнения: 16 005
Няма ли да е по-лесно разведените да се съберат, да си живеят, но да не сключват брак? За какво е нужен  ако се разбират и уважават?
Така и проблеми с наследствата няма да има.

# 6
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 983
т.1. е принципно грешна и не отговаря на условието, написано по-горе.
От грешка в условието няма как да се стигне до смислени отговори.
Професионалист ви го казава.

Идете с реалния казус при професионалист, че тука с кашата си доста хора ще введете в заблуждение.

Имотите, придобити преди брака, не се делят при посочените от Вас квоти в т.1.

Да, това злучи логично, благодаря! Тоест, новият съпруг няма общо с придобитите преди брака имоти на починалия съпруг, с други думи не може да го онаследи? Наследяват го само децата. Правилно ли разбирам?
Тоест, делят се само придобитите по време на брака имоти.

Ами ако преживелият съпруг (почине рано) и в последствие неговите родители починат? Наследството от тях дели ли се между неговите деца и новия съпруг? Или всичко си остава за децата по кръвна линия?

Аиша, със сигурнист е по-лесно да не се стига дотем. Но е интересен самият казус като казус.

то има и още хипотези... Simple Smile

Малко е като да станеш дядо на себе си

# 7
  • София
  • Мнения: 35 062
Само общото движимо и недвижимо имущество се дели, спрямо починалият съпруг.

# 8
  • Мнения: 4 577
Само общото движимо и недвижимо имущество се дели, спрямо починалият съпруг.
Това не е вярно. Цялото наследство на починалия съпруг се дели между преживелия и децата на починалия - всеки от тях получава равен дял.

# 9
  • Мнения: 40 752
Aбе, не може да е баш така, защото иначе млади златотърсачки нямаше да се женят за дърти богаташи и да ги наследяват успешно. Не мисля, че може преживелият съпруг да не е наследник на починалия такъв.

# 10
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 983
Aбе, не може да е баш така, защото иначе млади златотърсачки нямаше да се женят за дърти богаташи и да ги наследяват успешно. Не мисля, че може преживелият съпруг да не е наследник на починалия такъв.
Да, и на мен ми е интересно именно заради това. Не знам дали не е само по филмите.

# 11
  • Мнения: 4 577
На един клик разстояние има достатъчно и добре обяснена информация, не е нужно човек да е юрист, за да я разбере. Винаги съм се чудила защо хора, които явно не са прочели нищо по дадена тема, се изказват категорично и заблуждават питащите.
Ето ви описание:
В случай на смърт на един от съпрузите, брачният режим за имуществени отношения се прекратява и ако е била приложима имуществена общност, имуществената общност ще бъде разделена съгласно принципите, описани в точка 5.1. Преживелият съпруг получава своя дял, докато другата част от имуществената общност отива към наследството на починалия, което се разделя съгласно предписанията на Закона за наследството. Съгласно този закон преживелият съпруг наследява част, равна на частта на всяко дете. Ако децата на починалия вече са починали или недостойни, техните низходящи наследници имат право на наследство (Чл. 10 от Закона за наследството)
Ето  и линка, откъдето съм го взела: http://www.coupleseurope.eu/bg/bulgaria/topics/6-%D0%9A%D0%B0%D0 … D1%8A%D1%80%D1%82

# 12
  • София
  • Мнения: 35 062
Само общото движимо и недвижимо имущество се дели, спрямо починалият съпруг.
Това не е вярно. Цялото наследство на починалия съпруг се дели между преживелия и децата на починалия - всеки от тях получава равен дял.
Това не е вярно. Новият мъж на майка ми, ще ми вземе наследството н а баща ми на куково лято Laughing

# 13
  • Мнения: 4 577
Ами прочети това, което съм пуснала по-горе като цитат или потърси малко в нета. Това, което ТИ си наследила директно от баща си никой не може да ти вземе, но това, което майка ти е наследила от него, ще го делиш с новия й.мъж, ако тя почине първа. Същото се отнася и ако майка ти има наследени имоти от своите родители - баба ти и дядо ти. Пак ще ги делиш с новия мъж, ако той я надживее.

# 14
  • София
  • Мнения: 13 031
Според Семейния кодекс:
Чл. 9. (1) Съпругът наследява част, равна на частта на всяко дете. /децата на починалия, но не и доведени деца, които не са осиновени с пълно осиновяване от него/.
(2) Когато съпругът наследява заедно с възходящи или с братя и сестри, или с техни низходящи, той получава половината от наследството, ако то се е открило преди навършването на десет години от сключването на брака, а в противен случай получава 2/3 от наследството. А когато съпругът наследява заедно с възходящи и с братя и сестри или с техни низходящи, той получава една трета от наследството в първия случай и половината - във втория.
(3) Ако няма други наследници по предходната алинея, съпругът получава цялото наследство.

Общи условия

Активация на акаунт