Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 41

  • 32 410
  • 758
  •   2
Отговори
# 180
  • Варна
  • Мнения: 5 209
Има опция и да си изкарате удостоверение за търпимост, но при всички случаи ви трябва консултация с проектант. Но сами си преценете дали си заслужава, защото къща с търпимост не може да се достроява после. Т.е. преценете си дали сегашната квадратура ви устройва. Вътрешни преустройства биха могли да минат и без проект, но задължително си платете за консултация. Проектантът ако е с добри позиции, ще ви насочи към всякакви останали специалисти, които ще са ви необходими.

# 181
  • Мнения: 1 476
Търпимите сгради могат да се пристрояват, надстрояват, преустройват и т.н., ако имат постоянен устройствен статут. За да се даде съвет и компетентно мнение, следва да се дадат още много подробности... Най-добре потърсете архитект, който да ви консултира за възможностите за запазване/продължаване на строежа, а преди това се уверете, че усилията си заслужават, като заведете конструктор на място да направи оглед.

# 182
  • Мнения: X
Всичко си е законно с проекти, скици, одобрения на проекти, обновяване на упи-та и каквото трябва, не знам защо решихте да се хванете за законността, няколко папки с документи и от двата строежа. Интересува ни сега фирма проектант да оцени конструкциите и да ни ориентира за довършване или евентуална оптимизация на разпределението…

# 183
  • Мнения: 6 299
Всичко си е законно с проекти, скици, одобрения на проекти, обновяване на упи-та и каквото трябва, не знам защо решихте да се хванете за законността, няколко папки с документи и от двата строежа. Интересува ни сега фирма проектант да оцени конструкциите и да ни ориентира за довършване или евентуална оптимизация на разпределението…
Ами защото сама написахте за някаква наслагвана ел.инсталация, с която ел. техниците имат проблем, за някаква отходна тръба минаваща не където трябва, за различни височини на етажите за мухъли и т.н. Добре е, че имате проекти, но след като 20 г. къщата не е довършена, то е ясно, че няма Акт 16, респективно ако изобщо сте строили с разрешение за строеж, то отдавна е невалидно. Казано по друг начин неузаконено строителство. Няма как ел. инсталацията и ВиК-то в къщата да не са ок и да Ви издадат Акт 16. След 20 г. стояща конструкция под влияние на атмосферните условия, едва ли ще е безопасно да се ползва. Както написах, след като имате необходимите документи, може лесно да се консултирате със съответните експерти. Не пишете каква е квадратурата, но ако около 100 кв. за проектиране си пригответе поне 5 - 6 000 лв. Ако къщата е над 100 кв.м., то съгласно ЗУТ вече не може да строите сами, а с фирма, с лиценз от Камарата на строителите - т.е. цените им за строеж са по-високи.

# 184
  • Мнения: X
Че има забележки по единия проект баня над хол, и по изпълнението е друг въпрос, имаме си акт 16, от 64 година абонати за вода и ток, сметосъбиране, подновени при втория строеж, данъци и такси смет си плащаме, мислих тук се обсъждат ремонти и строежи, а всички излязоха пишман юристи, явно, че в този форум препоръка за фирма няма да получим. И нали читави фирми и документално консултират ако пак трябва нещо.

# 185
  • София
  • Мнения: 509
Че има забележки по единия проект баня над хол, и по изпълнението е друг въпрос, имаме си акт 16, от 64 година абонати за вода и ток, сметосъбиране, подновени при втория строеж, данъци и такси смет си плащаме, мислих тук се обсъждат ремонти и строежи, а всички излязоха пишман юристи, явно, че в този форум препоръка за фирма няма да получим. И нали читави фирми и документално консултират ако пак трябва нещо.

Получихте много обстойни и насочващи отговори, не разбирам раздразнението ви.

Имате акт 16 от 64 година за вилата, но нямате след това за пристрояването, поне така разбирам от написаното. Което значи че всичко направено след това е незаконно. Освен това ако има разминавания с проекта, строежа отново се приема за незаконно изпълнен.
Ние също реконструираме стара къща и случаят ни е много сходен на вашия и ви казвам най-добронамерено, ако имате разминавания от проект и незаконни пристроявания, събаряйте всичко и пристроявайте и надстроявайте законната част. Съвременните изисквания са доста различни и в момента съм на етап в който съжалявам, че не съборихме нашата къща, а тръгнахме по пътя на реконструкцията.

# 186
  • Мнения: X
Да, вероятно никак няма да е лесно, аз самата с идоволствие ако зависеше от мен, направо щях да разбутам изцяло новата част, да си остане старата къща от едно време, и оттам да разширяваме, нова ел инсталация и всичко. Разчитам, че една читава фирма ще ни каже всичките тези неща - от инженерната част до документалната. Въпросът беше, дали има бял списък на такива фирми. Защото у нас в днешно време, строителни фирми и инвеститори с лопати се ринат, ето гледам ги съседите какви гаражи с барбекю си построиха навремето навлизайки в нашия двор, коя фирма с какво разрешително ги е построила да се чудиш, и тях ги гоня вече аз с адвокатите, че наште се измориха и явно не им се получава, но това друга тема…

# 187
  • Варна
  • Мнения: 5 209
Всъщност не, не влязохте да търсите препоръка за строителна фирма. Ако беше така, щяхте да попитате с едно - две изречения. А вие се обяснявате в 34 реда как половината ви вила е строена през 60-те, а останалата половина е останала недовършена от 20 години. Също се оплакахте от пълен хаос. Това, че имате партиди за ток и вода плащате данъци за старата част от вилата, не означава, че сте с изрядни документи. Оправете си тона и наричайте “пишман” хората, които се опитват да ви помогнат, някъде другаде. Аз за София не мога да дам конкретни препоръки, но ви съветвам първо да се консултирате с проектант. Читавите си имат връзки в общината, както и с надеждни строителни фирми.

# 188
  • София
  • Мнения: 509
Да, вероятно никак няма да е лесно, аз самата с идоволствие ако зависеше от мен, направо щях да разбутам изцяло новата част, да си остане старата къща от едно време, и оттам да разширяваме, нова ел инсталация и всичко. Разчитам, че една читава фирма ще ни каже всичките тези неща - от инженерната част до документалната. Въпросът беше, дали има бял списък на такива фирми. Защото у нас в днешно време, строителни фирми и инвеститори с лопати се ринат, ето гледам ги съседите какви гаражи с барбекю си построиха навремето навлизайки в нашия двор, коя фирма с какво разрешително ги е построила да се чудиш, и тях ги гоня вече аз с адвокатите, че наште се измориха и явно не им се получава, но това друга тема…

Потърсете фирма за строителен надзор за консултация, обичайно имат набор от всички специалисти в офиса си и ще могат да ви направят консултация. За София ДИКРИЛ КОНСУЛТ, например, би могла да ви извърши подобна услуга. Но има и много други.

# 189
  • Мнения: X
Да, вероятно никак няма да е лесно, аз самата с идоволствие ако зависеше от мен, направо щях да разбутам изцяло новата част, да си остане старата къща от едно време, и оттам да разширяваме, нова ел инсталация и всичко. Разчитам, че една читава фирма ще ни каже всичките тези неща - от инженерната част до документалната. Въпросът беше, дали има бял списък на такива фирми. Защото у нас в днешно време, строителни фирми и инвеститори с лопати се ринат, ето гледам ги съседите какви гаражи с барбекю си построиха навремето навлизайки в нашия двор, коя фирма с какво разрешително ги е построила да се чудиш, и тях ги гоня вече аз с адвокатите, че наште се измориха и явно не им се получава, но това друга тема…

Потърсете фирма за строителен надзор за консултация, обичайно имат набор от всички специалисти в офиса си и ще могат да ви направят консултация. За София ДИКРИЛ КОНСУЛТ, например, би могла да ви извърши подобна услуга. Но има и много други.
Благодаря!

# 190
  • Мнения: 2 500
Тръгнах да питам в темата за белия списък с майстори, но май е по-удачно тука, че става въпрос за изливане на бетон, поставяне на арматури, заравняване на под в къща и извън къщата. Някой може ли да препоръча човек за околностите на Елин Пелин, който може да направи замазката? Ние уж си намерихме майстор, но нещо много ни баламосва и забавя. Беше обещал да е готов с банята и замазката средата на юни, а още не е почнал Confused
Даде ни доста висока цена за пода и ММ сам си кърти напуканата замазка, за да спестим някой лев, та подът вече е готов. Намерихме уж и бетонобъркач, който да излее бетона директно в къщата, за да не се бърка на ръка и т.н и остава той да положи арматурата и да довърши останалите неща, но по стара майсторска традиция е поел 10 обекта и започна да ни бави Confused

# 191
  • Мнения: 2 169
Защо не ми е начислен данък за поземления имот, който купих декември миналата година?Tired Face Сега ми светна...

# 192
  • Пловдив
  • Мнения: 2 915
А,подали ли сте данъчна декларация за него ?

# 193
  • Мнения: 6 299
Освен, че трябва да сте подала декларация, зависи ПИ какъв тип е. Ето тук може да прочете за какъв вид имоти се плащат данъци. За ливади, ниви и ПИ извън регулация не се плащат данъци.
https://www.minfin.bg/bg/778

# 194
  • Мнения: 2 169
А,подали ли сте данъчна декларация за него ?
Нали при сделките вече нотариусите изпращат тази информация в АВ и данъчното?

Общи условия

Активация на акаунт