Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 41

  • 32 505
  • 758
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 6 314
А,подали ли сте данъчна декларация за него ?
Нали при сделките вече нотариусите изпращат тази информация в АВ и данъчното?
След всички сделки съм ходила на крака аз да се оправям в общината (София). Това с автоматичното подаване на данни досега никога не е сработило при мен. Даже нотариусите сами са ми препоръчвали да ходя.

# 196
  • Пловдив
  • Мнения: 2 923
При мен също не е работило .Отидете на място  в данъчния отдел и подайте декларация .До около месец след това (в нашата община) данъкът излиза.

# 197
  • София/Варна
  • Мнения: 1 437
При нас сработи миналата година. Обаче мъжа ми получи бележка, защото в нотариалния акт беше със същия адрес, а аз не, защото си бях сменила личната карта и адреса.

# 198
  • Мнения: 6 314
А да питам: Какъв данък или такса смет се плащат на Акт 14, Акт 15 (до взимане на Акт 16) на постройката конкретно? Предполагам не е един и същ и след Акт 16 е по-висок.

# 199
  • Пловдив
  • Мнения: 2 923
До АКТ 16  данъкът продължава да е същия като при самия парцел .Изискването за регистриране пред данъчна служба на АКТ 14  е с цел  ако 2 години след него все още няма АКТ 16 ,автоматично се начислява пълен размер данък ,като след УВЕ .
Такса смет също не се променя след АКТ 14 .Ние сме на индивидуални кофи за боклук и не ни дават такава ,докато нямаме УВЕ и фактура за платен данък в пълен размер .

# 200
  • Мнения: 929
Завръщам се в темата отново!
Предстои да направим среща с архитект, за да му покажем нашите идеии и вече да видим какво ще сътворим!
 
Разглеждаме проекти, обаче много малко от готовите неща отговарят на идеята ми.
Искам хол и кухня на  първия етаж, сервизно помощение и баня. За втория етаж 3 спални, баня и перално/килер. Парцелът ни има излаз на 2 улици, едната от северната страна, другата от южната. Много важно за мен е всички спални и хол/кухнята да гледат към южната страна, едно че е енергийно по-ефективно и второ, че северната улица не е особено приветлива.

Срещали ли сте такива примерни проекти, и можете ли да препоръчате архитект и екип за гр. София?

# 201
  • София
  • Мнения: 385
Присъединявам се към питането за препоръчан архитект, но за София - област, община Етрополе. Много съм зле с търсачката, а следя темата едва от няколко месеца. Извинете, ако въпросът ми се повтаря! Благодаря!

# 202
  • Мнения: 189
Завръщам се в темата отново!
Предстои да направим среща с архитект, за да му покажем нашите идеии и вече да видим какво ще сътворим!
 
Разглеждаме проекти, обаче много малко от готовите неща отговарят на идеята ми.
Искам хол и кухня на  първия етаж, сервизно помощение и баня. За втория етаж 3 спални, баня и перално/килер. Парцелът ни има излаз на 2 улици, едната от северната страна, другата от южната. Много важно за мен е всички спални и хол/кухнята да гледат към южната страна, едно че е енергийно по-ефективно и второ, че северната улица не е особено приветлива.

Срещали ли сте такива примерни проекти, и можете ли да препоръчате архитект и екип за гр. София?
Може да проверите полските сайтове за проекти, макар и да не могат да се приложат в БГ, идеи има доста https://www.extradom.pl/, https://www.archon.pl/ - с преводач се разбира за какво става въпрос.

# 203
  • София/Варна
  • Мнения: 1 437
А защо са неприложими за БГ?

# 204
  • Мнения: 6 312
Ni_CI, не разбирам какво сложно толкова има в желаният проект, описан по-горе. Дори смятам, че е по-минималистичен от повечто проекти на къщи. Всеки архитект може да го проектира. Стандартните хол, кухня, сервиизно и баня, три спални с едня баня и мокро. Какво толкова сложно има?! Отивите при архитекта и му казвате какво желаете до колко квадрата РЗП.  Относно изложението, за да е изцяло на юг е необходимо имотът на юг да има по-голямо лице, особено ако желаната от Вас квадратура е по-голяма. Архитектът като види Визата за проектиране ще прецени какво може да бъде построено спрямо парцелът и изложението на къщата. Убедена съм, че дори ще може да Ви предложи готов проект, който ако се наложи ще напасне към Вашият имот и желение. Успех!

# 205
  • Мнения: 929
Почнах да ги разглеждам. Мерси за линка.
Като идеен проект за някакви неща си е приложимо според мен.

Имате ли представа колко би струвало почистване на храсти от равен парцел,  на кв.метър ли се изчислява? Да препоръчате някой, с който сте работили?

fatalina, според мен не ми се вижда сложно. Но няколко човека с които говорих ми казаха, че е добре да им покажа примерни неща, които харесвам. Лицето към Юг е 20метра.

Последна редакция: пн, 30 май 2022, 21:36 от NI_CI

# 206
  • Пловдив
  • Мнения: 2 923
Е ,в 14 м .съвсем спокойно може да се получи всичко ,което искате .И при нас всичко е на юг,но имаме и спалня на първи етаж и затова спалните на втори етаж станаха 20 м2,въпреки че исках 14-15 квадратови .При вас дори ще е по-лесно .Имах такива  примерни проекти от нашия архитект ,но ги изтрих .

# 207
  • Мнения: 189
А защо са неприложими за БГ?
Когато си поръчаш такъв проект (от полските) трябва да посочиш точното място където ще бъде построена къщата, за да са адаптират основите на проекта, спрямо почвата на терена. В другите държави има геоложки бази от данни и не се налага, както при нас да се дупчи земята за проби или да се преоразмеряват основите. Освен това според тяхното законодателство разстоянието между границата на имота и къщата е 4м и ако търсите по размери на парцела, няма да получите правилен резултат.  Но най-важното е, че за България проектът трябва да е от български проектанти (с което не съм съгласен) с печат ...

# 208
  • София
  • Мнения: 55
Присъединявам се към питането за препоръчан архитект, но за София - област, община Етрополе. Много съм зле с търсачката, а следя темата едва от няколко месеца. Извинете, ако въпросът ми се повтаря! Благодаря!

Ние ползвахме това архитектно студио и сме много доволни. Изключително коректни и много отзивчиви при въпроси:

https://www.ispdd.com/projects/latest-projects

# 209
  • София
  • Мнения: 8 580
Нашите са тези https://www.mm-concept.eu/
Имаха забележки тип неизчистен copy/paste (което може да спъне нещата на експертен съвет, ако не се поправи навреме), но с приемане на проекта от общината (Панчарево) не сме имали грижи. Архитектът ни води всичко до РС и чак тогава платихме финално. Лесно получихме това, което искахме, не се е налагало да се преработва проектът твърде много. Дали същият човек ще свърши работа на всеки, няма как да знам, но за нас беше доста лесно да работим с него и сме доволни от резултата.

Общи условия

Активация на акаунт