Борбата с рака - духовно оцеляване, физическо преодоляване - 75

  • 49 917
  • 740
  •   1
Отговори
# 30
  • Русе
  • Мнения: 7 792
Лобуларен карцином – рак, който започва от произвеждащите кърмата лобули. Това е вторият по честота вид рак нагърдата. Среща се при по-възрастни жени в сравнение с дукталния карцином;
( все тая от къде точно е тръгнал)
Плеоморфен тип – Раковите клетки от плеоморфния тип са по-големи и по-ненормално изглеждащи от клетките в класическия тип. В ядро на клетката (частта от клетката, която съдържа по-голямата част от генетичния материал) също хиперхроматичен (по-тъмен) и по-голям от ядрото в класическия тип. В сравнение с класическия тип инвазивен лобуларен карцином, плеоморфният тип е по-вероятно да се разпространи до лимфни възли и други части на тялото.
(дали по-нормални или по-ненормални - все ракови клетки)

Хормонални рецептори
ER и PR са протеини, които позволяват на клетките да реагират на действията на половите хормони естроген и прогестерон. ER и PR се произвеждат от нормални клетки на гърдата и от някои видове рак на гърдата. Раковите заболявания, които правят ER и PR, се описват като „чувствителни към хормони“, тъй като зависят от тези хормони да растат.
(При сестричката са отрицателни, т.е. говедото не се храни с хормони, обаче в комбина с Хер-а... тук вече докторското ми образование заби Simple Smile )
HER2
HER2 е протеин, който се произвежда от нормални, здрави клетки в цялото тяло. Туморните клетки при някои видове рак произвеждат допълнителен HER2 и това позволява на клетките в тумора да растат по-бързо от нормалните клетки.
Положителен (3) – Резултат от 3 означава, че клетките произвеждат допълнителен HER2 протеин

# 31
  • На гарата
  • Мнения: 163
Лобуларен карцином – рак, който започва от произвеждащите кърмата лобули. Това е вторият по честота вид рак нагърдата. Среща се при по-възрастни жени в сравнение с дукталния карцином;
( все тая от къде точно е тръгнал)
Плеоморфен тип – Раковите клетки от плеоморфния тип са по-големи и по-ненормално изглеждащи от клетките в класическия тип. В ядро на клетката (частта от клетката, която съдържа по-голямата част от генетичния материал) също хиперхроматичен (по-тъмен) и по-голям от ядрото в класическия тип. В сравнение с класическия тип инвазивен лобуларен карцином, плеоморфният тип е по-вероятно да се разпространи до лимфни възли и други части на тялото.
(дали по-нормални или по-ненормални - все ракови клетки)

Хормонални рецептори
ER и PR са протеини, които позволяват на клетките да реагират на действията на половите хормони естроген и прогестерон. ER и PR се произвеждат от нормални клетки на гърдата и от някои видове рак на гърдата. Раковите заболявания, които правят ER и PR, се описват като „чувствителни към хормони“, тъй като зависят от тези хормони да растат.
(При сестричката са отрицателни, т.е. говедото не се храни с хормони, обаче в комбина с Хер-а... тук вече докторското ми образование заби Simple Smile )
HER2
HER2 е протеин, който се произвежда от нормални, здрави клетки в цялото тяло. Туморните клетки при някои видове рак произвеждат допълнителен HER2 и това позволява на клетките в тумора да растат по-бързо от нормалните клетки.
Положителен (3) – Резултат от 3 означава, че клетките произвеждат допълнителен HER2 протеин
Благодаря ви много за разяснението!
Какви са възможностите за лечение при този вид? Питам защото от лекарите слушаме само -  " правим най доброто" но обяснение какво е това най доброто никой не казва. Общо взето се уча от форуми, Интернет и от хора които се борят с това.

# 32
  • Русе
  • Мнения: 7 792
Стандартното лечение е химия и лъче, но то зависи от много други фактори.

Моето говедо беше друг вид и минах химия, лъче и сега хормонална. Дано някоя дама със същия вид се включи с коментар.

Всички се учим една от друга и затова сме тук. Да споделяме опит и мнения.

# 33
  • Мнения: 409
Благодаря за новата тема! И както винаги да си пожелаем добрите новини да се множат, а новите попълнения да са по- малко.
       Ще допълня Ели относно Her 2 позитивните тумори. За тях има специална терапия с Херцептин и Перджета (и др.), които са прицелни медикаменти - откриват и третират само туморите клетки и не засяга околните здрави. Тази терапия се прилага, както заедно със стандартната химиотерапия, така и отделно от нея като поддържащо лечение. Терапия с много добри резултати, стигащи дори до пълно стапяне на тумора до степен да не се вижда на скенер. Трепе и чисти и метастазите също. Така че СПОКОЙНО, перспективата не е лоша.

# 34
  • Мнения: 284
Време е да се запиша в клуба, четох ви последните седмици покрай изследванията

Няколко мамографии, ултразвук и биопсия показаха DCIS, нарекоха го предраков стадий
(Находките са две групи от микровтвърдяване, на около 3 см една от друга)

Предстои ЯМР, операция и лъче
На 50 съм, казаха, че е хванато съвсем навреме
Миналият скрийнинг беше чист, 2019
Заради пандемията ме извикаха сега, а не есента на 2021 - тогава може би още нищо нямаше да се види и кой знае какво щеше да стане до 2023

Последна редакция: ср, 20 апр 2022, 17:45 от valkyrian

# 35
  • Мнения: 3 970
Ужас, кой отвори вратата 😷
Мацки, не сте добре дошли тук.
Ама като вече сте в кюпа......
Добре сте ни дошли 🤗
Горе главата и да я държите вдигната!
🥰🤗🥰

Ели е обяснила напълно за Хер, мер и т.н.
Това са неща дето вас не ви интересуват. Нещата ги интересуват лекарите.
Вие само слушате и изпълнявате.
Правило #1- НЕ четете в интернет!
Правило #2- Не се притеснявате да пишете тук 🥰
Отговаряме според знанията си и възможностите.
Всеки индивид е уникално различен.
Всеки рак също! Та не четете за преживявания и т.н. щото тука сме извън статистиката 😁
Ще живеем до 100г🥰

# 36
  • Мнения: 88
Благодаря за новата тема! И както винаги да си пожелаем добрите новини да се множат, а новите попълнения да са по- малко.
       Ще допълня Ели относно Her 2 позитивните тумори. За тях има специална терапия с Херцептин и Перджета (и др.), които са прицелни медикаменти - откриват и третират само туморите клетки и не засяга околните здрави. Тази терапия се прилага, както заедно със стандартната химиотерапия, така и отделно от нея като поддържащо лечение. Терапия с много добри резултати, стигащи дори до пълно стапяне на тумора до степен да не се вижда на скенер. Трепе и чисти и метастазите също. Така че СПОКОЙНО, перспективата не е лоша.
Нушка, това не се отнася за мен нали?
Моят HER2 е 1+ - негативна реакция(реакцията ли определя негативния HER)
Чета първа стр. и старите теми, но все още инфото ми е объркано.
Mollly, къде беше на скенер? Днес се изтъпанчих в Токуда за ЯМР. Питах младото докторче  има ли проблем да ми направят ЯМР и след 10 дни ПЕТ.
Няма проблем да се направят. След това лаборантката ме разпита подробно и й казах, че чакам хистология от биопсия. Отказаха ми ЯМР, защото зоната  била пълна с кръв и резултата няма да е реален. Може след 30-40 дни.

Вие как приехте диагнозата? Не плача, не казах на колегите и мъжът ми. Нека минат празниците. Спокойна съм, все едно нищо не се случва.

# 37
  • Мнения: 561
Касаби, в Сити клиник бях.
Сигурно са прави, че са ти отказали. След моята биопсия бях с посинена гърда и бучката ми беше станала двойна. Акъла си бях изкарала, но проф. Дудов ме успокои и каза, че ще е така 2-3 седмици.
Аз много тежко приех диагнозата. Много плаках и още си поплаквам понякога.  Не спях, не можех да ям.  Гледах да работя много, за да ми е зает ума. На мъжа ми казах почти веднага, но на дъщеря ми много трудно взех решение как и кога да й кажа. Сега сме го приели и аз се боря, те ме държат да не падна, образно казано. Мисля, че твоето спокойствие е привидно. Дано да не съм права, но ще избие напрежението и стреса и май е по-добре. Да не го трупаш, а да го извадиш навън в емоция. И след това да се мобилизираш и да рръгваш по пътя. Прегръщам те от сърце и ти желая сила и успех!

# 38
  • На гарата
  • Мнения: 163
На мен първо казаха диагнозата и се очакваше аз да кажа на сестра ми и мама която лежеше с нея като придружител в неврологията. Сестра ми първоначално прие много мъжки диагнозата, но сега вече с болките виждам паника и ужас в очите и особено в момент на криза. Пак казвам че се уча тепърва от споделянията на всички вас за което съм много благодарна. Понякога се губя в съмнения и отчаяние, но после като прочета нещо окуражаващо пак ми идва надежда. Благодаря от сърце на всички вас! Желая от сърце на всички бързо оздравяване!

# 39
  • Мнения: 3 970
Аз си поплаквах.
Сутрин като се събудих си виках- Егати кошмара!
Ама на 2-рата секудна се усещам, че е истина и рев 😢
Тежко е да чуеш диагнозата, но мацки нашето е малкото зло.
Операциите са леки, химиите са леки сравнение с други видове рак.
Така че горе главата🥰

# 40
  • Русе
  • Мнения: 7 792
Днес се запознах с още на баба, вече над 20 години си живее след диагнозата. Е, ако това не е надежда... Simple Smile

Аз го приех като досадно бреме и хич не се трогнах в началото. Сринах се след операцията и лутането на къде да хвана и при кого да ида. После стана лесно. Ама сега колко ми е писнало с тия простите импланти...

# 41
  • Мнения: 88
Касаби, в Сити клиник бях.
Сигурно са прави, че са ти отказали. След моята биопсия бях с посинена гърда и бучката ми беше станала двойна. Акъла си бях изкарала, но проф. Дудов ме успокои и каза, че ще е така 2-3 седмици.
Аз много тежко приех диагнозата. Много плаках и още си поплаквам понякога.  Не спях, не можех да ям.  Гледах да работя много, за да ми е зает ума. На мъжа ми казах почти веднага, но на дъщеря ми много трудно взех решение как и кога да й кажа. Сега сме го приели и аз се боря, те ме държат да не падна, образно казано. Мисля, че твоето спокойствие е привидно. Дано да не съм права, но ще избие напрежението и стреса и май е по-добре. Да не го трупаш, а да го извадиш навън в емоция. И след това да се мобилизираш и да рръгваш по пътя. Прегръщам те от сърце и ти желая сила и успех!
И аз те прегръщам Mollly и всички, които се борят. Най-много ме измъчва това как да кажа на майка. Тя пребори два карцинома и на двете гърди.

# 42
  • София
  • Мнения: 126
Най-много ме измъчва това как да кажа на майка. Тя пребори два карцинома и на двете гърди.
Касаби, аз така и не се преодолях и не казах на родителите си, вече три години. Моята майка също пребори, надявам се, тази болест. Не ми стигнаха силите да им причиня тази тревога, вероятно не съм права за мнозина. Първата операция я направих тихомълком и съпроводено с толкова лъжи, че чак се изчервявам; за втората, на здравата гърда, измислих нова порция. Всъщност, за болестта ми знаят само съпругът ми и дъщеря ми, плюс три приятелки. Никой друг. Нито пък в работата ми знаят.  Нямам телкове. Изобщо, живея си като герой и пълна откачалка. Не знам защо направих този бъг. И се моля това да е всичко...

Няма как да кажа добре дошли на новите сред нас. Но ви пожелавам да намерите тук опора, разбиране и отговори на безчетните въпроси, които се стоварват на главата в такива тежки дни. Кураж, момичета 💜

И аз благодаря за новата тема. Да има повече спокойни и удовлетворителни страници.

# 43
  • Мнения: 284
Никой не знаеше за повторните изследвания и биопсията
Половинът разбра след няколко дни
Вчера след прегледа научи диагнозата
Аз вече я бях прочела в досието ми

И сестра ми така
Синът нищо не знае, днес ще го информирам
Родители нямаме та това притеснение отпада
Ще преценя колко да кажа на шефа и колегите

# 44
  • София
  • Мнения: 6 664
Абсолютно всички знаеха, щом се потвърди - семейство, дете, приятели, колеги. Всички ме подкрепиха и бяха до мен - и първият, и вторият път.
Момичета, пуснах си едни профилактични кръвни и ми излезе повишена алкална фосфотаза /110 при граници до 105/ и повишен калций /2,56 при граници от 2,15 до 2,50/. Четох, че при Екземестан /ароматазен инхибитор/ може да се повишат чернодробните ензими, вкл. алкалната фосфотаза, и освен това взимам добавка Калций и вит- Д всеки ден по съвет на ендокринолог заради остеопения /явно трябва поне Калция да поспра за малко/, но чета, че може и при костни метастази или чернодробни такива да се повиши тази алк. ф-за. Някой имал ли е повишена такава, или Калций?

Общи условия

Активация на акаунт