Спирала МИРЕНА

  • 13 717
  • 361
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 39 291
Днес се видях с приятелка, която е със спирала от около 7 месеца. Беше ѝ се наложило да пие и допълнително хормон, защото не се чувстваше добре с нея. Е, оказа се, че още не е ок. Има обилно кървене със съсиреци. Дадох ѝ съвет да се опита да изчака още малко.

Последна редакция: ср, 10 май 2023, 05:51 от mariat

# 166
  • Мнения: 2 481
Аз не смея да се похваля от 5 чисти дни....пу пу пу чак се чудя . Последния месец 3 пъти и то обилно със съсиреци. Да видим сега до кога ще е затишие.

# 167
  • Мнения: 294
Изгубен, това не знам как го търпиш-3 пъти в месеца обилен цикъл. Какъв срок си си дала? Докога ще чакаш подобрение?

# 168
  • Мнения: 2 481
Изгубен, това не знам как го търпиш-3 пъти в месеца обилен цикъл. Какъв срок си си дала? Докога ще чакаш подобрение?
Незнам, сега бях на ръба. Дано вече е минало..... Да се надявам лятото вече да съм добре .... Но го търпя защото се знам каква съм, иначе.  Кръвоизливи с дни и кюртажи , а и миома която ще трябва да се маха оперативно ... та търпя.

# 169
  • Мнения: 4 711
Отказвам се от поставянето на спиралата. Лекарката е на мнение, че с формата на матката ми е много съмнително правилното позициониране и съответно ползва.
За мое съжаление вече купих спиралата през м. март. Изобщо не е отваряна кутията, стои си запечатана както ми я дадоха в аптеката.
Продавам я. Ако някой иска да я купи, моля да ми пише на лично съобщение. Цената ще е по-ниска от тази в интернет и аптеките.

# 170
  • Мнения: 294
А за мен гинекологът обмисля смяна на Мирена с противозачатъчни Ясмин. Бактерията не може да се изчисти явно, докато спиралата е в мен. Но той иска да пия Ясмин 3 месеца, за да види как ще ми повлияят и тогава да свалим спиралата. Мисля, че ще претоваря организма така. Според него нищо нямало да стане.

Последна редакция: сб, 27 май 2023, 08:28 от Ena123

# 171
  • Мнения: 2 481
Аз пък имах един месец чист между циклите. Всъщност не месец, а 20 дни. Което е добре. Най-вероятно почваме да се напасваме.
А спиралата  купих от Турция на почти половин цена.  Ако на някой му предстои да взима да има предвид. А също бих взела така от някой, който продава. Защото цените в аптеките ни са двойни....
Успех на всички, каквото и да решат.

# 172
  • Мнения: 39 291
Бях ви споделила за приятелка с обилно кървене, подуване и други неразположения заради спиралата. Дори пи 3 месеца хормони с идеята да се покачи прогестерона(ако не се лъжа). Е, оказало се е, че спиралата била разместена. Наместена е, пак е имала кървене и сега чака цикъл, за да види дали има напредък в това цикълът да стане минимален.

# 173
  • Мнения: 294
Ясно е, че има плюсове и минуси спиралата. И всеки, на когото е помогнала, ще я препоръчва. Тези, които имаме оплаквания от нея, по-скоро я търпим, като по-малкото зло.

# 174
  • Мнения: 294
Имам въпрос, на който търся отговор. Днес моя приятелка ми каза, че гинекологът й й обяснил, че хормоналнита спирала излъчва хормон в момент, когато тялото има недостиг на него, а не постоянно и регулярно. Това по повод притесненията ми, че при добавен орално хормон + спирала, ще предозирам. Не ми звучи логично. Ако някой знае нещо, моля да ми каже. Още не съм си обяснила как хормонът на спиралата изпуска точно определено количество за 24 часа, как дозира и т.н. И как за 5 години, колкото е годността на "Мирена" този хормон се изчерпва точно за този период, а не по-рано примерно? 🤔

# 175
  • Мнения: 39 291
Не мога да отговоря на тези въпроси. Само мога да споделя, че при приятелка се наложи да попие допълнително хормон(за 3 месеца), за да се подпомогне адаптирането на организма към спиралата. При последната ни среща каза, че спиралата не била добре фиксирана. Очакваше цикъл, но не знаеше дали вече (след наместването) ще види положителните страни от спиралата, или ще ѝ се наложи да почака.

# 176
  • Мнения: 13 792
Имам въпрос, на който търся отговор. Днес моя приятелка ми каза, че гинекологът й й обяснил, че хормоналнита спирала излъчва хормон в момент, когато тялото има недостиг на него, а не постоянно и регулярно. Това по повод притесненията ми, че при добавен орално хормон + спирала, ще предозирам. Не ми звучи логично. Ако някой знае нещо, моля да ми каже. Още не съм си обяснила как хормонът на спиралата изпуска точно определено количество за 24 часа, как дозира и т.н. И как за 5 години, колкото е годността на "Мирена" този хормон се изчерпва точно за този период, а не по-рано примерно? 🤔

Това не е верно. Излъчването е постоянно макар и в доста малки дозировки. На него се дължи изтъняване на лигавицата и липсата на кървене. Дозатора е изготвен от материал който постоянно просмуква хормон и той  не минава през стомаха а направо в кръвообращението а се абсорбира от органите на които е нужен - матка в случая, затова и дозировката е ниска. Ако обаче е недостатъчен и има симптоми за това - може да се добави и орален.



Изчерпва се защото свършва. Той не е безкраен. Ако свърши би трябва да почнеш да кървиш отново. Но при мен не се случи. Първата изкара 5 г и половина. Втората 5 години. Нямах симптоми за свършване на прогестероно заместителя.

# 177
  • Мнения: 294
6 месеца съм вече със спиралата. Положението е на приливи и отливи. Тъкмо се зарадвам, че имам повече чисти дни и хайде пак-цикълът не спира и ми изписаха Дюфастон. Дано спре.

# 178
  • Мнения: 1 432
Ena123,
много е важно дали е обилен или не, ако не е обилен, а само мазало е досадно, но не е опасно. При някои адаптацията е 7-8 мес.
Загубата на много кръв е опасна, когато хемоглобинът пада, и АГ преценят + и  -   за спиралата. Също е важно да е правилно позиционирана, при липса на патологии, и нормална матка, както и читав АГ ще се случат нещата.

# 179
  • Мнения: 294
Sanea, не е мръднала спиралата, често ходя на гинеколог, поставена е точно, където трябва. Не е обилен цикълът, слабо кървене е, но не и зацапване. Неприятно е, че не спира този месец. Всеки месец е различно. Веднъж символично, веднъж повечко, но винаги е поне 7-8 дни в най-добрия случай. И ми идва на 20-21 дни, понякога и 2 пъти в месеца. Знам, че ти си към края на 5-та година и не си от най-доволните, но като продължителност не ти ли е намалял? Помня, че беше и не само като зацапване , нали?

Общи условия

Активация на акаунт