Когато бебето не иска да спи отделно…

  • 5 259
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 141
Сънят има решаващо значение за здравето и развитието на детето. Но за съжаление той може да се превърне в проблем за цялото семейство и да доведе до стрес и конфликти, които да се отразят неблагоприятно върху бебето и неговите родители.

Много деца спят само в леглото на своите родители. Те не могат да заспят, ако не усетят познатия мирис и топлината на майка си. Това е удобно и за кърмещите майки – така не им се налага да стават по няколко пъти през нощта, ако бебето се разплаче или огладнее.

Други семейства предпочитат просто да допрат бебешкото креватче до своето легло. Така хем детето чувства близостта на родителите си, хем и те могат да спят спокойно, без да се притесняват за неговата безопасност.
Да се научи детето да заспива само в леглото си понякога не е толкова лесно. Но търпението, времето и родителското спокойствие рано или късно дават своите резултати.

В статията Когато бебето не иска да спи отделно…, публикувана в блога на BG-Mamma, ще разгледаме някои от често срещаните проблеми, свързани с детския сън:
•   Плюсове и минуси на спането в едно легло
•   Как по-лесно да научим детето да спи в собственото си креватче
•   Грешки, които възпрепятстват спането отделно

Не забравяйте, че можете да се възползвате от Онлайн консултации с Даниела Атанасова – сертифициран педиатричен консултант по детски сън.

# 1
  • Мнения: 511
Моя син който е на 18 месеца.
От известно време спи до нас на спалнята.
За мен е една идея по добре защото във неговото креватче се открива .
Беше болничък и за това си го взех при мен да спи.
Така съм по спокойна като е при мен..
Спи удобно обръща си се както иска той.

# 2
  • Мнения: 23
От 8-9 месечен спи в стаята си сам.Ползваме само чували за сън ,тъй като са й по-безопасни ,няма проблем с отвиване.Заспива в 21.00 и останалото време си го отделяме за нас като двойка.С другото бебе ще процедираме по същият начин.

# 3
  • Мнения: 578
Синът ми спеше над две години между нас и се премести в собствено легло съвсем доброволно. И не е имал проблем с адаптацията в детската градина.
Сега дъщеря ми е в нашето легло. Кърмя и се наспивам. Не ни пречат децата и таткото не спи на дивана, освен ако не е болен. Не бих си причинила ставане по два пъти на нощ, поне, за хранене и търчане в друга стая при всеки рев. Но аз съм мързелива майка и обичам децата да са ми на една ръка разстояние за гушкане. Така скоковете в растежа и поникващите зъби се понасят една идея по-лесно.

# 4
  • Мнения: 309
На 4 години е вече спи си с нас, драми нямаме,иска си близост даваме му я не мисля, че е глезотия! През деня си спи сам на обяд.

# 5
  • Мнения: 1 270
Нашият син е на 3 и си спи с нас. Нямаме нищо против. Ако ни стане тясно в хола имаме огромен диван и някой отива да спи там. Ще си го изчакаме, да си реши кога е готов за неговата стая.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 585
Ние сме съвсем пресни родители, детето е на 22 дена, но го оставяме в легло до нас, естествено го гушкам, понякога придрямва върху нас с таткото, но гледаме да го оставяме в леглото. Много е рано да се говори за какъвто и да е навик, но според мен е хубаво да може да бъде оставено само.

# 7
  • София/Севлиево
  • Мнения: 10 930
Големият спеше сам в леглото си,но в една стая с мен докъм 5-6 годишен.После го отделихме,но към 10-годишен почна да сънува кошмари и пак почна да спи в една стая с мен до 12-годишен.
Бебето до 6-тия месец също спеше без проблем в леглото си.Обаче отидохме на море,там не му хареса кошарата и спа между мен и баща си и сега дори на обяд не иска да си спи в леглото.Засега ще го оставя при мен,че му никнат зъби и е нервен,надявам се после пак да почне да си спи в леглото.

# 8
  • Мнения: 1 027
Бебка спи до нас, на 11м е. Взех я на 20дни в нашето легло, тъй като имаше зверски колики. Сега неможе да спи без баща си, а и той без нея. Не ни пречи, колкото и е нужно, толкова ще е при нас. Радваме се докато е малка, после ще я търсим ама.......

# 9
  • Мнения: 459
А не ви ли е страх ,че може по някакъв начин да задушите бебето ? Я със завивка или с вашето тяло. Имам две деца никога не са спали при мен ,освен когато голямата е болна ,за да я наглеждам ,иначе от 7 годишна спи в отделна стая . Малкия е на 1г. все още е при нас ,но в кошара. Веднъж ММ преди работа го остави до мен на спалнята ,спали сме но той е станал по някое време и падна от спалнята ,беше на 9 месеца и от там си казах повече никога с мен в едно легло.

# 10
  • Мнения: 1 027
А не ви ли е страх ,че може по някакъв начин да задушите бебето ? Я със завивка или с вашето тяло. Имам две деца никога не са спали при мен ,освен когато голямата е болна ,за да я наглеждам ,иначе от 7 годишна спи в отделна стая . Малкия е на 1г. все още е при нас ,но в кошара. Веднъж ММ преди работа го остави до мен на спалнята ,спали сме но той е станал по някое време и падна от спалнята ,беше на 9 месеца и от там си казах повече никога с мен в едно легло.

Аз лично в началото страшно се плашех, изчетох куп истории как бебето паднало, как се задушило, как се задавило. Ужас. Все още ме е страх, но в крайна сметка при нас умората си каза думата. Детето не спеше въобще, единственно на ръце и след 20,30,50 дни без сън се принудихме окончателно да го вземем при нас, ММ е на работа от 06:30 до 16:30 и аз я гледах сама, като се прибере той, НО трябва нещо и да се яде, и когато погледнеш часа 01:00, 02:00. Малкото спа непробудно 7 часа. И така до ден днешен. Най-вероятно всеки родител се страхува, особенно неопитните, като нас, когато детето е първо всичко е страшно 😅

# 11
  • Мнения: 919
Бях чела проучване, че майката в първите месеци не заспива дълбоко, точно за да ме задуши бебето, затова препоръчват бебето да не спи от страната на бащата, а на майката. Иначе на практика спя заедно и с двете деца, когато бяха малки естествено изпълзаваха или върху мен или встрани, в безопасност Simple Smile
С първото направих собствена стая и 8 месеца ставай по 10 пъти на нощ докато не ми писна, вече спи всички заедно на две залепени легла голяма спалня и детско креватче.... Всички спят относително спокойно, дори голямото си предпочита собственото легло, без насърчение или подбутване от моя страна....

# 12
  • Мнения: 78
Не успях да кърмя дъщеря ми,затова тя спеше в легло тип Next to me в нашата спалня , но на 6 месечна възраст я преместихме в кошара и в отделна стая ( детската ) .
Сега също процедирах така със синът ми - на 5++ и в момента ги адаптирам и двамата да спят в собствената им стая сами .
Не ми е пречело ставането от никнещи зъби или кошмари  , но винаги детето е било при мен когато е болно ,за да е спокойно то и аз да мога да го следя .
При дъщеря ми прехода беше супер  бърз - нямаше проблеми със самостоятелното заспиване , в момента и при брат й се очертава да е така .
Всичко си е до детето според мен !!! Simple Smile

# 13
  • Мнения: 9
Отначалото хич не искаше да спи сама. Само в родилното беше в креватче до мен. В къщи я приспивах върху възглавничка на краката ми с кърмене. Заспиваше, слагах я в кошарата и следн 5 мин се събужда и хайде на ново. Най много 30мин да спи през деня колкото да ида до тоалетна или да ям нещо. Нощем се радвах ако се съберяха 4 часа сън. През деня имаше случай 12 часа не заспиваше, само дремне 10-15 мин и пак се събуди. Така беше първия месец. Беше ме страх да я взема в леглото, но при това положение.... Взех я, заспиваше си на гърда - тя спи и аз спя. Спеше си нормално според графика за сън за бебе на нейните месеци, но със мен до нея. Направо се родих като я взех да спи до мен. Ако се разбуди и давам гърда и заспива веднага. Няма ставане, разхождане и след малко пак. Та така.

# 14
  • Мнения: X
Отначалото хич не искаше да спи сама. Само в родилното беше в креватче до мен. В къщи я приспивах върху възглавничка на краката ми с кърмене. Заспиваше, слагах я в кошарата и следн 5 мин се събужда и хайде на ново. Най много 30мин да спи през деня колкото да ида до тоалетна или да ям нещо. Нощем се радвах ако се съберяха 4 часа сън. През деня имаше случай 12 часа не заспиваше, само дремне 10-15 мин и пак се събуди. Така беше първия месец. Беше ме страх да я взема в леглото, но при това положение.... Взех я, заспиваше си на гърда - тя спи и аз спя. Спеше си нормално според графика за сън за бебе на нейните месеци, но със мен до нея. Направо се родих като я взех да спи до мен. Ако се разбуди и давам гърда и заспива веднага. Няма ставане, разхождане и след малко пак. Та така.

И ние сме така. Иска близост и това, приела съм го. Ще мине, знам.

Общи условия

Активация на акаунт