За правото на избор да нямаш деца

  • 14 242
  • 476
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 1 585
Била съм и в двете положения. Все е гадно. Живот.
Да сменим темата. Познавате ли жени на към 40+, които нямат деца?
Аз познавам мъже и не съм с добро мнение за тях.
В "чужбината" голям процент хора над 35 годишна възраст не искат деца, предпочитат кучета. 😑

# 406
  • Мнения: 18 839
Познавам жени над 40 г. без деца, но не разберам целта на въпроса. Това дали имат или нямат деца не е определящо за мнението ми за тях. Както писах напред - повечето кофти хора, които познавам, са с деца.

# 407
  • Мнения: 30 073
Познавам, да.

Различни хора са, нямам еднопосочно мнение за тях. При някои се съмнявам, че проблемът е репродуктивен, т.е. не е по желание, но, разбира се, никога не е коментирано.
Две от познатите ми семейни двойки на 40+ осиновиха деца.

Доста хора от обкръжението ми станаха родители на 40+, даже и 45+. Та, мисълта ми е, че не е късно и това, че нямат все още деца, може да се промени занапред....

# 408
  • София
  • Мнения: 13 767
Аз познавам и са много готини.
При някои е стечение на обстоятелствата, при други е избор, при трети е по здравословни причини.
Не виждам връзката с темата.

# 409
  • Мнения: X
Разбира се, че е добре майката да се грижи за детето си. Никой друг няма да го направи като нея. Обаче жалката ни родна действителност, принуждава много родители да дават детето си на ясла/градина.
В една нормална страна работещ баща би могъл да осигури нормален живот за цялото семейство. Тук - трудна работа.
Съгласна съм. Точно защото има толкова различни ситуации, а изборът често е лимитиран от обстоятелствата, намирам квалификациите и от двете страни на барикадата за недопустими.
Мусковадо, аз съм съгласна, че десетмесечно на ясла е избор с много недостатъци. Дори в личния си живот съм много по-крайна - децата ми не са помирисвали нито ясла, нито градина. Но има ситуации, в които десетмесечно на ясла е най-добрият избор предвид обстоятелствата.
Аз познавам мъже и не съм с добро мнение за тях.
Познавам. Омъжена съм за такъв. Да ти кажа, мнението ми за него е твърде добро. Wink

# 410
  • София
  • Мнения: 13 767
Аз пък, понеже работех, когато големите ми деца бяха малки, никой не ми даде тиквен медал.
Темата изобщо няма общо с първоначалната вече и не разбрах защо се отдалечи така драстично.

# 411
  • Мнения: 2 579
Била съм и в двете положения. Все е гадно. Живот.
Да сменим темата. Познавате ли жени на към 40+, които нямат деца?
Аз познавам мъже и не съм с добро мнение за тях.
Най-добрата ми приятелка е 40+ без деца. Прекрасен човек и приятел.
Спорът тук ми се струва излишен. Всеки за себе си е прав.
Но самата тема е зададена така, че ограничава нещата само до "имането" на деца. Да си родител е доста повече от това. Със всичките си радости и тревоги. Уважавам съзнателният избор на онези, които са решили, че не искат да бъдат родители. Колкото до гледането на деца вкъщи - не е никак лека работа. На мен лично работата в офиса ми е по-малко стресираща. Не го казвам, за да се оплаквам от родителството, но освен поддържането на домакинство, очите ти трябва да са на 6, особено, ако децата ти са по-палави. Съвсем отделен въпрос е, че не всяка жена може да си позволи да се остави на издръжката на мъжа си след първата година майчинство ( отделно желанието да продължиш да се развиваш професионално, дори и доходите на мъжа да са достатъчни). А още по-отделен въпрос- това, че яслите и детските градини си имат и те своите плюсове. Не ми се ще последното да става поредната тема за спор, но е факт, че има и неработещи майки, които си пращат децата на ясла, да речем.

# 412
  • Мнения: 5 375

Темата изобщо няма общо с първоначалната вече и не разбрах защо се отдалечи така драстично.
По първоначалната тема сякаш вече няма какво съществено да се добави. Изчерпахме се според мен.

# 413
  • Пловдив
  • Мнения: 14 908
Да сменим темата. Познавате ли жени на към 40+, които нямат деца?
Познаваме, разбира се, те сред нас живеят, не на Луната. Но повечето нямат деца, защото нямат мъж или защото не са могли да забременеят.

---------
Щях да питам: ако маратонките не са причина за демографската криза, кое тогава е - екскурзиите и елитните гимназии ли бяха? Wink

---------
Доста попресиленичко ми се вижда онова за "нормалните държави" и издръжката на семейство с една заплата.

# 414
  • Мнения: 30 073
Доста попресиленичко ми се вижда онова за "нормалните държави" и издръжката на семейство с една заплата.

Изобщо не е пресилено. В доста държави жената избира ролята на домакиня и да се грижи за децата, мъжът осигурява парите.
Тук дори и хора с хубава работа, трудно ще изкарат на едната заплата. Затова майките се принуждават да се върнат на работа.

Разбира се, навсякъде има изключения.

Какво е това с "маратонките", нещо съм изпуснала.....?!?

# 415
  • Мнения: 3 788
Скъпите маркови маратонки като необходимост за добре гледано дете и финансова причина за решението да нямаме деца. По-скоро символично, предполагам.

# 416
  • Мнения: 41 974
Всъщност скъпите маркови маратонки са предпоставка за здрави детски крака. Също така и за сухи крака зимата. Винаги съм купувала такива и не мога да проумея как родители си обуват децата в някакви найлонови шарении от битака. Но всеки си решава.

# 417
  • Мнения: 6 599
Доста попресиленичко ми се вижда онова за "нормалните държави" и издръжката на семейство с една заплата.

Изобщо не е пресилено. В доста държави жената избира ролята на домакиня и да се грижи за децата, мъжът осигурява парите.
Тук дори и хора с хубава работа, трудно ще изкарат на едната заплата. Затова майките се принуждават да се върнат на работа.

Разбира се, навсякъде има изключения.

Какво е това с "маратонките", нещо съм изпуснала.....?!?
Повърждавам от личен опит.
В някои чужбини мъж с образование и професия спокойно издържа семейство с една заплата, докато децата са малки. С тийнове разходите са повече и една нормална заплата става недостатъчна за семейството. Ако е една много добра заплата, вече е друго.

Възможността жената да си е вкъщи няколко години, докато децата са малки, дава много спокойствие и снижава ежедневния стрес в семейството, има и други позитиви. Условието е жената да го иска и да се чувства ценена и уважавана, въпреки професионалната пауза, също и финансово семейството да може да си го позволи.
Пълното изключване на градините от системата за мен е крайно. Читава градина с добри педагози носи много за шлайфане на социални умения и рефлектира много позитивно в посока успешен индивид живеещ в социум.

# 418
  • Мнения: 41 974
Тези мъже, които спокойно издържат фамилията, и в чужбина са все над средното ниво - висока средна класа, ниска висша класа. Това са адвокати, зъболекари, лекари, мениджъри... Вижте колко е средната заплата в Западна Европа, колко остава чисто след данъци и тогава да говорим колко е обичайно обикновената майка да си седи и да обгрижва само домакинството без големи лишения.

# 419
  • Мнения: 6 599
Тези мъже, които спокойно издържат фамилията, и в чужбина са все над средното ниво - висока средна класа, ниска висша класа. Това са адвокати, зъболекари, лекари, мениджъри... Вижте колко е средната заплата в Западна Европа, колко остава чисто след данъци и тогава да говорим колко е обичайно обикновената майка да си седи и да обгрижва само домакинството без големи лишения.
Посочената от теб висока средна класа може не само да издържа семейство, но и да си позволи скъпи хобита, чести пътувания и някакво ниво на лукс без особен зор.
Но дори нормални професии на неръководни длъжности като например гимназиален учител или инженер, могат сами да си издържат семейството,  докато децата са малки и разходите не толкова високи.
Конкретно за Германия пиша.

Общи условия

Активация на акаунт