Частни училища - информативно-дискусионна тема 53

  • 40 235
  • 837
  •   1
Отговори
# 810
  • Мнения: 8 357
Мен ми правят впечатление няколко неща от резултатите. 

- впечатлява ме че СМГ бие по БЕЛ всички езикови и АК
- натъжава ме резултата на НПМГ по МАТ
- не виждам съществени разлики и добавена стойност от частните извън АК и ПЧМГ.  Конкретно ме разочароват Апостолов, Златарски и Софтуни

Ще се радвам и на други мнения и прочити.
Няма идея какво дават за матурите на 10 клас, но решавах матура за 12 клас миналата година. Та част от матурата спокийно се решава със знания от 7 клас.

След кати в СМГ влизат деца добре подготвени по БЕЛ в 7 клас и едни от най-амбициозните защо да нямат резултат.
Да не забравяме, че децата в АК учат основно на английски. Моя син даже начина му на изразавяне на български има онзи американски словоред Simple Smile

Нямам идея каква добавена стойност търсите в ЧГ, но Златарски хич не са зле на фона на резултатите им в 7 клас /дето са трагедия според мен/. А и доколкото знам резултатите в IB са им добри.

За СофтУни и аз се изненадах, но този випуск май им е един от първите.

# 811
  • София
  • Мнения: 12 504
Явно още не са излезли в портала от тази година. Ето тук ги има: https://danybon.com/obrazovanie/rezultati-nvo-10-class-bg-2022/

# 812
  • София
  • Мнения: 9 563
НВО 2022 не се различава особено
https://danybon.com/obrazovanie/klasacia-bg-nvo-10-cl-bel-math-2022/

Не знам защо се натъжавате от резултатите на НПМГ, там не всички паралелки са математически, има и хуманитарни - биология, химия, география.

По другите точки имам мнение, но ще си замълча 😂

ПП Сега видях, че Санака вече е качила линк към класацията.

# 813
  • София
  • Мнения: 18 338
В НПМГ няма хуманитарни паралелки - да, не са математически изброените, но хуманитарни също не са (може би донякъде само тази с географията би могла да мине за такава). Това са паралелки с природни науки, оттам и П-то в абревиатурата на гимназията.


.......НПМГ, там не всички паралелки са математически, има и хуманитарни - биология, химия, география.

Иначе тази година мат точно беше една голяма боза..Още преди да излязат резултатите по училища, бях писала на база споделеното в десетокласната тема, че преобладават почти навсякъде повече точки по мат. Не че омаловажавам труда на учители и ученици от гимназиите, в които според таблицата децата са се справили отлично, но зад това справяне (особено извън мат. училища/паралелки) стоят още доста специфични само за тази година помощни фактори.

Последна редакция: сб, 16 юли 2022, 15:23 от пенсионирана русалка

# 814
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 397
Слабичко по Бел нещо.

# 815
  • София
  • Мнения: 12 504
Времето за решаване не е съобразено с формата. Няма никакво време да се помисли, камо ли да се върнеш да си провериш, резюмето накрая се пише на спринт, на много изобщо не им стига времето. Друг формат, при който времето е кратко за обема е този на АК /но там е умишлено, а тук по-скоро - недомислено/ и както знаем и там резултатите не са уау спрямо максималния такъв. Та при това положение, не ми се вижда слабичко по БЕЛ.

# 816
  • София
  • Мнения: 9 563
В НПМГ няма хуманитарни паралелки - да, не са математически изброените, но хуманитарни също не са (може би донякъде само тази с географията би могла да мине за такава). Това са паралелки с природни науки, оттам и П-то в абревиатурата на гимназията.


.......НПМГ, там не всички паралелки са математически, има и хуманитарни - биология, химия, география.

ОФ, добре, не са хуманитарни, приемам забележката. Мисля че е ясно какво искам да кажа. Все пак благодаря за разяснението какво е П в НПМГ 😎

Последна редакция: сб, 16 юли 2022, 16:23 от rosi_ta

# 817
  • Мнения: 7
Въведох данните за 10 клас в сайта за графично сравнение на училищата.

https://ivandavidov.github.io/nvo/10

Имайте предвид, че класациите в сайта отчитат данните за последните 3 години и тъй като през 2020 г. не е имало НВО за 4 и 10 клас, се налага да преизползвам данни от съседните години. За 10 клас данните за 2020 г. съвпадат с тези от 2021 г. Догодина тази особеност ще се изчисти, тъй като класацията ще се гради на база 23-22-21 г.

Няколко неща, които на мен ми направиха впечатление:

* Учениците в Иван Апостолов се увеличават. Тази година след 12 клас на ДЗИ са се явили 43 деца, а на НВО след 10 клас са се явили 74 деца (и 45 деца през 2021 г.). Освен АК май няма друга частна гимназия с толкова много деца в 10 клас.
* СофтУни на този етап не блести с нищо особено.

# 818
  • Мнения: 651
На мен пък ми прави впечатление освен слабото представяне на частните гимназии (с обичайните големи изключения), нивото на ТУЕС, което е съизмеримо с НЕГ, дори и по БЕЛ и то предвид обичайните заподозрени в това училище (предимно момчета със силна математика).

# 819
  • Пловдив
  • Мнения: 15
Дъщеря ми ще е 3и клас на есен и търся частно училище в Пловдив, по-скоро от догодина 4ти клас. Според мъжа ми повече от 12 000 лв. годишно с транспорт и храна не си заслужавало, не мога да споря с него. Може ли конкретни примери и впечатления?

# 820
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 325
Елеонора, кои са частните училища в Пловдив? Да поразпитаме..

# 821
  • Мнения: 177
В сайта на Иван Давидов присъстват 3 ЧУ в Пловдив: https://ivandavidov.github.io/nvo/?i7=346,347,348

# 822
  • Мнения: 16
Ето ги всички лицензирани частни училища в Пловдив:
https://www.plovdiv.bg/item/education/%d1%81%d1%80%d0%b5%d0%b4%d … 0%b8%d1%89%d0%b0/
Плюс Прогресивното (не знам защо не е в списъка, сигурно все още няма лиценз). Плюс Слънчев лъч в Марково (на 5 мин. с кола от кв. Кючук Париж в Пловдив).
Преки впечатления нямам, но честно казано досега не съм чула нито един положителен отзив за някое от частните училища в града. Все пак потребителите тук могат да кажат повече. Но за да Ви насочат по-добре, вероятно не е лошо да споменете какво по-конкретно търсите - като обучение, среда, атмосфера, дисциплина, материална база, извънучилищни занимания...какво точно?
Успех в търсенето и в избора!

Edit: Понеже се включих ей така от нищото, да кажа, че чета темата с интерес, защото се интересувам от всякакви алтернативи на държавното образование, но не пиша, тъй като нямам директен сблъсък с такива. Използвам случая обаче да поздравя пишещите тук, защото са източник на изключително ценна информация. Сега реших да драсна два реда, понеже стана дума за Пловдив, а не знам колко от потребителите са пловдивчани и доколко ще имат мнение за частните училища тук. Просто това, което аз съм чувала и чела по въпроса, не е особено обнадеждаващо Grinning  Дано да греша де Wink
Още веднъж - късмет!

Последна редакция: нд, 17 юли 2022, 15:51 от Gigaton

# 823
  • Мнения: 30 148
ЧУ Дружба в Пловдив?

Ходих в София на отворени врати и съм с много добри впечатления от него.

# 824
  • Мнения: 5 974
Турското?

Общи условия

Активация на акаунт